حضور وزیر ارشاد در منزل زنده‌یاد امین تارخ+ عکس گفتگو با رضا صابری درباره نمایش «آسمان هشتم» که این‌شب‌ها در جوار حرم امام رضا (ع) اجرا می‌شود ادعایی درباره دریافتی ۳۰ میلیارد تومانی مهران مدیری از صدا و سیما اجتماع بزرگ امت رسول‌الله (ص)، فردا یکشنبه (۳ مهر ۱۴۰۱) در میدان انقلاب تهران برگزار می‌شود + جزئیات شکست فیلم «نمور» با بازی محمدرضا علیمردانی در گیشه| فروش ۱۰۰ میلیون تومانی در سه هفته زمان خاکسپاری امین تارخ اعلام شد هیلاری منتل، نویسنده نامدار بریتانیایی درگذشت سینمای ایران در ۶ ماه نخست امسال چقدر فروخت؟ امین تارخ درگذشت + علت فوت اسکاری‌های ۲۰۲۳ در رقابت با جنگ جهانی سوم را بشناسید دستمزد میلیاردی بازیگران بلای جان تهیه کنندگان! واکنش وزیر ارشاد به کشف حجاب بازیگران زن: خودشان مصر هستند زیر این چتر نباشند «جیران» به قولش وفا کرد درباره شهید حمیدرضا شریف الحسینی | انگشتری که پلاک شهادت شد چای و نماز و انفجار روایت پیامبر اکرم (ص) در توصیف مقام والای امام حسن (ع) به بیان دکتر رسول جعفریان گفتگو با دکتر محمدکاظم رحمتی درباره پژوهش‌های سیره نبوی در غرب | فراز و فرود سیره پژوهی توافق‌نامه عجیب جنیفر و بن افلک درباره خیانت! ظرفیت‌های فراموش شده سینما در روایت آموزه‌های پیامبر اسلام (ص)
خبر فوری

مسابقه کتابخوانی «در امتداد عاشورا» برگزار می‌شود

  • کد خبر: ۱۲۱۰۶۲
  • ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
مسابقه کتابخوانی «در امتداد عاشورا» برگزار می‌شود
مسابقه بزرگ کتابخوانی در امتداد عاشورا (نقش تمدن‌سازی اربعین حسینی) در ایام محرم و صفر ۱۴۰۱ در کشور برگزار می‌شود.

به گزارش شهرآرانیوز، علی‌اکبر روحی گل‌خطمی، مدیرعامل کانون و مؤسسه فرهنگی‌هنری شهید روحی، از برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی در امتداد عاشورا (نقش تمدن‌سازی اربعین حسینی) در ایام محرم و صفر ۱۴۰۱ در کشور خبر داد.

عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر مشهد با بیان اینکه ۸ کمک‌هزینه سفر کربلا هر کدام به ارزش ۱۰ میلیون ریال و هدایای نفیس فرهنگی جوایز این مسابقه است، افزود: منبع این مسابقه کتاب در امتداد عاشورا (نقش تمدن‌سازی اربعین حسینی) تدوین‌شده توسط مؤسسه شهید روحی در ۵۴ صفحه است.

به گفته روحی این مسابقه با مشارکت معاونت فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، سپاه امام رضا(ع) روزنامه قدس، روزنامه شهرآرا، بنیاد شهید منطقه مشهد، ستاد کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد استان و معاونت تبلیغات حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

بخش‌های مختلف کتاب در امتداد عاشورا شامل عدد اربعین در متون دینی، دلیل بزرگداشت اربعین، آثار زیارت انسان‌های کامل و معصوم، اهداف قیام حسینی در زیارت اربعین، چهار عنصر همیشه جاویدان زیارت اربعین، حماسه اربعین و مسئله مهدویت، پیاده‌روی اربعین یک رسم عربی نیست یک رسم دینی است، شاخصه‌های تمدن‌ساز حماسه اربعین حسینی، تشویق و ترغیب مردم به موضوع زیارت، کمک‌های مادی و معنوی به موکب‌ها، اثر پیاده‌روی اربعین برای ایجاد امنیت و صلح در جهان، درس اربعین و پاداش زیارت امام حسین(ع) است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

وقتی انسان در مسیر اربعین خودش را قطره‌ای از یک اقیانوس می‌بیند، تجربه‌ای از فنای فی‌الله و فدای اهل‌بیت‌شدن را در جان انسان به نمایش می‌گذارد. وقتی در مسیر کربلا پاهایش خسته می‌شود و خستگی را عمیقا با جسم خودش احساس می‌کند، ارتباط روحی‌اش هم با امام حسین(ع) بیشتر می‌شود، ﺣﺎدﺛﻪ ﻋﺎﺷﻮرا ﻋﻈﯿﻢﺗﺮﯾﻦ ﺣﺎدﺛﻪ ﻋﺎﻟﻢ اﺳﺖ ﮐﻪ از آن ﻧﻪ‌ﺗﻨﻬﺎ ﻋﺎﻟﻢ ﻣﻠﮏ ﺑﻠﮑﻪ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﻣﻠﮑﻮﺗﯿﺎن ﺑﻬﺮهﻣﻨﺪ ﻣﯽﺷﻮﻧﺪ و در ﻋﺎﻟﻢ ملک ﻫﻢ ﻧﻪ‌ﺗﻨﻬﺎ اﻧﺴﺎنﻫﺎی ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ ﺑﻠﮑﻪ اﻧﺒﯿﺎی اوﻟﻮاﻟﻌﺰم ﻫﻢ ﺑﻬﺮهﻣﻨﺪ از اﯾﻦ ﺣﺎدﺛﻪ ﻣﯽﺑﺎﺷﻨﺪ و در ﺳﺎﯾﻪ ﺳﻠﻮک ﺑﺎ اﯾﻦ ﺣﺎدﺛﻪ ﺑﻪ ﻫﺪاﯾﺖ اﻣﺖﻫﺎی ﺧﻮد ﻣﯽﭘﺮدازﻧﺪ. تمام شاخصه‌های یک فرهنگ پویا در بستر زیارت اربعین دیده می‌شود، بنابراین زیارت اهل بیتِ سیدالشهدا(ع) و صحابه بزرگوار ایشان، جناب جابربن‌عبدالله انصاری، سنگ بنا و نقطه عطف زیارت تمدن‌ساز اربعین است. ﺑﻨﺎﺑﺮاﯾﻦ اﯾﻦ ﺣﺎدﺛﻪ و ﺟﻠﻮهﻫﺎی ﻣﻠﮑﻮﺗﯽ آن ﻇﺮﻓﯿﺖ ﻫﺪاﯾﺖ ﺑﺸﺮﯾﺖ را دارد و ﻟﺬا ﺑﺎﯾﺪ ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺟﺎﻣﻊ، واﺳﻊ و ﻧﺎﻓﺬ ﺑﻪ اﯾﻦ ﺣﺎدﺛﻪ داﺷﺖ و ﺑﺎ ﺑﺼﯿﺮت ﮐﺎﻣﻞ زواﯾﺎی آن ﺑﺮرﺳﯽ ﮔﺮدد و در ﻣﺴﯿﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪﭘﺮدازی و ﺗﻤﺪن‌ﺳﺎزی از آن ﺑﻬﺮه ﮐﺎﻣﻞ را ﺑﺮد. ﺑﺮرﺳﯽ زواﯾﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ اﯾﻦ ﻫﻤﺎﯾﺶ ﻋﻈﯿﻢ ﻣﺆﻣﻨﯿﻦ ﺑﺮ ﻣﺤﻮرﯾﺖ زﯾﺎرت و ﻋﺰای ﺳﺎﻻر ﺷﻬﯿﺪان در راﺳﺘﺎی ﺗﺤﻘﻖ ﺗﻤﺪن ﻧﻮﯾﻦ اﺳﻼﻣﯽ در دﻧﯿﺎی اﻣﺮوز ﺿﺮورﺗﯽ اﺟﺘﻨﺎب‌نﺎﭘﺬﯾﺮ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ. ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﯽرﺳﺪ اﯾﻦ ﻫﻤﺎﯾﺶ ﻋﻈﯿﻢ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﺑﺴﺰایﯽ در ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﺗﻤﺪن اﺳﻼﻣﯽ دارد و ﻣﯽﺗﻮان ﺑﺎ ﺷﻨﺎﺧﺖ و ﺗﻌﺎﻟﯽ اﺑﻌﺎد ﻣﺨﺘﻠﻒ در اﯾﻦ راﺳﺘﺎ ﺑﻬﺮهﻣﻨﺪ ﺷﺪ. ﺑﻪ‌ﻗﻄﻊ ﻣﯽﺗﻮان ادﻋﺎ ﮐﺮد ﮐﻪ در اﯾﻦ ﻫﻤﺎﯾﺶ ﻋﻈﯿﻢ ﻣﺮدﻣﯽ ﺷﺎﻫﺪ ﺷﮑﻞﮔﯿﺮی ﺟﺎﻣﻌﻪای در ﻣﻘﯿﺎس ﻣﺤﺪود (ﻫﻢ از ﻟﺤﺎظ زﻣﺎﻧﯽ و ﻣﮑﺎﻧﯽ) ﺑﺎ ﺗﻤﺎم ﺻﻔﺎت و وﯾﮋﮔﯽﻫﺎی ﺟﺎﻣﻌﻪ آرﻣﺎﻧﯽاﺳﻼم و رابطه معنادار آن با مسئله مهدویت و ظهور امام زمان(عج) ﻣﯽﺑﺎﺷﯿﻢ ﮐﻪ ﺷﻨﺎﺧﺖ اﯾﻦ اوﺻﺎف و توسعه آن ﺑﺴﯿﺎر راﻫﮕﺸﺎست.


آخرین مهلت برای شرکت در  مسابقه بزرگ کتابخوانی در امتداد عاشورا ۲۶ شهریور است. علاقه‌مندان برای شرکت در  این مسابقه و دریافت رایگان کتاب‌ها به سایت مرکز مجازی مسابقات کتابخوانی Www.m-ketab.ir یا سایت سماک www.samakpl.ir یا سایت حرم رضوی haramrazavi.ir مراجعه کنند.

احتمالا اطلاعات آن دسته از شرکت‌کنندگانی که قبلا در یکی از مسابقات کتابخوانی این مجموعه شرکت کرده‌اند، در سامانه موجود است، بنابراین این مخاطبان می‌توانند با ورود به صفحه اصلی سایت و با استفاده از کدملی به عنوان نام کاربری و رمز عبور وارد شوند.

آن دسته از مخاطبان نیز که برای نخستین بار قصد شرکت در این مسابقه را دارند، ابتدا در سامانه ثبت نام کنند، سپس وارد سامانه شوند و به این ترتیب در مسابقه کتابخوانی شرکت کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}