شهروند خبرنگار| درخواست ایجاد مسیر دوچرخه در خیابان پادگان مشهد + پاسخ مسئولان ۱۸۸ پرواز فوق العاده دهه پایانی صفر در فرودگاه مشهد صف‌های طولانی نوبت دهی پزشک متخصص در درمانگاه شوریده مشهد کمبود پزشک در مراکز پزشکی قانونی مشهد شناسنامه جدید برای درختان قدیمی مشهد بازار تاریخی فرش مشهد دی ماه به بهره برداری مجدد خواهد رسید افزایش ۲۵.۵ درصدی میزان ورود زائر در دهه پایانی صفر امسال به مشهدالرضا(ع) «۱۰ دی» روز ملی مشهد شد میدان آزادی و بلوارسجاد پرترافیک‌ترین نقطه مشهد بانی ساخت نخستین مدرسه دخترانه مشهد که بود؟ امروز؛ تعیین‌تکلیف روز مشهد دلجویی تولیت آستان قدس رضوی از خانواده شهید و جانباز اغتشاشات قوچان| مسببان اغتشاشات دشمن امنیت مردم هستند ورود سامانه بارشی به خراسان‌رضوی| کاهش دمای هوا از شنبه (۹ مهر ۱۴۰۱) تقدیر آیت‌الله علم‌الهدی از خدمات شهرداری مشهد به زائران دهه آخر صفر| پیک زیارتی مشهد مسئله «ملی» است نه «استانی»
خبر فوری

مصائب گذر از هفت خان صدور گذرنامه در مشهد

  • کد خبر: ۱۲۲۲۲۲
  • ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷
مصائب گذر از هفت خان صدور گذرنامه در مشهد
اربعین حسینی اجتماع چندین میلیونی زائران را به حماسه‌ای دیگر از شور حسینی تبدیل می‌کند. اما این اشتیاق و شور و هیجان دلدادگی، درست در همان آغازین نقطه انجام امور یک سفر معنوی با موانع اداری روبه رو می‌شود.

سیدمهرداد امیرکلالی | شهرآرانیوز؛ بعد از مراسم عاشورای حسینی، فکر و ذهن دلدادگان حضرتش، حضور در مراسم چهلم سالار شهیدان است. مطابق رسم هرساله با نزدیک شدن به اربعین حسینی، عاشقان و دلدادگان اهل بیت (ع) کوله بار سفر برای تشرف به عتبات عالیات را می‌بندند. اربعین حسینی اجتماع چندین میلیونی زائران را به حماسه‌ای دیگر از شور حسینی تبدیل می‌کند. اما این اشتیاق و شور و هیجان دلدادگی، درست در همان آغازین نقطه انجام امور یک سفر معنوی با موانع اداری روبه رو می‌شود. شهروندان در پیام‌های متعدد خود یا با تماس با صفحه صدای مردم، درخواست کردند که از مسئولان، دلیل این موانع اداری را بپرسیم و راهکار‌های آسان سازی این سفر را پیگیری کنیم.

صف‌های طولانی مراجعان و تعداد اندک کارکنان گذرنامه

محمد اسو، یکی از مخاطبان همیشگی روزنامه، با ارسال تصویری از وضعیت اسفناک صف‌های انتظار در اداره گذرنامه مشهد برایمان نوشت: «اینجا صف نوبت برای حل مشکلات مربوط به تمدید یا تحویل گذرنامه شهروندان برای سفر اربعین است. تمام اشتیاق و هیجان سفر با دیدن این صحنه در دلمان کور شد. چرا پلیس پاسخگو نیست؟ از دفاتر پلیس ۱۰+ همه شهروندان، سرگردان به اداره گذرنامه مراجعه می‌کنند و این درحالی است که بعد از معطلی و انتظار زیاد، به سالنی وارد می‌شویم که تنها با سه کارمند، قرار است به دنیایی از مشکلات پاسخ دهند.».

مشکل دریافت شناسنامه جدید

شهروند دیگری در تماس با صفحه صدای مردم، از مسئولان گلایه می‌کند و می‌گوید: برای انجام امور مربوط به گذرنامه به دفتر پلیس ۱۰+ مراجعه کردم. در آنجا شناسنامه قدیمی را برای تمدید گذرنامه قبول نمی‌کنند و همه افرادی را که شناسنامه قدیمی دارند، به اداره گذرنامه ارجاع می‌دهند.

او اضافه می‌کند: برای حل این مشکل به اداره گذرنامه پلیس آمدم و در اینجا نیز می‌گویند باید شناسنامه جدید بگیرم. با ناامیدی کامل برای دریافت شناسنامه جدید به اداره ثبت احوال مراجعه کردم، اما آنجا گفتند متناسب با بازه زمان بندی، احتمالا تا دریافت شناسنامه جدید، دو ماه زمان لازم است.
این شهروند با بیان اینکه این بازه زمانی باعث می‌شود از مراسم اربعین حسینی در کربلا جابمانم، اظهار می‌کند: لطفا به این موضوع رسیدگی کنید. با این اوضاع، خیلی از شهروندان از سفر به کربلا و شرکت در مراسم اربعین حسینی جامی مانند.

تنها ۳ باجه پاسخگویی

گلایه‌های این شهروند، گزارشگر صفحه صدای مردم را برای اطلاع از چندوچون ماجرا، به اداره گذرنامه کشاند. عقربه‌های ساعت، حوالی عدد ۷:۱۵ صبح را نشان می‌دهد. جمعیت زیادی در صف انتظار در بیرون و داخل منتظر هستند؛ در طبقه دوم که مربوط به بخش صدور گذرنامه است، تنها سه باجه برای پاسخگویی به مردم تعریف شده است.

رجب محمدزاده، یکی از شهروندانی است که از صبح علی الطلوع در صف انتظار اداره گذرنامه ایستاده است. او بیان می‌کند: برای دریافت گذرنامه جدید، به دفتر پلیس ۱۰+ در بولوارقرنی مراجعه کردم. چون شناسنامه ام قدیمی بود و به روزرسانی نشده بود، آنجا به بنده گفتند که باید شناسنامه جدید داشته باشم. او ادامه می‌دهد: برای دریافت شناسنامه جدید به اداره ثبت احوال رفتم. رسیدی برای انجام امور مربوط به شناسنامه جدید به من دادند، اما حالا که به اداره گذرنامه آمده ام، بازهم می‌گویند که این رسید پذیرفتنی نیست. این شهروند با اظهار گلایه از وضعیت سرگردانی زائران اربعین در دریافت گذرنامه بیان می‌کند: چند روز دیگر باید عازم کربلا باشم و هنوز گذرنامه ندارم.

مغایرت گذرنامه و صف انتظار

هاجر صدیقی، شهروند دیگری است که در این باره وارد گفتگو می‌شود. او می‌گوید: دو روز است که از کوی کارمندان مشهد به اداره گذرنامه می‌آیم، اما موفق به دریافت گذرنامه جدید نشده ام.
این شهروند با بیان اینکه به علت مغایرت داشتن در مدارک گذرنامه به این اداره آمده است، توضیح می‌دهد: در مدارک گذرنامه من، مغایرت‌هایی است که باید رفع شود، اما جمعیت مراجعه کننده آن قدر زیاد است که نوبت به من نمی‌رسد.
او ادامه می‌دهد: تنها سه باجه برای پاسخگویی پیش بینی شده است. من دو روز است که نتوانسته ام این مشکل را حل کنم. برای این حجم از ارباب رجوع، باید افراد بیشتری را به منظور پاسخگویی مردم درنظر بگیرند.

زیرساخت‌ها الکترونیکی شود

رامین حسنی، خود را کارمند یکی از دستگاه‌های دولتی معرفی می‌کند که برای تمدید گذرنامه به اینجا آمده است. او می‌گوید: نرم افزار «پلیس من» را راه اندازی کرده اند، ولی در این نرم افزار نمی‌توان گذرنامه را تمدید کرد.
او اظهار می‌کند: حتما باید از کار و زندگی بزنیم و حضوری در صف‌های طولانی معطل شویم. چرا زیرساخت‌ها الکترونیکی نمی‌شود تا در وقت و هزینه مردم صرفه جویی شود و امور اداره گذرنامه هم سریع انجام شود؟ وقتی یک بار پیش از این، گذرنامه گرفته ایم، چرا برای تمدید گذرنامه دوباره تمام اسناد شناسایی مردم را می‌خواهند؟ زیرساخت‌های اخذ گذرنامه، مشکل اساسی دارد و باید این اشکالات برطرف شود تا کار مردم به سرعت انجام شود.

پیگیری از طریق فرمانداری

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مشهد بعد از طرح مشکل شهروندان در این باره می‌گوید: طی هماهنگی با اداره ثبت احوال و اداره گذرنامه پلیس، قرار شد برای اینکه امور اخذ گذرنامه مردم به آسانی انجام شود، همان رسیدی که اداره ثبت احوال برای شناسنامه جدید به شهروندان می‌دهد، ملاک عمل قرار گیرد. ابراهیم رسولی مقدم بیان می‌کند: بدین ترتیب، شهروندان می‌توانند با همان رسید به دفاتر پلیس ۱۰+ یا اداره گذرنامه پلیس بروند و پس از طی مراحل مربوط، گذرنامه جدید را دریافت کنند.

او می‌افزاید: همچنین قرار است جلسه‌ای با مسئولان اداره گذرنامه برگزار کنیم تا برای کاهش ازدحام ارباب رجوع در اداره گذرنامه پلیس، تدابیری اندیشیده شود.
رسولی مقدم ادامه می‌دهد: شهروندان نیز امور دریافت گذرنامه جدید را به روز‌های آخر سفر اربعین موکول نکنند و از قبل، مدارک را آماده کنند تا مراحل اداری به سرعت انجام شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}