۱۷ دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی شهرداری مشهد می‌شود مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی: قفل‌شدن نوسازی تاکسی‌ها به ضرر مردم و محیط زیست است حال و هوای پرشور نمایشگاه بین المللی مشهد در هفته پژوهش | روایت غرفه هایی که میخکوبتان می کند آتش‌سوزی در یکی از هتل‌های مشهد (۱۵ آذر ۱۴۰۱) پاسخ به دردسر‌های شارژ من کارت فرماندار مشهد: تا ۳ سال آینده، مشکل حل نشدنی ویژه‌ای در حاشیه شهر مشهد نخواهیم داشت شهرداری چه دستاورد‌هایی در نمایشگاه پژوهش خراسان رضوی دارد؟ حسابداری؛ زبانِ تجارت، زبانِ زندگی شهروند خبرنگار | نمایی از اولین برف پاییزی مشهد در آذرماه ۱۴۰۱ بهبود مدیریت ترافیک شهر با نصب دوربین‌های جدید نظارتی ارائه ۲۰ عنوان فعالیت نوآورانه خدمات شهری در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش و فناوری شهردار مشهد مقدس: شعبه دوم کارخانه نوآوری در حاشیه شهر افتتاح می‌شود صدور رای قطعی برای ۷۴۷ پرونده از ۱۱۰۰ پرونده ایثارگری در شهرداری مشهد مقدس پایان عملیات احداث و تجهیز پروژه پارکینگ هوشمند هشت آباد شهردار مشهد مقدس: اگر بانوان در صحنه نباشند، کشور دچار مشکل می‌شود
خبر فوری
گزارشی از خدمت‌رسانی مدیریت شهری در سوگواره دهه آخر صفر | ۱۰ روز مجاهدت خادمانه در شهر
در این گزارش نگاهی انداخته‌ایم به اقداماتی که شهرداری مشهد در دهه آخر صفر برای زائران بارگاه امام‌مهربانی‌ها (ع) انجام داده است.

کاملان-ظهیری | شهرآرانیوز؛ براساس آخرین آماری که استانداری خراسان‌رضوی ارائه کرده است، در دهه آخر صفر امسال حدود ۶‌میلیون زائر وارد مشهد شدند و چیزی نزدیک به ۱۲‌میلیون‌تشرف به حرم‌مطهر‌رضوی در روز‌های اخیر به ثبت رسیده است.

باوجود حضور این حجم از زائران در شهر مشهد، سامان‌دهی و رسیدگی به امور زائران و فراهم کردن امکانات برای اسکان و تأمین ارزاق، دسترسی به حرم و حتی برنامه‌ریزی و تأمین ناوگان برای بازگشت آن‌ها به شهر‌های خودشان به‌خوبی انجام شد و با همکاری مدیریت شهری و استانداری و سایر سازمان‌های مسئول در این فرایند، زیارت عزاداران امام هشتم (ع)، آرام‌تر از همیشه برگزار شد تامسئولان شهری و استانی دراین زمینه نمره قبولی بگیرند. در این گزارش نگاهی انداخته‌ایم به اقداماتی که شهرداری مشهد در دهه آخر صفر برای زائران بارگاه امام‌مهربانی‌ها (ع) انجام داده است.

خدمت‌رسانی به یک میلیون زائر در ایستگاه‌های استقبال

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در گفتگو با شهرآرانیوز بابیان اینکه امسال در مبادی ورودی شهر ایستگاه‌های استقبال از زائر متعددی ایجاد شد گفت: در این ایستگاه‌ها تقریبا ۱۲ خدمت عمومی و ۱۴ خدمت تخصصی به زائران و مجاوران مشهدالرضا (ع) ارائه و به بیش از یک‌میلیون‌و ۱۶۵ هزارو ۱۹۹ نفر خدمت‌رسانی شده است. ضمن اینکه سازمان فرهنگی در برپایی ۱۴۰ موکب خدمت‌رسانی به زائران مشارکت داشته است.

حسین باغگلی در گفتگو با شهرآرانیوز ادامه داد: همچنین ساختمان‌ها و مراکزی که در اختیار سازمان قرار داشت به همراه ۲۰ سالن ورزشی برای اسکان موقت زائران پیاده در روز‌های پایانی دهه آخر صفر آماده و تجهیز شد. وی با اشاره به طرح سفیر مهربانی که با محوریت شعار «همه خادم الرضاییم (ع)» ویژه کودکان و نوجوانان شش تا پانزده سال اجرا شد افزود: از ۹ هزارو‌۱۵۰ نوجوان مشهدی برای شرکت در این برنامه دعوت کردیم و این نوجوانان با محوریت شعار «همه خادم‌الرضاییم (ع)» اقدامی پسندیده انجام دادند و ثواب این کار خوب را به حضرت‌رضا (ع) تقدیم کردند.

باغگلی از رسیدگی به بیش از ۲۱۶ شکایت مردمی در هنگام اجرای طرح «ناظران خورشید» خبر داد و در‌این‌باره گفت: براساس آخرین آمار‌ها بیش از ۲۱۶ شکایت به دست نیرو‌های نظارتی رسید و حدود ۵۲۲ میلیون‌و ۵۳۰ هزار ریال به مردم عودت داده شد. معاون شهردار مشهد در ادامه توضیح داد: برگزاری نمایش آیینی آسمان هشتم، برپایی ۱۱۰ موکب در خیابان امام‌رضا (ع) تحت عنوان رویداد در مسیر بهشت، ۲۰۰ اجرا در پاتوق‌های سرود نوای آشنا و اجرای تعزیه‌خوانی از دیگر برنامه‌های مهم سازمان فرهنگی در روز‌های پایانی ماه صفر بود.

جمع‌آوری ۷۵۰ تن زباله در دهه پایانی صفر

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهردار مشهد نیز در گفتگو با خبرنگار‌ما با بیان اینکه ۶ هزارو ۲۰۰ پاکبان و ۵ هزار باغبان در پاک‌سازی و رفت‌و‌روب معابر شهر در دهه آخر صفر به زائران خدمت‌رسانی کردند گفت: با توجه به حضور گسترده زائران رضوی در مشهد در ایام پایانی ماه صفر و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته بیش از ۱۱‌هزار نفر از نیرو‌های خدمات‌شهری در قالب نیرو‌های پاکبان، باغبان، آتش‌نشان و... به‌صورت آماده‌باش مشغول فعالیت بودند تا خدماتی شایسته و مطلوب به میهمانان علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) ارائه شود.

علی نجفی ادامه داد: در ۱۰ روز پایانی ماه صفر بیش از ۷۵۰ تن زباله در منطقه ثامن جمع‌آوری شد که در این منطقه نسبت به‌روز‌های معمولی سال شاهد افزایش ۵۰‌درصدی حجم جمع آوری زباله بودیم. البته با افزایش حضور زائران رضوی در روز‌های پایانی ماه صفر به مشهد، در برخی از روز‌های این دهه میزان تولید پسماند رشدی منطقه ثامن دو‌ونیم‌برابری نسبت به‌روز‌های معمول داشت.

وی با اشاره به پاک‌سازی و رفت‌و‌روب معابر ورودی شهر مشهد تصریح کرد: علاوه بر توجه ویژه به محور‌های منتهی به حرم‌رضوی، امسال هفت محور ورودی شهر مشهد، شامل محور‌های جاده قدیم نیشابور، جاده فریمان، جاده سرخس، جاده میامی، جاده کلات، جاده قدیم قوچان و جاده قوچان، به‌صورت ویژه تا عمق ده‌کیلومتری توسط ۶۰۰ پاکبان مشهدی پاک‌سازی و رفت‌وروب و در مجموع بیش از ۱۳۰ تن زباله و پسماند از ورودی‌های شهر مشهد جمع‌آوری شد.

رکورد‌شکنی جابه‌جایی مسافران در مترو

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد هم در گفتگو با شهرآرانیوز با اشاره به سرویس‌دهی ویژه شبکه مترویی مشهد از روز اربعین تا روز شهادت حضرت‌رضا (ع) به مدت ۱۰ روز گفت: در این مدت در مجموع ۲ میلیون ۲۵۲ هزارو ۱۱۱ نفر از طریق دو خط متروی مشهد جابه‌جا شدند. یک‌میلیون‌و ۴۷۴ هزارو ۸۰۸ نفر از طریق خط یک و ۷۷۷ هزارو ۳۰۳ نفر از طریق خط دو جابه‌جا شده اند.

به گفته وی بابیان اینکه چهار روز به‌صورت رایگان سرویس‌دهی به زائران و مجاوران انجام شد، افزود: همچنین در روز رحلت نبی‌مکرم‌اسلام (ص) و شهادت امام‌حسن (ع) ساعت کاری مترو مشهد با دو ساعت افزایش تا ساعت ۲۴ تغییر کرد و در شب شهادت حضرت‌رضا (ع) نیز که قرار بود سرویس‌دهی مترو با دو ساعت افزایش تا ساعت ۲۴ باشد، به‌دلیل استقبال مسافران تا ساعت ۲ بامداد این سرویس‌دهی ادامه داشت و در نهایت سرویس‌دهی روز شهادت حضرت‌رضا (ع) نیز یک ساعت زودتر از ساعت ۶ صبح آغاز شد.

وی بابیان اینکه میانگین جابه‌جایی مسافر در این ۱۰ روز ۵۶۰‌هزار نفر در هر روز بوده است، گفت: همچنین در این ایام شاهد کاهش سرفاصله زمانی رسیدن قطار به متروایستگاه بین ۲ تا ۵ دقیقه در هر دو خط قطارشهری بودیم. مبین‌مقدم بیان کرد: در روز شهادت حضرت‌رضا (ع) در سال ۱۳۹۸ تعداد جابه‌جایی‌های مسافران ۲۶۰‌هزار نفر ثبت شده بود، اما امسال با فروکش کردن کرونا در کشور شاهد شکسته شدن رکورد جابه‌جایی مسافر بودیم و شب شهادت حضرت‌رضا (ع) رقم جابه‌جایی مسافر به عدد ۳۱۳‌هزار‌و‌۲۶۶ نفر جابه‌جایی رسید.

سرویس‌دهی ویژه اتوبوس‌رانی در مسیر‌های منتهی به حرم‌مطهر‌رضوی

مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی در گفتگو با شهرآرانیوز با اشاره به سرویس‌دهی ویژه ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد در ایام دهه پایانی ماه صفر گفت: در شب‌های رحلت نبی‌مکرم‌اسلام (ص) و شهادت امام‌حسن (ع) و شهادت حضرت‌رضا (ع) سرویس‌دهی ویژه ناوگان اتوبوس‌رانی به‌صورت شبانه‌روزی از طریق خطوط ۸۰۱، ۲۳۰، ۸۰۲ و ۱۲ انجام شد. علی‌اصغر نیشابوری افزود: همچنین این سرویس‌دهی در روز رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام‌رضا (ع) با تقویت ناوگان تا سقف ۲۱۰ دستگاه اتوبوس در مسیر‌های عبوری از حرم‌مطهر‌رضوی و منتهی به آن از طریق هشت خط اتوبوس‌رانی انجام شد.

همچنین در مسیر‌های منتهی به حرم‌مطهر‌رضوی تعداد ۱۲۰ دستگاه میدل‌باس و مینی‌بوس به‌صورت رایگان و صلواتی سرویس‌دهی کردند. وی با اشاره به سرویس‌دهی ویژه ناوگان اتوبوس‌رانی از بوستان‌های زائرپذیر به نزدیک‌ترین خیابان‌ها به حرم‌مطهر‌رضوی گفت: در این ایام، سرویس‌دهی ویژه به زائران پیاده به‌صورت رایگان در محور‌های ملک‌آباد، جاده کلات، قوچان و فریمان به نزدیک‌ترین معابر به حرم‌مطهررضوی انجام شد. نیشابوری بیان کرد: همچنین در روز شهادت حضرت‌رضا (ع) سرویس‌دهی ویژه به شهرستان‌های استان از محل اسکان زائران و پایانه مسافربری نیز انجام شد.

خدمت‌رسانی صلواتی ۱۳۵ دستگاه تاکسی

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسی‌رانی شهرداری مشهد گفت: در روز‌های پایانی ماه صفر و در راستای تکریم مسافرانی که قصد تشرف به بارگاه منور رضوی را داشتند ۱۳۵ دستگاه تاکسی صلواتی شامل ون و سدان در دو نوبت مشغول خدمت‌رسانی بوده‌اند که این ناوگان از چهارراه خسروی به‌سوی باب‌الجواد (ع)، از چهارراه خسروی به سمت مدرس و از پلیس‌راه طرق به سمت حرم مطهر فعالیت می‌کرد.

احمد محبی افزود: در دهه پایانی ماه صفر ۱۲۶ نیروی بازرسی و نظارت سازمان تاکسی‌رانی شامل ۳۴ اکیپ در ۲۳ نقطه شهری فعالیت کردند. وی تأکید کرد: در این بازرسی‌ها بیش از هزار دستگاه تاکسی به‌صورت نامحسوس کنترل شده است که از این تعداد ۱۴۰ مورد تخلف به ثبت رسیده که همه تخلف‌ها در روز ثبت مورد بررسی قرار گرفته است و از این تعداد پرونده ۶۷ تاکسی‌ران به تعزیرات حکومتی ارسال و ۲۹ تاکسی که تخلف‌هایشان محرز بوده است به پارکینگ منتقل شده‌اند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}