آغاز اجتماع بانوان فاطمی در حرم مطهر رضوی اضافه شدن دو خدمت جدید به نرم افزار شهرمن  یکهزار رای قلع برای تخلفات بام فروشی و ساخت طبقه مازاد در مشهد صادر شده است شهروند خبرنگار | درخواست بهسازی آسفالت در معابر فرعی بولوار ۲۲بهمن مشهد+ پاسخ ۱۷ دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی شهرداری مشهد می‌شود مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی: قفل‌شدن نوسازی تاکسی‌ها به ضرر مردم و محیط زیست است حال و هوای پرشور نمایشگاه بین المللی مشهد در هفته پژوهش | روایت غرفه هایی که میخکوبتان می کند آتش‌سوزی در یکی از هتل‌های مشهد (۱۵ آذر ۱۴۰۱) پاسخ به دردسر‌های شارژ من کارت فرماندار مشهد: تا ۳ سال آینده، مشکل حل نشدنی ویژه‌ای در حاشیه شهر مشهد نخواهیم داشت شهرداری چه دستاورد‌هایی در نمایشگاه پژوهش خراسان رضوی دارد؟ حسابداری؛ زبانِ تجارت، زبانِ زندگی شهروند خبرنگار | خدمت رسانی نیروهای خدمات شهری در پی بارش برف مشهد شهروند خبرنگار | نمایی از اولین برف پاییزی مشهد در آذرماه ۱۴۰۱ بهبود مدیریت ترافیک شهر با نصب دوربین‌های جدید نظارتی ارائه ۲۰ عنوان فعالیت نوآورانه خدمات شهری در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش و فناوری شهردار مشهد مقدس: شعبه دوم کارخانه نوآوری در حاشیه شهر افتتاح می‌شود
خبر فوری
آیت الله علم الهدی در همایش یاوران وقف در مشهد: وقف در تداوم اسلام تاثیرگذار است
همایش یاوران وقف به منظور تقدیر از فعالان حوزه وقف و بقاع متبرکه ظهر امروز، با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در مشهد در تالار نور برگزار شد.

غلامی|شهرآرانیوز، آیت‌الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه انفاق، معادباوری و تقواسه ویژگی مهم یک فرد مومن است گفت: این سه ویژگی لازمه یکدیگرند بطوری که کسی که تقوا پیشه گرفت و معادباوری دارد اهل انفاق است.

وی گفت:پیامبر اکرم (ص) صدر جریان فرهنگی اسلام از روز اولی که مبعوث به رسالت شدند بنای تربیت انسان را داشتند این دین و اسلام هم نسبت به مبانی و اعتقادی و هم عملیاتی هزینه‌هایی دارد که باید تامین شود تا بوسیله آن اسلام توسعه یابد.

آیت الله علم الهدی بیان کرد:مساله خمس به حسب روایات، ثابت کننده این حقیقت است که خمس مخصوص خدا، رسول و ذوالقربی است. تولیت اسلام از نظر نگهداری و توسعه بر عهده معصوم است و هزینه‌هایی دارد که خرج آن در خمس قرار داده شده است.

نماینده، ولی فقیه در استان خراسان رضوی  گفت: امکانات اقتصادی در نوسان است مواقعی که مردم از نظر شرایط اقتصادی خمس ندارند هزینه اسلام و شرع مقدس از طریق وقف و خیریه تامین می‌شود.

وی گفت: وقف جریان عادی نیست و خطر نوسان اقتصادی از طریق وقف مدیریت می‌شود تا هیچ زمان اقشار ضعیف تحت فشار نباشند و هزینه اسلام تعطیل نشود.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: وقف در تداوم اسلام تاثیرگذار است، در راس تمام مسائل در حوزه انفاق است جریان نهادینه‌ای را در توسعه اسلام و تامین کفالت قشر‌های آسیب پذیر نهادینه کرده است که باید مردمی که در جریان خیرات هستند به سمت وقف سوق داده شود.

وی گفت:وقف تضمین هزینه اسلام است نهادینه سازی اقتصاد دینی و اقتصاد اجتماعی است. وقف در حفظ دین و کفالت فقرا نقش اساسی دارد برنامه اقتصادی حساب شده انجام شود که مردم به خیرات مقطعی نه به خیرات نهادینه شوند متاسفانه در رسانه تبلیغ وقف نداریم.

وی ادامه داد:جریان نهادینه دائم و ثابت در وقف است در عرصه تبلیغات باید روی وقف بیشتر کار کرد تا بسیاری از مشکلات درمان شود لذا اگر وقف ضمانت اجرایی قوی داشته باشد مشکلات حل می‌شود..

رشد ۷۰ درصدی عواید وقف در سال جاری

احمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: در یکسال گذشته فعالیت‌های بسیاری از جمله:سرمایه گذاری بیش از ۴۶ هزار متر مکعب در پروژه‌های عمرانی و اقتصادی، ۶ هزار سرمایه گذاری پروژه‌های تولیدی، ۲۸ هزار هکتار تثبیت مالکیت و ۴۱ هزار ثبت اجاره برای مستاجران موقوفات با همت و تلاش یاوران وقف در حوزه‌های مختلف انجام شد.

وی ادامه داد: ۴۸ زندانی جرائم غیر عمد با همت واقفین آزاد شدند و تعداد ۳۲۴ جهیزیه تهیه و توزیع شد همچنین در ماه ربیع الاول ۱۴۴ جهیزیه در بین نوعروسان محروم توزیع خواهد شد. همچنین قرار ۱۲ ام هر ماه بیش از ۴۰ هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان تقسیم می‌شود.

وی بیان کرد: وقف بدنه مردمی دارد که شجره طیبه وقف توسط پیامبر (ص) پایه گذاری شد. افراد واقفی که نامشان در دفتر صحیفه الهی زنده است و نام و یاد شان جاری است.

با توصیه نماینده، ولی فقیه در استان تامین امین برای موقاف و استفاده از ظرفیت مردمی جهش‌های بسیاری را در اوقاف داشت. در سال جاری بیش‌از ۷۰ درصد رشد عواید داشتیم.

احمدزاده بیان کرد: هر بقعه متبرکه یک خانه عالم به عنوان پیوست فرهنگی داشته باشد دو خانه عالم در دوبقعه در نیشابور افتتاح کردیم.

ایزدی معاون تبلیغات اوقاف و امور خیریه نیز در این همایش گفت:۲۵ هزار و ۶۹۴ موقوفه در استان وجود دارد که موقوفات بعد انقلاب اسلامی ۵ هزار و ۲۸ موقوفه بوده و در دهه اخیر بیش از ۲هزار ۲۹۳ وقف جدید داشتیم و موقوفات دهه اخیر بیش از سی سال اول انقلاب بوده است.

وی گفت:بعد از هزینه‌های حفظ و بهره وری حدود ۸۰۰ نیت در موقوفات خیریه و اجتماعی و بقاع است.حوزه بقاع متبرکه در طول سال حدود ۵۵ هزار مراسم مذهبی در بقاع متبرکه انجام می‌شود.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}