خبر فوری
مدیرعامل به‌نشر: «سامانه فروش دائمی کتاب» اتفاق خوبی است
تداوم طرح «سامانه فروش دائمی کتاب» می‌تواند به کتاب‌فروشانی که از سامانه بهره‌مند می‌شوند، کمک کند و زمینه برای دستیابی به کتاب بیشتر فراهم شود.

گروه فرهنگی | شهرآرانیوز، سامانه فروش دائمی کتاب که امسال برای اولین‌بار در مشهد هم‌زمان با کشور برگزار می‌شود، در راستای رفع آسیب‌های طرح‌های فصلی کتاب راه‌اندازی شده است. طرحی که در اولین دوره برگزاری‌اش نتوانسته است بسیاری از ناشران و کتاب‌فروشان را راضی کند. با این حال برخی فعالان حوزه نشر و کتاب نیز این طرح را سرآغاز اتفاقات خوبی در بازار کتاب می‌دانند.

مدیرعامل به‌نشر: «سامانه فروش دائمی کتاب» اتفاق خوبی است

مدیر انتشارات به‌نشر در این زمینه می‌گوید: اصل موضوع یعنی اینکه سامانه‌ای موجود باشد که کتاب‌فروش‌ها بتوانند کتاب‌هایشان را در آن سامانه عرضه کنند، اتفاق خوبی است. در واقع این فرصت مبارکی برای کتاب‌فروشی‌هاست؛ زیرا یکی از دغدغه‌های کتاب‌فروش‌ها به‌ویژه در زمان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، به‌صورت مجازی یا حضوری این بوده که بیشتر فروش‌ها برای ناشران رقم می‌خورد. آن‌ها از این گله‌مند بودند که ناشران بیش از کتاب‌فروشان در فرایند فروش کتاب نقش دارند؛ مسئله‌ای که صدای کتاب‌فروش‌ها را درآورده بود.

حسین سعیدی در ادامه از مشکلاتی می‌گوید که سبب شده است چرخه تولید و نشر کتاب با مشکل جدی روبه‌رو شود و می‌گوید: این مطالبه از سال‌های گذشته مطرح بوده است تا طرحی ایجاد شود و کتاب‌فروشی‌ها نقش خود را در این چرخه به‌درستی ایفا کنند، یعنی شرایط طوری شود که مشتری، کتاب را به‌جای اینکه از ناشر بخرد، از کتاب‌فروش بخرد.

سعیدی با بیان اینکه مدیران کتاب‌فروشی‌ها خواستار تدابیری از سوی وزیر ارشاد برای حل این مسئله بوده‌اند، ادامه می‌دهد: این دغدغه کتاب‌فروش‌هاست که مشتری به‌صورت مستقیم از ناشر خریداری نکند، بنابراین به‌نظرم این سامانه خوبی است که عدالت فرهنگی را ایجاد می‌کند برای کتاب‌فروشی‌ها. اما بالاخره چون این طرح برای اولین‌بار اجرا می‌شود، حتما نکاتی دارد. مثلا یک سری بحث‌های زیرساختی کار از جمله مشکل کتاب‌فروشی‌ها در بارگذاری کتاب‌ها در این سامانه و یک سری مسائل دیگر هست که طی مذاکراتی برخی از آن‌ها رفع شده و برخی هم هنوز وجود دارد. اما به‌نظرم تداوم این کار می‌تواند به کتاب‌فروشانی که از سامانه بهره‌مند می‌شوند، کمک کند و زمینه برای دستیابی به کتاب بیشتر فراهم شود.

 
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}