اقامت ۳۰۰ کارتن‌خواب در ۷ مرکز شبانه‌روزی سرپناهی در مشهد نهمین نمایشگاه شهر هوشمند در مشهد افتتاح شد معلم مشهدی کلاس درس را بر استراحت ترجیح داد مهار آتش طلافروشی در گلشهر مشهد شهرداری در کنار کنکوری ها خانه بهار؛ فصلی نو از هنر‌های شهری ایران ۲۰ هزار برگ سند تاریخی پزشکی در مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اپلیکیشن "شهر من" رایگان نمایشگاه بروید تنها نردبان ۷۲ متری آتش نشانی ایران در مشهد اعلام آمادگی شهردار برای احداث برج اصناف در مشهد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری و آستان قدس برای بانک اطلاعات املاک شهری خراسان رضوی، استان هدف برا‌ی اربعین ۹۹ تعیین شد شهرمن اپلیکیشن شهری برای یکپارچه سازی خدمات شهرداری مشهد شهروند خبرنگار/ بارش زیبای برف در قاسم‌آباد مشهد تعطیلی مدارس نوبت عصر مشهد یک ساعت زودتر از معمول انتخاب اعضای هیئت رئیسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های خراسان رضوی نیمی از تاسیسات گردشگری کشور در مشهد فعالیت دارد لغو المپیاد‌های علمی مقطع متوسطه اول به علت بارش برف وجود ۱۳ مجتمع نا ایمن در مشهد
خبر ویژه
مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: هم اینک ذخایر خونی در این استان به دلیل کاهش مراجعه مردم به پایگاه‌های اهدای خون در وضعیت هشدار قرار دارد.
به گزارش شهرآرانیوز، مجید عبداللهی افزود: این کاهش مراجعه مردمی به دلیل سردی و برودت هواست که با ادامه این روند در روز‌های آینده پاسخگویی به بیماران نیازمند و مراکز درمانی با چالش جدی مواجه می‌شود.
وی ادامه داد: ذخایر خونی در وضعیت عادی تا هفت روز پیش‌بینی می‌شود که به دلیل کاهش مراجعه مردم این میزان اکنون به شدت کاهش پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: با ادامه این روند در روز‌های آینده، پاسخگویی به بیماران نیازمند و مراکز درمانی با چالش جدی مواجه خواهد شد.

کاهش پنج درصدی اهداکنندگان خون
مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به آمار اهدا کنندگان خون گفت: ۱۴۴ هزار و ۸۲۸ نفر از فروردین ماه تا پایان آذرماه امسال به پایگاه‌های اهدای خون این استان مراجعه کرده اند که از این تعداد از ۱۰۹ هزار و ۳۹۱ نفر خون‌گیری صورت پذیرفت.
عبداللهی افزود: ۹۸ هزار و ۸۶ نفر در این بازه زمانی به پایگاه‌های اهدای خون در مشهد مراجعه کردند که از این تعداد از ۷۰ هزار و ۸۳۳ نفر خون‌گیری شد که این آمار در مقایسه با سال قبل آن پنج درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: پایگاه‌های اهدای خون در شهر مشهد شامل پایگاه امام رضا (ع) واقع در میدان شریعتی (تقی ­آباد) ابتدای خیابان دانشگاه، پایگاه امید واقع در نبش خیابان شیرازی سه، طبقه منهای یک مجتمع تجاری و اقامتی امید، پایگاه شهید کریمی واقع در بلوار شریعتی ۲۸ در منطقه قاسم­ آباد، پایگاه شهید قاسم سلیمانی (میلاد سابق) واقع در بلوار استقلال ۲ و پایگاه مهر واقع در نبش بلوار ابوطالب ۳۳ آماده دریافت خون شهروندان هستند.

استیجاری بودن ساختمان انتقال خون خراسان رضوی
نهم مرداد سال ۱۳۵۳ سازمان انتقال خون ایران تاسیس و شروع به کار کرد که هم زمان با راه اندازی سازمان مرکزی در تهران، سه مرکز دیگر در شهر‌های شیراز، اهواز و مشهد نیز راه اندازی شد.
ساختمان اصلی انتقال خون خراسان که هم اینک به سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی تقسیم شده در ۲۲ مهرماه ۱۳۵۷ همزمان با میلاد حضرت علی بن موسی الرضا (ع) افتتاح شد، اما نکته عجیب این که با قدمتی که سازمان انتقال خون خراسان رضوی دارد هنوز ساختمانش استیجاری است.
 
نبود زیرساخت مناسب
مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به نبود زیر ساخت مناسب در حوزه انتقال خون در خراسان رضوی، افزود: تجهیزات موردنیاز اداره کل انتقال خون در این استان مناسب نیست و ساخت ساختمان اداری جدید این اداره کل هم با گذشت ۱۰ سال تنها ۳۰ درصد رشد داشته است که این امر سبب بروز مشکلاتی در این بخش شده است.

خراسان رضوی سومین تولیدکننده خون کشور
استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی سومین تولیدکننده خون در کشور پس از استان‌های تهران و فارس است.
۱۱ پایگاه انتقال خون در مشهد و دیگر شهر‌های خراسان رضوی فعالیت دارند که از این تعداد، پنج پایگاه در مشهد و پنج پایگاه در شهر‌های نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه، قوچان و گناباد استقرار دارند.
همچنین شهرستان‌های تربت جام، خواف، درگز و کاشمر هم به مراکز خون‌گیری مجهزند.
گفتنی است؛ شرایط ویژه اهدای خون داشتن سن ۱۷ تا ۶۵ سال، برخورداری از وزن ۵۰ کیلوگرم به بالا، دارا بودن شرایط مناسب جسمی و روحی و فشارخون متعادل، مبتلا نبودن به کم خونی، فقدان پیشینه ابتلا به هپاتیت ویروسی و برخی دیگر از بیماری‌های عفونی و مشکلات مهم و جدی قلبی و ریوی، نداشتن اعتیاد به مواد مخدر تزریقی و الکلی و نیز گذشت دست کم هشت هفته از آخرین اهدای خون است.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}