اجرای غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم در سراسر کشور زلزله خوی به بیش از ۱۷۵۰ مددجوی بهزیستی آسیب زد مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی: بودجه قانون حمایت از معلولان اصلاح خواهد شد تغییر در دستورالعمل «پلاک ویژه خودرو» برای معلولان ذهنی و جسمی مشکلات رو به افزایش معلولان ضایعه نخاعی در کشور پذیرش افراد دارای معلولیت در جامعه به‌عنوان افراد مؤثر مدنظر قرار گیرد برگزاری اولین رویداد ورزشی-حرکتی ویژه دانش آموزان معلول و غیر معلول طرح غربالگری روانشناختی-عصبی ویژه «سالمندان» خراسان رضوی آغاز شد ویلچررانان شهرمان را دریابیم مطالبات جامعه معلولین مورد توجه قرار بگیرد نویسنده «گردشگری خلاق» از ظرفیت های هزاره سوم می گوید مردان خراسانی «بوچیا» در تیم ملی | «والیبال نشسته» در راه مسابقات فجر سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد منصوب شد روایتی از حضور معلولان معترض به بودجه «قانون حمایت از معلولان» در مشهد بهزیستی برآوردی از میزان مناسب‌سازی اماکن عمومی خصوصی و غیردولتی ندارد من می‌فهمم و تو درکم کن مستمری دی ماه مددجویان بهزیستی سراسر کشور واریز شد ۹ هزار خانواده و مددجوی بهزیستی تربت جام بخاری نفتی دریافت کردند
خبر فوری
روایتی از حضور معلولان معترض به بودجه «قانون حمایت از معلولان» در مشهد
در هوای سرد زمستان تعدادی از معلولان با حضور مقابل فرمانداری مشهد نسبت به عدم تحقق بودجه قانون حمایت از معلولان در برنامه بودجه ۱۴۰۲ کشور اعتراض کردند.

به گزارش شهرآرانیوز، صبح روز ۲ بهمن ۱۴۰۱، تعدادی از افراد دارای معلولیت در مشهد برای آنچه که اجحاف در حق معلولان در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ عنوان می کردند، مقابل فرمانداری مشهد جمع شده و با در دست داشتن پلاکادر‌هایی با موضوع «قانون حمایت از معلولان را اجرا کنید» در انتظار پاسخ مسئولان بودند.

همزمان با این موضوع، محمدرضا دانشورنیا معاون فرماندار مشهد و جواد بهنام رئیس اداره بهزیستی شهرستان مشهد با حضور در بین این معلولان و دعوت آنها به داخل ساختمان فرمانداری و سالن جلسات ، زمینه را برای گفتگو و شنیدن مطالبات این شهروندان فراهم آوردند.

 

روایتی از حضور معلولان معترض به بودجه «قانون حمایت از معلولان» در مشهد

 

به گفته یکی از معلولان، حضور آنها در مقابل فرمانداری مشهد به جهت اعتراض به حذف بودجه قانون حمایت از معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۲ و برخی مسایل دیگر این حوزه بوده است.

او ادامه داد: نادیده گرفتن ردیف بودجه برای مواد قانونی ۲ و ۲۲ از سند حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، مباحث مرتبط به درمان، بیمه تکمیلی، لوازم کمک توانبخشی و... از محور‌های اصلی صحبتهای حاضرین با مسئولین بوده است. خوشبختانه مسئولان حاضر در جلسه پس از شنیدن دغدغه‌های ما قول پیگیری و مساعدت دادند و امیدواریم درخواست های ما به مسئولین کشوری هم برسد. 

برای بررسی در مورد بودجه سال آتی باید صبر کرد

جواد بهنام رئیس اداره بهزیستی شهرستان مشهد در این ارتباط به خبرنگار شهرآرانیوز گفت: از ابتدای آنکه متوجه حضور مددجویان گرامی مقابل ساختمان فرمانداری شدیم، به اتفاق برخی دیگر از همکاران به میان این عزیزان رفتیم تا شنوای مسائل آنان باشیم.

وی ادامه داد: بودجه سال آینده به تازگی از سوی ریاست محترم جمهوری تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است و در عین پذیرش اصل مطالبه مددجویان نسبت به رعایت حقوق این شهروندان، اما هنوز نمی‌دانیم سرنوشت این لایحه و چگونگی تامین آن به چه صورت خواهد بود و قضاوت در این امر اندکی عجولانه است.

وی افزود: به طور مثال، برخی مطالبات مددجویان بیش از آنکه متوجه چرایی کاهش یا حذف بودجه آنان از لایحه سال آتی باشد، متوجه اموری است که به مدیریت شهری باز می‌گردد و مهم‌ترین آن، استفاده رایگان وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری برای معلولان خفیف و متوسط است که البته همان قانون متذکر شده است که حمل و نقل رایگان صرفا برای معلولیت‌های شدید و خیلی شدید تعریف شده است. با این حال برخی مسائل را می‌توان از طریق رایزنی و بررسی‌های فنی بین دستگاه‌های دولتی شهر حل و فصل نمود.

 

روایتی از حضور معلولان معترض به بودجه «قانون حمایت از معلولان» در مشهد

 

بهنام متذکر شد: نکات و خواسته‌های مطرح شده را به اطلاع مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی می‌رسانیم و قطعا با سازمان بهزیستی کشور نیز مکاتباتی را خواهیم داشت تا حق شهروندان دارای معلولیت تضییع نشود.

گفتی است پیش از این، علیرضا آنجلاسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با شهرآنیوز در ارتباط با ردیف بودجه مذکور اعلام کرده بود بودجه سازمان بهزیستی کشور از ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۱۶ هزار و۶۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده رسیده است و می‌توان گفت که اعتبار قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت حذف نشده و در سر‌جمع اعتبارات سال ۱۴۰۱ لحاظ و در لایحه بودجه سال‌۱۴۰۲ پیش‌بینی شده است.

با این حال امروز سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به عدم تحقق بودجه ویژه معلولان اعلام کرده بود آنطور که باید و شاید به معلولان در لایحه بودجه سال آتی توجه نشده است و کمیسیون اجتماعی قطعا در بررسی لایحه بودجه آینده به معلولان توجه خواهد داشت و در جریان ارائه پیشنهادات و چکش کاری لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس باید به وضعیت معلولان کشور رسیدگی شود.

حسن لطفی همچنین گفته است: با ماهی ۵۰۰ و ۶۰۰ هزار تومان کمک معیشت به معلولان، آن‌ها قادر نیستند امورات خود را پیش ببرند و با این بودجه معلولان با چالش اساسی مواجه خواهند شد.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}