۲۴ هزار واحد مسکونی در سیستان و بلوچستان در دست تعمیر ویروس کرونا ۷۰ هزار سالن سینما در چین را تعطیل کرد ویروس کرونا در روسیه تکذیب بروز سرمای قطبی در ایران وزیر راه به سوال خبرنگاران در مورد جعبه سیاه هواپیما پاسخ نداد قطار بندرعباس - تهران خارج از ریل افزایش زیست‌پذیری شهر‌ها با بازآفرینی نجات حاشیه شهر با مشارکت مردم مهمترین چالش محیط زیستی کشور، وسایل نقلیه فرسوده است توضیح دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای افزایش سهمیه‌ها درخواست شرکت گاز ار مردم برای مصرف بهینه انرژی کشف ۳.۵ تن مواد مخدر از ابتدای سال ۹۸ در شرق کشور ویروس کرونای چینی به ایران رسیده است؟ ویروس کرونای چینی چیست؟ اعزام حدود ۸۰ پزشک متخصص به شهرستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ترانه علیدوستی به دادسرا احضار شد کارت ملی هوشمند برای شرکت در انتخابات ضروری نیست بخشش ۲ قاتل در گلستان به احترام ایام فاطمیه خانه تاریخی شهرداران تهران به فروش می‌رسد حفاظت و مرمت سردر ورودی قدیمی‌ترین بیمارستان سبزوار
خبر ویژه

خراسان رضوی در آستانه بیابانی‌شدن

  • کد خبر: ۱۴۸۰۶
  • ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
یک کنشگر و فعال محیط زیست گفت: باتوجه به اینکه نشست زمین معرف بیابانی‌شدن است، بسیاری از نواحی استان خراسان رضوی در آستانه بیابانی‌شدن کامل قرار دارند.

به گزارش شهرآرا نیوز، محمد درویش افزود: فرونشست‌ها آخرین مرحله بیابان‌زدایی هستند؛ نه تنها در خراسان رضوی بلکه در اغلب استانی‌های کشور با پدیده فرونشست زمین روبه‌رو هستیم و این نشان می‌دهد که اصولاً به قوانین طبیعت احترام نگذاشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی مناطق از جمله کاشمر و خلیل‌آباد و به خصوص نیشابور در استان خراسان رضوی شکاف‌های بزرگی به دلیل فرونشست زمین ایجاد شده و دشت به طور یک‌نواخت دارد پایین می‌رود و این بسیار خطرناک است.

درویش افزود: نقش سازمان‌های مردم‌نهاد بسیار مهم است. تمام اتفاقات خوبی که در کشور رخ داده نتیجه اقدامات و فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد بوده و اگر به این سازمان‌ها اجازه فعالیت دهند و نگاه‌های امنیتی را از روی آن‌ها بردارند و قوانین دست‌وپاگیر را حذف کنند، می‌توانند معجزه کنند.

وی گفت: متاسفانه سالیانه 30 سانتیمتر در دشت طوس زمین نشست می‌کند. از سویی مشهد با مشکلات جدی در تامین آب شرب مواجه است، همچنین به دلیل اینکه کشور افغانستان حق‌آبه خود را در خصوص سد دوستی نمی‌دهد، شرایط بسیار نگران‌کننده است.

این کنشگر محیط زیست افزود: کمترین مشکل ما اعتبار است، مشهد باید به سمت شهر زیست‌محور برود، به جای اینکه بخواهد شهر خودرومحور باشد. از این طریق خواهد توانست بحران هوا، کم‌تحرکی و ترافیک را رفع کند.

وی خاطر نشان کرد: نشست زمین معرف بیابانی‌شدن است و بسیاری از نواحی استان خراسان رضوی در آستانه بیابانی‌شدن کامل قرار دارد. هر جایی که سطح آب زیرزمینی افت و به تبع نشست کند، تولید گرد و خاک افزایش یابد و شمار پرندگان کاهش پیدا کند و تفاوت دمای شب و روز افزایش یابد یعنی آن منطقه دارد به سمت بیابانی‌شدن میل پیدا می‌کند.

درویش در پاسخ به این سوال که ما متخصصان بسیاری در حوزه محیط زیست داریم چرا هنوز وضعیت این گونه است؟ گفت: وقتی کلنگ سازمان محیط زیست به زمین زده شد متخصص محیط‌زیست نداشتیم ولی اکنون هزاران متخصص داریم، اما اینکه چرا وضع محیط زیست بهتر نشده چون فقط درد جامعه را متخصص و آموزش تضمین نمی‌کند؛ باید علاوه بر تخصص عاشق سرزمین‌مان هم باشیم.

وی افزود: باید فرزندانی تربیت کرد که عاشق سرزمین باشند که اگر این‌گونه باشند زباله نخواهند ریخت و در کنار لاشه خون‌آلود یک حیوان با لبخند عکس یادگاری نمی‌گیرند و وقتی رخداد فرونشست زمین دیدند، بی‌تفاوت عبور نمی‌کنند و این تغییر نیاز به زمان دارد.

این فعال محیط‌زیست خاطرنشان کرد: هرچند ابتدای امسال بارندگی‌های بسیاری داشته‌ایم اما اگر نتوانیم روش مدیریتی خود را تغییر دهیم و به سمت کاهش وابستگی معیشتی به سمت منابع آب و خاک حرکت کنیم در آینده شرایط بحرانی‌تری را خواهیم داشت.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}