حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی سازمان بهزیستی واریز شد (۵ مهر ۱۴۰۲) مستمری کمک هزینه بهداشتی مددجویان بهزیستی چه زمانی واریز خواهد شد؟ مستمری شهریور ماه مددجویان بهزیستی کشور واریز شد (۲ مهر ۱۴۰۲) آیا سرویس مدارس استثنائی در مشهد رایگان خواهد شد؟ مستمری شهریورماه مددجویان بهزیستی واریز نشد+علت فاطمه حمامی، هنرمند معلول که با رونالدو دیدار کرد، کیست؟ + بیوگرافی دادگستری خراسان رضوی: متهمان پرونده آزار معلول ذهنی در مشهد بازداشت شدند بیش از ۱۷ هزار ناشنوا در خراسان رضوی زندگی می‌کنند همه خانوار‌های دارای ۲ عضو معلول صاحب خانه خواهند شد آیا کریستیانو رونالدو در تهران با دختر هنرمند معلول دیدار می‌کند؟ خدمت رسانی مواکب به معلولان در ایام پایانی صفر افزایش مستمری معلولان بهزیستی؛ آیا معوقات سال جاری هم پرداخت خواهد شد؟ واکنش بهزیستی خراسان رضوی به انتشار ویدیوی آزار و اذیت معلولان در مرکز "نیکان" مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی افزایش می‌یابد (۲۰ شهریور ۱۴۰۲) واردات خودروی خارجی توسط معلولان شایعه است صدور قرار جلب به دادرسی مقصران حادثه مرکز نگهداری از معلولان نیلوفران آبی (۲۰ شهریور ۱۴۰۲) ارجاع پرونده یک مرکز متخلف نگهداری معلولان ذهنی در مشهد به دستگاه قضائی داستان آن تصادف لعنتی «دیستروفی عضلانی» چیست؟ | آشنایی با یکی از مهیب ترین معلولیت های پیشرفته جسمی حرکتی در جهان فعالیت ۲۲۴ مرکز خیریه رسمی در خراسان رضوی
خبر فوری

افزایش خدمات توانبخشی به افراد دارای معلولیت در روستاها

  • کد خبر: ۱۶۳۹۰۳
  • ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹
افزایش خدمات توانبخشی به افراد دارای معلولیت در روستاها
برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR‌) با هدف توانمندسازی افراد معلول روستایی است و اقداماتی در پنج حیطه سلامت، آموزش، معاش، فعالیت‌های اجتماعی و توانمندسازی با مشارکت افراد معلول، اعضای خانواده و جامعه محلی انجام می‌شود.

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرانیوز گفت: سیاست بهزیستی این است که از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آن‌ها را به‌صورتی حمایت کند که به‌سمت مراکز شبانه‌روزی و سپردنِ عضو دارای معلولیتِ خانواده به مراکز اقدام نکنند. فلسفه اقداماتی مانند ویزیت و مراقبت در منزل، پرداخت مستمری و حق پرستاری افراد دارای معلولیت نیز همین است که حتی خدمات توان‌پزشکی نیز در منازل به توان‌خواهان ارائه شود. اگر خدمات توانبخشی و حمایتی توانمندسازی افراد دارای معلولیت نبود، قطعا شاهد رسوبِ گروه وسیعی از آن‌ها مخصوصا افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید در مراکز نگهداری و شبانه‌روزی بودیم.

 

حمیدرضا علیزاده خاطرنشان کرد: توانبخشی به افراد و خانواده‌های آن‌ها در شناخت و دستیابی به منابع و فرصت‌ها کمک می‌کند تا با تغییر مطلوب اوضاع، بتوانند فعالانه بر محیط زندگی کنترل نسبی داشته باشند و به‌عنوان عضوی فعال در جامعه مشارکت کنند و حضور داشته باشند.

 

معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی درباره برخی از اقدامات بهزیستی در راستای توانبخشی و حمایت از خانواده‌های دارای عضو معلول، گفت: برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) با هدف توانمندسازی افراد معلول روستایی است و اقداماتی در پنج حیطه سلامت، آموزش، معاش، فعالیت‌های اجتماعی و توانمندسازی با مشارکت افراد معلول، اعضای خانواده و جامعه محلی انجام می‌شود. بخشی از اقدامات در راستای تسهیل دسترسی خدمات به فرد دارای معلولیت بوده و بخش دیگری از اقدامات صورت‌گرفته در این برنامه شامل اقدامات اجتماع‌محور مانند آگاه‌سازی جامعه، تشکیل شورای توانبخشی محلی، تشکیل گروه‌های خودیار و ایجاد صندوق‌های خرد محلی است.

 

وی افزود: توانبخشی افراد دارای معلولیت از طریق مراکز روزانه، پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی، پرداخت کمک‌هزینه تردد و رفت‌وآمد، مناسب‌سازی مسکن و خودرو افراد دارای معلولیت به‌منظور انطباق و دسترس‌پذیری مسکن، معافیت مالیاتی حقوق و مزایای والدین دارای فرزند معلول بدین‌صورت که معافیت ۵۰درصد مالیات حقوق و مزایا یا دستمزد یکی از اولیای افراد دارای معلولیت خیلی شدید و شدید مادامی که مسئولیت هزینه‌های مترتب بر معلولیت فرد را برعهده دارند، انجام می‌شود. پرداخت کمک‌هزینه معیشت، پرداخت حق پرستاری، اعطای وسایل کمک‌توانبخشی و لوازم ADL از مؤثرترین و برجسته‌ترین عوامل در بازتوانی افراد دارای معلولیت به شمار می‌آید.

 

علیزاده رضایی خاطرنشان کرد: پذیرش افراد دارای معلولیت در مراکز شبانه‌روزی می‌تواند به‌صورت دائم یا موقت باشد. گاهی فرد در یک بازه زمانی نیاز به درمان دارد، به‌عنوان مثال فردی که دچار معلولیت ضایعه نخاعی می‌شود، از طرفی هزینه رفت‌وآمد و جابه‌جایی مداوم این فرد به مراکز درمانی برای او و خانواده‌اش دشوار است. در این حالت، به‌صورت موقت تا پایان مراحل درمان در مراکز پذیرش و بعد از بهبود وضعیت ترخیص می‌شود. در راستای حمایت پس از ترخیص از مراکز شبانه‌روزی، علاوه بر برقراری مستمری، کمک‌هزینه ترخیص از مراکز شبانه‌روزی برقرار می‌شود تا فرد بتواند ادامه درمان را در آغوش خانواده سپری کند. در صورت لزوم، فرد به مراکز ارائه خدمات توانبخشی در منزل یا روزانه برای دریافت خدمات توانبخشی پس از ترخیص معرفی خواهد شد.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}