صندوق اعتباری هنر برای اعضای متقاضی مسکن فراخوان داد سینما‌های خراسان رضوی در ۶ ماه نخست سال جاری چقدر مخاطب و فروش داشته‌اند؟ ماجرای «رابرت دنیرو» و تبلیغ پرحاشیه تاکسی اینترنتی! ماجرای توافق اتحادیه نویسندگان هالیوود با استودیو‌ها حادثه دردناک برای «سوفیا لورن» یادی از علی لندی، نوجوان فداکار ایذه‌ای که این ایام سالروز درگذشت ققنوس وار اوست | ریزعلی پیراهن از تن کند و تو تن را ز تن ویژه برنامه‌های دفاع مقدس در شبکه امید + زمان پخش ۶۱۵ مستند ایرانی متقاضی حضور در هفدهمین جشنواره «سینما حقیقت» شدند گفتگو با حجت الاسلام عالی درباره سبک زندگی منتظرانه | امام زمان (عج)؛ مهم‌ترین موضوع حیات تشیع فروش سینما‌های خراسان رضوی در آخرین ماه تابستان ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافت | گیشه داغ شهریور مشهد نگاهی به برخی از شاخص‌ترین آثار ادبیات داستانی جنگ در ایران | پژواک جنگ در ادبیات ایران وقتی دلم خنک می‌شود ترجمه «روان‌شناسی رانندگی» در کتابفروشی‌ها «گل‌های باوارده» در راه سینما + زمان اکران صفحه نخست روزنامه‌های کشور - دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ معرفی ۱۴ هزار عنوان کتاب در هشتمین نمایشگاه کتب تخصصی حوزه و معارف اسلامی | ۸۰ غرفه ویژه بازدیدکنندگان عادی است
خبر فوری

بخشندگان زندگی

  • کد خبر: ۱۶۷۸۴۸
  • ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۴
بخشندگان زندگی
ما و فامیلمان یعنی عمو، دایی، عمه و خاله جمعه‌های زیادی از دهه ۷۰ و ۸۰ را در بهشت رضا (ع) سپری کرده ایم.

بهشت رضا (ع) برای من به یک سکه می‌ماند که یک رویش واقعیتی به نام مرگ را برایم یادآوری می‌کند و روی دیگرش پر است از خاطرات روز‌های کودکی، فوتبال روی آسفالت داغ، کندن اخکوک و توت از درختان و آب بازی با بچه‌های فامیل. ما و فامیلمان یعنی عمو، دایی، عمه و خاله جمعه‌های زیادی از دهه ۷۰ و ۸۰ را در بهشت رضا (ع) سپری کرده ایم.

کله صبح از فلکه آب سوار اتوبوس‌های شلوغ بنز می‌شدیم. بعد که می‌رسیدیم بساط خود را پهن می‌کردیم و تا بعدازظهر هرچه بازی بلد بودیم انجام می‌دادیم و در آخر هم با بزرگ تر‌ها می‌رفتیم سرخاک درگذشتگان.  رفتن ما به بهشت رضا (ع) برای تفرج حالا خیلی کمتر شده، اما چند هفته پیش به یاد آن روز‌ها رفتیم صبح تا عصر را بهشت رضا (ع) باشیم.

همین طور که داشتم خاطرات روز‌های کودکی را در ذهنم مرور می‌کردم، به قطعه خوش آب و رنگی رسیدم که همه درگذشتگانش جوان بودند و از سال ۱۴۰۰ دفن شده بودند تا روز قبل رفتن ما. همین طور که داشتم برای درگذشتگان این قطعه غصه می‌خوردم دیدم نوشته قطعه «بخشندگان زندگی» تازه فهمیدم ماجرا چیست. همه خفتگان این قطعه انسان‌های بزرگی بودند که پس از درگذشتشان اعضای بدنشان به نیازمندان اهدا شده بود. بعد آمدم مشهد، دیدم شهرداری در اقدامی درخورتوجه به مناسبت روز ملی اهدای عضو عکس شماری از بخشدگان زندگی را در تابلو‌های شهری اکران کرده است.

هرچند این کار در مقابل بخشندگی آن‌ها بسیار کوچک است، اما می‌تواند قدمی مهم و ارزشمند برای فرهنگ سازی و ترویج این اقدام خداپسندانه باشد. بعدازظهر که با پسر عمویم رفتیم تا قطعه بخشندگان زندگی را به او نشان دهم، وصیت کردم که اگر خورد و جوری از دنیا رفتم که اعضای بدنم به کار خلق خدا آمد، حتما آن‌ها را ببخشند که شاید از من در آن دنیا دستگیری کنند. خداوند مهربان در آیه ۳۲ سوره مبارکه مائده می‌فرماید: «و هرکسی انسانی را از مرگ برهاند و زنده بدارد، گویی همه انسان‌ها را زنده داشته است.»

عکس: سیدمحمدرضا هاشمی

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}