میزان زباله‌ای که مسافران نوروزی در شمال به جا میگذارند ۱۵۷.۵ تن است

  • کد خبر: ۲۱۹۷۴۵
  • ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۴
میزان زباله‌ای که مسافران نوروزی در شمال به جا میگذارند ۱۵۷.۵ تن است
معضل «پسماند در استانهای شمالی» از مهمترین ابرچالش‌های زیست محیطی کشور است. اصلی‌ترین روش مدیریت پسماندها همیشه محدود به تلنبار کردن آن در دل جنگل‌های هیرککانی است.

به گزارش شهرآرانیوز، سرزمین خوش آب و هوایی که در ایام تعطیلات گردشگران را پذیراست، از دیرباز درگیر زباله‌های مهمانان خود بوده است. اصلی‌ترین روش مدیریت پسماند‌ها همیشه محدود به تلنبار کردن در عمق جاده‌های جنگلی، حاشیه رودخانه‌ها و مزارع برنج، بالادست حوزه‌های آبریز، حاشیه شهر‌ها و روستا‌های دورافتاده بوده است.

 اجرای این روش‌ها هزاران میلیارد تومان از بودجه کشور را به شهرداری‌های استان‌های شمالی سرازیر کرده در حالی که برنامه‌هایی که می‌تواند نتیجه بهتری را درپی داشته باشد، مانند اخذ مالیات تولید زباله، راه‌اندازی زباله‌سوز و هاضم، کاهش تولید پسماند، تفکیک زباله از مبدا و از همه مهمتر فرهنگسازی برای مدیریت پسماند درمبدا به کندی صورت می‌پذیرد.

میزان زباله‌ای که مسافران نوروزی در شمال به جا میگذارند ۱۵۷.۵ تن است

روشهای ناکارآمد مدیریت پسماند سالانه ۸۷ هزار میلیارد تومان به محیط زیست خسارت می‌زند

از ۶۰۰ مرکز پسماند در کشور فقط در ۵-۴ مرکز زباله‌ها پردازش می‌شود و بقیه عمدتا بدون هیچ کار خاصی دپو می‌شود. این روش مدیریت پسماند سالانه ۸۷ همت به محیط زیست آسیب وارد می‌کند. فقط ۲۰ درصد از زباله‌های شهری (۴ میلیون تن) به نوعی مدیریت می‌شود. مابقی یعنی ۱۶ میلیون تن زباله بدون هیچ گونه پردازش راهی حاشیه شهر‌ها شده و دفع می‌شوند یعنی حتی تلی از خاک هم برای زودتر تجریه شدن روی آنها ریخته نمی‌شود.

چرا شرایط استان‌های شمالی خاص است؟

این استانها مهاجرپذیرند، دائما گردشگر دارند، بارش و رطوبت بالاست، تراز آب زیرزمینی بالاست، زمین کم و گران است و در کنار همه این عوامل تراکم جمعیت در این استانها بالاست.

سالانه چقدر زباله در کشور تولید می‌کنیم

سالانه ۲۰ میلیون تن پسماند عادی، ۱۵۹ هزار تن پسماند عفونی و بیمارستانی،۱۳۳ میلون تن پسماند کشاورزی و ۱۰ تا ۱۱ میلیون تن پسماند صنعتی ویژه در کشور تولید می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

گزارش خطا
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->