۲۵۰ هزار دلار برای ۶۵ دقیقه بازی مهاجم ایرلندی پرسپولیس تست‌های مثبت کرونایی که آن‌قدرها هم مثبت نیستند! جلسه خصوصی سازی در باشگاه استقلال تهران قرداد آنتونی استوکس، بازیکن پرسپولیس فسخ شد روزگار «آفاق اسلامیه» بسکتبالیست‌های موفق تاریخ بسکتبال خراسان در آمریکا رضا علیپور، سریع‌ترین مرد عمودی جهان: طلای المپیک ۲۰۲۴ برای من است طارمی در فهرست خرید مربی فصل آینده فیورنتینا قرار می‌گیرد؟ سارا شیربیگی، فوتسالیست: قید پاداش فدراسیون فوتبال را زده‌ام خوشحال‌ کننده‌ترین تصویر از شیخ دیاباته ستاره مالیائی خط حمله استقلال خاویر تباس: فصل ۲۱-۲۰۲۰ لالیگا از دوازدهم سپتامبر آغاز می شود انتخاب رحمان رضایی به عنوان بهترین بازیکن آسیایی تاریخ سری آ ۲ راهکار نهایی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای ادامه لیگ قهرمانان آسیا زهرا کیانی: سالی ۲ مدال را برای خودم کنار گذاشته‌ام/ قهرمان المپیک می‌شوم هیچ مجوزی برای افزایش شهریه باشگاه‌های ورزشی صادر نشده/ ۴۱۸ باشگاه در مشهد مجوز فعالیت گرفتند روایتی از مجموعه پیشنهادهای ارائه شده برای تعیین تکلیف لیگ نوزدهم فدراسیون فوتبال ایران با ویلی سانیول مذاکره ای نداشته/ادامه فعالیت تیم ملی با سرمربیگری دراگان اسکوچیچ
خبر ویژه

«باکسینگ دی» در انتظار لیگ برتر فوتبال ایران

  • کد خبر: ۲۷۳۳۴
  • ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
فشردگی بازی‌ها بعد از شروع دوباره مسابقات لیگ برتر را در شرایط تعطیلات ژانویه لیگ انگلستان قرار می‌دهد.
احسان سرفرازی/شهرآرانیوز - کرونا قطعا غیرمنتظره‌ترین شرایط را برای مسئولان سازمان لیگ فدراسیون فوتبال رقم زد. هنوز زمان دقیق شروع دوباره مسابقات تعیین نشده است (هرچند که بیشتر تیم‌های لیگ‌برتری از پنجشنبه تمریناتشان را شروع می‌کنند)، ولی از همین حالا می‌توان یک برنامه فشرده را برای ادامه راه لیگ متصور بود. در لیگ برتر فوتبال انگلیس و در بازه‌ای که بیشتر لیگ‌های اروپایی به بهانه تعطیلات کریسمس تعطیل هستند، مسابقات به صورت فشرده جریان دارد؛ اتفاقی که به‌عنوان باکسینگ‌دی در فوتبال انگلیس شناخته می‌شود و حالا احتمالا در ادامه راه لیگ برتر کشورمان هم اجرا شود. این فاصله در لیگ‌های معتبر فوتبال دنیا با لیگ ایران عوامل متعددی دارد، اما بر کسی پوشیده نیست که ازحیث میزان دوندگی، تمرینات پیش‌فصل، تجهیزات آماده‌سازی، امکانات باشگاه‌ها، دانش مربیان، برنامه غذایی، رعایت اصول حرفه‌ای ازسوی بازیکنان و... فوتبال ایران تا رسیدن به نقطه مطلوب جای کار بسیاری دارد و نمی‌توان با عبارات شعارگونه و دور از واقعیت لیگ برتر فوتبال را حتی با لیگ‌های معتبر آسیایی نظیر جی‌لیگ‌یک یا سوپرلیگ چین مقایسه کرد.

تا هفته بیست‌ویکم؛ ۹روز یک دیدار!
از ۳۱مرداد سال گذشته که نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران شروع شده است تا نهم اسفند به‌عنوان آخرین روز از برگزاری لیگ برتر فوتبال ایران در هفته ۲۱ که پس از آن رقابت‌های ورزشی کشور به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شد، حدود ۱۹۰ روز می‌شود که با یک حساب سرانگشتی میانگین فاصله زمانی رقابت‌های لیگ حدود ۹ روز است؛ هرچند دراین‌بین صرفا در ۲ هفته آن هم نه برای همه دیدارها، فاصله زمانی به حداقل ممکن یعنی ۴ روز رسیده است و در بعضی موارد نیز شاهد فاصله زمانی بیست‌ونه‌روزه بین مسابقات بوده‌ایم. به‌صورت‌کلی با لحاظ فاصله زمانی یک‌هفته‌ای برای آغاز لیگ نوزدهم به‌ترتیب از هفته اول رقابت‌ها تا هفته بیست‌ویکم، فاصله زمانی برگزاری مسابقات ۷، ۷، ۱۵، ۷، ۵، ۹، ۱۶، ۵، ۶، ۴، ۱۷، ۶، ۶، ۵، ۴، ۶، ۲۹، ۱۴، ۵، ۹ و ۱۴روز بوده است. ١٥اسفند سال گذشته بود که برای اولین‌بار ستاد مقابله با کرونا در ورزش با صدور اطلاعیه‌ای از تعطیلی تمام اماکن و باشگاه‌های ورزشی و مسابقات و لیگ‌های مختلف و تمرینات ورزشی باشگاه‌ها در سراسر کشور خبر داد و اعلام کرد که با توجه به گزارش‌های ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی‌بر ادامه شرایط موجود درخصوص شیوع این بیماری و لزوم اقدامات پیشگیرانه، تمام رویداد‌های ورزشی سراسر کشور ازجمله لیگ‌های فوتبال، تمام اماکن ورزشی و تمرینات تیم‌های باشگاهی تعطیل خواهد بود و بدیهی است تصمیمات مقتضی درباره فعالیت‌های ورزشی پس از بررسی شرایط روز اعلام می‌شود؛ اتفاقی که باعث شد هفته ۲۲ لیگ برتر فوتبال ایران با تأخیر طولانی‌مدت مواجه شود و درنهایت با تصمیمات اتخاذ‌شده، برگزاری آن به اواخر خرداد سال جاری موکول شود.

۹ هفته پایانی؛ ۵ روز یک مسابقه
در تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی، مسابقات فوتبال در انگلیس به اوج می‌رسد و درحالی‌که تیم‌های باشگاهی سایر کشور‌ها در تعطیلات به سر می‌برند، لیگ جزیره فعالیت خود را به فشرده‌ترین حالت ممکن تحت‌عنوان «باکسینگ‌دی» تغییر می‌دهد. هر باشگاه لیگ برتر انگلیس در باکسینگ‌دی این فصل جزیره از ۲۵آذرماه به‌عنوان روز پایانی هفته هفدهم تا ۱۱دی‌ماه به عنوان روز پایانی هفته بیست‌ویکم، ۴ دیدار در طول ۱۶ روز انجام داده است که میانگین فاصله زمانی برای هر مسابقه ۴ روز می‌شود؛ این درحالی است که به‌طور‌کلی فاصله زمانی برگزاری مسابقات در لیگ برتر انگلیس با لحاظ فاصله زمانی یک‌هفته‌ای قبل از آغاز این لیگ در سال جاری (۱۸مردادماه) تا هفته ۲۹ (۱۹اسفند) حدود ۲۱۹ روز گذشته است که به‌خوبی نشان می‌دهند به‌طور‌متوسط هر ۷.۵روز یک دیدار انجام شده است.

رباط‌های پاره در انتظار لیگ برتر؟
پرسش اصلی این است که با چه منطقی لیگ برتر فوتبال ایران که همواره در مقاطع زمانی فشرده با آسیب‌های فراوان برای بازیکنان همراه بوده قرار است ۹ هفته پایانی خود را در ۴۵ روز برگزار کند؟ فوتبالی که همواره حتی در کوران رقابت‌های لیگ برتر و هم‌زمانی آن با دیدار‌های ملی به‌دلیل جلوگیری از آسیب بازیکنان با تعطیلات طولانی‌مدت مواجه شده است و نه‌تن‌ها مسئولان خارج از زمین مسابقه بلکه بازیکنان و عوامل فنی و پزشکی باشگاه‌ها نیز به‌خوبی می‌دانند که لیگ برتر فوتبال ایران از این منظر به‌هیچ‌وجه شرایط مناسبی ندارد و نباید بازیکنان آن را با بازیکنان لیگ‌های معتبر فوتبال دنیا از نظر فیزیکی و توان جسمانی مقایسه کرد، بازیکنانی که حتی در شرایط عادی کیفیت لازم برای ۹۰دقیقه دویدن را ندارند، حال پس از حدود ۲.۵ماه قرنطینه خانگی باید تمرینات خود را در بازه زمانی سه‌هفته‌ای ازسربگیرند و منتظر شروع لیگ برتر باشند. دراین‌بین حتی باید به کیفیت نامناسب زمین‌های تمرین و مسابقه نیز اشاره کرد که در صورت خستگی جسمی بازیکنان احتمال آسیب‌دیدگی و مصدومیت‌های طولانی‌مدت را تشدید می‌کنند و به نظر می‌رسد متولیان امر قبل از آنکه چنین‌تصمیمی را اتخاذ کنند، بازیکنان و امکانات لیگ برتر فوتبال ایران را همسان لیگ‌های معتبر اروپایی دیده‌اند!
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}