چین: به توسعه روابط با ایران اهمیت می‌دهیم پنهان‌کاری پنتاگون درباره ناو جنگی بونهوم ریچارد شایعه فروش کیش از کجا کلید خورد؟! سردار حجازی خبر داد: ارائه اسناد سفر دیپلماتیک سردار سلیمانی از سوریه به عراق به قوه قضائیه اظهارات عراقچی درباره ۳ کشور اروپایی که تعهدات خود در برجام را نقض کرده‌اند واکنش جالب و معنادار موسوی درباره انفجار ناو هواپیمابر آمریکایی + فیلم جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار می‌شود آخرین خبر‌ها از انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌های اسلامی ۱۴۰۰ رئیس قوه قضائیه: کار مربوط به پیگیری خون حاج قاسم سلیمانی تعطیل‌بردار نیست اظهارات سخن‌گوی وزارت امورخارجه درباره سند همکاری ایران و چین ضرورت پوشش کامل بیمه‌ای دارو‌های ناباروری برای اجرای سیاست‌های جمعیتی مصباحی‌مقدم: طرح سؤال از رئیس‌جمهور موضوعیت ندارد گفتگو با احمد توکلی و ناصر آملی درباره طرح استیضاح رئیس‌جمهور | حمایت از دولت، توأم با حق نقد «مالیات» طرح ویژه مجلس برای کاهش محسوس قیمت خودرو اظهارنظر عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره قیمت مرغ گزارشگر ویژه سازمان ملل: ترور سردار سلیمانی قتل خودسرانه بود عربستان سعودی حجاج بدون مجوز را جریمه می‌کند روحانی: دولت آماده همکاری و تعامل سازنده با مجلس است رئیس بانک مرکزی در کمیسیون بودجه: مشکلی برای تأمین کالا‌های اساسی و دارو نداریم ظریف شایعه فروش جزیره کیش در توافق ۲۵ ساله ایران و چین را رد کرد
خبر ویژه
ابراز خشنودی سخن‌گوی وزارت خارجه از اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی
سخن‌گوی وزارت خارجه در ابتدای نشست خبری خود پیامی خطاب به مردم، دولت و پلیس آمریکا قرائت کرد.
به گزارش شهرآرانیوز، سیدعباس موسوی در این پیام خطاب به مردم آمریکا گفت: دنیا صدای مظلومیت شما را شنیده و کنار شما ایستاده است. رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می‌کند. از صحنه‌های خشونت باری که این روز‌ها پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی محابا و با حد اکثر خشونت مردمی را که به صورت مسالمت آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند سرکوب می‌کند، بسیار متاسفیم.

وی به دولت و پلیس آمریکا نیز گفت: خشونت‌ها علیه مردم خود را متوقف کنید و بگذارید آن‌ها نفس بکشند.

موسوی از اجرایی شدن قانون اعطای تابعیت از طریق مادر ایرانی به فرزندانش ابراز خشنودی کرد و گفت: این موضوعی بود که باید اجرایی و عملیاتی می‌شد.

سخن‌گوی وزارت خارجه همچنین به سفر اخیر معاون وزیر خارجه ایران به افغانستان و دیدار او با مقامات سیاسی و غیرسیاسی مقامات افغانستان اشاره کرد و گفت: در جریان این سفر به توافقاتی دست پیدا کردیم و قرار شد که اگر آن‌ها سوء تفاهم و یا مدرک در ارتباط با اتفاق رخ داده در مورد اتباع افغانی در منطقه هریرود داشتند، بفرستند تا جمهوری اسلامی آن را بررسی کند.

وی بار دیگر تاکید کرد: این اتفاق ناگوار در خاک ایران رخ نداده است و نیرو‌های مرزبانی ایران در آن دخالتی نداشته‌اند.

سخن‌گوی وزارت خارجه در پاسخ به ادعای برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی آمریکا گفت: ما هر گونه دخالت در امور داخلی آمریکا را رد می‌کنیم، ولی نمی‌توانیم در برابر اتفاقات رخ داده در آمریکا ابراز تأسف و نگرانی نکنیم.
 
موسوی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا با دفاع از این اقدام و با تاکید بر این که بر اساس تجارت مشروع بین المللی صورت گرفته است در پاسخ به این سوال که آیا ایران در صورتی که ونزوئلا در خواست کند بار دیگر این اتفاق خواهد افتاد گفت: اگر ونزوئلا در مورد صادرات محموله‌های جدید تقاضایی را مطرح کند با تهمیداتی که اندیشیده شده و اندیشیده خواهند شد به این کشور و سایر کشور‌های نیازمند به این محموله‌ها ما صادرات انجام خواهیم داد.

وی همچنین در مورد اظهارات مقامات آمریکایی در ارتباط با دخالت ایران در امور داخلی این کشور با توجه به اعتراضاتی که در ایالات مختلف آمریکا در حال وقوع است، گفت: ضرب المثل کافر همه را به کیش خود خواند در مورد این گونه اظهارات مصداق دارد.

سخن‌گوی وزارت خارجه افزود: آن کشوری که علیه منافع دیگر کشور‌ها اقدام می‌کند و در امور داخلی کشور‌ها دخالت می‌کند و ابایی از بیان این موضوع ندارد دولت آمریکا است.

این دیپلمات کشورمان افزود: انجام این گونه فرافکنی‌ها ازسوی شخصی، چون ترامپ بعید نیست او در اداره کشور خود با مشکلاتی رو به رو است و شکست خورده است از جمله در ارتباط با کنترل شیوع ویروس کرونا در آمریکا.

موسوی با بیان این که این اتفاقات و اعتراضات نتیجه سال‌ها سرکوب و خفه کردن صدای مردم این کشور است افزود: اکنون خفه کردن صدا‌ها به خفه کردن خود مردم تبدیل شده است و در این مورد ترامپ چاره‌ای جزاین ندارد که فرافکنی کند و ایران و سایر کشور‌ها را متهم کند.

سخن‌گوی وزارت خارجه تصریح کرد: ما هرگونه دخالت در امور داخلی آمریکا را رد می‌کنیم، ولی نمی‌توانیم از اتفاقات رخ داده ابراز نگرانی و تاسف نکنیم.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریکا در جریان برخورد با اعتراضات اخیر در این کشور گفت: آمریکایی‌ها مسائلی که سال‌ها به رخ دیگر کشور‌ها می‌کشیدند را اکنون علیه مردم خود از جمله رنگین پوستان اعمال می‌کنند.

این دیپلمات کشورمان همچنین در مورد آخرین وضعیت سیروس عسکری دانشمند ایرانی که در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد گفت: موضوع پرونده ایشان تمام شده است و احتمال می‌دهیم ظرف دو الی سه روز آینده اگر مشکلی پیش نیاید و موانعی ایجاد نشود به کشور بازگردد.

وی افزود: برای ما امنیت ایرانی‌ها در زندان‌های اروپا و آمریکا که آن‌ها را گروگان این کشور‌ها می‌دانیم مهم است و وضعیت آن‌ها را به صورت مرتب پیگیری می‌کنیم.

سخن‌گوی وزارت خارجه در مورد بدهی میلیاردی کره جنوبی به ایران و این که کره به تازگی اعلام کرده محموله پزشکی به قیمت ۵۰۰ هزار دلار به ایران ارسال خواهد کرد و در مرحله دوم این رقم به دو میلیون دلار می‌رسد گفت: زحمت کشیده‌اند. ما چیزی حدود دو سال با کره جنوبی مذاکره داشتیم، ولی کره‌ای‌ها در این زمینه به آمریکایی‌ها گوش می‌دهند و برای پرداخت بدهی‌شان منتظر پاسخ مثبت آمریکا بودند.

موسوی گفت: ۷ میلیارد دلار پول ملت ایران در کره است و آن‌ها باید همان موقع به صورت مقتضی این پول را به کشور ما بازمی‌گرداند، ولی غفلت کردند و تاخیر داشتند ما بار‌ها به آن‌ها این موضوع را گوشزد کردیم که آن چه آن‌ها درباره علت این تاخیر مطرح می‌کند غیر قابل قبول است. ایران تحت هیچ گونه تحریم بین‌المللی نیست و تحریم‌های آمریکا علیه ایران تحریم‌های یکجانبه و غیر قانونی است؛ بنابراین استناد کره‌ای‌ها به تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند ملاک عمل برای کره یا هیچ کشور دیگری باشد و ما خواهان بازپس‌گیری دارایی‌های خود هستیم.

وی گفت: اقدامی که کره‌ای‌ها اعلام کردند انجام می‌دهد، اقدام کوچک، ولی مثبتی است که با تاخیر فراوان انجام می‌شود.

موسوی گفت: کره‌ای‌ها باید مراقبت کنند که روابط دیرینه دو کشور که در مقاطعی بر سر زبان‌ها بوده با دخالت کشور‌های ثالث مخدوش نشود.

سخن‌گوی وزارت خارجه در مورد روابط وزارت خارجه با مجلس جدید و اظهارات روز گذشته رئیس مجلس جدید شورای اسلامی در ارتباط با بحث مذاکره افزود: روابط ما با مجلس در چارچوب روابط بین قوا تعریف می‌شود قوای سه گانه در ایران قوای مستقلی هستند و هر کدام از قوا براساس قانون اساسی وظایف و تکالیفی برعهده دارند.

وی ادامه داد: ما نقطه نظرات مجلس به عنوان نمایندگان مردم را می‌شنویم و اگر موضوعی تبدیل به قانون شود آن را اجرا می‌کنیم.

وی افزود: آن چه که در مورد روابط خارجی کشور گفته می‌شود سیاست‌های کلی نظام است که در جا‌های مختلف بررسی می‌شود و به تایید نهاد‌هایی مثل شورای عالی امنیت ملی و مقام معظم رهبری می‌رسد و ما این سیاست‌ها را اجرا می‌کنیم.

موسوی همچنین در مورد انتظارات وزارت خارجه از مجلس شورای اسلامی و نوع تعامل این دستگاه با مجلس از جمله کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ما منتظر هستیم که کمیسیون‌های تخصصی مجلس از جمله کمیسیون امنیت ملی شکل بگیرد ما انتظاری فراتر از قانون و قانون اساسی از مجلس نداریم آن‌ها نقش قانونگزار و نظارتی دارند و امیدواریم با توجه به شروع خوبی که مجلس داشت و اظهارات خوبی که از سوی نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح شد شاهد باشیم که روند تعاملات و همکاری‌های‌مان ادامه پیدا کند.

موسوی تاکید کرد: همکاری وزارت خارجه با مجلس ادامه پیدا می‌کند و ما در تعامل و مشورت نزدیک با مجلس خواهیم بود.

سخن‌گوی وزارت خارجه همچنین در مورد تشکیل فراکسیون دیپلماسی در مجلس گفت: ما از تشکیل چنین فراکسیونی استقبال می‌کنیم در این فراکسیون جمعی از نمایندگان که دغدغه دیپلماسی و مسائل سیاست خارجی را دارند حضور پیدا می‌کند قبلا نیز این فراکسیون بوده و ما از تشکیل مجدد این فراکسیون در مجلس یازدهم استقبال می‌کنیم چرا که به نزدیک شدن دیدگاه‌ها و هم افزایی بین نظرات کمک می‌کند.

موسوی در این نشست با تبریک به نمایندگان جدید مجلس و رئیس جدید آن از نمایندگان مجلس دهم و ریاست آن تشکر و قدردانی کرد و گفت: مجلس دهم زحمات خوبی در ارتباط با دیپلماسی پارلمانی کشید و امیدواریم تعاملات بین وزارت خارجه و مجلس جدید تعاملات خوب همچون گذشته ادامه پیدا کند.

موسوی همچنین با اشاره به حضور مکرر ظریف در صحن علنی مجلس دهم و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: آقای ظریف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تنها وزیری بوده که به این تعداد در صحن علنی مجلس و کمیسیون امنیت ملی حضور پیدا کردند.

 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}