درگذشت بوکسور خراسانی به علت ایست قلبی + عکس پاداش چندصدمیلیونی برای اسکوچیچ به ازای برد تیم ملی تصمیم ویژه فرهاد مجیدی در خصوص دیاباته مدت زمان و مبلغ قرارداد مهدی عبدی با پرسپولیس تهران توصیه مهم امیر قلعه‌نویی به فرهاد مجیدی چه بود؟ تست ۶ بازیکن فولاد مثبت شد شکست سنگین لیورپول مقابل منچسترسیتی + خلاصه بازی برد شیرین رئال مادرید مقابل ختافه + خلاصه بازی صلاح: دوست دارم طولانی مدت در لیورپول بمانم سورپرایز ویژه عادل فردوسی‌پور در فوتبال‌120 علیرضا بیرانوند نباید ریسک کند برنامه هفته ۲۵ تا ۲۷ لیگ برتر فوتبال اعلام شد + جدول لیگ برتر ایپون کرونا! | سوپرلیگ جودو، ‌شنبه تعیین‌تکلیف می‌شود یک از ۵ به‌ اضافه مسئله عربستان! | شانس ایران برای اعطای میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۲۷ پشت‌گرمی ویلموتس به همسرش! لیگ برتر فوتسال بانوان در آمپاس! انتصاب اعضای جدید هیئت‌مدیره باشگاه استقلال + سوابق قائدی چشم اسکوچیچ را نگرفت بیرانوند حق تمرین با پرسپولیس را ندارد مدیرمالی سابق فیفا ۱۰ سال محروم شد
خبر ویژه
محمد دادکان: اساسنامه فدراسیون فوتبال با دلالی تهیه شده است
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال: بودجه فرهنگی خرج بوقچی‌ها و هوچیگری می‌شود
به گزارش شهرآرانیوز، اساسنامه فدراسیون فوتبال این روز‌ها به اصلی‌ترین بحث ورزش کشور تبدیل شده است. در شرایطی که سئول‌نشینان با تنظیم چند برگه به دنبال خریدن وقت از فیفا بودند، فدراسیون جهانی فوتبال با ارسال نامه‌ای ایرادات این اساسنامه را اساسی خواند و به فدراسیون کشورمان یک بازه کوتاه مدت زمانی را معرفی کرد تا این ایرادات را رفع کند.
محمــد دادکــان که یکی از ریش‌سفیدان و قدیمی‌های فوتبال ایران محسوب می‌شود درباره اتفاقات پیش آمده با بیان اینکه در جلسات تنظیم اساسنامه این فدراسیون حضور داشته است و ایرادات فیفا به آن واقعیت دارد، گفت: این اساسنامه دست‌نویس تفکرات وزارت ورزش است.
محمد دادکان درباره پیش‌نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال و ایرادات فیفا به این اساسنامه که با تکذیب فدراسیون همراه بود، گفت: ما تکذیب را خوب یاد گرفته‌ایم. این واقعیت دارد. همین امروز که با شما صحبت می‌کنم در فدراسیون جلسه‌ای برای تغییر دوباره اساسنامه برگزار شده است. ببینید منشأ این کار کجاست.
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال تاکید کرد: خود من در جلسه تغییر اساسنامه به عنوان نماینده وزارت کار شرکت کردم. این اساسنامه در واقع دست‌نویس تفکرات وزارت ورزش است نه فدراسیون فوتبال.
دادکان درباره اینکه مهدی علی‌نژاد معاون وزیر ورزش دخالت این وزارتخانه را در تنظیم اساسنامه رد کرده است، تصریح کرد: اصلاً چنین چیزی نیست. با صراحت می‌گویم. خود من در آن جلسه حضور داشتم. در آن جلسه اختلاف سلیقه هم بود. وزارت ورزش دارد این اساسنامه‌ها را تنظیم می‌کند خصوصا برای فوتبال. این را می‌دهد به فدراسیون و می‌گوید روی آن کار کنید.
وی در ادامه با انتقاد از سیاست وزارت ورزش یادآور شد: خیلی راحت تعدادی از کارکنان وزارت ورزش با دلالی‌گری این اساسنامه را تهیه کرده‌اند. من هم دوبار در این جلسه بودم. وقتی دیدند صحبت‌هایی می‌کنم -که به مذاقشان خوش نمی‌آید - دیگر مرا دعوت نکردند.
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که آیا این روند نتیجه‌ای هم خواهد داشت؟ تاکید کرد: نه؛ کار سختی است. کسی که دبیر کل فدراسیون فوتبال شده است (مهدی محمدنبی) می‌گوید همه چیز درست است و به خوبی انجام شده. چه کسی این اساسنامه را دید؟ ما هم صحبت می‌کنیم؛ چه کسی گوش می‌کند؟
وی با بیان اینکه در گذشته فقط دو مدیر عامل باشگاه در انتخاب رئیس فدراسیون نقش داشته‌اند، گفت: یک روز برای انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال در دوره خودمان دو مدیر باشگاه رأی می‌داد. امروز ۳۲ مدیر باشگاه رأی می‌دهند. این کار را فدراسیون فوتبال کرده است؟ خیر؛ این کار را وزارت ورزش می‌کند. شما باید اول به خاطر خدا و بعد به خاطر وجدان بیدار مردم کار کنید. ۳۲ مدیر باشگاه را برای انتخابات فدراسیون گذاشته‌اند که اگر مسئولان فدراسیون با ۳۲ هیئت لابی کردند، وزارت هم بتواند با باشگاه‌ها لابی کند.
محمد دادکان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره فرهنگ در ورزش و فوتبال و پسوند فرهنگی در باشگاه‌های ایران، گفت: فرهنگ مجموعه‌ای است که بیش از صد تعریف دارد و شامل آداب، رسوم، قوانین، دانش و... است. بعضی‌ها دارای مفهوم عام است و بعضی‌ها دارای مفهوم خاص. در هیچ کجای دنیا نمی‌گویند باشگاه فرهنگی ورزشی رئال مادرید یا بایرن مونیخ. آنجا فرهنگ جا افتاده است.
وقتی می‌آییم فرهنگ را کنار باشگاه می‌گذاریم چه کار فرهنگی انجام می‌دهیم که برایش بودجه‌ای را هم در نظر می‌گیریم. آن بودجه فقط خرج کسانی است که بوق بزنند و هوچیگری کنند و علیه تیم مقابل شعار بدهند. باشگاه‌ها باید لفظ فرهنگی را از سردر خود بردارند. چون اتفاقی در باشگاه نمی‌افتد. مدیر یک باشگاه دنبال بقای خودش و تیمش است.
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینکه اتاق فرهنگی باشگاه‌ها دست لیدر‌ها و بوقچی‌هاست، خاطرنشان کرد: در بیش از ۹۰ درصد باشگاه‌ها این‌طور است. دو مدیر یکی از لیگ برتر و یکی از لیگ دسته اول آغاز این فصل با من تماس گرفتند و گفتند تیمشان دست تماشاگران است و می‌خواهند مربی عوض کنند، ولی نمی‌گذارند. اگر بخواهید اسم هم می‌برم، ولی الان نه که لیگ می‌خواهد شروع شود. حتی مدیر کارخانه با من تماس گرفته که چطور باید با این‌ها کنار بیاییم و راهکار شما چیست. وقتی فرهنگ در یک باشگاه معنا و مفهوم خاص خودش را ندارد می‌خواهید چه چیزی را در باشگاه داشته باشید؟ فرهنگی یدک‌کش باشگاه‌ها برای بهتر هزینه کردن در باشگاه و گرفتن بودجه است نه در جهت بهینه بلکه در راستای رفع روزمرگی خودشان.
دادکان با اشاره به بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها گفت: اولین نفری بودم که قبل از آنکه فیفا این اطلاعیه‌ها را بدهد در سال ۲۰۰۵ و مقدماتی جام‌جهانی خانم‌ها را در بازی ایران و بحرین به ورزشگاه راه دادم. وقتی هم به دانشگاه آزاد رفتم در فینال لیگ بسکتبال بین مهرام و دانشگاه، خانم‌ها را راه دادم و مورد هجمه قرار گرفتم و شلوغ بازی هم شد. این حق بانوان است. نیمی از جامعه ما خانم‌ها هستند. همان روز هم دو دختر خودم را به سالن برده بودم. وی در ادامه افزود: الان فیفا به ما فشار می‌آورد بانوان در ورزشگاه باشند. چه اشکالی دارد، ولی وزارت ورزش آماده نیست. این‌ها برای ترس از محرومیت می‌گویند آماده‌ایم. فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش برای ترس از محرومیت از فوتبال می‌گویند خانم‌ها به ورزشگاه بیایند آن‌هم گزینشی. عرف بین‌المللی می‌گوید نیمی از جامعه بانوان هستند که آن‌ها هم باید با حضور در ورزشگاه هیجان خود را تخلیه کنند.
محمد دادکان در پاسخ به این سؤال که یعنی باید کلمه فرهنگی را از سردر باشگاه‌ها حذف کنیم؟ گفت: اگر این کار را کنیم، کار معمول را انجام داده‌ایم. فرهنگ در خون و پوست و گوشت و استخوان آن جامعه است. راحت بگویم؛ الان می‌توانیم بگوییم آدمی را که می‌خواهند جراحی کنند باید بی‌هوشش کنند، ولی اگر بخواهند از نظر وجدانی آن آدم را جراحی کنند باید بیدارش کنند. ما باید ببینیم سیاستمان کدام است. آیا می‌خواهیم جامعه را بیدار کنیم و روی وجدان آن کار کنیم؟ من قبلاً گفتم یک واژه مردم ما را عذاب می‌دهد. آن‌هم کلمه «متعهد به کار» است. یک واژه دیگر هم جدید آمده است به نام «حباب» مثل حباب سکه و دلار و... که می‌گویند خیلی زود می‌رود. این واژه‌ها را کنار بگذاریم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}