خبر ویژه

رقیق‌سازی قیمت رب

  • کد خبر: ۳۴۱۱
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
رب ۱۰ هزار تومانی به زودی در بازار مشهد توزیع می‌شود

جزایری - با وجود کاهش قیمت گوجه‌فرنگی در هفته‌های اخیر، قیمت رب در بازار تغییر نکرده است. این مسئله در حالی اتفاق می‌افتد که سال گذشته کارخانه‌های صنایع غذایی به دلیل گرانی قوطی و گوجه، قیمت هر قوطی رب را تا 3 برابر افزایش داده بودند.
بر اساس گزارش مرکز آمار، قیمت سبد مواد غذایی پر‌مصرف مردم در سال ۹۷ به طور متوسط در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۸۱ درصد افزایش یافت. براساس این آمار، رب گوجه‌فرنگی بیشترین گرانی را در سال ۹۷ به خود دیده، به‌ طوری که ۲۳۱ درصد افزایش قیمت داشته است.
با این حال، رئیس انجمن صنایع تبدیلی کشاورزی خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه قیمت رب گوجه‌‌فرنگی به‌زودی کاهش می‌یابد‌ افزود: به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان، مقرر شده است به‌‌زودی هر قوطی رب به قیمت 9500 تومان به مراکز توزیع تحویل داده شود و آن‌ها نیز این رب‌ها را با قیمت 10 هزار تومان عرضه کنند.
علیرضا بوستانی افزود: گرانی قیمت گوجه در سال گذشته سبب شد ‌امسال میزان کشت این محصول افزایش یابد. همین مسئله سبب کاهش قیمت گوجه در مزارع شده است. اکنون کارخانه‌ها گوجه را با قیمت کمتری می‌خرند که این مسئله به‌زودی خود را به صورت کاهش قیمت در بازار نشان می‌دهد.
وی تأکید کرد: محدودیت در عرضه هر قوطی رب به قیمت 10 هزار تومان وجود ندارد و به میزان مورد نیاز در بازار عرضه می‌شود.


تکذیب گرانی رب
همچنین معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تکذیب خبر افزایش ۴۰ درصدی قیمت رب گوجه‌فرنگی به ایسنا گفت: هرچند رب گوجه‌فرنگی از اقلام مشمول اولویت قیمت‌گذاری تثبیتی و تکلیفی نیست و واحدهای تولیدی ذی‌ربط باید براساس ضوابط عمومی قیمت‌گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها ‌به تعیین قیمت کالای خود اقدام کنند، ‌به دلیل کاهش قیمت گوجه‌فرنگی و سهم بالای آن در قیمت رب، هماهنگی لازم با واحدهای تولیدی و انجمن ذی‌ربط به منظور تعدیل قیمت از طریق این سازمان انجام شده است. داوود موسوی افزود: براساس هماهنگی صورت‌گرفته، مقرر شد تأثیر کاهش قیمت گوجه‌فرنگی با توجه به سهم چشمگیر آن در تولید رب، اعمال شود و تمامی واحدها ‌به تعدیل قیمت اقدام کنند. به همین منظور، حداکثر قیمت مصرف‌کننده قابل قبول برای درج ‌روی محصولات به‌‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}