جدول پخش برنامه‌های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش دوشنبه ۱۸ اسفند حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بالای سه میلیون تومان شد + جزئیات تست کرونای تقلبی ۱۵ مسافر از امارات به ایران زالی: سبد متنوعی از واکسن داخلی کرونا در حال تولید است | خبرهای خوش و نوید بخشی در راه است افزایش بستری کودکان مشکوک به کرونا در قم آخرین وضعیت پزشک گنابادی پس از تزریق واکسن اسپوتنیک تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در هیئت وزیران اولین علامت کرونای انگلیسی چیست؟ آمار کرونا در ایران ۱۷ اسفند | فوت ۹۳ بیمار کرونایی و شناسایی ۸۰۱۰ بیمار جدید وکیل حمید صفت: صدور حکم اعدام صحت ندارد آخرین آمار کرونا در جهان ۱۷ اسفند احتمال انتقال کرونا از طریق غذا و سطوح بسیار اندک است + فیلم تاریخ واریز حقوق اسفندماه بازنشستگان تامین اجتماعی + جدول ۱۱ منبع عالی پروتئین جایگزین مرغ و گوشت قرمز درخواست قصاص برای «حمید صفت» در آخرین جلسه دادگاه متهم به قتل درگیری مرگ‌بار در پی اختلاف ملکی خونریزی پزشک گنابادی پس از تزریق واکسن کرونا تایید شد + عکس حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با اجرای همسان‌سازی چقدر افزایش می‌یابد؟
خبر ویژه
همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان راضی‌کننده نیست
به گفته مسئولان سازمان تامین اجتماعی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از مرداد سال ۹۹ انجام گرفته است، به اعتقاد برخی بازنشستگان و مستمری بگیران همچنان با خواست و مطالبه آن‌ها فاصله دارد.

به گزارش شهرآرانیوز، هشت سال پیش بود که طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ومستمری‌بگیران در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و سرانجام در مرداد ۹۹ به مرحله اجرا درآمد.

 

طرحی که به عنوان مطالبه اصلی این جمعیت باید حقوق مستمری‌بگیران را مطابق با نرخ تورم سالانه افزایش دهد و برای بازنشستگان در حقیقت پرداخت ۳۰ ساله حق بیمه (دوره کامل پرداخت حق بیمه) است.

 

براین اساس اگر دوره اشتغال یک بازنشسته‌ و پرداخت حق بیمه او بیش از ۳۰ سال بوده باشد، به ازای هر سال پرداخت حق بیمه بیش از ۳۰ سال، ۲.۵ درصد بر میزان افزایش حقوق او اضافه می‌شود و میزان افزایش حقوق بازنشستگان با پرداخت حق بیمه‌ کمتر از دوره ۳۰ ساله به ازای هر سال کمتر، ۲.۵ درصد نیز کمتر خواهد بود.

 

شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند: این طرح به دلیل اجرای ناقص سازمان نتوانست گره‌ای از مشکلات این جمعیت ۳.۵ میلیون نفری را باز کند.

 

اجرایی که گاه اعتراضات این جمعیت بازنشسته را افزون بر حضور میدانی، به نشست‌ها و جلسات خصوصی با مدیران سازمان تامین اجتماعی نیز کشانده است، و همچنان تعیین مزایا مطابق با مصوبات شورای عالی کار یا هزینه زندگی بانک مرکزی، پرداخت کامل هزینه‌های درمان بیمه‌شدگان بازنشسته مطابق با ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی، تشکیل کانون عالی کارمندان دولتی بازنشسته، همسان‌سازی حقوق با مشاغل سخت و زیان‌آور و واگذاری سهام شرکت شستا از مطالبات اصلی جامعه بازنشستگان است.

 

یکی از بازنشستگان تامین اجتماعی در این باره عنوان کرد: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ با افزایش ۶۰ تا ۸۰ درصدی حقوق برای حداقل‌بگیران انجام شد و این افزایش برای دیگر بیمه‌پردازان برابر با ۱۳ درصد بود.

 

وی افزود:‌ براساس این طرح، هر یک از بازنشستگان با پرداخت بیمه بیشتر، حقوق کمتری را دریافت می‌کنند.

 

این بازنشسته ادامه داد: در واقع افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان در سال ۹۹ برای حداقل‌بگیران اعمال شد و قشر متوسط بیمه‌پرداز از این افزایش حقوق محروم ماند.

 

وی توضیح داد: براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، درصد افزایش حقوق بازنشستگان باید یکسان بوده و هریک از این بازنشسته‌ها به تناسب پرداخت حق بیمه از افزایش حقوق برخوردار ‌شوند؛ اما اکنون براساس اقدامات حمایتی تامین اجتماعی حقوق بازنشستگان طبقه متوسط در هر سال به حداقل‌بگیران نزدیک می‌شود.

 

به گفته برخی بازنشستگان اما طرح همسان‌سازی حقوق برای کارکنان سازمان تامین اجتماعی به انجام رسیده است؛ موضوعی که توسط شماری از مسئولان کشور هم تایید می‌شود. 

 

یکی از اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان تامین اجتماعی، طرح همسان‌سازی حقوق را در سال‌های گذشته برای کارکنان خود اجرا کرد؛ اما این افزایش برای سایر بازنشستگان محقق نشد.

 

حسینعلی حاجی دلیگانی افزود: قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به طور کامل اجرا نشد و اجرای ناقص طرح صرفا سبب افزایش ۱۰۰ هزار یک میلیون تومان (به نسبت) در حقوق این جمعیت شد.

 

بنابر اظهارات عضو کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی،‌ در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ نیز نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان به منظور پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پیش‌بینی شد و این طرح در قالب اموال دولتی که در بازار بورس واگذار شد، اتفاق افتاد.

 

 به گفته وی، سازمان تامین اجتماعی هم با این مبلغ، اجرای متناسب‌سازی حقوق را آغاز کرد، اما میزان این افزایش در قیاس با دیگر بازنشستگان کشور مکفی نبود و نمایندگان مجلس نیز تلاش می‌کنند که در لایحه بودجه از مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی حمایت ‌کنند.

 

مسئولان سازمان تامین اجتماعی نیز مطالبات جمعیت بازنشسته کشور را مطالبه‌ای بر حق می‌دانند. شماری از مدیران این سازمان می‌گویند، در صورت تامین اعتبارات لازم تحقق هریک از خواسته‌های جامعه بازنشستگان از دغدغه‌های اصلی این سازمان است و تاکنون نیز حقوق بیش از سه میلیون نفر متناسب‌سازی شده است.

 

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در نشستی خبری که ۱۹ آبان ماه برگزار شد، از متناسب‌سازی حقوق ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته در مرداد ماه خبر داده و گفته بود: ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان به این قشر از جمعیت پرداخت شد.

 

وی با اشاره به افزایش یک ونیم برابری این مبلغ تاکید داشت: پرداختی ماهیانه به بازنشستگان این سازمان برابر با ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده اما با پایداری منابع، این پرداخت‌ها هم باید افزایش بیابد.

 

تعدادی از بازنشسته‌ها اما معتقدند که تشکیل صندوق جداگانه برای گروه‌های حمایتی یک راهکار موثر جهت ادامه وصول مطالبات این جمعیت است. به اعتقاد این گروه‌ها، تشکیل این صندوق در کنار مشارکت بازنشستگان ومتخصصان بیمه‌ای در محاسبات بیمه‌، عدم دخالت کانون‌های کارگری و اشخاص غیرسازمانی می‌تواند همه خواسته‌های بازنشستگان را تحقق بخشد.

 

سازمان تامین اجتماعی فراگیر - فرابخشی عمل کند

عباسعلی سلطانی‌کیا مدیر سابق طرح و برنامه پارک علم وفناوری و بازنشسته برتر کشوری منتخب سازمان تامین اجتماعی سال ۹۹ در این باره گفت: دولت مطابق با بند «د» ماده ۳ قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی برای پوشش بیمه‌ای گروه‌های حمایتی صندوق جداگانه تشکیل دهد.

 

وی افزود:‌ طرح وبرنامه‌های سازمان نیز باید بدون دخالت اشخاص غیرسازمانی انجام شود. همچنین سازمان تامین اجتماعی به مانند یک سازمان بیمه فراگیر فرابخشی عمل کند و متخصصان بیمه‌ای در اداره سازمان دخالت و مشارکت داشته باشند.

 

سلطانی کیا اضافه کرد: اکنون بیش از ۷۰ درصد کارکنان رسمی دولت، ۱۰۰ درصد کارکنان نهادهای انقلابی، موسسات وشرکت‌های دولتی و عمومی برابر با ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه‌گذار و بازنشسته تامین اجتماعی است و این سازمان می‌تواند با تشکیل کانون عالی کارمندان بازنشسته دولتی مشمول تامین اجتماعی، از توان وتجارب این قشر به منظور بهبود وضعیت بازنشستگان استفاده کند.

 

به گفته کارآفرین برتر و رتبه اول منتخب وزارت کار و اموراجتماعی، پشتیبانی از این گروه‌های حمایتی هم با هزینه‌کرد اندوخته‌های بیمه‌پردازان اجباری محقق می‌شود.

 

سلطانی‌کیا با اشاره به بدهی سه هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی نیز گفت:‌ پرداخت این بدهی هم در وصول مطالبات این جمعیت بی‌شک نقش موثری خواهد داشت.

 

شاید این بار با مشارکت و دخالت جمعی از بازنشستگان، مطالبات این قشر از جمعیت که در قانون برنامه ششم توسعه کشور نیز مورد توجه قرار گرفته، سبد معیشت جامعه بازنشستگان کشور را بار دیگر بهبود بخشد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۶
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
1
3
سال تمام شد پس اضافه سخت و زیان آور چی شد قضات هم که تاییدش کردن چرا مثل کبک سرتون کردید تو برف
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
1
شمامی تونیدماهی دودویست باچهارفرزنددوتاش نامزددارن زندگی کنی جهیزبدین عروسی بگیرین به خداانصاف داشته باشین من الان یه هزاری ندارم حقوقم همه واسه قسط میره فقط میگین وام میدیم میریم هزارجون بهونه میارن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
1
به داد از کارافتادههای کلی ناشی از حادثه وکار برسید که بعد از همسان سازی حقوقشان به ۲/۱۰۰رسیده در صورتیکه این قشر هیچ هزینه‌ای برای سازمان ندارد از کارفرما مطالبه شده ودریافت شده ما که دچار حادثه شدیم ونقض عضو شدیم چرا سازمان هیچ حمایتی از این قشر نمیکند حداقل همان حقوقی که برای مستمری بگیر
ان یعنی ۲/۸۰۰ محاسبه شده را پرداخت کنید حالا سبد معیشت پیشکش تا کی بی عدالتی وتبعیض آیا فریاد رسی هست به داد ما برسد
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
1
مگر خط فقر مشخص نیست چرا با کلمات بازی میکنید مگر قرار است حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی زیر خط فقر باشد اگر قرار است خجالت نکشید به دنیا اعلام کنید
کارمنددولت بازنشسته تامین اجتماعی
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
0
سلام لطفااطلاع رسانی شود برای بازنشستگان غیرهمکارسال۹۹با۳۰سال خدمت یک ریال هم اضافه نشده وحقوق دیماه۲٫۱۰۰هزارتومان است به مدیرکل سازمان تامین برسانیددروغ پردازی نکنید و واقعیت درفیش حقوقی است
مهتاب نیکخواه
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
0
کدوم همسان سازی؟؟ خدا امواتتون رو بیامرزه،، همسان سازی یعنی دریافتی به بالای خط فقر برسه،، نه اینکه یک سوم خط فقر باشه ..
مستمری
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
0
نظرماچه ارزشی دارد.اگرخدای هست حقمان ازمسولین میگیرد.مشکل اصلی این است که مسولین ازخداهم واهمه ی ندارند.
حسین
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
0
0
سلام من باهفت نفر اولادوکرایه خانه پول اب برق گاز چجوری زندگی کنم چرا یکی بداد ما نمیرسه
پروانه
Lithuania
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
0
1
فرمول و چند سال سابقه و........ برای مردم نون و آب و کرایه خونه و......نمیشه، امروز خط فقر ۱۰ میلیونه و خیل عظیمی از افراد تحت پوشش تامین اجتماعی زیر ۲ میلیون و گاهی زیر بک میلیون حقوق می گیرند (صرف نظر از سابقه کارشان). حقوق طبق تورم یعنی این ناچیز بگیران حقوقی دریافت کنند که مجبور به زباله گردی یا خدای نکرده و بالاجبار از فرط گرسنگی به خلاف کشیده نشوند.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
0
0
اینها فقط صحبتهای قشنگ است ولی درعمل چیزی نمیبینیم عمر دارد سپری میشود و عمده بازنشستگان روز به روز فقیر تر و سرافکنده تر میشوند با این تورم چند صد درصدی اصلا جایی برای صحبت باقی نمیماند باید اسم تامین اجتماعی را تغییر بدهند اصلا تامین کننده اجتماع نیست
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
0
0
خواهشا ی کم فکر مستمری بگیرازکارافتاده باشید؟باچندفرزند واین گرانی ها
ابوالفضل
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
0
0
همسان سازی کجا اتفاق افتاده که راضی کننده نیست امسال سیصد تا پانصد هزار تومان مثل هرسال که اول سال اضافه میشده و شده رو میگن همسان سازی اره یه بازنشسته دولتی میگیره پنج تا هفت هشت تومان بعد به ماها دومیلیون چهارصد میدن میگن همسان سازی
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}