نصب المان‌های نوروزی ۱۴۰۰ در مشهد آغاز شد دسترسی سوم ایستگاه میدان سعدی خط دو قطار شهری تا پایان سال افتتاح می‌شود دسترسی سوم ایستگاه شهید کاوه خط دو قطار شهری افتتاح شد کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم مشهد  مجوز ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی در حاشیه شهر مشهد صادر شد تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در شورای عالی شهرسازی و معماری حمایت از حقوق مصرف‌کننده با بازنگری فرآیند‌های تولید و تمرکز بر زنجیره ارزش نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: کرونا زمینه‌ای برای شناخت فرصت‌ها شد انتخابات شورای شهر مشهد به صورت تمام الکترونیکی انجام می شود پروژه‌های عمرانی مشهد از ۱۵ اسفند تعطیل می شوند بازگشایی درهای باغ خونی مشهد در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ حیدری: مشهد، سزاوارترین مکان برای ترویج فرهنگ گفتگو است دسترسی دوم ایستگاه شهید کاوه خط دو قطارشهری آماده بهره برداری شد تقاطع ابوطالب مشهد با پیشرفت ۹۴ درصدی تا چند روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد تخصیص اعتبار برای پایان پروژه‌های ناتمام، اولویت اول بودجه سال آینده شهرداری مشهد مسافران نوروزی مشهد با چمدان‌های بلاتکلیف ساخت راه‌آهن گرگان - ‌مشهد با تأمین منابع مالی از بازار بورس ساخت راه‌آهن گرگان - مشهد با کمک بازار سرمایه طی ۵ سال شهروند خبرنگار| گلایه شهروند از اتوبوس های فرسوده + پاسخ روابط عمومی سازمان اتوبوس رانی مشهد
خبر ویژه
وعده جدید نوبخت برای احیای ردیف بودجه حاشیه شهر مشهد
نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه: دولت با اختصاص ردیف بودجه برای حاشیه شهر مشهد مخالفت ندارد.
محمد کاملان | شهرآرانیوز؛ رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور با بیان اینکه دولت برای اختصاص ردیف بودجه‌ای مستقل به حاشیه شهر مشهد مشکلی ندارد، گفت: حاشیه شهر مشهد به قدری مهم است که نیاز به ردیف بودجه مستقل دارد و دولت مشکلی با اختصاص این ردیف بودجه خاص ندارد، اما بدون این ردیف بودجه هم ما در دولت وظیفه خودمان را در قبال حاشیه شهر مشهد انجام خواهیم داد. البته تا پایان سال هم رقم شایان توجهی برای بهبود زیرساخت‌های حاشیه شهر مشهد اختصاص خواهیم داد تا بخشی از مشکلات این منطقه حل شود.

محمدباقر نوبخت که در انتهای هفته گذشته برای شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه، حضور در مجمع نمایندگان استان، بازدید و افتتاح برخی پروژه‌های استانی از جمله افتتاح ۴۰۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومان و انعقاد تفاهم نامه‌های جدید در راستای محرومیت زدایی به مشهد سفر کرده بود، در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به مصوبات سفر‌های پیشین رئیس جمهور به استان، از تأمین اعتبار برای اتمام ۵۲ پروژه عمرانی در خراسان رضوی خبر داد و گفت: برای این پروژه‌ها اعتباری نزدیک به ۱۱۰۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که ۳۳۹ میلیارد آن پرداخت شده است و باقی مانده نیز به زودی تأمین می‌شود.


احتمال ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی

اجرای ۱۲۰ پروژه با موضوع تولید و اشتغال زایی مصوبه دیگر شورای برنامه ریزی و توسعه استان بود که نوبخت درباره جزئیات آن گفت: اگر بتوانیم عددی معادل ۱۵۰۰ میلیارد تأمین اعتبار داشته باشیم، شاهد جهش تولید خوبی خواهیم بود و بیش از ۸۰۰۰ فرصت شغلی مستقیم و البته ۲۶ هزار و ۴۵۰ فرصت غیرمستقیم شغلی ایجاد خواهد شد.


۸۰۰۰ واحد مسکونی برای نیازمندان

رئیس سازمان برنامه وبودجه با تأکید بر سامان دهی و بهبود هرچه سریع‌تر وضعیت حاشیه شهر مشهد، از روند کند احداث واحد‌های مسکونی در این مناطق حاشیه‌ای مشهد انتقاد کرد و افزود: سال گذشته برای ساخت ۸۰۰۰ واحد مسکونی برای نیازمندان و اولویت روستا‌ها متعهد شدیم، اما از آنجا که حاشیه شهر وضعیت ویژه‌ای دارد و تأکید زیادی هم بر سامان دهی آن شده است، تنها ۲۰۰۰ واحد به حاشیه شهر مشهد اختصاص دادیم. انتظارم این بود که در این سفر این واحد‌ها آماده باشد و کلید آن را به صاحبانشان تحویل بدهیم. پول این ۲۰۰۰ واحد آماده بود و مسئولان باید توضیح دهند چرا این کار انجام نشده است؟


اعتبار فوری ۳۰۰ میلیاردی برای بهبود زیرساخت‌های حاشیه مشهد

نوبخت در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی نیز، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیش از این حاشیه شهر مشهد ردیف بودجه‌ای مستقل داشت و ضمن آن از ردیف دیگری به نام شهید برونسی برای سامان دهی وضعیت و بهبود زیرساخت‌های شهری حاشیه شهر استفاده می‌شد که با تزریق اعتبار به این ردیف‌ها می‌توانستیم کار‌های عمرانی را پیش ببریم. از آنجایی که دیگراستان‌ها متقاضی این ردیف بودجه بودند، همه این‌ها در مجلس به یک ردیف بودجه متمرکز با عنوان حاشیه شهر‌ها اختصاص پیدا کرد.
وی با اعلام موافقت دولت برای بازگرداندن ردیف بودجه اختصاصی حاشیه شهر مشهد، گفت: استاندار خراسان‌رضوی پیشنهاد کرده است که با وجود زمان بر بودن این کار، ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و بهبود زیرساخت‌های حاشیه شهر مشهد اختصاص دهیم که کار‌های تخصیص آن به زودی انجام می‌شود.

وی همچنین درباره بودجه زیارت نیز افزود: تقاضا برای استفاده از این ردیف در همه کشور وجود داشته است و دارد، اما به دلیل اهمیت و اولویتی که پذیرش زائر در شهر مشهد و این استان دارد، دولت آمادگی دارد تا براساس اولویت ها، اعتباری ویژه مربوط به زائران به مشهد اختصاص بدهد. نوبخت همچنین در واکنش به انتقاد شهردار مشهد مبنی بر تخصیص نیافتن بودجه کافی به قطارشهری مشهد نیز تصریح کرد: آن چیزی که تعهد و وظیفه دولت است، تا امروز درباره مشهد انجام شده است. تأمین اعتبار ۵۰ درصد از هر طرح مترویی با دولت است که ما این کار را انجام داده ایم.


عقب ماندگی در عمران حاشیه مشهد

استاندار خراسان رضوی هم در این جلسه گفت: سامان دهی حاشیه شهر مشهد یک موضوع اولویت دار ملی است و به همین دلیل اختصاص ردیف بودجه‌ای خاص ویژه حاشیه شهر مشهد ضروری است.
محمدصادق معتمدیان با اشاره به مشکلات حاشیه شهر مشهد ادامه داد: سرانه مطلوب آموزشی در کشور حدود ۵ متر مربع است که این عدد در حاشیه شهر مشهد تنها یک متر‌مربع است. با وجود اقدامات ارزشمندی که در سال‌های قبل انجام شده است، برنامه عمرانی توسعه حاشیه شهر مشهد عقب ماندگی زیادی دارد و بودجه‌های استانی جواب گوی این میزان عقب ماندگی نیست.


۴۰۰۰ پروژه نیمه تمام

معتمدیان همچنین از وجود ۴۰۰۰ پروژه نیمه تمام در استان خبر داد و تصریح کرد: اتمام و بهره برداری این پروژه‌ها به ۴۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با توجه به شرایط کشور و تحریم‌های ظالمانه یک سال اخیر، روی ۲۸۳ پروژه متمرکز شده ایم که این پروژه‌ها تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری خواهد رسید.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به ضرورت تخصیص ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به واحد‌های تولیدی استان گفت: در شرایط فعلی واحد‌های تولیدی نیاز به حمایت دارند و اختصاص این بودجه از این نظر ضروری است که از تعطیلی آن‌ها جلوگیری می‌شود.


رفع مشکل ساخت و ساز‌های حاشیه شهر، نیازمند همراهی استانداری

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این جلسه تصریح کرد: کلنگ ساخت ۸۰۰۰ واحد مسکونی در طرح حمایت از مسکن محرومان سال گذشته به زمین زده شد.
علیرضا تابش با بیان اینکه بخشی از این واحد‌های مسکونی در حاشیه شهر مشهد با همکاری شهرداری مشهد ساخته خواهد شد، افزود: در جریان ساخت این واحد‌ها موانعی وجود دارد که باید با کمک استانداری خراسان رضوی حل شود، اما اکنون از واحد‌های حاشیه شهر مشهد، چیزی نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۰۰ واحد عملیاتی شده است.


ضرورت بازنگری در بودجه استان

حجت‌الاسلام نصرا... پژمان‌فرنماینده مردم مشهد در مجلس نیز با اشاره به هم خوانی نداشتن بودجه و اعتبارات استان با جمعیت، مساحت، محرومیت و همسایگی با چندکشور، خواستار بازنگری جدی در بودجه استان شد و گفت: موضوع سامان دهی حاشیه شهر مشهد نیز از مسائل جدی و مورد تأکید مقام معظم رهبری است و ردیف مستقل بودجه آن باید حفظ شود؛ ضمن اینکه بودجه زیارت نیز از مسائل جدی برای ارائه خدمات به زائران است که تخصیص آن برای ارائه خدمات بهتر به زائران ضروری است.


وعده تأمین بخشی از تجهیزات بیمارستان ناظران توسط دولت

افتتاح بیمارستان دویست تخت خوابی خیرساز ناظران از دیگربرنامه‌های سفر معاون رئیس جمهور به مشهد بود و نوبخت وعده داد که دولت تأمین بخشی از تجهیزات این بیمارستان را به عهده بگیرد. ۲۰۰۰ واحد مسکونی برای حاشیه شهر مشهد
نوبخت همچنین به همراه استاندار خراسان رضوی و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور در روستای رادکان و تحویل ۶ کلید واحد مسکونی ویژه محرومان به مالکان این خانه ها، به صورت رسمی از ۴۰۰۰ واحد مسکونی نیازمندان خراسان رضوی بهره برداری کرد.

نوبخت در این مراسم گفت: حدود ۱۱۰ هزار واحد مسکن محرومان و نیازمندان دیگر در سایر استان‌های کشور در حال اجراست که تاکنون بیش از ۲۵ هزار واحد آن‌ها تحویل داده شده است و در سفر‌های آتی استانی افتتاح خواهد شد. این خانه‌ها با پول دولتی و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار مردم قرار داده می‌شود.
وی همچنین در نشست با مجمع نمایندگان خراسان رضوی با تأکید بر موضوع عدالت در تخصیص بودجه بیان کرد: با همه عزمی که برای رفتار عادلانه داشتیم ادامه راه گذشته و تکمیل پروژه‌های مهم در کشور اجتناب ناپذیر است.


موافقت کمیسیون تلفیق با افزایش ۷۰ درصدی بودجه خراسان رضوی

معاون رئیس جمهور همچنین با حضور در برنامه شامگاهی سیمای خراسان رضوی گفت: با توجه به ویژگی‌های خراسان رضوی در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیارتی، بودجه این استان ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده و برای سال آینده ۳۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. خوشبختانه این افزایش برای استان تا اینجا مورد تأیید کمیسیون تلفیق قرار گرفته است.


ماجرای بودجه حاشیه مشهد

ردیف بودجه حاشیه مشهد قصه‌ای قدیمی دارد. اولین بار در آلبوم بودجه سال ۹۴ بود که ردیف بودجه حاشیه شهر مشهد گنجانده شد؛ ردیفی با اعتبار چهل میلیاردتومانی که البته ریالی هم از آن تخصیص نیافت. سال ۹۵ نیز برای این مهم ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که از این رقم کمی بیش از ۵۳ میلیارد تومان تخصیص یافت. سال بعد از آن نیز از اعتبار مصوب ۷۵ میلیارد تومانی، ۵۰ میلیارد تومان اختصاص یافت و سال ۹۷ هم این بودجه تنها ۳۰ میلیارد تومان مصوب شد؛ ضمن اینکه برای بهسازی بافت فرسوده و سامان دهی حاشیه شهر‌ها و کلان شهر‌های مذهبی نیز ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که سهم مشهد از این ۲ بودجه در سال ۹۷ به ۵۸ میلیارد تومان رسید. سال ۹۸ نیز مبلغی برای حاشیه مشهد اختصاص نیافت و در ادامه برای سال ۹۹ نیز این ردیف از قانون بودجه حذف شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}