خبر فوری

جهش دوباره با کرونای انگلیسی

  • کد خبر: ۵۹۷۰۰
  • ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۹
جهش دوباره با کرونای انگلیسی
رشد کرونای انگلیسی فقط صدای وزیر بهداشت را بالا نبرده است. زالی، فرمانده عملیات کرونا در تهران، هم از این گفت که در استان تهران آمار مبتلایان و میزان بستری گروه‌های سنی زیر ۱۰ سال از حدود ۰/۹ درصد در اسفند ۹۸ به ۱۱ درصد در بهمن ۹۹ رسیده است.
محمدناصر حق‌خواه | شهرآرانیوز؛ سعید نمکی با اینکه هم پزشک است و وزیر دولت، به شدت احساسی و لطیف است! چه در نامه‌هایی که به بزرگان می‌نویسد و چه در سخنرانی‌ها و مصاحبه هایش. اما او همیشه حدی از تعادل را در حرف هایش نگاه می‌داشت تا اینکه ۲ روز پیش و در یک سخنرانی جنجالی، نمکی عجیب‌ترین حرف هایش از ابتدای کرونا تا امروز را زد.
 
او از این گفت که خیلی‌ها تمایل دارند مدیریت کرونا را زیر سؤال ببرند و با این کار ذهن مردم را به خیلی چیز‌ها بی اعتماد می‌کنند: «مردم این سرزمین فقط به کسی بها می‌دهند که با آن‌ها صادق باشد و دیگر به سیاسی کاری بها نمی‌دهند. تمام شد. دوران عوام فریبی خاتمه یافت!» نمکی پس از این شروع طوفانی، درباره ویروس جهش یافته هم حرف‌هایی زد: «من از مدت‌ها قبل در ویدئوکنفرانس و نامه اعلام کردم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین یورش‌های ویروس جهش یافته آماده کنید. امروز دیگر ویروس جهش یافته منحصر به یک نقطه نیست، بلکه همه جا می‌شود آن را یافت.»
 
با وجود همه این صحبت ها، قسمت اصلی حرف‌های آقای نمکی که به شدت در فضای مجازی دیده شد و تیتر بیشتر رسانه‌ها هم شد، انتقاد شدید او از افرادی بود که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و البته ناراحتی عیان او: «به شدت گله مندم از کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و به شدت گله مندترم از کسانی که با پروتکل شکن‌ها برخورد نمی‌کنند. وزارت بهداشت که ابزار ندارد. ابزار ما جان است که فدا شده است و بیش از این چیزی نداریم.. به جای وزیر بهداشت بگذارید مدیرکل مرده شورخانه. این درد بزرگی است.»


ما رعایت می‌کنیم، شما هم دست بجنبانید

رشد کرونای انگلیسی فقط صدای وزیر بهداشت را بالا نبرده است. زالی، فرمانده عملیات کرونا در تهران، هم از این گفت که در استان تهران آمار مبتلایان و میزان بستری گروه‌های سنی زیر ۱۰ سال از حدود ۰/۹ درصد در اسفند ۹۸ به ۱۱ درصد در بهمن ۹۹ رسیده است. از طرفی دیگر، نزدیک شدن به نوروز ۱۴۰۰ و تعطیلات عید هم جنبه نگران کننده‌ای است که این روز‌ها درباره آن صحبت‌هایی وجود دارد.
 
هرچند هنوز به تعطیلات عید نرسیده ایم شلوغی در بسیاری از جاده‌های کشور به چشم می‌خورد و حتی تصاویرش هم در فضای مجازی دست به دست می‌شود. یک روز لب دریای جزیره کیش و روزی دیگر در یکی دیگر از شهر‌های کشور. نکته عجیب دیگر در این بین این است که به گفته برخی برخی از مسئولان با اینکه این روز‌ها مردم خرید کم تری در بازار‌ها نسبت به قبل انجام می‌دهند، اما همچنان تردد‌ها در شهر وجود دارد. ایرج حریرچی، دبیر ستاد مبازره با کرونا، از این بابت ابراز نگرانی کرد و گفت اگر ویروس انگلیسی گسترش پیدا کند، عید امسال مانند پارسال می‌شود.
 
همین نکته واکنش‌هایی را هم در فضای مجازی به دنبال داشت. کاربران زیادی به طرق مختلف از اینکه دوباره دارند با اوج گیری کرونا روبه رو می‌شوند، ابراز نارضایتی کرده بودند و سعی کردند به نوبه خودشان دیگران را به رعایت نکات بهداشتی ترغیب کنند. کاربری نوشته بود: «باشه، ما عید امسال هم نمی‌ریم جایی، اونا هم که باید محدودیت‌های شهری و محیطی رو اعمال کنن، لطفا به وظیفه خودشون عمل کنن.» و دیگری از فرایند کند واکسیناسیون گله کرده بود و گفت: «پس چی شد این واکسنا؟ ما که آخرش نفهمیدیم چه واکسنی اومد و اولویت دقیقا چه جوریه. به ما جوونا کی نوبت می‌رسه؟»


از لندن تا اهواز!

۲ روز نگذشته از زمانی که ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت در گفتگو با خبر شبکه اول سیما از این گفت که دستورالعمل‌ها نه در بازار، نه در صنوف و نه در برخی دستگاه‌های دولتی رعایت نمی‌شود. رئیس جمهور هم دیروز در جلسه ستاد ملی کرونا و پس از اینکه خبر گسترش عجیب وغریب ویروس در خوزستان تأیید شد، دستور داد تا هر کاری که لازم است در خوزستان انجام شود تا سریع از شیوع بیشتر ویروس کرونا در این استان جلوگیری شود
 
. بلافاصله هم دستور تعطیلی همه ادارات اهواز داده شد. البته همین الان هم در باقی شهر‌ها از جمله تهران، ویروس انگلیسی ۳ فوتی گرفته و قرار بر این است که سفر‌ها از کشور‌های اروپایی به ویژه انگلیس محدود شود. به هرحال چیزی که مشخص است، موج جدید ویروس دوباره درحال اوج گرفتن است و چه ویدئو‌های وزیر بهداشت در اینستاگرام پربازدید شود و چه نه، چه جملات تکان دهنده اش تیتر اخبار شود و چه نه، وظیفه ما فقط و فقط حفظ پروتکل هاست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}