آیا بهبودیافتگان از کرونا می‌توانند روزه بگیرند؟+ویدئو سخنگوی ستاد کرونا: علائم سرماخوردگی را کرونا در نظر بگیرید! جدول پخش برنامه‌های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش سه‌شنبه ۲۴ فروردین جزئیات ۴ واریزی دولت به حساب سرپرستان خانوار در رمضان ظرفیت تولید واکسن ایرانی کرونا در بهار به 3 میلیون دُز می‌رسد ۵ خدمت جدید برای بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت پرداخت حقوق فروردین ماه بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس حروف الفبا+جدول زمانی پرداخت ماجرای دیده شدن کرم در ماسک‌‌ها و واکنش دکتر مردانی به آن + فیلم آمار کرونا در ایران ۲۳ فروردین | فوت ۲۷۴ بیمار کرونایی؛ ۲۹۵ شهر قرمز شدند فرماندار بینالود: محدودیتی برای تردد در طرقبه و شاندیز نداریم پروتکل‌های بهداشتی ماه رمضان در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد گلایه مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از صدور ناعادلانه احکام بازنشستگان (۲۳ فروردین) واکسن کرونا در بازار سیاه ۶۰ میلیون تومان | چرا ناصر خسرو؟ برو بیمارستان! یک فوق تخصص: الان سرماخوردگی نداریم؛ هر علامت بیماری را کرونا بدانیم اصلاح و افزایش حقوق بازنشستگان به اردیبهشت‌ماه موکول شد + جزئیات کرونای انگلیسی ۳روزه ریه فرد بیمار را درگیر می‌کند اگر ریزش مو دارید این موادغذایی را حتما بخورید تأثیر شگفت‌انگیز نوشیدن آب ولرم بصورت ناشتا بر روی بدن آخرین رنگ‌بندی کرونا در کشور تا ۲۳ فروردین | ۲۹۵ شهر در وضعیت قرمز + اسامی ماجرای فردی که برای کشتن حیوانات موذی با روش اشتباه، یک محله را به‌هم ریخت
خبر فوری
کدام کشورها برترین سیستم مراقبت از دهان‌ودندان را دارند؟
در سال‌های اخیر، بررسی‌های زیادی درباره کیفیت مراقبت از دندان در کشورهای جهان انجام شده و اخیرا، رتبه‌بندی کشورهایی با بهترین دندانپزشکان و مراقبت‌های کلی دندانپزشکی ارائه شده است.

به گزارش شهرآرانیوز، در سال‌های اخیر، بررسی‌های زیادی درباره کیفیت مراقبت از دندان در کشورهای جهان انجام شده و اخیرا، رتبه‌بندی کشورهایی با بهترین دندانپزشکان و مراقبت‌های کلی دندانپزشکی ارائه شده است. بر اساس نتایج بررسی ماه مه سال ۲۰۲۰ اکثر کشورهایی که بهترین خدمات مراقبت از دندان را ارائه می‌کنند از اتحادیه اروپا یا کشورهای اروپایی هستند.

به نقل از فیوچر، این بررسی شامل آمار و اعدادی در ارتباط  با مراقبت‌های دندانپزشکی فردی، ملی و حتی در زمان بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ است. در این تحقیق ۲۶ کشور با توجه به وضعیت دندانپزشکی شهروندان، تعداد و کیفیت امکانات دندانپزشکی آن کشور مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت. نتایج بررسی خدمات دندانپزشکی در کشورهای مختلف، تعداد دندانپزشکان برای هر ۱۰۰هزار نفر و همچنین سرمایه‌گذاری دولت‌ها در مراکز دندانپزشکی، بهداشت دهان‌ودندان و بهترین کشورهای اروپایی در زمینه مراقبت از دندان در ذیل ارائه شده است.

ایتالیا

در ایتالیا برای هر ۱۰۰هزار نفر، ۷۷  دندانپزشک دارد که رقم بسیار خوبی است. همچنین نتایج این بررسی نشان داد که میزان مصرف سالانه قند ایتالیایی‌ها  ۲۷ کیلوگرم و یکی از کمترین موارد مصرف قند در اروپاست. علاوه بر این، ایتالیایی‌ها کمترین میزان مصرف الکل و سیگار را دارند که به وضعیت کلی مراقبت از دندان کمک خواهد کرد. کشور ایتالیا بر اساس این بررسی، در رتبه هفتم از نظر شاخص فهرست پوسیدگی دندان پرشده قرار دارد.

آلمان

در آلمان ۸۲ دندانپزشک برای هر ۱۰۰هزار نفر و ۳۴ مرکز برای این تعداد وجود دارد. در مقایسه با ایتالیا، آلمانی‌ها مقدار قند مصرفی سالانه ۳۶.۹ کیلوگرم را دارند، با این وجود، پوسیدگی دندانی کمتری را تجربه می‌کنند، برای مثال امکان پوسیدگی دندانی در ۱۲ سالگی یک فرد آلمانی تنها ۵ درصد است. البته آلمانی‌ها به طور متوسط الکل و سیگار بیشتری مصرف می‌کنند.

انگلستان

کشور انگلیس در میان ۲۶ کشور مورد بررسی جایگاه ششم را دارد و از بهترین ارائه‌دهندگان مراقبت از دندان در اروپاست. در این کشور به ازای هر ۱۰۰هزار نفر، ۵۴ دندانپزشک و ۱۶ مرکز دندانپزشکی وجود دارد. بر خلاف ایتالیا و آلمان، مردم انگلیس سالانه حدود ۴۰ کیلوگرم قند مصرف می‌کنند، اما پوسیدگی دندانی آنان به‌طرز باورنکردنی کم است و این کیفیت دندانپزشکی و مراقبت از دندان در سراسر این کشور را نشان می‌دهد. در انگلستان کودکان ۱۲ ساله با ۵درصد پوسیدگی مواجه هستند که این رقم استثنایی است. مهمترین علت اینکه انگلستان چنین سیستم خوب مراقبت و خدمات دهان و دندانی دارد، تعداد زیاد دانشکده‌های دندانپزشکی است. در انگلستان ۱۶ دانشکده دندانپزشکی وجود دارد که بیش از فرانسه، سوئد یا بلژیک است.

 

دانمارک

سال‌هاست که دانمارک درصدر کشورهایی است که بهترین دندانپزشکان را دارند و مراقبت از دندان در این کشور با وجود بیماری همه‌گیر و سایر موانع، همچنان یکی از بهترین خدمات در جهان است. بر اساس این بررسی، دندانپزشکان دانمارکی رتبه ششم در بهترین‌های جهان را دارند. به ازای هر ۱۰۰هزار نفر ۷۵ دندانپزشک دارند که  فقط در دو مرکز دندانپزشکی فعالیت دارند. دانمارکی‌ها سالانه بیش از ۴۱ کیلوگرم قند و الکل و سیگار بیش از حد مصرف می‌کنند، اما مراقبت از دندان در این کشور بسیار خوب است و به‌طور متوسط یک شهروند دانمارکی، کمتر با یک دندان مشکل‌دار مواجه و تنها  ۰.۴ دندان‌های کودک ۱۲ ساله این کشور مشکل‌دار می‌شود.

 

سایر کشورهای اروپایی

در میان ۱۰ کشور برتر در رتبه‌بندی بهترین دندانپزشکان، اسپانیا در جایگاه سوم، سوئد در جایگاه چهارم، فرانسه در مکان هشتم، اسلوونی در جایگاه نهم و فنلاند در مکان دهم قرار دارد. همه این کشورها خدمات درمانی دندانپزشکی استثنایی به شهروندان ارائه می‌کنند و بهترین دندانپزشکان و همچنین دانشکده‌های دندانپزشکی در جهان را دارند. با توجه به مصرف زیاد قند، الکل و نیکوتین در این کشورها (به استثنای اسلوونی که سالانه هر شهروند فقط ۱۸ کیلوگرم قند مصرف می‌کند)، دندانپزشکان توانسته‌اند دندان‌های همه افراد را سالم و سفید حفظ کنند.

کشور کرواسی در این بررسی بدترین رتبه‌بندی را دارد که هر شهروند چهار دندان خراب دارد و مصرف قند و الکل در آنان زیاد است که همین عاملی موثر بر سلامت دندانی افراد خواهد داشت. برای هر ۱۰۰هزار نفر ۸۵ دندانپزشک وجود دارد و تنها سه مرکز دندانپزشکی به ازای این تعداد افراد خواهد بود. با توجه به اینکه سوئیس در رتبه پانزدهم فهرست قرار دارد، اما از نظر مصرف قند بدترین کشور است زیرا سالانه به طور متوسط بیش از ۵۰ کیلوگرم قند مصرف می‌کنند.

ذکر این نکته نیز مهم است که دندانپزشکان در یونان بیشترین دسترسی به شهروندان را دارند و برای هر ۱۰۰هزار نفر ۱۲۵ دندانپزشک وجود دارد. در مقایسه با برخی از کشورها، مانند هلند که برای هر ۱۰۰ هزار نفر ۵۰ دندانپزشک در دسترس است، می‌توان گفت که در گوشه و کنار کشور یونان می‌توانید دندانپزشک پیدا کنید.

 

کدام کشورها بهترین دندانپزشک در سطح جهانی را دارند؟

ایالات‌متحده

در ایالات‌متحده بهترین دندانپزشکان و دانشکده‌های دندانپزشکی یافت می‌شود. با این حال، رتبه‌بندی دندانپزشکان ایالات‌متحده در مقیاس جهانی، به‌طور قابل توجهی پایین‌تر از گذشته است. در چند سال گذشته، کیفیت مراقبت از دندان در ایالات‌متحده کاهش یافته، اما کیفیت دندانپزشکان در ۱۰ فهرست برتر باقی‌مانده است. دلیل این امر در بودجه ملی مراقبت‌های بهداشتی نهفته است، به‌خصوص این واقعیت که در دوران همه‌گیری بیماری کووید- ۱۹ بودجه به خدمات مراقبت‌های بهداشتی ضروری‌تر منتقل شده است. البته هنوز افراد در ایالات‌متحده دارای سالم‌ترین و سفیدترین دندان‌ها هستند که دلیل آن دندانپزشکان استثنایی است.

کانادا

کشور کانادا بهترین مراقبت‌های دندانپزشکی در جهان را ارائه می‌دهد و این واقعیت شناخته شده است. سال‌هاست که دندانپزشکان کانادایی با انجام خدمات خوب توانسته‌اند این کشور را در فهرست ۱۰ کشور برتر با بهترین مراقبت‌های دندانپزشکی قرار دهند. کودکان و بزرگسالان در کانادا، به‌طور متوسط یک دندان در حال خراب‌شدن دارند و یا نیاز به توجه دارند. همچنین، به‌طور متوسط به دلیل مشکلات سلامتی، بزرگسالان یک دندان را کشیده‌اند. در چند سال گذشته، کانادا در سطح جهانی رتبه هفتم را کسب کرده است.

مکزیک

مکزیک به‌عنوان یکی از پربازدیدترین کشورها در زمینه گردشگری دندانپزشکی شناخته شده است. دلیل این امر در استثنایی بودن دندانپزشکان است، در حالی که هزینه روش‌های مراقبت از دندان‌ در مقایسه با ایالات‌متحده و اروپا بسیار پایین است. مکزیکی‌ها به خوبی از دندان‌های خود مراقبت و بهداشت دهان‌ودندان را رعایت می‌کنند. با بودجه محدود و اندک مراقبت‌های بهداشتی، دندانپزشکان مکزیکی موفق شده‌اند تا بهداشت دهان‌ودندان شهروندان را در بالاترین سطح قرار دهند و مهمترین دلیل آن، تمرکز بودجه مراقبت‌های بهداشتی این کشور بر روی بخش‌های مختلف به‌صورت جداگانه است.

درنهایت، دستیابی به مراقبت‌های دندانپزشکی مناسب در سراسر کشورها و جهان مهم است. با این حال، به‌راحتی می‌توان گفت که بهترین عملکرد سیستم مراقبت‌های بهداشتی و مراقبت از دندان در اروپاست. کیفیت دندانپزشکان و همچنین در دسترس بودن آنان برای شهروندان در اروپا، نمونه‌ای عالی از نحوه عملکرد مراقبت از دندان است. متاسفانه، این موضوع در کشورهایی که بودجه سلامتی اندکی دارند یا هنوز در حال توسعه هستند، امکان‌پذیر نیست. البته اگر مراقبت از دندان برای اروپایی‌ها ارزان به‌نظر برسد، اما بازهم بسیار گران است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}