یخچالی بهترین بازیکن فصل روستوک انتخاب شد غیبت دورگه‌ها در تمرینات تیم ملی بسکتبال|بازگشت یخچالی تاجیک: روانشناس خوبی نیستم|بستر خوبی در اراک برای بسکتبال فراهم است سیرجان در یک قدمی قهرمانی لیگ دسته یک بسکتبال مخالفت قطعی سازمان لیگ با حضور مربی خارجی در استقلال| نقش فرزاد مجیدی پررنگ شد بدقولی باشگاه به بازیکنان پرسپولیس؛ سرخ‌ها پول نگرفتند آمار مخالفان برگزاری المپیک به ۸۰ درصد رسید سانتاکلارای فقط به مغانلو رضایت نامه دائمی می‌دهد کارت ششم تعویض چگونه به دست سرپرست پیکان رسید؟ سقوط سردار آزمون از اسب!| آقای گلی روسیه از چنگ لژیونر ایرانی پرید استعفای کمالوند جدی نیست نادال پس از دهمین قهرمانی مسابقات رم: این جام برای من معنای زیادی دارد آدنیس هست، اما آدنیس نیست! قاب خاطره | جدال پیام و گل‌گهر در لیگ یک تیم سقوط‌کرده مشهدی لیگ دسته یک فوتسال: مقداد، تأثیرگذار برای حریفان! دیپلماسی روی تشک کشتی| حضور خراسانی‌ها در مسابقات جام تختی پشت پرده درگیری شجاعی و دژاگه با خطیبی در تراکتور| سه پادشاه در یک اقلیم نگنجند! نابغـه ایتالیـایی در راه مادریـد، زیدان در راه تورین!
خبر فوری
بررسی عملکرد ۳ رقیب استقلال در لیگ قهرمانان آسیا| الدحیل بهترین خط حمله، الشرطه بهترین خط دفاع
مربیان استقلال نباید تصور کنند که رقیب اصلی‌شان در لیگ گروه الاهلی است و باید حساب ویژه‌ای روی دیگر تیم‌ها باز کرده و آمار‌های به جا مانده از تیم خود را با تیم‌های الدحیل و الشرطه نیز قیاس کنند تا به کم وکاست آن پی ببرند. استقلال در یک کلام نه از لحاظ هجومی در صدر تیم‌های همگروه خود قرار دارد و نه بخش دفاعی...

گروه ورزش| شهرآرا نیوز، بامداد جمعه هفته جاری (۴۵ دقیقه بامداد به وقت محلی)، استقلال در لیگ قهرمانان آسیا اولین بازی خود را مقابل الاهلی عربستان برگزار خواهد کرد. دیداری که از اهمیت بسیاری برای فرهاد مجیدی و شاگردانش برخوردار است. معمولاً در چنین تورنمنت‌هایی امتیاز بازی نخست بسیار حیاتی است و تیم‌ها را در بازی‌های آتی خود با روحیه مطلوب‌تری رخ در رخ رقبا قرار خواهد داد و استقلال نیز اگر به دنبال صعود از این گروه نه چندان دشوار است، باید قدم اول را محکم برداشته و مقابل میزبان این رقابت‌ها با انگیزه و مقتدر ظاهر شود.


استقلال برای عبور از سد الاهلی به لحاظ نفری دستش کاملاً باز است و حتی می‌تواند در برخی از پست‌ها نسبت به نماینده سعودی احساس برتری کند. الاهلی تیمی است که در ۶ بازی اخیر لیگ عربستان پیوسته شکست خورده و تا قبل از ثبت این باخت‌ها نیز ۳ تساوی پی‌درپی به دست آورده بود. در واقع محصول تلاش الاهلی در ۹ بازی اخیر لیگ عربستان فقط ۳ امتیاز حاصل از ۳ تساوی است.

با این حال در آخرین خبر‌هایی که از کانون الاهلی مخابره شد؛ حریف سعودی بعد از رسیدن ستاره‌هایی همچون عمر سوما و الکساندرو میتریتا وضعیت فنی مطلوب‌تری یافته و بعید است که همچون لیگ عربستان در لیگ قهرمانان آسیا حاضر شود. سعودی‌ها به تقابل با ایرانی‌ها از جنبه‌های سیاسی اهمیت زیادی قائلند و تلاش می‌کنند به هر شکل ممکن از این بازی امتیاز لازم را بیرون بکشند.

آنچه، اما احتمالاً استقلال را در بازی با الاهلی امیدوار می‌کند تعداد گل‌های خورده این تیم در لیگ عربستان است. آنچه از آمار این تیم بیرون آمده، الاهلی در ۲۵ بازی که انجام داده ۴۴ بار دروازه خود را به روی حریفان باز شده دیده است. در حقیقت استقلال با ضعیف‌ترین تیم دفاعی گروه خود مصاف دارد و نه الدحیل و نه الشرطه چنین سطح نازلی در فاز دفاعی از خود به جا نگذاشته‌اند.

۷۶/۱ میانگین گل‌های خورده الاهلی است، اما این تیم در بخش هجومی خود شرایط مطلوب‌تری را تجربه می‌کند، به گونه‌ای که میانگین گل‌های زده آن ۵۲/۱ را نشان می‌دهد که در قیاس با آمار کنونی استقلال در فاز هجومی وضعیت بهتری است. گرچه استقلال در لیگ برتر ۱۹ بازی انجام داد و میانگین گل‌های زده و خورده‌اش در ادامه لیگ دستخوش تغییراتی خواهد شد، اما آنچه تا امروز برجا مانده نشان از روند نزولی استقلال در ماه‌های اخیر داشته است. آبی‌ها با میانگین ۱۵/۱ گل زده شرایط آنچنان خوبی در جدول ندارند و از این حیث آخرین تیم گروه محسوب می‌شوند.


الدحیل بالاتر از همه تیم‌ها با میانیگن ۴۵/۲ گل زده در ۲۲ بازی از نظر هجومی بهترین تیم گروه است. آن‌ها مجموعاً ۵۳ بار دروازه رقبای خود در لیگ قطر را فتح کرده‌اند. آنچه، اما استقلال و دیگر تیم‌ها را مقابل الدحیل امیدوار‌تر می‌سازد میانگین گل‌های خورده‌اش است. الدحیل میانگین ۱۳/۱ گل خورده را به ثبت رسانده که این آمار فقط کمی بهتر از تیم الاهلی است که میانگین ۷۶/۱ گل خورده را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. در واقع الدحیل دومین تیم دفاعی گروه محسوب می‌شود و نتوانسته مانند خط آتش پربارش در بخش دفاعی نیز قوی عمل کند.

اما بهترین تیم دفاعی گروه الشرطه عراق است. تیمی که در ۲۷ بازی لیگ عراق میانگین ۶۲/۰ گل خورده را به ثبت رسانده است. این آمار یک درصد از استقلال بهتر است. استقلال که تاکنون ۱۲ بار دروازه خود را به روی حریفان لیگ برتری باز شده دیده میانگین ۶۳/۰ گل خورده را در کارنامه دارد و از این منظر دومین تیم گروه محسوب می‌شود.

این آمار‌ها شاید روی کاغذ چندان کلیدی و اثرگذار تلقی نشود که به واسطه آن بتوان عیار تیم‌ها و شانس صعود‍ آن‌ها را تخمین زد، اما به هر حال وضعیتی است که تا پیش از این رقابت به ثبت رسیده و چندان هم نباید به آن بی‌توجه بود.
اعدادی که تا به امروز برجا مانده نشان می‌دهد استقلال از نظر هجومی ضعیف‌ترین تیم این گروه محسوب می‌شود، اما در بخش دفاعی خود تیم دوم گروه لقب گرفته و شرایط امیدوارکننده تری دارد. با توجه به اینکه برتری الشرطه از منظر دفاعی حاصل ۲۷ بازی در لیگ عراق است احتمالاً اگر استقلال به حدی از بازی‌ها برسد گل‌های بیشتری نسبت به رقیب خود دریافت خواهد کرد و بعید است که آمار استقلال ارتقا یابد؛ هرچند که بعد از پایان مرحله گروهی اساساً وضعیت تیم‌ها در جدول لیگ‌های خود اهمیت آنچنانی نخواهد داشت و باید به این آمار‌ها به منزله یک ارزیابی مقدماتی آن هم در آستانه ورود به لیگ قهرمانان نگریست.

آمار‌ها در حقیقت یک پیش زمینه فکری را ایجاد خواهد کرد و نباید از کنار اتفاقات، مصدومیت‌ها، اشتباه‌های داوری و بدشانسی‌ها به سادگی عبور کرد.

بار‌ها در تاریخ برگزاری لیگ قهرمانان آسیا سابقه داشته که تیم‌هایی با عیار فنی بالا‌تر اسیر اشتباه‌های داوری و گاه اشتباه‌های درون تیمی شده‌اند که استقلال در فصل پیش لیگ قهرمانان آسیا این وضعیت را تجربه کرد و مقابل همین الاهلی که از منظر فنی کیفیت بهتری نداشت، در نهایت بازنده بود و از صعود بازماند.

به هرحال، اما مربیان استقلال باید به آمار‌هایی که تاکنون از تیم خود و رقبا به ثبت رسیده توجه ویژه داشته و درکنار آن آنالیز دقیقی از بازیکنان رقیب داشته باشند و با آگاهی محیطی کامل گام به این میدان بگذارند.

مربیان استقلال نباید تصور کنند که رقیب اصلی‌شان در لیگ گروه الاهلی است و باید حساب ویژه‌ای روی دیگر تیم‌ها باز کرده و آمار‌های به جا مانده از تیم خود را با تیم‌های الدحیل و الشرطه نیز قیاس کنند تا به کم وکاست آن پی ببرند. استقلال در یک کلام نه از لحاظ هجومی در صدر تیم‌های همگروه خود قرار دارد و نه بخش دفاعی.

براساس سوابق آسیایی تیم‌های احتمالی صعود‌کننده از این گروه را بررسی کرده‌ایم که در ذیل می‌آید:

استقلال ایران

جایگاه در جدول: سوم
تعداد بازی: ۱۹
گل زده: ۲۲
گل خورده: ۱۲
میانگین گل زده: ۱۵/۱
میانگین گل خورده: ۶۳/۰

الدحیل قطر

جایگاه در جدول: دوم
تعداد بازی: ۲۲
گل زده: ۵۳
گل خورده: ۲۵
میانگین گل زده: ۴۰/۲
میانگین گل خورده: ۱۳/۱

الاهلی عربستان

جایگاه در جدول: ۷
تعداد بازی: ۲۵
گل زده: ۳۸
گل خورده: ۴۴
میانگین گل زده: ۵۲/۱
میانگین گل خورده: ۷۶/۱

الشرطه عراق

جایگاه در جدول: ۳
تعداد بازی: ۲۷
گل زده: ۴۰
گل خورده: ۱۷
میانگین گل زده: ۴۸/۱
میانگین گل خورده: ۶۲/۰

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}