نمکی: از دام ویروس انگلیسی جستیم و هندی را هم غافلگیر کردیم سالمندان بعد از تزریق واکسن هم ماسک بزنند زمان آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی ۱۴۰۰ تغییر کرد + جدول زمانبندی سقط‌ عمدی دومین عامل در کاهش نرخ باروری کشور آیا درمان ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟ خبر جدید از واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق فروردین و اردیبهشت بازنشستگان تامین‌اجتماعی (۲۱ اردیبهشت) یک کودک در تیراندازی نیروی انتظامی در ایرانشهر سیستان و بلوچستان جان باخت + جزئیات آمار کرونا در ایران ۲۱ اردیبهشت | ۳۰۷ فوتی جدید کرونا در کشور، ۱۸۱۳۳ بیمار دیگر شناسایی شدند فعالیت پایگاه‌های اهدای خون خراسان رضوی در روز عیدسعید فطر مینو محرز: واکسنی که زدم آب مقطر نبود عوارض ناشی از واکسن کرونا ثبت می شود آخرین آمار کرونا در جهان تا ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ + جدول رئیسی: بیش از ۵۴ هزار نفر تاکنون برای واکسن ثبت نام کرده‌اند | واکسن ۸۰ ساله‌ها به اندازه کافی است سقوط هواپیمای آموزشی در اراک ۲ کشته برجای گذاشت برخورد قطار با یک دستگاه خودرو سواری واقع در شهرری + فیلم نخستین محصول واکسن کوو ایران برکت رونمایی شد کدام سفر‌ها از امروز ۲۱ اردیبهشت مشمول جریمه می‌شوند؟ احکام افزایش حقوق و متناسب‌سازی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی صادر شد (۲۱ اردیبهشت) دپوی حشیش و تریاک در خانه
خبر فوری
کمیاب شدن قرص «فاموتیدین» به دلیل تجویز برای بیماران کرونایی | قرص نارنجی در وضعیت قرمز
دبیر انجمن داروسازان خراسان‌رضوی: تجویز «فاموتیدین» برای بیماران کرونایی سبب کمیاب‌شدن آن در مشهد شده است.
لاله‌سادات کوثری | شهرآرانیوز؛ فاموتیدین ۳ هزارتومانی کمیاب شد. قصه پرغصه کمیاب شدن دارو‌ها در این‌روز‌های کرونایی قصه تازه‌ای نیست. یک بار انسولین قلمی کمیاب می‌شود و بار دیگر دارو‌های مورد نیاز بیماران مبتلا به ام‌اس و روز دیگر هم برخی دارو‌های ضروری بیماری پارکینسون و نیز دارو‌های بیماران قلب و عروق. اما دیگر هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که ماجرای کمبود دارو‌ها این‌روز‌ها گریبان‌گیر ساده‌ترین داروی معده شود و قرص نارنجی‌رنگ فاموتیدین که پیش‌تر با مبلغی حدود ۳ هزار تومان به‌ازای هر ورق در داروخانه‌های شهر عرضه می‌شد، حالا کمیاب و در بازار سیاه ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار تومان به‌ازای هر ورق به‌فروش برسد.


ارتباط فاموتیدین با کرونا

مسئول فنی یکی از داروخانه‌های شبانه‌روزی در بولوار پیروزی مشهد با بیان اینکه بیش از ۲ ماه است که این‌داروی ساده در میان شبکه توزیع کم شده است، می‌گوید: از همان‌زمانی که مطالعه روی داروی «فاموتیدین» برای درمان کرونا مطرح شد، زمینه تهیه این‌دارو کم شده است. شیخی با بیان اینکه کمیاب و نایاب‌شدن برخی دارو‌ها در ایام فراگیری کرونا شدت بیشتری گرفته است، ادامه می‌دهد: ما به این‌روند عادت کرده‌ایم و هر‌هفته با یک مشکل کمبود دارو مواجه می‌شویم؛ یکی‌دو هفته قبل انسولین قلمی به‌سختی در بازار یافت می‌شد و حالا نوبت این‌داروست؛ کمبود فاموتیدین خیلی وقت است که احساس می‌شود، اما در دو‌سه روز اخیر این‌کمبود خیلی مشهود است.


توزیع محدود فقط در شبکه دولتی

فروزنده مسئول فروش دارو در یکی دیگر از داروخانه‌های بولوار وکیل‌آباد مشهد نیز با بیان اینکه متأسفانه بلافاصله بعد از کمبود هر دارو توزیع به‌سمت داروخانه‌های دولتی می‌رود، می‌افزاید: همین‌الآن هم بسیاری از دارو‌ها هستند که فقط در داروخانه‌های دولتی، آن هم با شرایط خاص و تعداد محدود، توزیع می‌شوند.
او ادامه می‌دهد: برای خیلی از بیماران مقدور نیست که در این‌شرایط کرونا از این‌سمت شهر به آن سمت شهر بروند؛ تازه رفتن یک طرف و گیر آوردن دارو یک طرف دیگر ماجراست.


ورقی ۳۰ هزار تومان در بازار سیاه

شرافتی‌مقدم یکی از شهروندانی است که به‌خاطر اسید زیاد معده هر‌روز باید این‌دارو را مصرف کند. او نیز در‌این‌باره می‌گوید: برای تهیه این‌دارو به چند داروخانه مراجعه کردم و متأسفانه پیدا نشد؛ شماره یکی از افرادی را که در کار پخش دارو بود، پیدا کردم، با او تماس گرفتم، دارو را موجود داشت، اما قیمت هر ورق آن را معادل ۳۰ هزار تومان می‌گفت، یعنی ۱۰ برابر قیمت واقعی این‌دارو در داروخانه‌ها، اما، چون امپرازول و پنتا‌پرازول دارو‌های جایگزین آن با بدن من سازگار نیست، به‌ناچار فاموتیدین ۳۰‌هزار‌تومانی را خریدم.


آلومینیوم ام‌جی‌اس جویدنی نیست

این‌شهروند با بیان اینکه قبل از فاموتیدین، آلومینوم ام‌جی‌اس جویدنی مصرف می‌کردم، می‌گوید که این‌قرص هم نایاب شده است و شرح می‌دهد: این‌قرص از مدتی قبل‌تر نایاب شد و به‌جای آن پزشکان فاموتیدین را تجویز کردند. حسینی، شهروند که برای تهیه ۴ورق فاموتیدین داروخانه‌های قاسم‌آباد و بولوار وکیل‌آباد و ابوطالب و عبدالمطلب مشهد را زیر پا گذاشته است، با گله از اینکه چرا باید ساده‌ترین داروی معده به‌راحتی پیدا نشود، می‌گوید: در نهایت بعد از کلی سرگردانی در داروخانه امام (ع) توانستم ۲ ورق قرص دریافت کنم؛ عده‌ای می‌گویند مواد اولیه این‌قرص به‌دلیل تحریم کم شده است و به کشور وارد نمی‌شود و به‌همین‌دلیل کمیاب شده است.


۱۹۰ پاسخگو نیست

حل مشکل تهیه این‌دارو هم معضل دیگری است که شهروند دیگری آن را مطرح می‌کند و می‌گوید: کارشناسان سامانه ۱۹۰ درباره شیوه تأمین و دریافت دارو‌های کمیاب متأسفانه هیچ‌وقت پاسخگو نیستند؛ هربار که برای گرفتن راهنمایی برای تهیه داروی کمیاب با این‌سامانه تماس گرفتم، بعد از مدتی انتظار، پاسخی از سوی کارشناسان دریافت نکردم؛ چرا سامانه‌ای برای گره‌گشایی از مشکلات مردم راه‌اندازی می‌شود،، اما با پاسخگونبودن شهروندان را بیشتر مستأصل می‌کند.


کرونا عامل اصلی کمبود فاموتیدین

برای پیگیری ماجرا و دریافت این‌پاسخ که چرا زمینه این‌داروی ساده گوارشی در مشهد کم شده است، به‌سراغ دبیر انجمن داروسازان خراسان‌رضوی می‌رویم. محمد‌رضا افخمی به شهرآرا می‌گوید: علت اصلی کمبود شیوع زیاد بیماری کروناست؛ این‌دارو برای بیماری کرونا هم تجویز می‌شود و به‌همین‌دلیل زمینه آن در مشهد کمیاب شده است. وی با بیان اینکه بیماران گوارشی برای تهیه این‌دارو نگرانی نداشته باشند، می‌افزاید: این‌دارو جایگزین دارد و بیماران می‌توانند به‌جای آن از پنتاپرازول و امپرازول استفاده کنند. این‌دارو‌ها آثاری بهتر از فاموتیدین برای بیماران گوارشی دارند؛ چون دارو برای بیماران کرونایی هم تجویز می‌شود، کمیاب شده است.


داکسی‌سایکیلین مشابه فاموتیدین

دبیر انجمن داروسازان خراسان‌رضوی با بیان اینکه داروی داکسی‌سایکیلین هم وضعیتی مشابه فاموتیدین دارد، ادامه می‌دهد: این‌دارو هم برای کرونا تجویز می‌شود و کمیاب شده است؛ در‌عین‌حال بیماران کرونایی برای دریافت این‌دارو‌ها در اولویت‌اند، اما شهروندان بدانند اگر قرار باشد یک ورق آزاد فاموتیدین تهیه کنند، این‌کار مشکل دارد، چون فروش دارو بدون نسخه چندان منطقی نیست؛ البته مردم نگران نباشند؛ این‌کمبود مقطعی است و امیدواریم به‌زودی حل شود.


وضعیت انسولین بهتر شده است

دبیر انجمن داروسازان خراسان‌رضوی در پاسخ به سؤال دیگرخبرنگار ما مبنی بر وضعیت تهیه انسولین قلمی در مشهد نیز می‌گوید: تأمین انسولین نسبت به چند روز گذشته بهتر شده است؛ هنوز هم مشکل انسولین داریم، هنوز هم شهروندان برای تهیه انسولین اذیت می‌شوند، اما وضعیت بهتر شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}