احتمال از بین رفتن ماده خاکستری مغز بر اثر کرونا گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از جلسه با سازندگان واکسن ایرانی کرونا بانک مرکزی دستورالعمل صدور کارت‌های رفاهی را ابلاغ کرد زمان پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تغییر کرد | بازنشستگان اعتراض دارند! آیا می توان میوه کپک زده را خورد؟ آمار کرونا در ایران ۳۱ خرداد | فوت ۱۳۶ بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در کشور اطلاعیه وزارت بهداشت درباره زمان تزریق دُز دوم واکسن کرونا دخترخوانده «قاضی منصوری» نمی‌خواهد پرونده پیگیری شود | رومانی: دوربین هتل هنگام خودکشی خراب بوده! خواسته کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی از دولت سیزدهم | تنظیم بازار به معنای واقعی آخرین آمار کرونا در جهان ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ زندگى درحال زنگ زدن است جاماندگان ثبت سفارش کتب درسی از فردا اقدام کنند ثبت نام وام بازنشستگان به زودی به صورت غیرحضوری | حل مشکل وام افراد بالای ۷۰سال نقش تربیتی مادران از نظرگاه اهل‌بیت (ع) جزئیات مرگ استادخلبان و دانشجو در حادثه سقوط هواپیمای آموزشی + تصاویر پاسخ نوبخت به درخواست اعمال فوق العاده ویژه فرهنگیان + متن‌ نامه
خبر فوری
جزییات جدید میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری حداقل‌بگیران و سایر سطوح تامین اجتماعی (۱۹ اردیبهشت)
 دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران، جزییات افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

به گزارش شهرآرانیوز، اکبر قربانی که به عنوان کارشناس در برنامه‌ی اینترنتی کارگر ایرانی صحبت می‌کرد، با اشاره به مستمری حداقل‌بگیرانِ مشمول ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، گفت: «مستمری‌بگیران و بازنشستگانی که تا ۲۰ سال سابقه بیمه‌پردازی دارند، با ۲ فرزند و یک همسر در سال ۱۴۰۰، ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند که در صورت نداشتن این تعداد فرزند تحت تکفل مستمری آن‌ها به حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد.»

وی افزود: «این در حالی است که همین بازنشسته بدون داشتن فرزند در سال ۹۹، ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کرد، که حاکی از افزایش ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی یعنی حدود ۸۰ درصدی است.»

قربانی در مورد افزایش مستمری بازنشستگان حداقل بگیر با ۳۰ سال سابقه‌ی بیمه‌پردازی که مشمول ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی می‌شوند، گفت: «این گروه از بازنشستگان، با ۳۰ سال سابقه و ۲ فرزند در سال جاری، حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند؛ اما اگر این تعداد فرزند تحت تکفل خود نداشته باشند، میزان مستمری آن‌ها به حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد.»

دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران، افزود: «همچنین مستمری‌بگیرانی که ۳۵ سال سابقه‌ی بیمه‌پردازی داشته باشند، با داشتن دو فرزند تحت تکفل، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند، اما بدون این تعداد فرزند، مستمری آن‌ها به حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد. همین عده از بازنشستگان یعنی بدون داشتن ۲ فرزند در سال ۹۹، بین ۲ میلیون و ۳۰۰ تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کردند که این حاکی از افزایش ۷۵ تا ۸۰ درصدی مستمری آنهاست.»

افزایش مزایای جانبی مستمری در دل متناسب‌سازی

قربانی در مورد میزان مزایای جانبی مستمری‌بگیران در سال ۱۴۰۰، گفت: «کمک هزینه‌ی مسکن، به ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافته است. این در حالی است که میزان کمک هزینه‌ی مسکن بازنشستگان در سال ۹۸ تنها ۲۲ هزار تومان بود. در همین حال کمک هزینه‌ی معیشت که در سال ۹۸، ۴۰ هزار تومان بود به ۲۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است. سایر مزایا مانند حق عائله‌مندی و کمک هزینه‌ی اولاد به ترتیب به ۳۷۰ هزار تومان و ۹۶ هزار تومان (برای هر فرزند تحت تکفل) در سال جاری، افزایش یافته‌اند.»

دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران با بیان اینکه پایه‌ی مستمری و مزیای جانبی با اعمال مبلغ متناسب‌سازی افزایش یافته‌اند، گفت: «اگر متناسب‌سازی اجرا نمی‌شد، و روی مزایای جانبی قرار نمی‌گرفت، مستمری یک حداقلی‌بگیر در سال ۱۴۰۰، رقمی در حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان بود؛ درحالیکه امروز صحبت از افزایش کف مستمری برای مشمولان ماده ۱۱۱ به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. در نتیجه حداقل حدود ۷۰۰ هزار تا حدود ۱ میلیون تومان از ناحیه متناسب‌سازی به مستمری بازنشستگان کف بگیر (ماده ۱۱۱) افزوده شده است.»

افزایش مستمری سایر سطوح

وی در مورد میزان افزایش مستمری سایر سطوح با در نظر گرفتن مبلغ متناسب‌سازی سال ۱۴۰۰، گفت: «در بخش سایر سطوح اتفاق‌های خوبی رخ داده است؛ برای نمونه فردی که در سال ۹۸، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کرد، در سال ۱۴۰۰، ۵ میلیون و ۵۰۰ تا ۵ میلیون ۶۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کند که حاکی از افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی نسبت به ۲ سال پیش است.»

وی با با بیان اینکه البته باید در نظر داشت که من در اینجا صرفا از ارقام اعمال شده بر روی مستمری‌ها صحبت می‌کنم، افزود: «کفایت مستمری موضوعی جداست و بازنشستگان حتما با خود می‌گویند که این ارقام پاسخگوی هزینه‌های سبد معیشت آن‌ها نیست. در نتیجه آن‌ها کاملا در این مورد حق دارند. بازنشستگان از سازمان تامین اجتماعی اجتماعی انتظار دارند که در سال‌های آینده مستمری‌ها را به گونه‌ای افزایش دهد، که افراد از کارافتاده که دیگر توان کار کردن ندارند و همچنین کف‌بگیران محروم از مزایایی مانند کمک هزینه عائله‌مندی و حق اولاد بهره‌مند شوند و در واقع شیب افزایش‌ها به سمت این گروه‌ها باشد.»

دائمی شدن احکام متناسب‌سازی

دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران با اشاره به درخواست بازنشستگان برای دائمی شدن احکام متناسب‌سازی برای سال‌های آینده، گفت: «خوشبختانه، آقای صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری، با آقای نوبخت جلسه داشته‌اند. با برگزاری این جلسه، مذکرات در موردی دائمی شدن احکام متناسب‌سازی در تامین اجتماعی آغاز شده است. دائمی شدن احکام از این جهت حائز اهمیت است که که دولت بعدی به تعهدات دولت کنونی در زمینه‌ی تامین منابع متناسب‌سازی، متعهد می‌شود.»

قربانی با اشاره به مبنا قرار گرفتن مستمری محاسبه شده بر مبنای ۲ سال آخر بیمه‌پردازی، در محاسبه ضریب سال برقراری مستمری (فرمول اجرای متناسب‌سازی)، گفت: «با اینکه در تامین اجتماعی هر فردی بر اساس میزان مشارکت خود، مستمری دریافت می‌کند، اما حقوق برخی بازنشستگان در ۲ سال انتهایی اشتغال آن‌ها تضییع شده است؛ به این معنی که آن‌ها تا پیش از ۲ سال آخر، بالاتر از حداقل را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کردند، اما کارگاه محل اشتغال آن‌ها در ۲ سال آخر با مشکل مواجه شد و حق بیمه‌های آن‌ها متناسب با دستمزدشان پرداخت نشد یا اینکه آن‌ها را به بیمه بیکاری معرفی کردند. در نتیجه ضریب سال برقراری مستمری آن‌ها کاهش یافت و امروز حق آن‌ها در متناسب‌سازی ضایع شده است. در سال آینده سازمان مکلف است که به وضعیت این گروه از بازنشستگان رسیدگی کند تا حق به حق‌دار برسد.»

منبع: ایلنا


بیشتر بخوانید:

واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از امروز ۲۰ اردیبهشت ماه+ جزئیات

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۷
نا شناس
Netherlands
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
0
3
دیگه دو قرون افزایش حقوق بحق بازنشسته که این همه سروصدا ندارد ،سالها پرداخت نشده ،امسال مبلغ جزئی اضافه شده .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
0
0
چیزی جدیدی برای گفتن ندارید همه همین بلغورات را از روی دست هم تقلب می کنند .سر جدتون از این ارقام وحرفهای تکراری دست بردارید
حسین
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
0
0
بیمه شده مستمری بگیری که نزدیک 12سال حق بیمه داده ونصف این زمان بیمه اجباری بوده ونصف دیگر مشاغل آزاد چرا مستمری ایشان را بر مبنای مشاغل آزاد مورد ارزیابی و دستمزد قرار دادید حتی اگر زمان بازنشستگی ایشان در حال پرداخت بیمه مشاغل آزاد باشد ،به دو دلیل اشتباه است این محاسبه اول چرا اون نصف پرداخت بیمه اجباری لحاظ نشده، دوم پولی که بابت پردا ت بیمه مشاغل آزاد داده شده مبلغ بیشتری از پول پرداخت بابت بیمه اجباری است .چه فرقی می‌کنه لطفا بررسی بفرمایید.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
0
0
حتی یک ریال چیزی بعنوان همسان سازی به حقوق پایه اضافه نشده بلکه افزایش سالیانه را در قالب همسانسازی و با بازی با اعداد و ارقام در شکل یک فرمول من درآوردی اجرا کردند و فقط چندرغاز به موارد جانبی مثل حق اولاد و وکمک به معیشت و ... اضافه کردند که به این ها نیز افزایش سالانه تعلق نمیگیرد .و خدااز سرشون نگذره که حق بازنشسته را می خورند .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
0
0
برای کسی که سابقه کمتر از ۲۰ سال داره مبنای محاسبه چیست
مستمری بگیر
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
0
0
باسلام دست آقایان درد نکنه بابت همسان سازی حقوقها واقعا اگه حقی از این بندگان خدا مونده نگید افزایش چشم گیر حقوقها با این تورم در نظر بگیرین اگه حقی مونده که حتما مونده باز زحمتشو بکشین جای دوری نمیره خدا خیرتان بدهد
فرزند
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
0
0
باسلام انهایی که ۲۶ سالو ۷ ماه کار کرده اند حقوقشان چقدر است امسال که تو عیدی ۳ملیونو ۵۰۰هزارتومان الی ۳ملیون ۶۵۰۰۰۰هزارتومان گفته اند حالا چقدر اضافه شده البته مستمر بگیر است از کجا بپر سیم ۲۱ / ۲ / ۱۴۰۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
0
0
سلام ده سال خدمت چقدر دریافتی دارند
ده سال قبل باز نشیته شدم ‌۸۳۰‌هزار تومان
دویافتی داشتم اکنون چقدر شده
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}