خبر ویژه

پارازیت برای صلح در منطقه

  • کد خبر: ۶۷۷۲
  • ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
در حالی که روابط ایران و عربستان رو به بهبود است، حادثه‌ای مشکوک برای نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ به وقوع پیوست

حادثه برای یک فروند نفت کش متعلق به شرکت ملی نفت کش کشورمان، بازتاب و تحلیل های مختلفی در پی داشته است.
به گزارش شهرآرا، صبح روز گذشته بود که رسانه های جمعی اعلام کردند یک فروند نفت کش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفت کش بامداد جمعه در شصت مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شده است.
شرکت ملی نفت کش ایران نیز در اطلاعیه ای با اعلام جزئیات بیشتری از این حادثه اعلام کرد: نفت کش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفت کش (NITC) صبح جمعه، ۱۹ مهرماه، در ۲ انفجار جداگانه که به طور احتمالی بر اثر اصابت موشک در ساعت های ۵ و 5:20 دقیقه صبح در شصت مایلی بندر جده عربستان سعودی رخ داده، دچار انفجار در بخش بدنه شده است. سخن گوی وزارت امور خارجه در واکنش به این حادثه گفت: بررسی های شرکت ملی نفت کش ایران نشان می دهد کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفت کش از شرق دریای سرخ، 2 بار و به فاصله حدود نیم ساعت هدف قرار گرفته و آسیب دیده است. سید عباس موسوی با اشاره به تحت کنترل بودن شرایط نفت کش اظهار کرد: خوشبختانه خدمه نفت کش هیچ آسیبی ندیده اند و شناور در حالت پایدار قرار دارد. وی افزود: در چند ماه گذشته برخی از اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفت کش های ایران در دریای سرخ صورت پذیرفته است و بررسی ها درباره عوامل دخیل در این اقدامات در جریان است.
وی با ابراز نگرانی در خصوص آلودگی ایجادشده در منطقه به دلیل نشت شدید نفت از مخازن آسیب دیده کشتی اعلام کرد: تمام مسئولیت های ناشی از این اقدام از جمله آلودگی شدید زیست محیطی ایجادشده در منطقه بر عهده عوامل این ماجراجویی خطرناک است.
سخن گوی دستگاه دیپلماسی در پایان تأکید کرد: بررسی جزئیات و عوامل این اقدام خطرناک ادامه دارد و پس از حصول نتیجه، اعلام خواهد شد.
گمانه زنی ها درباره عاملان این حادثه نیز از محورهای داغ در این باره بود. برخی ها با انتشار شایعاتی، حمله را از خاک عربستان اعلام کردند که با تکذیب شرکت ملی نفت کش ایران مواجه شد. برخی از تحلیلگران نیز با توجه به سفر امروز نخست وزیر پاکستان و میانجیگری احتمالی وی میان ایران و عربستان، این حادثه را از سوی افرادی می دانند که از بهبود روابط ایران و عربستان ناخرسندند. حشمت ا... فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در این باره گفت: این اقدام (حمله به نفت کش ایرانی در آب های عربستان) بسیار مشکوک است و می تواند عوامل مختلفی داشته باشد اعم از رژیم صهیونسیتی، جنگ طلبان آمریکایی که بعضا رفتارشان با سیاسیون این کشور متفاوت است یا طیف افراطی که در آشفته بازار سیاست و حکومت عربستان دارای قدرت و صاحب نقشی هستند.
علیرضا رحیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی، نیز در‌این‌باره در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: ‌خراب‌کاری در نفت‌کش‌های حامل نفت ایران در ماه‌های گذشته در محدوده بنادر عربستان مسبوق به سابقه بوده است. ‌شواهدی از ایجاد اختلال سازمان‌یافته در کشتی‌های حامل محموله‌های متعلق به ایران وجود داشت اما انفجار در نفت‌کش SABITI دلایل اختلال سازمان‌یافته را تقویت کرده است.وزارت امور خارجه روسیه نیز روز گذشته در واکنش به هدف قرار گرفتن نفت‌کش ایرانی سابیتی در دریای سرخ اعلام کرد هنوز برای تعیین مقصر این انفجار زود است. گنگ شوانگ، سخن‌گوی وزارت امور خارجه چین، هم در واکنش به این حادثه از طرفین مربوط خواست به وسیله همکاری با یکدیگر صلح و ثبات را در منطقه حفظ کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}