ویژه برنامه‌های شب و روز ولادت حضرت رضا (ع) در حرم رضوی رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: آمادگی داریم تمام دغدغه‌ها و تجربیات را در اختیار شورای ششم قرار دهیم جشن پیروزی هواداران رئیس‌جمهور منتخب در عرصه میدان‌شهدا مشهد کاهش ۸۰ درصدی روز‌های پاک در بهار مشهد ثبت ۱۸۰ تخلف انتخاباتی در خراسان رضوی احتمال قطع برق مشترکین خانگی مشهد در هفته‌های آینده افزایش یک ساعته سرویس‌دهی خطوط قطار شهری در شب میلاد امام رضا (ع) حرم مطهر رضوی در آستانه میلاد امام رضا (ع)؛ غرق در نور و شادی لیست وحدت و ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی در انتخابات شورای شهر مشهد پیروز شد مطالبات اصلی مردم مشهد از رئیس جمهور جدید ایران چیست؟ مشکل‌زدایی از جاده سیمان مشهد همچنان معطل یک کارگروه نتیجه انتخابات شورای اسلامی شهر مشهد ۱۴۰۰ مشخص شد نذر در حرم امام رضا (ع) | عکس بگیرم؟ نذره! سهم ۶ تا ۱۰ درصدی مشهد از محموله جدید واکسن کرونا حضور پررنگ ایرانیان در انتخابات برگ دیگری از تاریخ ایران‌زمین را رقم زد آمادگی مشهد برای جشن میلاد امام رضا (ع) رعایت ۸۰درصد شیوه‌نامه‌های بهداشتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد آدرس شعب اخذ رأی در مشهد و روستا‌های اطراف + جدول (جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰) تعیین ثبت عرض رودخانه کشف رود و استحکام بخشی آن گذری بر تاریخ رودخانه‌ کشف رود که سبب پیدایش توس دیروز و مشهد امروز شده است
خبر فوری
افتتاح بزرگ‌ترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور در مشهد
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور در مشهد گفت: مشهد از پاک‌ترین شهرهاست و این نشان می‌دهد که مردم به حقوق خود بیشتر واقف‌اند.

همتی | شهرآرانیوز، عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور در مشهد افزود: ۴۰ سال پیش سرانه هر ایرانی از آب شیرین ۲۳۰۰ مترمکعب بود اکنون به یک هزار مترمکعب رسیده است، مشکل محیط زیست مردم نیستند ارگان‌های حکومتی‌اند. محیط زیست وسیله نیست هدف است.

وی ادامه داد: ایران بعد از روسیه دومین کشور هدر دهنده انرژی در دنیاست. مردم آلاینده نیستند آن‌ها حرفمان را گوش می‌دهند، مشکل مدیران هستند.

وی خاطرنشان کرد: من درخواست دارم این پروژه که در مشهد اجرا شده در دیگر شهر‌ها انجام شود.

کلانتری تصریح کرد: از شورای شهر مشهد و شهردار پر تلاش آن سپاسگزارم تا چند سال پیش این شهر بسیار آلوده بود و حالا از پاکیزه‌ترین شهرهاست.

کلانتری، گفت: متأسفانه همیشه اهداف کوتاه‌مدت در همه‌جای دنیا بر اهداف بلندمدت غلبه کرده‌اند و همیشه اولویت‌ها زمان حال را در نظر گرفته و به نسل‌های بعدی توجهی نکرده‌ایم. اکنون دغدغه دنیا محیط زیست است. در همه‌جای دنیا در انتخابات دغدغه محیط زیست گفته می‌شود، اما متأسفانه در مناظره‌ها هیچ صحبتی درباره محیط زیست نشد. محیط زیست سالم حق مسلم مردم است.

بهبود زندگی ساکنان جاده میامی با اجرای لندفیل

همچنین  سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم رضویه، فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور گفت: این پروژه برای ساکنان محدوده آن در جاده مشهد - میامی نیز اهمیت دارد، آلودگی محیط زیست بر زندگی ساکنان این قسمت تأثیر گذاشته است. مردم به علت شرایط مالی مجبورند اینجا زندگی کنند.
به گفته وی، از چند جبهه اقدامات خوبی انجام شده است تا سلامت مردم تامین شود.شهرداری مشهد پیوست زیست محیطی را در این منطقه رعایت کرده است از مجموعه این اقدامات سپاسگزارم.

 

لندفیل، پروژه‌ای برای رفع دغدغه دفن بهداشتی زباله

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهرمشهد، نیز در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور گفت: یکی از اولویت‌های شورای شهر پنجم موضوع محیط زیست است، فارغ از اینکه وظیفه شهرداری هست یا خیر، سعی کردیم کار‌هایی که در دهه‌های گذشته بر جا مانده انجام شود.

وی افزود: مثلاً کشف‌رود دغدغه چندین دهه مردم بوده که ساماندهی آن با مدیریت شهرداری در حال انجام است.

وی با بیان اینکه فاضلاب ۳۰۰ الی ۴۰۰ تانکر روزانه در سپتاژ تصفیه می‌شود، افزود: در این لندفیل ۱۵ میلیارد تومان در فاز اول هزینه شده تا شیرآبه خاک را آلوده نکند.

به گفته وی، این پروژه در چشم مردم نیست، اما دغدغه مدیریت شهری است. از شهردار و همکاران‌شان بابت تحول جدی در مدیریت پسماند تشکر می‌کنم.

 

 

روش شهرداری مشهد برای مقابله با آلودگی‌های محیط زیستی الگوی کشور

تورج همتی، مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین در مراسم افتتاح بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور گفت: در حوزه محیط زیست با همکاری شهرداری و شورای شهر، راهبرد خوبی را تعریف کردیم و در بحث زیست پذیری شهر توفیقاتی حاصل شده است.
به گفته وی، تفکیک زباله از مبدا با هوشمندسازی و مکانیزه کردن و ساماندهی زباله ۳هزار مطب شخصی از دستاورد‌های همکاری با شهرداری است.
وی با بای اینکه در زمینه مدیریت سبز نیز اقدامات خوبی در کشف‌رود انجام شده است، افزود: مجموعه این اقدامات می‌تواند الگویی برای دیگر شهر‌های ایران باشد.

لندفیل مشهد؛ الگویی موفق از بهره‌گیری توان داخلی و همکاری‌های علمی بین‌المللی

مهدی یعقوبی، معاون خدمات شهری شهرداری مشهد،نیز در حاشیه مراسم افتتاح فاز اول بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی دفن پسماند کشورگفت:  عملیات احداث بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی دفن پسماند کشور سال ۱۳۹۸ و پس از انجام مطالعات تخصصی و علمی و با همکاری صاحب نظران داخل کشور و موسسه جایکا (آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن) در فضایی به وسعت ۲۹ هکتار و در سه فاز آغاز شد؛ تا با بهره‌گیری از به روزترین روش‌های دفن پسماند در دنیا بتوانیم اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از نشت شیرابه‌های پسماند به منابع آبی زیرزمینی و دیگر اثرات سوء این موضوع را مدیریت کنیم.


وی ادامه داد: اقدامات محیط زیستی مدیریت شهری مشهد باعث شده این شهر به عنوان مرکز آموزشی و تحقیقاتی مورد تایید جایکا در منطقه غرب آسیا معرفی شود و احداث اولین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور در مشهد، الگوی موفقی از این همکاری‌های علمی و بین المللی است.


وی با بیان اینکه  احداث این لندفیل با توجه به استفاده از لایه‌های ژئوممبران، ژئوتکستایل و سیستم جمع‌آوری و باز چرخانی شیرابه‌های ناشی از دفن پسماند می‌تواند در حفظ محیط زیست اثرات بسیار مهم و مثبتی داشته باشد، افزود:  از مهمترین اهداف این پروژه می‌توان به مدیریت شیرابه در سایت دفن پسماند و بسترسازی برای تولید بیوگاز و ایجاد نیروگاه بیوگاز سوز به منظور تامین انرژی از فعل و انفعالات شیمیایی ناشی از زباله‌های دفن شده اشاره کرد. 

 

افتتاح بزرگ‌ترین لندفیل پسماند در کشور

بزرگ‌ترین لندفین پسماند (محل دفن زباله) با مساحت تقریبی ۲۹هکتار افتتاح شد. کریمیان، مدیرعامل پسماند شهرداری مشهد، گفت: در مشهد روزانه ۲۰۰۰ تن زباله و۲۰هزار تن ضایعات ساختمانی تولید می‌شود. در حو‌زه جمع‌آوری پسماند، جمع آوری هوشمند از طریق اپ سامانه هوشمند جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی را داریم که نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست.


به گفته وی، در بحث پسماند پزشکی که به‌طور معمول تولیدکننده متولی آن است، باتوجه‌به همکاری بین‌بخشی اقدامات خو‌بی انجام شد. در مرحله حمل و توزیع، عمر ناوگان از ۱۶سال به ۱۲سال کاهش یافت. در بخش پردازش نیز خطی به ظرفیت هزارتن بهره‌برداری کردیم. در بخش صنایع بازیافت هم شاهد احداث دومین خط بازیافت در کشور هستیم.


وی در ادامه با بیان اینکه در مرحله انرژی احداث نیروگاه بیوگازسوز را در دست احداث داریم که نیارمند حمایت دولتی برای راه‌اندازی آن هستیم، افزود: در حوزه آموزش اقدام‌های خوبی انجام شد. در مقطع تحصیلی دیپلم کاردانش مدیریت پسماند را داریم. همچنین بحث آموزش را برای کشور‌های هم‌جوار خواهیم داشت. دفن بهداشتی آخرین حلقه پسماند است و بر همین اساس به‌صورت بهداشتی به بهینه‌سازی محل دفن پرداخته شد. بحث بازچرخ شیرابه را اولین‌بار به‌صورت پایلوت و با کمک متخصصان ژاپنی انجام دادیم. مساحت این طرح ۲۹هکتار با گام اول ۹هکتار بود و با هزینه ۱۵میلیارد تومان امروز به مرحله بهره‌برداری رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}