خبر فوری
معرفی کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی»
کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» به تألیف مژگان چاهیان ـ آهنگ‌ساز و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران ـ از سوی نشر سوره مهر به همراه یک سی‌دی صوتی منتشر شد.

شهرآرانیوز - کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» به تألیف مژگان چاهیان ـ آهنگ‌ساز و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران ـ از سوی نشر سوره مهر به همراه یک سی‌دی صوتی منتشر شد. به گزارش ایسنا، لو و هَرایی دو نوع مقام آوازی در موسیقی شمال خراسان‌اند. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که در مضمون آن‌ها حالات روان‌شناختی با گرایش غم غربت، ویژگی‌های تمثیلی زبانی و روایت اساسی‌ترین نشانه‌های قومی یافت می‌شود.

 

این دو مقام همچنین دارای مشخصاتی هستند که آن‌ها را به عنوان آوازی خاص متعلق به شمال خراسان معرفی می‌کند. به گفته چاهیان در این پژوهش پس از سفر به شمال خراسان و جمع‌آوری و طبقه‌بندی انواع لو و هَرایی، تحلیل فنی انجام پذیرفته. مشخصات فنی لو و هَرایی همچون جملات، موتیف‌های آوازی، دینامیک، گردش فواصل و اجزای دیگر مانند تحریر‌ها و نحوه تنفس خواننده بررسی و تحلیل شده است. کتاب در نهایت مجموعه‌ای از ویژگی‌های موسیقایی و فرهنگی این نغمات را با تبعیت از عنوان رساله ـ بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی ـ پیش رو گذاشته است.


این کتاب، علاوه بر آوانگاری و تحلیل نمونه‌هایی از مقام‌های لو و هَرایی با اجرای زنده‌یاد سهراب محمدی، روشن‌علی گل‌افروز، عیسی قلی‌پور، حسین، ولی نژاد و حسین عزیزی‌پور به همراه نمونه‌های صوتی که از سوی نویسنده کتاب در شهر‌ها و روستا‌های شمال خراسان ضبط شده، به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی، قوم‌نگاری و شناخت کلی موسیقی شمال خراسان نیز پرداخته است.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}