پیش بینی قیمت دلار فردا شنبه ۲۷ شهریور ماه پیش‌بینی بورس فردا شنبه ۲۷ شهریور | بررسی روند بازار سهام در هفته آینده فروش اقساطی خودرو برای بازنشستگان | اعلام ۱۱ مدل خودرو + جدول شرایط و قیمت (۲۶ شهریور ۱۴۰۰) اولین واکنش قیمت خودرو به آزادسازی واردات در پی مصوبه جدید مجلس + جدول (۲۶ شهریور ۱۴۰۰) وام جدید خرید مسکن در تهران ابلاغ شد + جزئیات وام سایر شهر‌ها (۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰) قیمت ارز‌های دیجیتالی امروز ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰؛ ورود بیت کوین به کانال ۴۸ هزار دلار قسط وام جدید مسکن؛ ماهانه ۸ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان است! قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز پنجشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰ پیش‌فروش خودرو تارا؛ جدیدترین محصول ایران‌خودرو بزودی آغاز می‌شود (۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰) قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز پنجشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰ + جدول فقط بهای برق ۲۵ میلیون مشترک با ۷ درصد افزایش محاسبه شده است گزارشی از روند بازرسی بازار کالاهای اساسی | گران‌فروشان نقره‌داغ شدند وام جدید بانک ملی؛ شرایط دریافت و جزئیات سود بانکی (۲۵ شهریور ۱۴۰۰) پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور سقف وام مسکن دو برابر شد پیش‌بینی قیمت طلا و سکه فردا پنجشنبه ۲۵ شهریور ارزش سهام عدالت امروز ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰ نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟ امکان پرداخت قسطی قبوض برق فراهم شد شاخص کل بورس امروز ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۰ | ریزش ۸ هزار واحدی شاخص بورس
خبر فوری
گزارشی از وضعیت برگزاری کلاس‌های آموزش رانندگی و گلایه‌های شهروندان نسبت به آن
برخلاف نگاه مسئولان، شهروندان از پرداخت هزینه کامل کلاس‌های آموزش رانندگی ناراضی اند.

تکتم جاوید | شهرآرانیوز؛ زمانی در یک خانواده تنها پدر و در نهایت پسر بزرگ گواهی نامه داشتند و اغلب پسران با یادگرفتن تجربی رانندگی پشت فرمان می‌نشستند، اما حالا داشتن گواهی نامه بین نسل جوان، یکی از مهارت‌های فردی ضروری است که اگر کسی نیاموخته باشد، عجیب است. همین است که به محض ورود به هجده سالگی می‌روند سراغ پیداکردن یک آموزشگاه و نشستن پای جلسات تئوری آموزش آیین نامه و بعد هم کلاس‌های عملی. آموزشگاه‌های رانندگی، اما همچون هر مرکز آموزشی دیگر قوانینی دارند که گاه برخی را به دردسر می‌اندازد یا ناراضی می‌کند.

 

یکی از آن‌ها همین پرداخت شهریه است که همیشه عده‌ای شاکی دارد. به این دلیل که شهریه را ابتدا می‌گیرند، اما کلاس‌ها گاهی چند ماه بعد برگزار می‌شود؛ «تابستان که اوج شلوغی آموزشگاه‌های رانندگی است و همه می‌خواهند قبل از شروع کلاس‌های درس، جلسات آموزشی را بگذارند، دست کم باید یک یا دوماه منتظر باشید، اما شهریه را همان اول می‌گیرند.» سؤالی که مطرح شده این است که چرا وقتی بین ثبت نام و شروع کلاس، چند ماه فاصله‌ می‌افتد، مبلغ شهریه باید در حساب مدیریت آموزشگاه بماند؟


آن‌ها که ثبت نام کردند و کلاس نرفتند

امیرمحمد پارسال کنکور ریاضی داد. از ماه‌ها پیش بنا را بر این گذاشت که به محض اتمام کنکور در آموزشگاه رانندگی ثبت نام کند که به شروع ترم دانشگاه برخورد نکند؛ «سه روز بعد از کنکور رفتم آموزشگاهی که در بولوار وکیل آباد نزدیک خانه مان بود ثبت نام کنم، اما این قدر شلوغ بود که برای کلاس‌های عملی باید تا ۲۰ شهریور صبر می‌کردم. به همین هم راضی شدم و شهریه کامل را پرداخت کردم، اما یک ماه بعد که متوجه شدم پدرم به سرطان معده مبتلا شده است و از ترس اینکه ناقل کرونا نباشم، از خیر گواهی نامه گذشتم.»‌
می‌گوید قصد دارد تا چند وقت دیگر که شیمی درمانی پدرش تمام می‌شود و واکسن کرونا می‌زند، کلاس‌های رانندگی را شرکت کند، اما تقریبا یک سال است که پولش دست آموزشگاه بوده است و این به نظرش نباید قانونی باشد.


حسین هم که تا سی و چندسالگی بدون گواهی نامه رانندگی می‌کرده چندماه پیش برای گرفتن آن اقدام کرده است، اما او هم تأکید می‌کند که «به خاطر مشغله کاری و مشکلات زندگی، سه ماه بعد از ثبت نام و پرداختن هزینه سرکلاس آیین نامه نشستم.» نظر وی هم همین است که آموزشگاه‌ها همه شهریه را می‌گیرند و بعد کلاس‌ها را برگزار می‌کنند.
شهروند دیگری هم در پیامکی نوشته است: آموزشگاه‌های رانندگی پایه یک و دو ابتدا پول شهریه را می‌گیرند و بعد می‌گویند ۶ ماه دیگر نوبتت می‌شود. به این ترتیب نه زمان دقیق برگزاری کلاس را می‌دانیم، نه علت گرفتن شهریه کامل را. لطفا نظارت کنید.


شهریه بپردازید برای زمانی نامشخص

تماس ما با چند آموزشگاه رانندگی در مناطق مختلف سطح شهر هم گواهی صحبت‌های این شهروندان است. منشی یکی از این آموزشگاه‌ها که دختری جوان است، شرایط ثبت نام و مدارک را به سرعت توضیح می‌دهد: هزینه ثبت نام یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان است؛ البته فعلا کلاس‌های آیین نامه به دلیل محدودیت کرونا به مدت سه هفته برگزارنشده است.


با توضیحات او معلوم می‌شود که باید بخشی از هزینه را که بیش از نصف مبلغ است، هنگام ثبت نام پرداخت و بقیه را در شروع کلاس‌ها که اواخر شهریور یا ابتدای مهرماه برگزارخواهدشد. مبلغ شهریه در اختیار آموزشگاه می‌ماند تا زمانی که کلاس‌ها آغاز شود. البته این همه شهریه نیست؛ زیرا ۴۰ هزارتومان هزینه کتاب، ۴۸ هزارتومان معاینه چشم و ۹۷ هزارتومان هزینه صدور کارتکس را هم باید محاسبه کنیم. در نهایت در صورت مردودی از هر جلسه امتحان نیز مبلغ دیگری برعهده فرد خواهدبود.


درباره بازگشت مبلغ شهریه در صورت انصراف هم صحبت می‌کند که با محاسبات او مبالغی کسرخواهدشد. آموزشگاه دیگری را که در محدوده مرکزی شهر است، انتخاب می‌کنم و تماس می‌گیرم. این بار آقایی گوشی را برمی دارد و همان توضیحات را بیان می‌کند؛ البته مبالغ چندهزارتومانی کمتر از آموزشگاه قبل است. مسئله این است که همه چند آموزشگاه دیگر هم آماده ثبت نام شما و گرفتن مبلغ شهریه هستند، اما زمان برگزاری کلاس‌ها را اول به دلیل محدودیت کرونا و دوم شلوغی آموزشگاه به آینده‌ای نامشخص منوط می‌کنند.


تا مشخص شدن زمان برگزاری کلاس‌ها ثبت نام نکنید

گله شهروندان را از سرهنگ علیرضا رحیمی، رئیس اداره آموزش و ترافیک پلیس راهور استان، جویا می‌شویم. وی ابتدا با قانونی شمردن گرفتن شهریه در آموزشگاه‌های رانندگی تأکید می‌کند: آموزشگاه‌ها به صورت مستقل و خودمختار عمل نمی‌کنند، بلکه هر دستورکاری زیرنظر امور آموزشگاه‌های پلیس راهور خراسان رضوی است و گرفتن شهریه هم نه تنها در استان بلکه در کل کشور همین فرایند را دارد.


وی ادامه می‌دهد: البته کلاس‌ها به دلیل کرونا با تعطیلی مداوم روبه رو شدند و همین باعث شده است افراد، زمان زیادی را در صف انتظار بمانند، درحالی که پیش از شیوع کرونا کلاس‌ها با ظرفیت کامل و به شکل مشخص برگزار می‌شد. اما هزینه باید پرداخت شود؛ زیرا خدمات به هرحال با فاصله چند روز یا یک ماه ارائه خواهدشد.
سرهنگ رحیمی درپاسخ به ابهام شهروندان این نکته را هم اضافه می‌کند که هزینه‌ای که آموزشگاه دریافت می‌کند، فقط سهم خودش نیست و در بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود. اما هر شهروندی که به این فرایند اعتراض دارد، می‌تواند تا زمان دقیق مشخص شدن برگزاری کلاس ها، ثبت نام نکند.


وی درباره زیانی که آموزشگاه‌ها در این مدت متحمل شده اند، توضیح می‌دهد: در بیش از یک سال شیوع کرونا، یا کلاس‌ها تعطیل بودند یا با ظرفیت ۵۰ تا ۶۰ درصد برگزارشدند یا استادان به کرونا مبتلا شدند و کلاس‌ها به تأخیر افتادند. این‌ها و موارد دیگر باعث شد آموزشگاه‌ها که هزینه‌های ثابتی دارند، به شدت متضرر شوند و آسیب ببینند و پرداخت شهریه کامل سود چندانی برای آنان ندارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}