نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس: طرح موضعی اراضی فتح‌آباد تا ۳ ماه آینده آماده می‌شود ساکنان باقی‌مانده در بافت پیرامونی حرم مطهر باید حفظ شوند فاز اول پروژه رودپارک مشهد آماده بهره‌برداری است پرواز‌های شرکت هواپیمایی العراقیه از مشهد لغو شد (امروز ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰) طرح «ممنوعیت سفر به مشهد» در پایان ماه صفر روی میز ستادملی کرونا روح زندگی از مشهد قدیم رخت بر بسته است روایتی از فعالیت مراکز شبانه تزریق واکسن کرونا برای کاهش مبتلایان راه اندازی نخستین تور راهیان نور شهدای ترور کشور با محوریت مشهد گفتگو با حسن موحدیان، در مورد مهم‌ترین اولویت‌ها و رئوس برنامه‌های شورای ششم مشهد مشهد در محاصره گردوغبارهای شرقی و غربی فصل همدلی و همیاری مدیریت شهری کتیبه توصیه مقام معظم رهبری در مورد احیای توس رونمایی شد ساعت فعالیت ناوگان اتوبوسرانی مشهد تغییر می‌کند محدودیت سنی واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال در مشهد لغو شد (۲۷ شهریورماه ۱۴۰۰) مناسب سازی ضابطه‌ها برای مردم نقشه راه توسعه مشهد؛ اقتصاد «زیارت‌محور» طرح ضربتی مدیریت شهری برای افزایش فضای سبز در حاشیه شهر مشهد توسعه عمرانی برای حاشیه شهر مشهد افزایش ۳ برابری تماس‌ها با اورژانس مشهد در ۵ ماه اول سال ۱۴۰۰ تعریف مدل‌های سرمایه گذاری جدید در اقتصاد شهری مشهد
خبر فوری

خطر فروپاشی در کمین سازمان انتقال خون خراسان رضوی

  • کد خبر: ۷۶۴۵۶
  • ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
خطر فروپاشی در کمین سازمان انتقال خون خراسان رضوی
حمیدرضا اسلامی، مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با انتقاد از روند بی توجهی به توسعه این مجموعه، هشدار داد.
محمد کاملان  | شهرآرانیوز؛ مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه وظیفه پوشش ۶۲ بیمارستان استان اعم از دولتی و خصوصی و نظامی با این سازمان است، افزود: متأسفانه توسعه انتقال خون استان با روند توسعه و افزایش بیمارستان‌ها پیش نرفته است و درحالی که در ۵ سال گذشته ۳۰۰۰ تخت و ۸۰۰۰ نیرو به بخش درمان استان اضافه شده است، انتقال خون خراسان رضوی با مشکل کمبود بودجه و کارکنان روبه رو بوده است و نه تنها افزایشی نداشته ایم، بلکه ۱۶ نفر از کارکنان این سازمان هم کم شده اند؛
 
بنابراین با این وضع ممکن است که انتقال خون خراسان رضوی دچار فروپاشی شود. حمیدرضا اسلامی در نشست خبری هفته انتقال خون با اشاره به افزایش درخور توجه مصرف و درخواست خون و فراورده‌های خونی توسط بیمارستان‌ها در ۳ ماه گذشته، گفت: طبق آمارها، درخواست بیمارستان‌ها برای دریافت خون از سازمان انتقال خون در مقایسه با سال گذشته ۳۲ درصد افزایش یافته و همین مسئله باعث شده است تا در وضعیت کنونی و با توجه به کاهش ذخایر، زنگ خطر به صدا دربیاید.
 
وی با بیان اینکه اکنون ۹۵ درصد از خون به صورت فراورده‌های خونی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: استفاده از خون به صورت خالص بسیار کم شده و به حدود ۵ درصد رسیده است و در انتقال خون به قدری پیشرفت کرده ایم که در آزمایشگاه‌ها پلاسما، گلبول قرمز و پلاکت از خون جدا و برای تزریق به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارسال می‌شود.
 
اسلامی ادامه داد: انتقال خون خراسان رضوی قطب شمال شرق کشور است و با توجه به تجهیزات پیشرفته‌ای که در طول این سال‌ها فراهم شده است، بسیاری از نمونه‌های آزمایشی خراسان‌های شمالی و جنوبی به مشهد ارسال می‌شود. ضمن اینکه در وضعیت اورژانسی باید کمک حال دیگر استان‌ها هم باشیم. در ۱۰ روز گذشته ۳ بار و حدود ۴۰۰ واحد خون به استان سیستان وبلوچستان ارسال کرده ایم.

وی همچنین گفت: در سال گذشته بیش از ۳۵۰ هزار کیسه فراورده خونی در استان تولید شده است.


احتمال سهمیه بندی خون بیمارستان‌ها

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی تقویت بانک خون بیمارستان‌ها را یکی از راهکار‌های کنترل وضع موجود دانست و تأکید کرد: با انجام بعضی از آزمایش‌ها در بیمارستان، مصرف خون به راحتی مدیریت می‌شود، ضمن اینکه در اوضاع کرونایی کنونی که اهدای خون کمتر شده است، فقط باید عمل‌های اورژانسی انجام شود. زیرا عمل‌های غیرضروری به بانک خون استان صدمه می‌زند.
 
وی تصریح کرد: اگر تعداد عمل‌های جراحی غیرضروری و منابع موجود در بیمارستان‌ها مدیریت نشود، به دلیل کمبود کارکنان و نیازی که روزبه روز در حال افزایش است، مجبوریم که برخلاف میل باطنی برای هر بیمارستانی سهمیه‌ای خاص در نظر بگیریم تا از این طریق منابع خونی را مدیریت کنیم؛ هرچند که در چندسال گذشته هیچ عمل جراحی به علت نبود یا کمبود خون متوقف و با مشکل روبه رو نشده است.
وی افزود: پزشکان و جراحان برای عمل‌های غیرضروری از چندماه قبل باید بیمار را زیر مراقبت و رژیم‌های خاصی قرار بدهند تا هنگام عمل نیاز چندانی به دریافت خون نداشته باشد.


خیران به کمک سازمان بیایند

اسلامی با تأکید بر اینکه خیران سلامت می‌توانند باری از دوش سازمان انتقال خون خراسان رضوی بردارند، گفت: پایه‌های ایجاد تشکل خیران انتقال خون گذاشته شده است و امیدواریم که به زودی این تشکل ایجاد شود و شروع به کار کند. همین خیران هستند که امروز برای تکمیل ساختمان سناباد به کمک ما آمده اند و قرار است که «یال دوم» این پروژه را تکمیل و به انتقال خون خراسان رضوی تحویل بدهند.


پیشنهاد تشکیل پایگاه انتقال خون در بیمارستان

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به مصرف زیاد خون در بیماران سرطانی، پیشنهاد ایجاد یک پایگاه انتقال خون در بیمارستان ناظران را عملی دانست و بیان کرد: یکی از مصارف عمده خون را بیماران سرطانی دارند؛ به ویژه در سرطان خون که پلاکت مصرف زیادی دارد. با وجود اینکه ناظران جزو بیمارستان‌های تازه تأسیس است، تا امروز ۱۲۰۰ کیسه خون از سازمان دریافت کرده است، اما با توجه به اینکه برخی بیماران نیاز به خون گرم دارند، ایده ایجاد پایگاه انتقال خون در دل بیمارستان ناظران عملی است و اگر این طرح به دست ما برسد، حتما مجوز‌های آن را از تهران دریافت خواهیم کرد و در راه اندازی آن و دریافت استاندارد‌ها و تأییدیه‌ها به بیمارستان ناظران کمک می‌کنیم.


مجمع خیران انتقال خون شروع به کار می‌کند

رئیس هیئت مدیره انجمن بیماران سرطانی مشهد نیز در این نشست از آغازبه کار مجمع خیران انتقال خون در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: مقدمات تشکیل این مجمع از مدت‌ها پیش آماده شد و افراد زیادی هم برای عضویت در آن اعلام آمادگی کردند، اما به دلیل برخی مشکلات، فرایند تشکیل آن متوقف شد. با این حال امیدواریم به زودی و ظرف ماه‌های آینده کار خودش را شروع کند و بتواند بخشی از مشکلات این سازمان را حل و فصل کند.
 
حمید مستشاری با بیان اینکه بیمارستان ناظران با ایجاد پایگاه انتقال خون در این مجموعه می‌تواند الگویی برای کشور باشد، افزود: حتما این موضوع را که آیا می‌توانیم در بیمارستان چنین پایگاهی داشته باشیم یا نه، با سازمان انتقال خون بررسی خواهیم کرد و درصورت تأیید و موافقت این کار را انجام خواهیم داد.


خراسان قطب درمان شده است

وی با بیان اینکه براساس سند وزارت بهداشت که در سال ۱۳۹۷ ابلاغ شده است، تا ۴ سال آینده در ۳۰ مرکز استان ازجمله مشهد باید ۲ شتاب دهنده برای جلوگیری از مهاجرت بیماران وجود داشته باشد و خراسان رضوی یکی از ۹ قطب درمان سرطان کشور باشد، ادامه داد: در مشهد از سال ۱۳۹۰ چنین برنامه‌ای داشتیم و از این برنامه بسیار جلوتر هستیم و در سال ۱۴۰۰ خراسان به قطب درمان سرطان در کشور تبدیل شد و ۲ شتاب دهنده‌ای هم که باید فراهم می‌شد، امروز در دست بهره برداری است.


درمان رایگان سرطان

مستشاری خاطرنشان کرد: شعار ما در انجمن این است که هیچ بیماری به علت مشکل مالی نباید از درمان صرف نظر کند و در مرکز درمان بیماران سرطانی رضا (ع) این شعار را عملی کردیم و علاوه بر اینکه کار درمان در این مرکز با هزینه دولتی و بدون فرانشیز انجام می‌شود، اسکان بیماران شهرستانی و تغذیه آن‌ها به صورت رایگان فراهم می‌شود و آن‌ها فقط باید دارو تهیه کنند. البته اگر تهیه دارو هم در توان آن‌ها نباشد، خیرانی هستند که این کار را هم به عهده می‌گیرند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}