ساعت فعالیت ناوگان اتوبوسرانی مشهد تغییر می‌کند محدودیت سنی واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال در مشهد لغو شد (۲۷ شهریورماه ۱۴۰۰) مناسب سازی ضابطه‌ها برای مردم نقشه راه توسعه مشهد؛ اقتصاد «زیارت‌محور» طرح ضربتی مدیریت شهری برای افزایش فضای سبز در حاشیه شهر مشهد توسعه عمرانی برای حاشیه شهر مشهد افزایش ۳ برابری تماس‌ها با اورژانس مشهد در ۵ ماه اول سال ۱۴۰۰ تعریف مدل‌های سرمایه گذاری جدید در اقتصاد شهری مشهد آغاز واکسیناسیون ۱۸ سال به بالا در مشهد | تزریق واکسن در مشهد به دهه هشتادی ها رسید شهردار مشهد: پشتوانه و حامی ویژه سرمایه گذاران برای رفع موانع سرمایه گذاری خواهیم بود اجرای برنامه‌های ویژه دهه پایانی ماه صفر در مشهد شهردار مشهد: درهای شهر به روی سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی گشوده شود رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و شهردار مشهد با شهدای بهشت رضا (ع) تجدید میثاق کردند شهروندان از شلوغی ثبت‌ احوال مشهد گلایه دارند | ثبت شلوغی در ثبت احوال تجهیز ناوگان اتوبوس رانی مشهد به سامانه «پرداخت موبایلی» یک توافق سه‌ساله به‌سود اصناف، شهروندان و محیط زیست مشهد شهردار مشهد در دیدار حجت‌الاسلام مروی خواستار مشارکت‌ آستان قدس رضوی در فعالیت‌های اقتصادی مشهدالرضا (ع) شد پیگیری مجدانه برای رفع موانع سرمایه‌گذاری و فروش اوراق مشارکت در مشهد هنرمندان برای رفع معضلات اجتماعی با زبان هنر به مدیریت شهری کمک کنند
خبر فوری
سیدعبدالله ارجائی: مشهد، «مقدس» است، چون متعلق به حجت خداست و باید مقدس بماند
شهردار مشهد در گفتگو با شهرآرا گفت: مشهد مقدس است، زیرا میزبان امام معصوم و حجت خداست و باید مقدس بماند، چون متعلق به امام رضا (ع) است.

مهدی عسکری | شهرآرانیوز؛ ۲۲ روز پس از انتخاب سیدعبدا... ارجائی توسط شورای اسلامی شهر مشهد به عنوان سکان دار جهان شهر برکت و کرامت، دیروز این انتخاب با حکم احمد وحیدی، وزیر کشور، رسمیت یافت تا شانزدهمین شهردار مشهد پس از پیروزی انقلاب (بدون احتساب سرپرست‌های شهرداری) رسما کار خود را در این مسئولیت آغاز کند.


در این باره سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد با تأیید این خبر اعلام کرد: پس از انتخاب سیدعبدا... ارجائی به عنوان شهردار مشهدالرضا (ع) توسط اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، روال قانونی برای ابلاغ حکم وی از سوی وزارت کشور آغاز شد.


موسی الرضا حاجی بگلو ادامه داد: بر این اساس، ارجائی رسما شهردار مشهدالرضا (ع)، جهان شهر برکت و کرامت است.

سوابق شهردار مشهد

در کارنامه کاری شانزدهمین شهردار مشهد پس از انقلاب اسلامی که متولد سال ۱۳۵۹ مشهد است، مسئولیت‌ها و عناوینی همچون مدیرعاملی بنیاد پانزده خرداد، مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خراسان رضوی، معاون سیاسی سابق فرمانداری مشهد، فرماندار شهرستان فاروج، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، عضو هیئت مدیره نمایشگاه‌های بین المللی مشهد، مدیر امور اجتماعی شهرداری مشهد، معاون اداره کل امور رفاهی زائران خراسان رضوی، رئیس هیئت مدیره خانه ورزش استان خراسان ر ضوی و عضو هیئت رئیسه هیئات ورزشی بسکتبال استان خراسان رضوی به ثبت رسیده است.

گفتمان انقلاب اسلامی در همه امور

وی که گفتمان انقلاب اسلامی را سرلوحه همه امور در شهرداری مشهد و در دوره کاری اش معرفی کرده است، روز گذشته در اولین توئیت خود پس از تأیید حکم کلیدداری اش در شهرداری مشهد، با عبارات «بسم ا... الرحمن الرحیم» و #مشهدالرضا، کار سکانداری پایتخت معنوی ایران را آغاز کرد.
منتخب شورای جهان شهر برکت و کرامت برای تصدی پست شهرداری پایتخت معنوی ایران، با الهام از گفتمان انقلاب اسلامی، در اصول اعلامی خود برای مشهد، نکات و نظر مردم برای اداره امور شهر و انجام پروژه‌ها را از مهم‌ترین اصول و برنامه‌های کاری خود اعلام کرده است.

برنامه های سید عبدالله ارجائی، شهردار مشهد مقدس

۱۸ چرخش تحول آفرین و چشم انداز جهان شهر برکت و کرامت

 

سیدعبدالله ارجائی: مشهد، «مقدس» است، چون متعلق به حجت خداست و باید مقدس بماند

 

سیدعبدالله ارجائی: مشهد، «مقدس» است، چون متعلق به حجت خداست و باید مقدس بماند

 

مشهد باید بهشت سرمایه گذاری ایران شود

وی پیش از این و در زمان ارائه برنامه جامع خود برای تصدی مسئولیت شهرداری مشهد آینده را اعتمادآفرین در عرصه اقتصادی خوانده و گفته بود که در این شهر باید بستری فراهم شود تا به بهشت سرمایه گذاری تبدیل شود.


ارجائی شیرازی با اشاره به چالش‌هایی که بر سر راه این موضوعات وجود دارد، به این نکته هم اشاره کرده بود که همه این چالش‌ها را به فرصتی طلایی تبدیل می‌کنیم، ولی برای ایجاد تحول و عبور از چالش‌ها چند چرخش نیاز است. یکی از مسائلی که نقش کلیدی در حذف امضای طلایی و کمیسیون‌هایی با صف‌های طولانی دارد، هوشمندسازی است. اگر فرایند‌ها کوتاه و هوشمند و به دور از دخالت انسان شود، تا حد زیادی با فساد برخورد سیستمی شده و تحقق پذیر است. بسیاری از فرایند‌ها در شهرداری مکانیزه شده است، اما نیاز به هوشمندسازی دارد. یعنی یک نفر از منزل بتواند به راحتی پروانه ساختمان بگیرد و نیازی به حضور در شهرداری نداشته باشد.


او در برنامه خود، جای ویژه‌ای هم برای تزریق خون تازه در رگ‌های مدیریت شهری در نظر گرفته و اعلام کرده بود که انتصاب مدیران جوان و مشاوران پیش کسوت و همچنین خدمت رسانی محسوس و منطقی به جای تزیینی از دیگر چرخش‌های مهمی است که در مدیریت شهری باید اتفاق بیفتد.

ورود جدی به عرصه درآمد پایدار

وی به این نکته هم اشاره کرده بود که رسیدن به الگوی متفاوت در معیار‌های شهرسازی نیز از منظر شهردار مشهد کارویژه‌های متفاوتی را طلب می‌کند؛ «مسئله مهم دیگر سهم بری شهرداری از ثروت انباشت شده یا سهم بری از فرصت شهروندان برای تولید ثروت است. آیا بهتر است صبر کنیم تا مردم تخلف کنند و از آن‌ها پول بگیریم، یا اعتقاد داشته باشیم که شهروندان ثروتمند مدیریت شهری را از نظر درآمدی تقویت و قوی کنند. در هویت، موضوعاتی مثل ریخت شهری، میراث فرهنگی، تاریخی، معنوی و انسانی و نظام مدیریت مطرح است.

 

موضوعات مهم در بخش کالبد شهر، مدیریت فضا و مدیریت زمین است. زمین زیادی در درون شهر برای مدیریت شهری وجود ندارد، ولی مدیریت فضا صددرصد در اختیار مدیریت شهری است و قابلیت مدیریت و تأمین درآمد پایدار دارد. در ارتباطات هم بحث دیپلماسی شهری، مشارکت و همراهی و شبکه عبور و مرور مطرح است و به آن می‌پردازیم. در اقتصاد نیز به حوزه معیشت و درآمد پایدار وارد می‌شویم.»

شهردار مشهد: خادم هستم؛ خادم آقا، زائران و مجاورانشان

شهردار جهان شهر برکت و کرامت گفت:من خادم آقا، زائران و مجاورانشان هستم و امیدواریم بتوانیم با طرح ریزی و اجرای برنامه‌های مناسب، به گونه‌ای عمل کنیم که توصیف به جامانده از د وره پیش روی مدیریت شهری در ذهن خادمان، زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی، مدیریت عالمانه و جهادی باشد. سیدعبدا... ارجائی شیرازی در اولین گفتگو با روزنامه شهرآرا پس از تأیید حکم کلیدداری اش برای مشهدالرضا (ع) گفت: از آنجا که سرمشق اجرایی، در بستر ساختاری تحقق می‌یابد، برای ایجاد تمایز مبتنی بر سرمشق، لازم است بستر ایجاد آن شناخته شود. بدون ایجاد تمایز، هیچ ارزشی آفریده نخواهد شد. به همین منظور می‌توان دوره‌های گذشته را توصیف کرد و در ادامه آن، به دنبال توصیفی از سرمشق، برای دوره آینده مدیریت شهری در مشهد گشت.

حرکت بر مدار سرمشق برگزیده

شهردار مشهد برای ترسیم چشم انداز آینده این شهر نیز بیان کرد: پیکر اصلی در تصویر آینده نزدیک مشهد تفاوتی است که با تصویر موجود شهر، سازمان و برنامه‌های کنونی شهری خواهد داشت. این تفاوت و تمایز، همان اثری است که مدیریت شهری ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴، بر شهر، سازمان و برنامه‌ها بر اساس سرمشق برگزیده خود خواهد گذاشت.


وی در پاسخ به این سؤال که معیار و تفاوت‌های این مسئولیت در شهری همانند مشهد با دیگر کلان شهر‌های کشور چیست، بیان کرد: پیدایش و رشد شهر مشهد، مرهون وجود مضجع منور و قدسی حضرت ثامن الحجج (ع) است. تبدیل باغی خصوصی به زیارتگاهی چند وجهی و جهانی در مدت زمانی کوتاه در مقایسه با عمر شهر‌های کهن هم جوار، نمایانگر تأثیر فراوان فلسفه ذاتی شکل گیری مشهد در سرعت رشد و جمعیت پذیری آن است.

 

شهردار مشهد ادامه داد: مشهد مقدس است، زیرا میزبان امام معصوم و حجت خداست و باید مقدس بماند، چون متعلق به امام رضا (ع) است. وابستگی کامل شهر به مضجع نورانی امام رئوف (ع) و عالم آل محمد (ص) منشأ ارزش بنیادی شهر است و این منشأ باید در ارزش بنیادی حاکم بر رویدادها، طرح ها، برنامه‌ها و نگرش‌ها همواره و همچنان زنده، پویا و پابرجا باشد. مشهدالرضا (ع) را باید به گونه‌ای شایسته اداره کرد که در خور این وابستگی مقدس و شایسته تسری صفات امام به شهر باشد.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}