بررسی سوابق هنرمندان متقاضی شرکت در بخش یادمان‌های نوروزی همه شهر باید در اختیار افراد توان‌یاب قرار گیرد وجود ۴۱۰ دستگاه اتوبوس مناسب برای حمل صندلی چرخدار در مشهد چاپ چهارعنوان کتاب با خط بریل ویژه جامعه نابینایان در مشهد شهردار مشهد: پروژه‌های بدون پیوست مناسب سازی مجوز نخواهد گرفت مناسب سازی هشت بوستان برای افراد دارای معلولیت براساس کانون‌های محل زندگی | نصب ۴۶ وسیله بازی و ورزشی ویژه توانیابان اولین تور بازدید میدانی هنرمندان بخش آذین‌های نوروزی از سطح شهر مشهد راه‌اندازی واکسیناسیون سیار کرونا در پنج ایستگاه کار مشهد معاون عمران حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد منصوب شد استفاده از پارک ملت به‌ عنوان یک پارک هویتی در حوزه ورزش حس خوب تعلق شهروندان اولین رویداد چالش معکوس در حوزه قطارشهری برگزار شد لزوم توجه بیشتر به ایمنی ساختمان‌ها در حاشیه شهر مشهد نقشه جامع خواهرخواندگی مشهد تهیه می‌شود رفع کمبود‌های حاشیه مشهد، نیازمند همراهی دولت و مجلس است اوج بستری بیماران کرونایی خراسان رضوی در تابستان ۱۴۰۰ رقم خورد لزوم آشنایی شهروندان مشهدی با حقوق همسایه‌داری تقویت فضای نشاط و ورزش در دستورکار مدیریت‌شهری مشهد ایوان طرق یک گام به آبادانی نزدیک شد ضرب‌الاجل ۶ ماهه برای زیباسازی شهر مشهد
خبر فوری
شهردار مشهد: توسعه شهر به‌ قیمت فروش آینده، هنر نیست
سیدعبدا... ارجائی، در آیین تکریم و معارفه معاون مالی و پشتیبانی و مدیرکل هماهنگی و تعاملات حوزه شهردار مشهد : توسعه به قیمت فروش آینده و فرصت‌های بعدی هنر نیست؛ بنابراین از معاون مالی و پشتیبانی احصای منابع جدید درآمدی و شکستن کلیشه‌های قدیمی را درخواست می‌کنم.

به گزارش شهرآرانیوز؛ با شروع تغییرات در مشهدالرضا (ع) کلان شهر برکت و کرامت و در جهت ادامه مسیر رو به پیشرفت این شهر، دیروز آیین تکریم و معارفه معاون مالی و پشتیبانی و مدیرکل هماهنگی و تعاملات حوزه شهردار مشهد با حضور معاونان شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر برگزار شد تا از یک سو، محمدرضا مؤمنی از این پس به جای رضا خواجه نائینی عهده دار مسئولیت معاونت مالی و پشتیبانی شود و از سوی دیگر سیدمهدی علوی مقدم نیز به عنوان مدیرکل هماهنگی و تعاملات حوزه شهرداری مشهد مشغول به کار شود.

شهردار مشهد در این مراسم با بیان اینکه در حوزه مالی و پشتیبانی یکی از مسائل عمده، بالا بردن نسبت درآمد‌های پایدار به کل درآمد‌های شهرداری است، افزود: مهندس مؤمنی باید به این حوزه ورود پیدا کند و اهتمام ویژه‌ای داشته باشد. هرچه این نسبت بیشتر شود، شهرداری در تحقق اهداف خود موفق‌تر عمل خواهد کرد.

سیدعبدا... ارجائی ادامه داد: توسعه به قیمت فروش آینده و فرصت‌های بعدی هنر نیست؛ بنابراین از معاون مالی و پشتیبانی احصای منابع جدید درآمدی و شکستن کلیشه‌های قدیمی را درخواست می‌کنم.

وی با تأکید بر وجود اهداف مشترک باوجود برخی اختلاف نظر‌ها گفت: همه ما در امتداد و در حال حرکت هستیم. نظام جمهوری اسلامی یک فرمانده بیشتر ندارد و هدف همه ما یکی است.

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران یک سازمان و یک ساختار است. اینکه در این نظام دستگاه‌های مختلف و قوای متعدد وجود دارد و هر فردی در این نظام در هر پستی مشغول به خدمت باشد به این دلیل است که مردم طرف حساب خود را بشناسند.

اهداف همه ما مشترک است

ارجائی با اشاره به جابه جایی و تغییرات در پست‌های مدیریتی ادامه داد: اساس این جابه جایی‌ها و تغییر‌ها نشان دادن پیوستگی است. امروز عزیزی وارد می‌شود که هنوز سنگر قبلی خود را تحویل نداده است و به او سنگر جدیدی می‌دهند و این بدین معناست که همه ما در امتداد و در حال حرکت هستیم و هدف‌های عالیه ما آن قدر با هم مشترک است که صحبت کردن درباره نقاط اختلاف، چیزی جز تمام کردن فرصت‌ها نخواهد بود.

شهردار مشهد بیان کرد: زمانی که برای جایگاه شهرداری مشهد انتخاب شدم، چند ملاک را که شامل پاک دستی، اعتقاد به مبانی انقلاب در عمل، مسئولیت پذیری، تخصص، نگاه عالمانه و رفتار جهادی بود سر لوحه کار خود قرار دادم و ملاک ما برای انتخاب همکاری این موارد است.

انتظار تعامل با همه دستگاه‌ها

ارجائی با اشاره به حکم انتصاب مدیرکل هماهنگی و تعاملات حوزه شهردار مشهد تصریح کرد: از آقای علوی مقدم می‌خواهم که این روحیه‌ها را در درون شهرداری گسترش دهند و همه پیشنهاد‌ها در این قالب ارائه شود. آقای علوی مقدم از چهره‌های آشنای شهرداری است و ما تعامل با دستگاه‌های اجرایی، دولت، قوه قضائیه و مجلس را از ایشان می‌خواهیم و از همه همکاران خود می‌خواهم نهایت همکاری را با ایشان داشته باشند.

اختیارات مناطق افزایش یابد

وی تأکید کرد: تعامل با سازمان‌ها به ویژه مناطق شهرداری برای ما بسیارحائز اهمیت است. مبنای ما این بوده است که اختیارات مناطق را افزایش دهیم. هدف ما نیز این بوده است که مناطق به خوبی تقویت شوند. همچنین خواسته ما از آقای علوی مقدم این است که مناطق را در پاسخگویی فعال کنند. رفتار کارمندان مناطق پیشانی ماست و رفتار آن‌ها به پای ما گذاشته می‌شود.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه وصول مطالبات امری مهم است، ادامه داد: به این امر نیز باید نگاه ویژه‌ای داشته باشیم. در گذشته هیچ معلوم نبود که املاک شهرداری در کجای شهر وجود دارد، اما اکنون وضعیت تغییر کرده است.
ارجائی افزود: سامان دهی اموال، املاک و دارایی‌های شهرداری باید در اولویت قرار گیرد. در هر صورت ما زمانی که این اموال را خریداری کردیم از هفت خان رستم عبور کردیم. درخواست دیگرم توجه به وضعیت رفاه، سلامت و معیشت همکاران است.

وی با بیان اینکه همه اعضای یک خانواده هستیم اضافه کرد: چندین سال است که مهندس مؤمنی را می‌شناسم و ایشان از توانمندی بالایی برخوردار هستند. با دکتر خواجه نائینی نیز سابقه رفاقت دارم و در گذشته به آقای کلائی اعلام کردم یکی از بزرگ‌ترین شانس‌های شما وجود ایشان است. از ایشان می‌خواهیم به ما کمک کنند تا از تجربه هایشان استفاده کنیم. اگر مبنای ایشان بر ماندن بود، ما استقبال می‌کردیم.

تراکم‌‎فروشی» راهکار معضلات مشهد نیست

سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: به‌جای تراکم فروشی، اقتصاد شهری را باید از بستر‌های متفاوتی، چون صنعت دنبال کنیم که ظرفیت بسیار خوبی است و مدیریت شهری می‌تواند از آن بهره بگیرد.

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو افزود: تغییرات در شهرداری از اختیارات شهردار بوده و براساس نگاه ایشان، تغییرات اعمال می‌شود. نگاه شورا نیز به شهر، نگاهی نظارتی است و در حوزه اجرا دخالتی نخواهیم کرد. یکی از نکات مثبت انتصابات، خارج از جریان و جناحی بودن آنهاست و از ظرفیت مدیران متخصصی که بتوانند با شرایط خود را وفق دهند و همکاری و تعامل داشته باشند، استفاده خواهد شد.

وی افزود: نگاه شورای ششم نسبت به تامین منابع مالی برای شهرداری، نگاه ویژه‌ای بوده و یکی از مشکلات اساسی شهرداری مشهد این است که خدمات مدیریت شهری ملی، اما بودجه، محلی است.
وی خاطرنشان کرد: صنعت ظرفیت خوبی است که مدیریت شهری می‌تواند از آن بهره بگیرد؛ مطالبات شهرداری از دولت می‌تواند با برخی واگذاری‌های مجموعه‌های بزرگ صنعتی متعلق به دولت تهاتر شود و از ظرفیت درآمدزایی آن‌ها برای مدیریت شهری استفاده کرد.

انتخاب مدیران، فارغ از نگاه جناحی و جریانی

سخنگوی ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد همچنین در حاشیه در این مراسم گفت: شهردار مشهد تاکنون مدیران خوبی را فارغ از بحث جریانی و جناحی بودن انتخاب کرده است. این یک نقطه مثبت است و اگر مدیران بتوانند همکاری و تعامل داشته باشند و خودشان را با شرایط موجود وفق بدهند، قطعا از توانمندی مدیران متخصص استفاده خواهد شد.

وی تأکید کرد: باید به سمتی برویم که اقتصاد شهری از شهر خارج شود و تنها در داخل شهر نباشد. ما نباید به دنبال تراکم فروشی و هزینه‌های خرد در شهر باشیم. ما به دنبال ایجاد اقتصاد شهری هستیم.

وی تصریح کرد: اقتصاد شهری باید خارج از شهر نیز انجام شود؛ یعنی در حوزه صنایع و صنعت قطعا حوزه مدیریت شهری می‌تواند از ظرفیت‌های خود استفاده کند.

تفریغ بودجه برخط شود

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: ضرورت انجام فعالیت‌های یکپارچه در حوزه‌های ستادی و پشتیبانی شهرداری از اهمیت بالایی برخوردار است و امیدواریم در دوره ششم مدیریت شهری هم گرایی معاونان مالی و پشتیبانی و اقتصادی و برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی را شاهد باشیم.

حسین حسامی با بیان اینکه هم راستایی حوزه مالی و برنامه ریزی می‌تواند در پیشبرد اهداف ما را یاری کند، تأکید کرد: طرح کنترل پرداخت پیمانکاران برای جلوگیری از ایجاد رانت بسیار اهمیت دارد. همچنین متعادل کردن کد‌های اشخاص با کد‌های نوسازی و قراردادی یکی از برنامه‌های ویژه حوزه معاونت مالی و پشتیبانی است که مهندس مؤمنی باید به این امر اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه حوزه مالی و پشتیبانی باید هم راستا با فعالیت‌های حوزه برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی گام بردارد، گفت: در موضوعاتی همچون مدیریت امور مالی، هم راستایی با بودجه مصوب، رویه‌های تأمین و تخصیص بودجه و بهره گیری از ابزار‌های یکپارچه باید لحاظ شود و این حوزه، به تحقق اهداف و سیاست‌های مدیریت شهری، از طریق همراهی با نظام‌های برنامه ریزی، کمک شایان توجهی می‌کند.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های مدیریت شهری، بدون پیوست درآمدی، با توجه به استقلال شهرداری‌ها از منظر منابع و مصارف امری بی معناست، تصریح کرد: در هماهنگی حداکثری حوزه مالی و حوزه برنامه ریزی، باید به تفریغ بودجه برخط برسیم. چرا تفریغ بودجه باید پس از چند ماه از پایان سال مالی تدوین شود؟ حوزه مالی، به عنوان راهبر ارشد عملیات‌های مالی بودجه، تحقق تفریغ بودجه برخط را تضمین کند.

سالی سخت، پیش روی شهرداری

رئیس کمیسیون ویژه سامان دهی حاشیه شهر هم در بخش دیگری از این جلسه بیان کرد: ظرفیت شهرداری مشهد به عنوان یک ابر سازمان بسیار بالاست. اگر در هر بخش از این ابر سازمان غفلتی صورت گیرد و فضا را مراقبت نکند، اتفاقات جبران ناپذیری رخ می‌دهد.

سیدابراهیم علیزاده بیان کرد: امسال سال سختی است و امیدواریم با تعاملات با مجلس به سمت و سویی برویم که حقی از مردم ضایع نشود.

مشهد شهر ویژه‌ای است

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد نیز در این مراسم با اشاره به وجود حرم مطهر رضوی گفت: این شهر به دلیل دارا بودن حرم مطهر رضوی شهر ویژه‌ای است.

محمدرضا مؤمنی ادامه داد: شهر مشهد یکی از شهر‌هایی است که سالی یک بار میزبان مقام معظم رهبری است. باید با نوع خدمتی که در شهر مشهد انجام می‌شود، زمینه شادی دل مقام ولایت را ایجاد کنیم.

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد بیان کرد: ما پیشانی جمهوری اسلامی ایران در شهر مشهد هستیم. از خداوند می‌خواهم بنده به عنوان یک عضو کوچک از این مجموعه بتوانم طوری خدمت کنم که در زمان پایان خدمت خود شرمنده همکاران و زائران و مجاوران نباشم.

مدیریت هزینه و درآمد، اصلی‌ترین اساس حوزه مالی

معاون سابق مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد نیز بیان کرد: در مدیریت شهری مدیریت هزینه و درآمد‌ها اصلی‌ترین اساس حوزه مالی است.

رضا خواجه نائینی اظهار کرد: در این چهار سال که در شهرداری خدمت کردم، یک سال در حوزه اقتصادی، ۶ ماه در حوزه اقتصادی و مالی و دو سال و نیم در حوزه مالی فعالیت کردم.

وی افزود: زمانی که به حوزه مالی آمدم، حجم و سختی کار بسیار زیاد بود. در طی این دو سال و نیم ۱۵۰ هزار چک امضا شده است که این رقم میزان حجم کاری را نشان می‌دهد.

خواجه نائینی با بیان اینکه وجود حتی یک درصد خطا در حوزه مالی، تبعات زیادی را در پی خواهد داشت، افزود: میزان استرس در این حوزه بسیار بالاست.

معاون سابق مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد با اشاره به همکاری خود با سه شهردار (تقی زاده خامسی، کلائی و ارجائی) در طول سابقه کاری خود اضافه کرد: هر سه نفر از من خیلی حمایت کردند. امیدوارم مهندس مؤمنی در این مسیر موفق باشند.

اولویت شأن نیروی انسانی در شهرداری

مدیرکل هماهنگی و تعاملات حوزه شهردار مشهد نیز گفت: در برخی مواقع به دلیل تبعیض‌هایی که رخ داده، تعلق‌های سازمانی کم رنگ شده است. ما باید این تعلق‌ها را دوباره برای همکاران خود ایجاد کنیم. کارکنان شهرداری باید خود را جزئی از شهرداری بدانند. شأن و جایگاه نیروی انسانی از اولویت‌های اصلی ما بوده است.

سیدمهدی علوی مقدم با بیان اینکه شهرداری سازمان بزرگ و پیچیده‌ای است و روز به روز وظایف آن بیشتر می‌شود، افزود: این پیچیدگی و وسعت نیاز دارد تا به فرایند‌ها و ساختار‌های آن بیشتر توجه کنیم. وی ادامه داد: بسیاری فرایند‌ها و ساختار‌ها به جهت ضرورت‌های موجود و متناسب با مأموریت‌هایی که داشتیم، تعریف نشده است.

مدیرکل هماهنگی و تعاملات حوزه شهردار مشهد بیان کرد: توجه به نیروی انسانی از اهمیت ویژ ه‌ای برای ما برخوردار است. شأن و جایگاه نیروی انسانی از اولویت‌های اصلی ما بوده است.

وی اضافه کرد: همکاران ما باید بدانند مبنای ارتقا و اخذ پست‌های سازمانی به دلیل شایستگی‌های آنان بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}