هر فعالیت بودجه‌ای شهر، باید پیوست مشارکت مردمی داشته باشد تجهیز زیر ساخت‌های شهری، منوط به مناسب سازی برای معلولان شهروند، مهم‌تر شرایط تردد معلولان در شهر باید آسان شود مشهد؛ از دیپلماسی زیارت تا گردشگری سلامت اشتغال زایی برای ۱۵ هزار مددجوی کمیته امداد خراسان رضوی به شرط جذب اعتبار اگر پرمصرف باشید، پله‌پله جریمه می‌شوید احتمال اجرای طرح زوج‌وفرد مشهد در نوروز ۱۴۰۱ مازوت‌سوزی مجاز در نیروگاه مشهد! مؤلفه‌های اخلاق اجتماعی در جامعه نباید در سرمایه گذاری انحصار ایجاد شود | چرا باید سرمایه گذار داخلی متهم شناخته شود؟! کاشت محصولات کشاورزی پاییزه در اولین بوستان کشاورزی شهری ایران جانمایی ایستگاه در مسیر قطار مشهد-گلبهار آلودگی هوای مشهد رو به افزایش (۶ آذر) تصویب مطالعات خط ۴ مترو مشهد بهره‌گیری از خرد جمعی در دستورکار مدیریت شهری مشهد کاهش آسیب های اجتماعی نیازمند حاکمیت اخلاق است جلوگیری از رفت‌وآمد خودروهای بدون معاینه فنی در مشهد
خبر فوری
رتبه پنجم مشهد در پارک‌های جنگلی، طبیعی و دست کاشت استان خراسان رضوی
مشهد با مساحتی بالغ بر ۱۰۰ هکتار پارک جنگلی، طبیعی و دست کاشت، بعد از تربت حیدریه، نیشابور، طرقبه-شاندیز و سبزوار در جایگاه پنجم استان قرار دارد.

لاله سادات کوثری | شهرآرانیوز؛ بیشتر از یک ماه است که موضوع بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوا در مشهد مطرح شده است. بر اساس این خبر قرار است در بازنگری جدید طرح، عوامل ایجاد کننده آلودگی هوای مشهد با منشأ خارج از شهر، استان و حتی کشور بررسی شود. اتفاقا یکی از راه‌هایی که می‌تواند در کاهش نفوذ آلاینده‌های طبیعی زیست محیطی نظیر گرد و غبار به داخل شهر مؤثر تلقی شود، کاشت پارک‌ها و فضا‌های سبز جنگلی و دست کاشت در حریم شهر و حتی دیگر مناطق استان است.

اما سؤال اینجاست که در اجرای این هدف سهم مشهد از مساحت منابع طبیعی دست کاشت استان چقدر است؟ به گفته رئیس اداره جنگل داری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، مشهد با مساحتی بالغ بر ۱۰۰ هکتار پارک جنگلی، طبیعی و دست کاشت، بعد از تربت حیدریه، نیشابور، طرقبه-شاندیز و سبزوار در جایگاه پنجم استان قرار دارد.

فقط ۱۰۰ هکتار

محمد زرگران در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تا امروز مساحت پارک‌های جنگلی، طبیعی و دست کاشت در خراسان رضوی بیش از ۲۵۰۰ هکتار است که ۱۰۰ هکتار از این مساحت مربوط به این قبیل پارک‌ها در حوزه مشهد است.
رئیس اداره جنگل داری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی یادآور شد: در اطراف مشهد مُلک آباد با مساحت ۴۰ هکتار جزو پارک‌هایی است که به طور موقت در اختیار شهرداری است.

۳۸ پارک منابع طبیعی در استان

زرگران ادامه داد: ۲۵۰۰ هکتار پارک جنگلی، طبیعی و دست کاشت استان شامل ۳۸ پارک است و از این میزان تعداد ۲۳ پارک به مساحت بیش از ۱۹۰۰ هکتار احاله مدیریت شده است؛ یعنی بر اساس طرحی مشخص، مدیریتش به شخص یا نهادی حقیقی یا حقوقی واگذار شده است.

وی با بیان اینکه ۱۵ پارک دیگر به مساحت حدود ۶۰۰ هکتار نیز در دست برنامه ریزی برای احاله مدیریت است افزود: در احاله مدیریت زمین از سوی منابع طبیعی به شهرداری یا نهاد‌های دیگر واگذار می‌شود. وقتی زمینی به پارک جنگلی و نهالستان جنگلی تبدیل می‌شود واگذاری آن دیگر ممنوع است.

فقط ۲ پارک طبیعی در استان

رئیس اداره جنگل داری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با بیان اینکه منابع طبیعی در ایجاد پارک‌های جنگلی به طور عمده زمین و آب ارائه می‌دهد، افزود: در خراسان رضوی تنها دو پارک طبیعی ارغوان دره و ارتکند کلات وجود دارد. زرگران اظهار کرد: مساحت این دو پارک طبیعی استان در مجموع ۱۰۵ هکتار است، یعنی از مجموع ۲۵۰۰ هکتار کل پارک‌های منابع طبیعی استان، ۱۰۵ هکتار آن دست کاشت نیست و پارک طبیعی محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا مساحت پارک‌ها بر اساس مرور زمان دست خوش تغییر می‌شود، افزود: برخی مواقع درباره برخی زمین‌ها مالک قانونی پیدا می‌شود که با شکایت مالک و رأی دادگاه، باید قسمت دارای مالک را به فرد پس بدهیم؛ بنابراین با وقوع این شرایط گاهی از مساحت پارک‌ها کم می‌شود. وی تأکید کرد: به عنوان مثال پارک ۴۰ هکتاری قوچان جزو مناطق حفاظت شده محیط‌زیست قرار گرفت و اجازه احاله مدیریت صادر نشد و از حالت پارک خارج شد؛ بنابراین مساحت پارک‌های جنگلی شناور است.

وی اضافه کرد: پارک‌های جنگلی، طبیعی و دست کاشت خراسان رضوی نسبت به میانگین کشوری در حد مطلوبی قرار دارد، اما باید تدبیری اندیشیده شود تا ضمن بهبود شرایط و ارتقای سطح خدمات در پارک ها، حفظ و حراست از کیان جنگل همواره مدنظر قرار گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}