خبر فوری
تلاش تیم ملی فوتبال برای ماندن در سید سوم| همه به دنبال قرعه ساده در جام جهانی
تیم ملی ایران باید از فرصت ده‌ماهه تا شروع جام‌جهانی برای بهبود رتبه جهانی خود استفاده کند تا در نهایت بتواند با قرعه ای ساده‌تر در جام جهانی قطر روبه رو شود.

احسان سرفرازی | شهرآرانیوز؛ مسابقات انتخابی جام‌جهانی در قاره‌های مختلف دنبال می‌شود و تاکنون ۱۲ تیم مجوز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرده‌اند و به اضافه قطر (میزبان)، ۱۹‌تیم دیگر هم تا ۱۰‌فروردین حضور خود را قطعی خواهند کرد. تیم ملی فوتبال ایران هم با هدایت دراگان اسکوچیچ گام مهمی برای صعود به این مسابقات برداشته و با کسب ۱۶‌امتیاز از ۶ بازی، صدرنشین گروه A‌انتخابی جام‌جهانی در قاره آسیاست.

یوز‌های ایران در‌صورتی‌که در هفته هفتم بازی‌ها (۷‌بهمن) بتوانند عراق را در تهران شکست دهند، صعود زودهنگامی به جام‌جهانی قطر خواهند داشت و می‌توانند در ۱۰‌ماه آینده برای حضور در این رویداد آماده شوند. قرعه‌کشی جام‌جهانی، دوازدهم فروردین۱۴۰۱ در قطر برگزار می‌شود و تیم‌ها قرعه خود را در این رقابت‌ها می‌شناسند. مبنای قرعه‌کشی همانند ادوار گذشته آخرین ر‌د‌ه‌بندی فیفا قبل از قرعه‌کشی و تقسیم‌بندی تیم‌ها به ۴ گروه هشت‌تیمی است که به‌اصطلاح با عنوان «سیدبندی» از آن یاد می‌شود.

از زمان سی‌وشش‌تیمی‌شدن جام‌جهانی، تیم ملی ایران ۴ بار در این رقابت‌ها حاضر شده که ۳ بار در سید چهارم و یک‌بار در سال‌۲۰۱۸ در سید سوم قرار گرفته است. هر چه تیم‌ها از نظر سید‌بندی در گروه‌های بالاتری قرار بگیرند، احتمال رویارویی با تیم‌های قدرتمند جهان کمتر می‌شود. به‌همین‌دلیل وقتی تیم ملی در سال‌۲۰۱۸ در سید سوم قرار گرفت، امیدواری‌ها برای قرار‌گرفتن در یک گروه آسان افزایش یافت؛، اما در عمل، تیم ملی با بدترین قرعه ممکن روبه‌رو و با اسپانیا، پرتغال و مراکش هم‌گروه شد.

حضور احتمالی ایران در سید سوم جام‌جهانی

در این دوره از رقابت‌های جام‌جهانی نیز تیم ملی به احتمال زیاد در سید سوم قرار می‌گیرد و یک احتمال ضعیف هم می‌توان برای قرار‌گرفتن در سید دوم یا چهارم در نظر گرفت. شاگردان اسکوچیچ اکنون در رتبه‌۲۱ جهان قرار دارند و طبیعتا با در‌نظر‌گرفتن صعود‌نکردن برخی تیم‌ها مانند ولز یا اروگوئه، می‌توانند در روز قرعه‌کشی در سید سوم قرار بگیرند. اکنون ۱۲ تیم به جام‌جهانی صعود کردند که از این تعداد، ۱۱ تیم بالاتر از ایران هستند و با در‌نظر گرفتن قطر، فقط ۲ تیم دیگر برای پر‌شدن سهمیه سید دوم باقی می‌مانند و سایر تیم‌ها راهی سید سوم و چهارم می‌شوند.

تیم‌های حاضر در جام‌جهانی تا‌این‌لحظه بر اساس رتبه فیفا و قرار‌گرفتن در سید‌های اول تا چهارم (اعداد بر اساس رده‌بندی فیفا) این تیم‌ها هستند:قطر (میزبان)، ۱. بلژیک؛ ۲. برزیل؛ ۳. فرانسه؛ ۴. انگلیس؛
۵. آرژانتین؛ ۷. اسپانیا؛ ۹. دانمارک؛ ۱۰. هلند؛
۱۱. آلمان؛ ۱۳. سوئیس؛ ۱۵. کرواسی؛ ۲۳. صربستان.
تیم‌هایی که هنوز به جام‌جهانی صعود نکرده‌اند و شانس صعود دارند (اعداد براساس رتبه در رده‌بندی فیفا) هم این تیم‌ها هستند:۶. ایتالیا؛ ۸. پرتغال؛
۱۲. آمریکا؛ ۱۴. مکزیک؛ ۱۶. کلمبیا؛ ۱۷. اروگوئه؛
۱۸. سوئد؛ ۱۹. ولز؛ ۲۰. سنگال.
بدین‌ترتیب و با بررسی احتمالات پیش‌رو، شانس حضور ایران در سید سوم بیشتر از سایر گزینه‌ها به نظر می‌رسد.

احتمالات حضور تیم ملی در سید‌های جام جهانی

درباره حضور ایران در سید اول باید گفت کاملا غیر‌ممکن است، چرا‌که تیم‌های بالاتر از ایران این سید را تشکیل داده‌اند.
تیم ملی ایران فقط درصورتی‌که از بین ایتالیا، پرتغال، آمریکا، مکزیک، کلمبیا، اروگوئه، سوئد، ولز و سنگال، فقط یک تیم به جام‌جهانی صعود کند، می‌تواند در سید دوم قرار بگیرد که اتفاق بعیدی است. سید ۳ جایی است که از همه برای تیم ملی فوتبال ما محتمل می‌باشد.‌

می‌توان قرار‌گرفتن تیم ملی در سید سوم را متصور شد، چرا‌که از بین تیم‌های اروپایی فقط ۳ تیم دیگر به جام‌جهانی صعود می‌کنند که برخی پایین‌تر از ایران هستند و تیم‌هایی مانند اروگوئه در مسیر صعود به مشکل خورده‌اند.

درصورتی‌که تیم ملی تا ۱۲‌فروردین در رده‌بندی سقوطی داشته باشد، در سید چهارم قرار می‌گیرد و احتمال رویارویی با تیم‌های قدرتمند افزایش خواهد یافت. این همه در حالی است که باتوجه به توضیحات ارائه شده، اهمیت بازی‌های پیش روی تیم ملی حتی درصورت صعود به جام جهانی هم مشخص می‌شود.

پیروزی در دیدار‌های باقی مانده از مرحله گروهی و نیز مسابقات دوستانه احتمالی، می‌تواند جایگاه ایران را در رنکینگ جهانی تقویت کند و این اتفاق باعث حضور ایران در سید سوم قرعه کشی خواهد شد. مزایای حضور در سید سوم برای تیمی که داعیه صعود از گروه خودش در جام جهانی را دارد، کاملا مشخص است و به همین خاطر شاگردان اسکوچیچ باید ادامه بازی‌های گروهی شان در انتخابی جام جهانی را جدی‌تر از قبل برگزار کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}