خبر فوری

از عمر کره زمین چقدر باقی مانده است؟

  • کد خبر: ۹۶۴۳۲
  • ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
از عمر کره زمین چقدر باقی مانده است؟
کره زمین به واسطه برخورد‌های ابری صفحه‌ای شکل در حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش به وجود آمده است. به علت وجود آب و اکسیژن که برای حیات ضروری هستند، سیاره زمین منحصر به فردترین سیاره منظومه شمسی لقب گرفته است.

به گزارش شهرآرانیوز - کره زمین به واسطه برخورد‌های ابری صفحه‌ای شکل در حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش به وجود آمده است. به علت وجود آب و اکسیژن که برای حیات ضروری هستند، سیاره زمین منحصر به فردترین سیاره منظومه شمسی لقب گرفته است.

اولین موجودات زنده تقریبا ۳.۸ میلیارد سال قبل حیات خود را در زمین شروع کردند و اولین دایناسور‌ها حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش روی زمین پا گذاشتند.

بر اساس اظهارنظر‌های مختلف، قدمت انسان در کره خاکی به چند میلیون سال قبل باز می‌گردد؛ انسانی که امروزه با استفاده از قدرت تفکر و تعقل خود توانسته پیشرفت‌های زیادی روی زمین داشته باشد و سال‌های گذشته در‌های سفر به کره‌های دیگر را نیز گشوده است. با همه این تفاسیر، زندگی بشر در کره خاکی همیشگی و ابدی نخواهد بود، زیرا بر اساس گفته کارشناسان و محققان یک میلیارد سال دیگر حیاتی در کره زمین وجود نخواهد داشت.

او مالی جیمز، ستاره شناس بریتانیایی، اعتقاد دارد که هنوز دو میلیارد سال از عمر سیاره زمین باقی مانده است. بر اساس محاسبات او، ابتدا گیاهان و جانوران پیش از یک میلیارد سال به حیات خود پایان خواهند داد؛ هر چند یک میلیارد سال بعد نیز زمین برای باکتری‌ها امکان سکونت خواهد داشت.

بر اساس مطالعات این محقق بریتانیایی، با پیرتر شدن خورشید، انرژی متصاعد از آن افزایش خواهد یافت که در نتیجه باعث گرم‌تر شدن زمین و همچنین کاهش دی اکسید کربن در اتمسفر خواهد شد.

از طرفی محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا نیز معتقدند که با افزایش غلظت دی اکسید کربن و گاز‌های گلخانه‌ای دیگر، سرنوشت اقلیمی زمین تغییر خواهد کرد. طبق تحقیقات آن ها، زمین ۱.۱ میلیارد سال دیگر مثل سیاره ناهید در سیطره گاز‌های گلخانه‌ای قرار می‌گیرد و به یک سیاره داغ تبدیل می‌شود.

محققان این مؤسسه اعتقاد دارند وقتی خورشید به یک غول آتشین تبدیل می‌شود و اندازه آن ده‌ها برابر افزایش می‌یابد، به مدار زمین نمی‌رسد و فقط سیاره تیر و ناهید را می‌بلعد.

البته الکساندر گینزبورگ، معاون انستیتو فیزیک جو نیز معتقد است که این محاسبات و مدل سازی‌های رایانه‌ای برای آینده دقیق نیست.

او می‌گوید: هر چه برای رایانه تعریف کنی همان را نیز دریافت خواهی کرد. مثلا به رایانه بیاموز که دو دو تا می‌شود ۷ تا، او محاسبات خود را بر همین منوال انجام خواهد داد. پس از یک میلیارد سال چه خواهد شد؟ خیلی چیز‌ها می‌شود گفت مثل اینکه ملا نصرالدین قول داد که ظرف ۲۰ سال به الاغش سواد یاد دهد «با همه این تفاسیر بیشتر محققان نقطه مشترکی به نام خورشید دارند که ارتباط مستقیم با پایان عمر کره زمین دارد؛ با گذشت زمان و افزایش حجم خورشید که آن را به یک غول آتشین بزرگ تبدیل می‌کند سیاره‌های زیادی را نابود خواهد کرد.

انسان در سال‌های گذشته موفق شده است به سیاره‌های دیگر سفر کند، اما هنوز سیاره‌ای جز زمین را برای سکونت یافت نکرده است. این موضوع می‌تواند زندگی بشر در دوران دور را با خطرات جدی روبه رو کند؛ هر چند هنوز یک میلیارد سال از عمر زمین باقی مانده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}