خبر فوری
آخرین خبر درباره لایحه رتبه‌بندی معلمان (یکم بهمن‌ماه ۱۴۰۰) | دولت زیر بار مالی رتبه‌بندی معلمان نمی‌رود؟
روز دوشنبه شورای نگهبان لایحه رتبه‌بندی معلمان را به مجلس بازگرداند. منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید: «اگرچه دولت در مجلس اعلام کرد که بار مالی برای اجرای رتبه‌بندی معلمان را می‌پذیرد، اما حالا آن را قبول نمی‌کند.»

به گزارش شهرآرانیوز، شورای نگهبان روز سه‌شنبه لایحه رتبه‌بندی معلمان را به مجلس بازگرداند. حالا قرار است نمایندگان روز یکشنبه بار دیگر این لایحه را بررسی کنند.

حدود یک ماه از تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس می‌گذرد. لایحه‌ای که سال‌هاست معلمان در انتظار تصویب و اجرایی شدن آن هستند. اما حالا شورای نگهبان به آن ایراداتی وارد کرده و آن را به مجلس برگرداند تا ایرادات را رفع کند.

معلمان بار‌ها در اعتراض به اجرایی نشدن لایحه رتبه‌بندی معلمان در شهر‌های مختلف تجمع کرده‌اند. اگر این لایحه اجرایی شود حداقل حقوق معلمان هشت میلیون و ۸۰ هزار تومان و حداکثر آن کمی بیشتر از ۱۶ میلیون تومان می‌شود. به عبارتی حقوق معلمان از چهار تا هشت میلیون تومان افزایش می‌یابد.

حالا شورای نگهبان برخی مواد لایحه رتبه‌بندی معلمان را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی دانسته و این لایحه را برای رفع ایرادات به مجلس برگرداند. اما گره اصلی اجرایی نشدن این لایحه در تامین بودجه است. از جمله ایرادات شورای نگهبان به این لایحه، بار مالی در نظر گرفته شده برای اجرای آن است. اما ماجرا چیست؟

دولت زیر بار مالی رتبه‌بندی معلمان نمی‌رود؟

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: «اگرچه دولت در مجلس اعلام کرد که بار مالی برای اجرای رتبه‌بندی معلمان را می‌پذیرد، اما حالا آن را قبول نمی‌کند.»

او با بیان اینکه بودجه اجرای این لایحه ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فقط برای سال ۱۴۰۰ است، می‌گوید: «دولت مدعی است که برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد. ما هم محاسبات دیوان محاسبات کشور را به آن‌ها دادیم که اینطور نیست.»

منادی سفیدان ادامه می‌دهد: «حدود ۲۰ روز شورای نگهبان این لایحه را نگه داشته و دولت نامه مربوط به پذیرش بار مالی برای اجرای لایحه رتبه‌بندی را تحویل نداده است. قبول این بودجه را دولت در مجلس به صورت شفاهی اعلام کرده بود، در جلسه سران سه قوه هم مطرح شده بود و رئیس جمهور هم قبول کرده بود. حالا نامه را آماده کرده‌اند، اما ظاهرا معاون اول رئیس جمهور امضا نکرده است که بار مالی آن را قبول کنند.»

یکشنبه ایرادات لایحه بررسی می‌شود

رئیس کمیسیون آموزش مجلس می‌گوید: «واقعیت این است که برخی در این میان کار را سخت می‌کنند و آنچه بین دولت و مجلس توافق شده بود را برهم می‌زنند. همه ابهاماتی که به این لایحه وارد شده، قابل رفع است. فقط متاسفانه هنوز دولت برای بار مالی آن نامه نداده و مشمول اصل ۷۵ قانون اساسی شده است. روز یکشنبه موضوع را در صحن کمیسیون آموزش مجلس بررسی می‌کنیم و ابهامات و ایرادات را با حضور نماینده شورای نگهبان و دولت رفع می‌کنیم.»

قرار است با اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان افزایش حقوق برای آن‌ها از مهر لحاظ شود. یعنی شش ماه دوم سال. از سوی دیگر منادی سفیدان پیش از این گفته بود ۷۳۰ هزار معلم مشمول ان لایحه می‌شوند. با احتساب حداقل افزایش حقوق یعنی چهار میلیون تومان برای این تعداد معلم و برای شش ماه به حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است. به عبارتی حدود ۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه!

حالا باید دید دولت و مجلس چگونه قرار است این کسری بودجه را با اصل ۷۵ قانون اساسی جبران کنند؟

(اصل ۷۵ قانون اساسی: طرح‌های قانونی، پیشنهاد‌ها و اصلاحاتی که نمایندگان درباره لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه‌های عمومی می‌رسد و در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.)

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
ویس کرمی. منادی. عرب اسد. نادران. شریعتی
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
0
0
خاک بر سرتون. ای خداوندان قدرت بس کنید
شما از زیر خط فقر زندگی کردن معلمان چه میدانید مسلما هیچ. یعنی برای شما مهم نیس. نه معلم نه دانش آموز نه علم نه تدریس. هیچ کدام برای شما مهم نیس. خدا از سر شما و خانواده و بچه هاتون نگذره. امید واریم که به درد فرهنگیان دچار شوید.
اسماعیل اخوان
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
0
0
باسلام لطفابیش ازاین باروح وروان مامعلمان بازی نکنید همه جادربوق وکرناکردیدکه رتبه بندی تصویب واجرایی شدحالا صحبتهاتون عوض شده وهرکدام توپ رادرزمین دیگری میراندازید بخدا این چنین کاری با دین اسلام ومسلمانی جورنیست .نکنیدعزیزان .مارابه خیزشما امید نیست٫شرمرسانید
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
0
0
دولت عمل و دولت حرف....
دولت شعار... بعد ۴ سال باز می افتید به دامن معلما.... که رای جمع کنید... مجلسین محترم و بقیه....
آیا رای دادن به دروغگویان و کذابان درست است؟
آیا میشود امیدوار ماند به آینده.... به خدا از حال مردم هیچ خبری ندارید... خدا ظالمان را به خاک سیاه خواهد نشاند.. تاریخ گواه است
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
0
0
ردهای شورای نگهبان
رد چند شغله ها چند پست ها
رد خانه های خالی
رد همسان سازی
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}