احیای بافت پیرامونی حرم رضوی نیازمند بازگشت مجدد زندگی و سکونت شهروندان است مرکز تجارت سنگ‌های قیمتی در مشهد ایجاد شود شهردار مشهد مقدس: مشهد ظرفیت تولید اشتغال بسیاری در حوزه سنگ‌های قیمتی دارد | شهردار مشهد، دبیر شهر جهانی گوهرسنگ‌ها شد شهروند حبرنگار| حمل بار غیرمجاز در مشهد دادستان مشهد مقدس: پرونده بازی تیم‌های ملی ایران و لبنان در شعبه ویژه در حال رسیدگی است | قطع‌نکردن درختان از سوی شهرداری در موضوع پادگان لشکر ۷۷ شهردار مشهدمقدس: بزرگ‌ترین نعمتی که نصیب ما خادمان امام هشتم شده، توفیق خدمت به مردم است اجرای برنامه «قرار زیارت» در دو مسیر جانباز و مصلی | مشهد مشکی‌پوش می‌شود رئیس دادگستری خراسان رضوی: «محسن پهلوان» بنا به منافع سهامداران، همچنان با شرکت پدیده همکاری می‌کند استاندار خراسان رضوی: قیمت کالا‌ها و خدمات باید تا ۱۰ تیرماه اصلاح شود فراخوان گروه‌های جهادی برای خدمت به حاشیه شهر مشهد طرح جامع خدمات پسماند فرصتی برای کاهش پدیده زباله گردی در مشهد عزم بزرگ برای سامان‌دهی زمین های بزرگ‌مقیاس‌ در مشهد جزئیات طرح هوشمندسازی نانوایی‌های مشهد اصناف مشهد؛ عامل اشتغال پایدار در شهر آغاز طرح هوشمندسازی یارانه آرد نان در مشهد شهروند خبرنگار | نمایی زیبا از باغ گیاه شناسی مشهد دلیل تجمع تاکسی‌رانان مشهدی چه بود؟ ثبت دو هزار و ۷۴۰ مورد تخلف ورود وسایل باری به محدوده قرمز هسته مرکزی مشهد افزایش ۳۵ درصدی ورود خودرو به مشهد به نفع مردم
خبر فوری
احیای بافت پیرامونی حرم رضوی نیازمند بازگشت مجدد زندگی و سکونت شهروندان است
مدیر تسهیل‌گری و مشارکت‌های مردمی شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن گفت: احیای طرح بافت پیرامونی حرم رضوی نیازمند توجهات فرهنگی ویژه است.

گروه مشهد | شهرآرانیوز، مجتبی گیوه‌چی در مراسم افتتاحیه نهاد‌های فرهنگی «مکتب بافت» و «خانه خراسان» در خصوص راه‌اندازی این دو نهاد فرهنگی عنوان کرد: می‌خواهیم با این طرح که مفهوم سکونت و زندگی مردم را جدی گرفته، مجددا بازگشت مردم به بافت پیرامونی حریم رضوی را زنده کنیم. مکتب خانه بافت به عنوان یک نهاد فرهنگی که به صورت نیمه خصوصی اداره می‌شود، می‌خواهد پیش‌ران این اتفاق باشد.

وی گفت: احیای بافت پیرامونی با بازگشت مردم به آن برای طرح تاش اهمیت چندانی نداشت و همانند یک زمین سوخته با این بافت برخورد می‌کرد. بافت پیرامونی را باید مجددا از روایت آدم‌های آن زنده کنیم.

گیوه‌چی افزود: آینده مشهد از احیای بافت پیرامونی حرم می‌گذرد. خانه بافت مهم‌ترین دفتر مطالعات و اتاق فکر درباره بافت پیرامون حرم رضوی را تشکیل داده است. تشویش و آشوبی که در تمام ساحت‌های مدنیت و شهریت مشهد را تغییر داده باید از جایی که مداوا شود که ضربه خورده است.

مدیر تسهیل‌گری و مشارکت‌های مردمی شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن با بیان اینکه بافت پیرامونی از ساختمان‌ها و معماری اسلامی‌اش زنده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: هرچند خانه‌های تاریخی باید محفوظ بماند، اما مردم مشهد نباید به عنوان خوابگاه به بافت اطراف حرم رضوی نگاه کنند.

وی در خصوص نحوه احیای بافت پیرامونی اظهار کرد: در گام اول باید نهاد‌های فرهنگی و مردمی با مشارکت مردم فعالسازی شوند. راهکار دیگر این است که در بافت پیرامونی مجاورت و زندگی مجددا زنده شود. فرهنگ، پیرامون زندگی شهروندان شکل خواهد گرفت، چرا که سرچمشه فرهنگ را زندگی مردم می‌دانیم. شاکله فرهنگ دارای سه اصل اقلیم، زبان و انسان است؛ که باید در بافت زنده شود.

گیوه‌چی بیان کرد: در وهله نخست در بافت پیرامونی حرم رضوی انسان نادیده گرفته شد. ۷۰ هزار نفر آستانه جمعیت طرح تاش به ۱۰ هزار نفر رسیده است. با آن طرح زندگی‌ها نابود و باعث کوچ مردم شد. مدیریت شهری در حال حاضر همراه است، اما اتفاقات دیگری هم باید رخ دهد. باید اصحاب فرهنگ را به این منطقه دعوت کنیم تا بازآفرینی مردم به این منطقه را رقم بزنند.

مدیر تسهیل‌گری و مشارکت‌های مردمی شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن با اشاره به اینکه قبلا این منطقه را تهی از معنا کرده‌اند و از هم اکنون باید توجه ویژه فرهنگی به این منطقه صورت بگیرد، یادآور شد: آستان قدس می‌گوید آن طرف دیوار حرم به ما ارتباطی ندارد، شهرداری هم می‌گوید بافت پیرامونی به ما مربوط نیست. در واقع بافت پیرامونی حرم رضوی به یک خلاء تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: راه حل این موضوع توجه اهل فرهنگ است. البته اقدامات فرهنگی باید در کنار رونق کسب و کار‌های محلی باشد. از همین رو پیش از آنکه مکتب بافت را راه‌اندازی کنیم، مجتمع اشتغال ایجاد کرده‌ایم. خیاط‌خانه، فرش دستباف و بازار سوغات در بافت پیرامونی ایجاد شده است که این مجموعه‌ها اغلب توسط زنان سرپرست خانوار درون بافت پیرامونی فعالیت دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}