برنامه جهانی غذا: ماهانه به ۱۵ میلیون نفر در افغانستان کمک می‌کنیم مسئول آموزشگاه کاج: عزیزانم با تمام قوت در امتحان کنکور شرکت کنید اطلاعیه جدید اداره کل اتباع درباره دانش آموزان افغانستانی جامانده از تحصیل ۳۵ شهید راه دانایی درخواست زائرين افغانستاني برای بازگشايي مرزهاي عراق + فيلم مهر مهربان یک نماینده مجلس از صدور کارت شناسه ملی مهاجرین و اتباع خارجی خبرداد دبیرکل سازمان ملل متحد: حمله دیروز کابل شنیع بود ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در وقت اضافه + ویدئو ۵ هزار مهاجر افغانستانی در هفته گذشته از ایران به کشورشان بازگشته‌اند ثبت نام بیش از ۶۵۰ هزار دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران ویدئو | روایت افغانستانی‌هایی که از اربعین جا ماندند ویدئو | میزبانی جوانان مهاجر افغانستانی از زائران امام مهربانی در موکب امام سجاد(ع) عزاداری مهاجرین افغانستانی در بین‌الحرمین + فیلم کاروان زیارتی اتباع افغانستانی از مرز میلک وارد ایران شدند نگرانی فائو از افزایش فقر در افغانستان در آستانه فصل سرما جزئیاتی تازه از ثبت نام اتباع خارجی جدیدالورود در مدارس + فیلم افتتاح یک کتابخانه ویژه زنان در بدخشان + فیلم افغانستانی موفق | روایتی از ۳۷ سال خدمت جهادی پزشک افغانستانی مقیم خراسان جنوبی طالبان خط آهن هرات _ خواف را در داخل افغانستان بازسازی می‌کنند
خبر فوری
عَلَم کشی شب هفتم محرم رسمی مهم برای عزاداران افغانستانی
مردم افغانستان هرکدام از شب‌های دهه اول محرم را به یکی از شهدای کربلا اختصاص داده‌اند. اما شب هفتم محرم برای عزاداران افغانستانی از اهمیت زیادی برخوردار است و آنها در این شب علم آقا ابوالفضل عباس را به مراسم می‌آورند و دور آن سینه می‌زنند.

سید محمدرضا هاشمی | شهرآرانیوز؛ پدر و عموهای من هرکدامشان یک کنج مشخص در حرم امام رضا(ع) دارند. پدرم جایی در «بالای سرحضرت»، عمویم جایی در «دارالولایه» اما من چند گوشه مخصوص به خودم در حرم دارم و به تناسب حالم آنجا می نشینم.

بچه که بودم با مادر می رفتیم حرم.وقتی به قصد زیارت ضریح از ورودی زنانه وارد می شدیم و من همان طور که محو تماشای آینه کاری ها و کاشی کاری ها بودم، صدای روضه مردی خوش صدا در گوشم می پیچید که می خواند: «ما نه اینجا ز پی حشمت و جا ه آمده ایم/ از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم»

حالا که بزرگ تر شده ام و ورودم به آن بخش از حرم که مخصوص خانم هاست ممنوع شده، می روم در نزدیک ترین نقطه با محلی که آن روضه خوان می نشست؛ می ایستم چشمانم را می بندم و ذهنم پرواز می کند به آن روزها. شعری که آن بنده خدا می خواند مهم ترین دلیل برای حضور مهاجران افغانستانی در مشهد است.

هرچند که مهاجران در طول این سال ها تغییرات زیادی در سبک زندگی خود ایجاد کرده اند، اما در سنت های عزاداری شان در دهه اول محرم تغییری ایجاد نشده . و آیین های کهن حفظ شده است. «علم کِشی» در شب هفت محرم به یاد و نام «ابوالفضل عباس (ع)» یکی از مهم ترین این سنت هاست.

ببینید: مراسم «علم کشی» مهاجران افغانستانی در مشهد

صبح روز ششم عده ای از بزرگ ترهای هیئت دور هم جمع می شوند، پارچه های رنگی و دیگر لوازم علم را می آورند و درحالی که روضه آقا ابوالفضل عباس(ع) خوانده می شود علم بسته می شود. علم نماد ایستادگی و شجاعت آقا قمر بنی هاشم است. مردی که در کربلا امید بچه های حرم بود و حالا سال هاست که ارادتمندان خاندان اهل بیت با واسطه کردن نام ایشان از خدا حاجت خود را می گیرند.

عزاداران افغانستانی شب هفت محرم با احترام خاصی علم را وارد هیئت می کنند و همه به احترام صاحب علم از جا بلند می شوند. علم در حرم هم یک کنج مشخص دارد. هیئت ها ظهر عاشورا در صحن انقلاب دور هم جمع می شوند و تا همین چند سال قبل که ورود علم به حرم آزاد بود هر هیئتی با علم خود به حرم می آمد و عزاداران دور علم می خواندند:

ای اهل حرم میر و علم دار نیامد

علم کشی مهاجران افغانستانی در مشهد- سال ۱۳۹۸

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}