نگرانی فائو از افزایش فقر در افغانستان در آستانه فصل سرما جزئیاتی تازه از ثبت نام اتباع خارجی جدیدالورود در مدارس + فیلم افتتاح یک کتابخانه ویژه زنان در بدخشان + فیلم افغانستانی موفق | روایتی از ۳۷ سال خدمت جهادی پزشک افغانستانی مقیم خراسان جنوبی طالبان خط آهن هرات _ خواف را در داخل افغانستان بازسازی می‌کنند خانواده دانش‌آموزان افغانستانی دارای برگه سرشماری منتظر پیامک دفاتر کفالت باشند سفارت ایران در کابل از ادامه تلاش‌ها برای صدور ویزای زمینی عراق برای زائران افغانستانی خبرداد جزئیاتی تازه از آغاز ثبت نام دانش آموزان افغانستانی دارای برگ سرشماری خدمت رسانی خادمان افغانستانی در مرز شلمچه به زائران اربعین حسینی ۳۳ کاروان افغانستانی زائر کربلا وارد مرز دوغارون شدند آموزش و پرورش: آماده ثبت نام دانش‌آموزان مهاجر دارای برگه سرشماری هستیم + فیلم ادامه فارسی ستیزی طالبان | واژه «دانشگاه» از تابلوی دانشگاه بلخ حذف شد تیم ملی فوتبال جوانان افغانستان از فیلیپین شکست خورد نگاهی به جایگاه افغانستان در سازمان شانگهای | اعضای سازمان شانگهای به افغانستان نگاه واحدی ندارند سازمان ملل از طالبان خواست درباره ادامه تعطیلی مدارس دخترانه تجدید نظر کند عزاداری افغانستانی‌ها در روز اربعین + فیلم مهاجرین افغانستانی در پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی + فیلم ۳۰۰ هزار نفر از اتباع خارجی از مرز شلمچه راهی زیارت اربعین شدند + فیلم خیرین جوان معلول عاشق زیارت کربلا را راهی زیارت اربعین می‌کنند + فیلم تیم ملی فوتبال جوانان افغانستان در برابر تایلند شکست خورد
خبر فوری
عَلَم کشی شب هفتم محرم رسمی مهم برای عزاداران افغانستانی
مردم افغانستان هرکدام از شب‌های دهه اول محرم را به یکی از شهدای کربلا اختصاص داده‌اند. اما شب هفتم محرم برای عزاداران افغانستانی از اهمیت زیادی برخوردار است و آنها در این شب علم آقا ابوالفضل عباس را به مراسم می‌آورند و دور آن سینه می‌زنند.

سید محمدرضا هاشمی | شهرآرانیوز؛ پدر و عموهای من هرکدامشان یک کنج مشخص در حرم امام رضا(ع) دارند. پدرم جایی در «بالای سرحضرت»، عمویم جایی در «دارالولایه» اما من چند گوشه مخصوص به خودم در حرم دارم و به تناسب حالم آنجا می نشینم.

بچه که بودم با مادر می رفتیم حرم.وقتی به قصد زیارت ضریح از ورودی زنانه وارد می شدیم و من همان طور که محو تماشای آینه کاری ها و کاشی کاری ها بودم، صدای روضه مردی خوش صدا در گوشم می پیچید که می خواند: «ما نه اینجا ز پی حشمت و جا ه آمده ایم/ از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم»

حالا که بزرگ تر شده ام و ورودم به آن بخش از حرم که مخصوص خانم هاست ممنوع شده، می روم در نزدیک ترین نقطه با محلی که آن روضه خوان می نشست؛ می ایستم چشمانم را می بندم و ذهنم پرواز می کند به آن روزها. شعری که آن بنده خدا می خواند مهم ترین دلیل برای حضور مهاجران افغانستانی در مشهد است.

هرچند که مهاجران در طول این سال ها تغییرات زیادی در سبک زندگی خود ایجاد کرده اند، اما در سنت های عزاداری شان در دهه اول محرم تغییری ایجاد نشده . و آیین های کهن حفظ شده است. «علم کِشی» در شب هفت محرم به یاد و نام «ابوالفضل عباس (ع)» یکی از مهم ترین این سنت هاست.

ببینید: مراسم «علم کشی» مهاجران افغانستانی در مشهد

صبح روز ششم عده ای از بزرگ ترهای هیئت دور هم جمع می شوند، پارچه های رنگی و دیگر لوازم علم را می آورند و درحالی که روضه آقا ابوالفضل عباس(ع) خوانده می شود علم بسته می شود. علم نماد ایستادگی و شجاعت آقا قمر بنی هاشم است. مردی که در کربلا امید بچه های حرم بود و حالا سال هاست که ارادتمندان خاندان اهل بیت با واسطه کردن نام ایشان از خدا حاجت خود را می گیرند.

عزاداران افغانستانی شب هفت محرم با احترام خاصی علم را وارد هیئت می کنند و همه به احترام صاحب علم از جا بلند می شوند. علم در حرم هم یک کنج مشخص دارد. هیئت ها ظهر عاشورا در صحن انقلاب دور هم جمع می شوند و تا همین چند سال قبل که ورود علم به حرم آزاد بود هر هیئتی با علم خود به حرم می آمد و عزاداران دور علم می خواندند:

ای اهل حرم میر و علم دار نیامد

علم کشی مهاجران افغانستانی در مشهد- سال ۱۳۹۸

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}