خبر ویژه

پدیده روی بورس

  • کد خبر: ۱۲۰۹۶
  • ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰
  • ۱۲
پدیده روی بورس
گزارش شهرآرا از قیمت سهام پدیده و آینده احتمالی آن در بازار سرمایه
مسعود سلطانی - شنیدن اخبار درباره ورود پدیده به بورس شاید تکراری باشد، اما اکنون بیش از هر وقت دیگری این خبر جدی است. مسئولان سابق شرکت پدیده از سال ۱۳۹۰ درباره ایجاد نماد پدیده در بورس صحبت می‌کردند. بعد از ورود دادستانی به پرونده پدیده و تشکیل ستاد تدبیر نیز این مسئله ادامه پیدا کرد. خردادماه سال ۱۳۹۶ سعید ورودی، مشاور مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده، گفته بود نماد سهام توسعه پدیده بر روی تابلوی بورسی می‌رود. مهرماه سال ۱۳۹۷ نیز مرحوم ابوالفضل انتظاری، مدیرعامل سابق این شرکت، گفته بود نماد پدیده تا انتهای فصل پاییز در بورس گشایش پیدا می‌کند. اما این‌وعده‌ها محقق نشد تا اینکه در طول جلسات دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال‌گران عمده در نظام اقتصادی کشور که برای رسیدگی به پرونده پدیده تشکیل شده بود، مشخص شد ورود پدیده به بورس نیاز به همراهی قانونی مؤسس آن یعنی محسن پهلوان‌مقدم داشته و او با این کار مخالف بوده است. اما در نهایت با حکم دادگاه در مرداد ۹۸ اختیارات شرکت از پهلوان سلب شد و دیروز علی کریمی‌قدوسی، مدیرعامل جدید پدیده، خبر درج نماد «گتوشا» شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در فرابورس را اعلام کرد. بدون تردید این اتفاق سؤالات بسیاری را در ذهن سهام‌داران شرکت پیرامون وضعیت آینده پدیده ایجاد کرده است. اینکه قیمت هر سهم پدیده (گتوشا) در فرابورس چقدر است؟ نقدشوندگی سهم چقدر خواهد بود؟ فروش بیش از اندازه سهام شرکت منجر به کاهش قیمت آن می‌شود یا نه؟ آیا سهام پدیده عرضه اولیه هم خواهد شد؟ این‌ها سؤالاتی است که در این گزارش سعی کرده‌ایم پاسخ دهیم.

سهام توسعه در فرابورس
سرپرست مؤسسه پشتیبانی سهام پدیده در گفتگو با شهرآرا درباره سؤالات مطرح‌شده، گفت: ۷۵ درصد سهام شرکت توسعه پدیده شاندیز شناور است. یعنی در اختیار سهام‌داران خرد مردمی است و ۲۵ درصد باقی‌مانده در اختیار ۲ بانک صادارت و ملل است. به همین دلیل گشایش نماد «گتوشا» (شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز) همراه با عرضه اولیه نخواهد بود. عباسعلی طوسیان با بیان اینکه قیمت کارشناسی سهام توسعه ۹۲۲۲ تومان است، گفت: تعیین قیمت نهایی سهام شرکت توسعه (گتوشا) بعد از ورود به فرابورس معلوم خواهد شد، اما احتمالا قیمت سهام در همین حدود است. سرپرست مؤسسه پشتیبانی سهام پدیده درباره تفاوت سهام ابنیه و توسعه این‌گونه توضیح داد: شرکت توسعه پدیده، شرکت مادر است و ۱۲ شرکت را زیر‌مجموعه خود دارد. یکی از این شرکت‌ها، شرکت ابنیه پدیده است که بخش عمده سهام آن در اختیار مردم بود.

اختصاص سهام «گتوشا» به سهام‌داران شرکت ابنیه
طوسیان ادامه داد: تا پیش از حکم دادگاه سهام شرکت توسعه به صورت ۱۰۰ درصدی در اختیار هیئت مدیره اسبق شرکت (محسن پهلوان‌مقدم و...) بود. اما با حکم دادگاه ۷۵ درصد سهام این شرکت در قالب سهام جبرانی به سهام‌داران شرکت ابنیه تعلق گرفت. ازاین‌رو کسانی که پیش از ورود دادستانی در سال ۹۳ به پرونده پدیده، سهام شرکت ابنیه را داشتند، از سهام جبرانی توسعه نیز بهره‌مند شدند.
وی درباره وضعیت سهام‌داران شرکت ابنیه نیز گفت: معاملات سهام ابنیه همچون گذشته در سامانه سناپ با دامنه نوسان منفی یک درصد تا مثبت ۲ درصد در روز انجام خواهد شد. اما سهام شرکت توسعه (گتوشا) که پیش از این معامله نمی‌شد تنها بعد از گشایش در فرابورس امکان معامله خواهد داشت. سرپرست مؤسسه پشتیبانی سهام پدیده درباره ورود شرکت ابنیه به بورس نیز گفت: این شرکت زیر‌مجموعه شرکت توسعه است. با‌این‌حال گشایش نماد جداگانه برای این شرکت در بورس با تصمیم هیئت‌مدیره منتخب در مجمع عمومی امکان‌پذیر خواهد بود.

سود انباشته پدیده ۲۸ برابر سرمایه ثبتی
طوسیان درخصوص افزایش سرمایه شرکت پدیده نیز تصریح کرد: آخرین ارزیابی از دارایی‌های شرکت در سال ۱۳۹۳ انجام شده است. همچنین سود انباشته شرکت توسعه پدیده ۲۸ برابر سرمایه ثبتی شرکت است. ازاین‌رو امکان افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همین‌طور افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته وجود دارد. وی افزود: طبق قانون تصمیم‌گیری درباره افزایش سرمایه شرکت تنها در مجمع عمومی فوق‌العاده امکان‌پذیر است که باید با پیشنهاد هیئت‌مدیره منتخب و بعد از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه برگزار شود. سرپرست مؤسسه پشتیبانی سهام پدیده تصریح کرد: دعوت‌نامه مجمع عمومی سالیانه در انتهای آذرماه منتشر می‌شود و مجمع عمومی با دستور کار تصویب صورت‌های مالی و انتخاب هئیت‌مدیره اوایل دی ماه برگزار خواهد شد.

سهام پدیده ارزنده است
طوسیان درباره واکنش احتمالی بازار سرمایه به گشایش نماد «گتوشا» نیز گفت: ممکن است در روز‌های نخست گشایش این نماد سهام‌دارانی که سالیان طولانی منتظر نقد شدن سهامشان بوده‌اند اقدام به فروش کنند و افزایش عرضه سهام پدیده منجر به ریزش قیمت آن شود. اما سود انباشته ۲۸۰۰ درصدی شرکت و همین‌طور خبر تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت عواملی است که ارزندگی سهام پدیده را در بازار سرمایه اثبات می‌کند. وی ادامه داد: از سویی سهام‌داران عمده شرکت پدیده، یعنی بانک صادرات و مؤسسه اعتباری ملل هم‌اکنون در بورس هستند و تجربه زیادی در بازارگردانی و کنترل قیمت سهام دارند. به همین خاطر نگرانی‌ای درباره ریزش قیمت سهام پدیده نداریم.

درج نماد پدیده در فرابورس
سرانجام بعد از اعلام تاریخ‌های مختلف، شرکت پدیده شاندیز وارد فرابورس شد. سرپرست گروه شرکت‌های پدیده در‌این‌باره گفت: با درج نماد پدیده شاندیز در فرابورس، شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز به فرابورس راه یافت.
به گزارش روابط عمومی شرکت‌های پدیده، علی کریمی افزود: در جلسه ۲۴ آذرکمیته پذیرش و درج شرکت فرابورس ایران با درج نماد شرکت توسعه تحت نماد «گتوشا» در فهرست شرکت‌های فرابورس موافقت شد. سرپرست گروه شرکت‌های پدیده اظهار کرد: شرکت سپرده‌گذاری نیز از روز گذشته عملیات ثبت سهام سهام‌داران را اجرایی کرد. وی با اشاره به ثبت‌نام بیش از ۷۰ هزار تن از سهام‌داران در سامانه سجام و تشکر از آنان اظهار امیدواری کرد برای تسریع و تسهیل در اقدامات آتی شرکت بقیه سهام‌داران پدیده نیز در اسرع وقت برای ثبت‌نام در سامانه سجام اقدام کنند. کریمی قدوسی با تشکر از زحمات مدیران و کارشناسان محترم شرکت فرابورس و شرکت سپرد‌ه‌گذاری افزود: بدون شک با همراهی سهام‌داران و زحمات بی‌وقفه خدمتگزاران گروه شرکت‌های پدیده این مهم به سرانجام رسید و امیدواریم درآینده اخبار خوب بیشتری را به اطلاع سهام‌داران برسانیم.
وی یادآور شد: پس از تکمیل عملیات ثبت سهام سهام‌داران توسط شرکت سپرده‌گذاری زمینه تشکیل مجمع عمومی سهام‌داران فراهم خواهد شد.
 
تعداد بازدید : 784
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اکرم
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
1
1
سلام خدمت شما.من اگر در فرابورس ثبت نام نکنم چه اتفاقاتی می‌افتد.من یکی از سهامداران پدیده هستم.میشهدر مورد بورس بیشتر توضیح دهید . نمی‌خوام دوباره ضرر کنم.
فعال بورس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
0
16
سلام؛ به عنوان یک فعال بورس و سهامدار پدیده میخام شمارو راهنمایی کنم:
در مورد سوال اول شما اگه ثبت نام نکنید امکان خرید و فروش سهامتون رو نخواهید داشت و پس از گرفتن کدبورسی شما میتونید وارد سامانه آنلاین بشید، قیمت لحظه ای سهم و تغییراتشو ببینید و تصمیم به خرید، نگهداری یا فروش بگیرید؛ هر چند تجربه نشون داده در بلندمدت (سه ماه و بیشتر) هیچکس متضرر نشده و حتی سود خیلی خوبی داشته؛ مخصوصا در شرایط حال حاضر بورس که رشد بی سابقه داره
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
0
7
كساني كه قبلا در سجام ثبت نام كرده و كد بورس دارند نياز است دوباره براي پديده در سجام ثبت نام كنند؟
محمدصدیق
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
0
7
ببخشید که اینقدر بی ادبانه صحبت میکنم، الان قیمت سیب زمینی نسبت به زمانی که قیمت سهام پدیده رو اعلام کرده اند حداقل 4 برابر شده، به نظر شما قیمت سهام توسعه و ابنیه با توجه به قیمت مسکن بالاتر نمیره؟
امیرعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
0
4
ببخشید به نظرتون در سال 99 تا تابستانش یعنی 3 ماه حداقا به 800میرسه پیرشدیم انقد واستادیم
خشایار
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
3
سلام دوستان، من شرکت رو کامل دنبال می‌کنم و در بورس فعال هستم، این مشاوره رو از من داشته باشین:
وقتی نماد گتوشا در فرابورس باز بشه اول قیمت میریزه ولی مردم باید حواسشون جمع باشه چون ۷۵درصد حجم دست اوناست اگه دست به فروش جمعی بزنن قطعا صف فروش میلیونی راه میفته و حقوقی نمیتونه جمع کنه و به ضرر ماست. میخوام بیشتر بگم ولی
خلاصه‌ش کنم: اخبار پدیده رو 20/06/1399 دنبال کنین فعلا فقط در سجام ثبت نام کرده، کد سهامداریو بدین بهشون و دست به هیچی نزنین. اگه پولشو لازم ندارین آخر سال ۹۹ بهترم میشه.
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
2
3
سلام.خواستم بدون کی پدیده گتوشا در فرابور باز میشود؟چقدر دیگه طول میکشد؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
1
4
مثلاً من که زدن ۱۰۰۰۰ سهام ابنیه دارم میزان سهام توسعه من چگونه حساب میشود یا چه مقدار سهام توسعه تعلق می‌گیرد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
0
1
خ
تهراني
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
0
0
سلام من در سام ثبتنامم و الان صفحه شخصي دارم كه همه چي رو به روز ميتونم مشاهده كنم در يك جا مقدار سهم من رو نوشته و پايين ترش يك سهم ديگه كه فكر ميكنم جبراني ابنيه ست و ميخواستم بدونم اينا در حال حاضر مقدار سهام من هستند يا خير
ممنون ميشم راهنماييم بفرماييد
و ايا درسته كه سهام به١٥/٠٠٠ رسيده يا خير؟؟؟
ممنون
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
سلام
قیمت سهام ابنیه که در سامانه سناپ قابل مضاهده و خرید و فروش هست ۷۷۲ تومان شده که رو به افزایش هم هست و قیمت سهام توسعه شما که در سامانه سناپ قابل مشاهده هست تعدادشون ولی در بورس قابل خرید و فروش فعلا ۱۷۴۰۰تومان و رو به افزایشه
جواد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
0
0
سلام من افغان هستم و چندین ساله سهام پدیده رو دارم من چطور میتونم کد بورسی بگیرم مدرک اقامتی من کارت امایش است
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}