ساخت هواپیمای بدون سرنشین توسط جوانان افغانستانی + فیلم اوچا: افغانستان نیازمندترین کشور آسیا است سازمان ملل از طالبان خواست ممنوعیت آموزش دختران را لغو کند بیش از ۷ هزار مهاجر افغانستانی در یک هفته گذشته به کشورشان بازگشتند سازمان ملل: یکی از بزرگترین بحران‌های انسانی جهان در افغانستان روی داده است مقامات تاجیکستان: تولید و قاچاق مواد مخدر پس از تسلط طالبان افزایش یافته است ابراز نگرانی صلیب سرخ جهانی از وضعیت مردم افغانستان تقدیر از کتاب هشت رود «محمدکاظم کاظمی» در جشنواره شعر فجر + فیلم سفیر ایران در کابل: آمریکا و متحدانش مسئول بحران کنونی افغانستان هستند وزارت کشور از آغاز طرح تمدید روادید اتباع دارای پاسپورت خانواری خبرداد افغانستانی‌ها بیشترین توریست‌های سلامت در مشهد ۵۰۰ روز از ممنوعیت تحصیل دختران در مدارس افغانستان گذشت مهاجران افغانستانی می‌توانند بیمه اختیاری تامین اجتماعی شوند سفیر ایران در کابل از تسهیل صدور ویزا برای تاجران افغانستان خبرداد عکس‌هایی زیبا از یک روز برفی در کابل تناقض گزارش بانک جهانی با واقعیت وضعیت اقتصادی مردم افغانستان فروش برقع در یک شرکت انگلیسی + عکس دانشگاه آنلاین زن در افغانستان آغاز به کار کرد کنسولگری ایران در هرات از توافق با مقامات طالبان برای صدور ویزای جهانگردی خبرداد به دستور طالبان ثبت‌نام دختران در کنکور ۱۴۰۲ ممنوع شد
خبر فوری

خواب عمیق بازار فروش کتاب در افغانستان

  • کد خبر: ۱۳۷۴۷۸
  • ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۷
خواب عمیق بازار فروش کتاب در افغانستان
سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ در افغانستان فرصتی فراهم شد تا مردم بتوانند فضای باز فرهنگی را تجربه کنند و در این بین یکی از عرصه‌هایی که فرصت رشد و نمو پیدا کرد، عرصه چاپ و نشر کتاب بود.

مردم افغانستان در دو دهه گذشته تجربیات تازه‌ای در عرصه‌های مختلف داشتند. فرصتی که به واسطه ایجاد یک دموکراسی نوپا در این کشور ایجاد شده بود. هرچند که با سقوط دولت اشرف غنی و بازگشت طالبان به قدرت با آن کیفیتی که همه خبر داریم، این فرصت نو از مردم افغانستان گرفته شد و حالا افغانستانی‌هایی که تجربه زندگی در شرایطی را دارند که آزادی بیان، آزادی مطبوعات و مواردی از این دست را با خود دارد، در قفسی به نام طالبان دربند مانده اند.

سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ در افغانستان فرصتی فراهم شد تا مردم بتوانند فضای باز فرهنگی را تجربه کنند و در این بین یکی از عرصه‌هایی که فرصت رشد و نمو پیدا کرد، عرصه چاپ و نشر کتاب بود.

در این سال‌ها در کنار ناشران کهنه کار که جانی تازه گرفتند، ناشران جوان هم جرئت کردند وارد بازار نشر شوند و این باعث رونقی بی سابقه در بازار کتاب افغانستان شد. رونقی که به کتاب‌های چاپ افغانستان محدود نبود و در واقع بازار کتاب افغانستان فرصتی برای ناشران ایرانی بود تا آخرین کتاب‌های خود را در اختیار مخاطب تشنه افغانستانی قرار دهند.

تقاضای مخاطب افغانستانی عرضه کتاب‌های ناشران ایرانی را به بازار کتاب افغانستان افزایش داد و در واقع فرصتی مهم و بی مانند را برای انتقال تجربه فرهنگی میان این دو همسایه هم زبان فراهم کرد.

حالا با بازگشت دوباره طالبان به قدرت در افغانستان، بهار باشکوه کتاب و کتاب خوانی در افغانستان به خزان رسیده و سرمای برف کسادی بازار کتاب بر تن رنجور ناشران نشسته است. از سوی دیگر افزایش بیکاری، فقر و ناامیدی در جامعه امروز افغانستان سبب شده است که مردم نه پولی برای خرید کتاب داشته باشند، نه انگیزه‌ای برای خواندن آن. ناشران و کتاب فروشان در کابل از نبود بازار و رکود در کارشان شکایت دارند. به گفته آنان پس از سقوط جمهوریت با ورشکستگی روبه رو شده اند. در چند ماه گذشته در کتاب فروشی‌های زیادی در شهر کابل و استان‌های افغانستان بسته شده است.

«عبدالوهاب واعظی» تنها کتاب فروش افغانستانی در مشهد است که سال‌ها ست در گوشه‌ای از پاساژ مهتاب در کتاب فروشی «هیواد» فرصتی برای نزدیکی هر چه بیشتر مردم افغانستان و مردم ایران ایجاد کرده و در واقع کتاب فروشی او محلی برای تعامل ایرانی‌ها و افغانستانی هاست، می‌گوید: «اوضاع امروز افغانستان برای همه مردم چه آن‌هایی که در داخل کشور هستند و چه آن‌ها که در مهاجرت به سر می‌برند، ناگوار است.

ما همه نگران آینده هستیم. قشر کتاب فروش و ناشر امروز برای گذران زندگی با مشکل مواجه شده اند. یکی از دوستان ما تعریف می‌کرد که شرایط پیش آمده باعث شده است کتابخانه‌های شخصی زیادی در افغانستان به فروش گذاشته شوند، اما مردم قدرت خرید این کتاب‌ها را ندارند. شنیدن این خبر برای من خیلی ناگوار بود.»

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}