مقایسه آماری شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان آخرین آمار شیوع کرونا در خراسان رضوی لیست جدید بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا ۹۸/۱۲/۰۸ روانشناختی در مدیریت ویروس کرونا؛ ویژه عموم مردم تهیه و توزیع دو هزار پک بهداشتی در حاشیه شهر و مراکز خیریه افزایش خطر عفونت با استفاده بیش‌ازاندازه مواد ضدعفونی‌کننده دست تعیین جایزۀ ۱۴۰۰ دلاری برای اعتراف به کرونا در چین آلودگی گوشت به کرونا تکذیب شد رای کمیسیون تلفیق برای مالیات ۵۰ درصدی تبلیغات گوگل بسیج تمامی امکانات برای مقابله با کرونا ۲۰۰۰ خط همزمان برای مشاوره در رابطه با ویروس کرونا داروی سرطان ریه کشف شد در روزهای تعطیلی مدارس، چگونه فضای خانواده را برای فرزندان، پویا و جذاب کنیم فقط افراد آلوده و تیمهای پزشکی ماسک بزنند خواص ضدالتهاب زردچوبه در آلزایمر مراقبت‌ از کرونا در زنان باردار ساخت سیستم جدید برای دید بهتر خودرو‌های خودران کرونا، نمایشگاه بهاره را هم لغو کرد ۱۸ داروخانه پلمب شد کمبود ژل و محلول ضد عفونی در خراسان رضوی رفع می‌شود
خبر ویژه
استاد گروه آموزشی زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در موضوع ژنتیک، دانشگاه‌های علوم پزشکی بر روی اختلالات و بیماری‌ها و روش‌های درمانی بر اساس علم ژنتیک فعالیت دارند.
به گزارش شهرآرا نیوز، دکتر علی مقیمی افزود: به کمک دانش زیست شناسی می‌توان به برخی ویژگی‌های فردی هر انسان دست یافت که منحصر به خود اوست به عنوان مثال، نوع مصرف اکسیژن، توانمندی فعالیت‌های بدنی، استقامتی یا سرعتی و اختلالات روانشناسی بر اساس تفاوت ژن‌ها قابل تشخیص است.
وی ادامه داد: محققان این دانشگاه بر اساس آخرین مقالات منتشر شده در مجلات علمی و همچنین تحقیقات علمی، نظرات خود را اعلام می‌کنند، ولی هیچگاه نمی‌توانیم در مسائل درمانی دخالت کنیم.
وی گفت: همانگونه که برخی پزشکان برای تشخیص بیماری، افراد را به آزمایشگاه‌ها معرفی می‌کنند و نتایج آزمایش‌ها برای متصدیان قابل فهم است، حق دخالت پزشکی و تجویز دارو نیز فقط برعهده افرادی است که دارای مجوز از سوی سازمان نظام پزشکی هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به علوم میان رشته‌ای افزود: هر کدام از گرایش‌های علمی در حدود مرزی خود می‌توانند به کنکاش بپردازند، با این حال نیاز است تا دستاورد‌های علمی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند تا با هم افزایی و شناخت بیشتر بتوان در مسائل علمی ورود کرد و مجهولات دیگر را شناخت.
وی ادامه داد: در اویل دهه ۲۰ میلادی کتاب ژنوم انسان، شامل چند هزار صفحه منتشر شد و آنچه که مشخص است هر انسان دارای حدود ۲۵ هزار ژن است که ۹۹.۹ درصد ژن‌ها در افراد یکسان هستند و تفاوت استعداد‌های افراد در یک دهم درصد ژن‌هاست.

اختلالات ژنتیکی، در دوران جنینی قابل تشخیص است
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: ۲ تا پنج درصد از تولد‌های زنده با اختلالات ژنتیکی همراه است در حالی که بیشتر این اختلالات در دوران جنینی قابل تشخیص و شناسایی هستند.
دکتر مسعود پزشکی راد در ارتباط با اهمیت شناخت اختلالات ژنتیکی افزود: بسیاری از بیماری‌ها منشاء ژنتیک دارند. در میان فرزندان حاصل از ازدواج‌های فامیلی اختلالات ژنتیکی سه تا چهار برابر بیشتر رخ می‌دهد.
وی ادامه داد: همچنین این امکان وجود دارد که سه تا سه و نیم درصد جنین‌ها بدون هیچ سابقه فامیلی مشکلات ژنتیکی داشته باشند.
این پزشک متخصص رادیولوژی گفت: در صورت غربالگری و تشخیص اختلالات ژنتیکی، سقط جنین و ختم بارداری در سه ماه ابتدای بارداری، از راهکار‌های درمانی به شمار می‌رود. همچنین برخی اختلالات ژنتیکی شناسایی شده در همان دوران جنینی قابل درمان هستند.
وی درمان اختلالات ژنتیک را پس از تولد مشکل و دارای هزینه دانست و افزود: اقدامات تشخیص زودهنگام در دوران جنینی این امکان را می‌دهد که بیماری جنین در سنین پایین تشخیص داده شده و اقدام مناسب برای درمان آن صورت گیرد.
دکتر پزشکی راد ادامه داد: هم اکنون بیشتر دستگاه‌های نوین تشخیص اختلالات ژنتیک در ایران بکار گرفته شده و فعالیت دارند.
هر انسانی دارای حدود ۲۵ هزار ژن است که ۹۹.۹ درصد ژن‌ها در افراد یکسان هستند و تفاوت استعداد‌های افراد در یک دهم درصد ژن‌هاست. ژنتیک و تشخیص استعداد‌ها
یافته‌های علمی پژوهشگران حوزه ژنتیک ظرف سال‌های اخیر به سمتی رفته تا بر اساس آن متخصصان رشته‌های مرتبط، در اقدامی میان‌رشته‌ای فعالیت‌هایی را برای شناسایی استعدا‌های فردی مبتنی بر صفات ژنتیکی آغاز کنند.

روی دیگر سکه
مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: آزمایش‌های استعداد ژنتیک ورزشی، تحصیلی، تغذیه و بهداشت از نظر علمی هنوز به بلوغ نرسیده و در مرحله تحقیقات قرار دارد.
دکتر مجید مجرد افزود: نایج چنین آزمایش‌هایی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست.
وی ادامه داد: در این چارچوب مورد جدیدی دیگری هم رواج یافته که آزمایش‌های ژنتیک در زمینه استعداد بوده و علاقه‌مندان بسیاری را به خود جلب کرده، اما نکته قابل توجه آن است که پیش از اینکه این آزمایش‌ها به جامعه تعمیم یابد باید بومی‌سازی شود. این مطالعات هنوز در مرحله ابتدایی قرار دارند و به مرحله بلوغ علمی لازم نرسیده‌اند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تحقیقات در خصوص اینگونه آزمایش‌ها تست‌ها در جمعیت ایران انجام نشده و تفسیر نتایج آن نیز تفسیر مطمئنی نخواهد بود.
مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه شاهدی مبنی بر اینکه تست‌های استعداد ژنتیکی تایید شده باشند وجود ندارد افزود: تست‌های که در حال حاضر توسط یک شرکت دانش بنیان در حال انجام است بر پایه ژنتیک مولکولی زیست شناسی است و این در حالی است که این نوع تشخیص‌ها در حوزه ژنتیک پزشکی قرار دارد.
دکتر مجرد ادامه داد: مردم علاقه‌مند هستند که فرزندانشان در رشته تحصیلی یا ورزشی و سلامت جسمی به سویی هدایت شوند که استعداد واقعی آن‌ها در آن باشد و به همین دلیل به دنبال تست‌های استعداد ژنتیک می‌روند، اما تحقیقات انجام شده در زمینه استعدادیابی بیشتر جنبه بازاریابی دارد و هنوز از پایه محکم علمی برخوردار نیست.
وی از خانواده‌ها خواست شتابزده عمل نکرده و چنانچه اصرار به انجام این تست‌ها دارند به مراکز و متخصصین دولتی که تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی فعال هستند، مراجعه کنند.‌ی در یک رشته ورزشی استعداد دارد درصورتی که تمرین نکند نمی‌تواند به موفقیت دست یابد و به عبارتی لازمه رشد استعداد، تمرین و ممارست فردی است.
وی ادامه داد: آزمایش ژنتیکی وقتی ارزشمند است که بتوان یک سری فاکتور‌هایی را که به صورت ظاهری قابل شناسایی نیستند مشخص نمود.
برچسب ها: ژنتیک جنین پزشکی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}