تفاهم ۳ ساله شهرداری با اداره کل محیط زیست خراسان رضوی ۲۰ درصد تخفیف پروانه ساخت‌وساز از ۱۲ بهمن تا ۱۵ اسفند نهمین «نمایشگاه شهر هوشمند» افتتاح می شود ارسال لایحه اجرای سراسری طرح سیمپ به شورای شهر بدهی ۱۳ هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری مشهد کاهش حجم آلاینده‌های هوای مشهد سیاهه انتشار آلاینده‌های زیست محیطی مشهد نیمه بهمن آماده می‌شود ویزیت رایگان بیماران مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان توسط کادر پزشکی آستان قدس رضوی بازدید شورای شهر تهران از مرکزکنترل ترافیک و خط ۳ بی آرتی مشهد حاشیه به بودجه بر می‌گردد؟ مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد، عضو هیات مدیره انجمن نمایشگاه‌های ایران شد بهره برداری از ۲۰ بوستان تا پایان سال در مشهد گود کشتی با چوخه شهید بابانظر تا پایان سال به بهره برداری می رسد اتوبوسران مشهدی ۱۸۰۰ دلار وجه نقد را به صاحبش بازگرداند اهدای عضو پرستار مشهدی جان 6 بیمار را نجات داد هوای مشهد، امسال بدتر از پارسال ادامه بارش باران و برف در سطح استان افزایش ۴۸ درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی در مشهد بهار ۹۹؛ بهره‌برداری از باغ ویژه بانوان دربوستان وکیل‌آباد راه اندازی نخستین واحد استانی کارخانه تخصصی تولید سلول کشور در مشهد
خبر ویژه

حادثه در کمین ۲۰۰۰ ساختمان نا ایمن

  • کد خبر: ۳۴۳۴
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
۱۵ پاساژ، ۵ ساختمان بلند مرتبه و ۳۰ بیمارستان در مشهد فاقد تاییدیه ایمنی آتش نشانی هستند

راحله حسین‌زاده  - کمی بعد از آتش سوزی گسترده برج سلمان در بیستم تیر ماه سال 95 بود که موضوع ایمنی ساختمان های بلند مرتبه و لزوم نظارت بر اماکن ناایمن دولتی و تجاری در مشهد مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گرفت. هرچند شعله های حریق برج سلمان مانند حادثه پلاسکو قربانی نداشت اما خسارت به جا مانده از این حادثه همچنان بر تن این ساختمان مرتفع خود نمایی می کند. امروزه شاهد رشد قارچ گونه برج های سر به فلک کشیده با کاربردهای مختلف تجاری، اداری و مسکونی در مشهد هستیم که فضای برخی از مناطق شهری را قبضه کرده اند و هرکدام از این ساختمان ها در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی می توانند آبستن حوادث تلخ و جبران ناپذیری باشند. درست مانند 2000 ساختمانی که طبق گفته مدیرعامل آتش نشانی مشهد تأییدیه های ایمنی را از این سازمان نگرفته اند و هرکدام می توانند به صورت بالقوه حادثه ساز باشند. بر‌اساس اعلام نظر امیر عزیزی از این تعداد ساختمان بلند مرتبه 200 مورد ملک تجاری، پاساژ و بازار هستند و 140مورد دیگر نیز ساختمان بلند مرتبه مسکونی با ارتفاع 6 طبقه اند.


20 ساختمان پرخطر در مشهد
عزیزی 20 ساختمان از 2000 ساختمان فاقد تأییدیه ایمنی آتش نشانی را پرخطر ارزیابی و تأکید کرد که از این تعداد 15مورد بازارهای قدیمی و پاساژها هستند و 5 مورد دیگر هم ساختمان های مسکونی و بلندمرتبه اند که در صورت وقوع حریق یا حادثه این اماکن بستر حوادث ناگوار و جبران ناپذیر خواهندبود.
این مقام ارشد سازمان آتش نشانی مشهد در نظر گرفتن مبحث 3 مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 1395 را عمل به موارد ضروری ایمنی در ساختمان ها دانست و ادامه داد: پوشش های ضد حریق، سیستم اعلام اطفای حریق، معماری ساختمان، مدیریت دود، خاموش کننده های دستی، نرده ها و تعبیه خروج اضطراری برای ساختمان های بلند مرتبه با ارتفاع 7 طبقه، آسانسورها و وجود شبکه های بارنده در ساختمان ها با زیربنای بیش از 2000متر جزو نکاتی هستند که باید در ساختمان ها برای رعایت ایمنی در نظر گرفته شوند.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با بیان اینکه این سازمان سالیانه 15هزار اخطاریه برای اماکن نا ایمن صادر می کند گفت: هیچ قانونی وجود ندارد که این اختیار را به ما بدهد تا در صورت مشاهده ساختمان های در حال ساخت ناایمن مجوز آن ها را لغو کنیم یا جلوی بهره برداری آن را بگیریم. البته این موضوع در مورد ساختمان های احداث شده وجود دارد که کارشناسان ما در صورت مشاهده ساختمان هایی که تأییدیه ایمنی ندارند به مالک ساختمان اخطار می دهند و از همین نسخه اخطاریه یک رونوشت هم برای دادستانی مشهد ارسال می کنند. براساس مهلت داده شده فرد ملزم به رفع خطر می شود در غیر این صورت ساختمان او پلمب خواهد شد.
عزیزی با بیان اینکه هر ساختمانی که به مرحله بهره برداری می رسد باید تأییدیه ایمنی را بگیرد بیان کرد: مالکان تنها زمانی که مجبور باشند برای گرفتن تأییدیه ایمنی مراجعه می کنند در صورتی که اگر نظام مهندسی در مرحله اول صدور پروانه، نقشه پایه را بفرستد، با مشاوره های رایگان سازمان اصلاحیه های لازم در نقشه انجام می شود اما در مرحله آخر ممکن است به تخریب ساختمان برسد یا تأییدیه ایمنی داده نشود.


30 بیمارستان فاقد تأییدیه ایمنی
این مقام مسئول با اشاره به تأییدیه داشتن تنها یک بیمارستان در مشهد بیان کرد که 4 بیمارستان دیگر درخواست تأییدیه ایمنی را به آتش نشانی داده اند
که کارشناسان ما در حال بررسی موضوع هستند. علاوه بر این 30 بیمارستان در مشهد فاقد تأییدیه های ایمنی هستند و هیچ اقدامی در این باره تاکنون از سوی مسئولان این مراکز صورت نگرفتهاست. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
چندرسانه‌ای 13981030141555
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}