جلسه اعضای برجام با آمریکا بدون حضور ایران ۳۰ میلیون واکسن روسی کرونا چه زمانی به ایران می رسد؟ ظریف: دولت بایدن صرفاً به فشار حداکثری ترامپ متعهد بوده است پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین | گفتگوهای فنی ادامه دارد مذاکرات در وین از سر گرفته شد سفر وزیر امور خارجه آمریکا به کابل رئیس جمهور محدودیت‌های شهرهای قرمز و نارنجی را یک هفته دیگر تمدید کرد عراقچی: به دنبال مذکرات فرسایشی با هدف مذاکره برای مذاکره نیستیم | اگر مذاکرات سازنده باشد ادامه خواهد یافت روسیه درباره حملات بهاری مرگبار طالبان پس از خروج آمریکا از افغانستان هشدار داد روحانی: نمی‌توانیم منتظر واکسن داخلی باشیم | امروز کلید یک واکسن است بایدن رسما تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان را اعلام کرد فرمانده نیروی قدس سپاه روز ارتش را تبریک گفت از جزئیات برگزاری جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام چه می‌دانیم کاخ سفید زمان آغاز مذاکرات ایران و آمریکا را اعلام کرد رهبر معظم انقلاب: اول باید تحریم‌ها برداشته شود، مذاکره فرسایشی نشود بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای نطنز سقوط یک پهپاد در شاهین‌شهر
خبر فوری
رسول قهرمانی کیست؟ |نماینده دادستان و قهرمان دادگاه‌های مفاسد اقتصادی
در دادگاه مفسدان اقتصادی جدای از اینکه مطالب تکان‌دهنده و عجیب و غریبی از حجم فساد اخلاقی، اقتصادی و حتی سیاسی مطرح شده، از یک چهره جدید، قاطع و تازه‌نفس در قوه قضائیه نیز رونمایی شده است.

 به گزارش شهرآرانیوز، رسول قهرمانی، نماینده دادستان، جوانی است که با مواضع، ادبیات و صراحتش بار‌ها جلسات دادگاه را تحت تاثیر قرار داده است. عملکرد این نماینده جوان دادستان توجه رسانه‌ها و افکار عمومی را به خود جلب کرده است.

 

و اما رسول قهرمانی کیست؟

نام کامل او «امید رسول قهرمانی» است که بر اساس گزارش میزان، متولد سال ۱۳۶۳ و هم اکنون نیز ۳۶ ساله است. او جزو ورودی‌های سال ۷۸ حوزه علمیه آیت ا... مجتهدی تهران است و دروس حوزوی را در این مرکز آموخته و در حال حاضر هم در سطح ۴حوزه تحصیل می‌کند و بیش از هفت سال است مشغول فراگیری دروس خارج از فقه است.


او سال ۸۶ به قم رفت و در رشته کارشناسی اقتصاد مشغول تحصیل شد و رساله کارشناسی ارشدش در خصوص یک بحث میان رشته‌ای با موضوع تحلیل اقتصادی حقوق به رشته تحریر درآمده است. قهرمانی با رتبه ممتاز ۳ کشوری در مقطع دکترا وارد دانشگاه تهران شد و در رشته اخلاق، گرایش فلسفه اخلاق هم اکنون مراحل نگارش پایان نامه را طی می‌کند. این قاضی جوان اقتصاد خوانده، علاوه بر تسلط کامل به زبان عربی، استاد دانشگاه تهران هم هست و دروس عمومی این دانشگاه در دانشکده‌های مختلف را تدریس می‌کند.

 

فساد بانک سرمایه با رسم شکل

رسول قهرمانی اولین بار در دادگاه متهمان بانک سرمایه، با عملکرد، تسلط و البته کار‌هایی که انجام داد در ذهن‌ها نقش بست و حالا در دادگاه طبری به معروفیت و محبوبیت بیشتری دست پیدا کرده است. قهرمانی در پرونده بانک سرمایه برخلاف عرف دیگر مدعی العموم‌ها با تخته وایت برد وارد دادگاه شد و برای روشن شدن روابط پیچیده‌ای که در پرونده بانک سرمایه وجود داشت، شروع به رسم این روابط کرد که در همان برهه هم بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت.


ادبیات خاص آقای قهرمانی

او مانند بسیاری از همکارانش رسمی و حقوقی حرف نمی‌زند و فقط به خواندن کیفر خواست از روی برگه بسنده نمی‌کند بلکه به دلیل تحصیلات تخصصی خود در حوزه قضا و اقتصاد، برخلاف رویه ثابت دست روی مطالبی می‌گذارد که شاید متن نوشته شده کیفرخواست در برابر آن تنها نوشته‌ای مجمل و کلی‌گویی قلمداد شود. او حتی هنگامی که لازم است با همان ادبیات خاص خودش که بعضا با طنز و کنایه نیز همراه می‌شود، پاسخ متهمان اقتصادی را می‌دهد که نمونه‌هایی از آن را می‌خوانید.


همین چند روز پیش در دادگاه اکبر طبری، وقتی او گفت: «اگر من ۸۰۰ میلیارد هم بخواهم این برادرانم می‌دهند و اگر کل لواسان و کارخانه‌اش را بخواهم به نام من می‌کنند»، قهرمانی در پاسخ به این صحبت‌ها گفت: «آقای طبری گفتند این افراد دوست داشتند به من پول بدهند، کاملا درست است آقای طبری محبوب دل‌های متهمان اقتصادی بودند.»


او در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه هنگامی که در حال قرائت بخش‌هایی از کیفرخواست این متهم بود، گفت: «بعضی وقت‌ها می‌خواهم گریه کنم وقتی بخش‌هایی از پرونده را می‌بینم!»


وی در یکی از جلسات دیگر همین پرونده خطاب به هادی رضوی داماد وزیر کار گفت: «ما شما را آدم مهمی نمی‌بینیم. شما اهمیتی برای دادسرا ندارید که می‌گویید فلانی به خاطر من آمد یا بازپرس عوض شد.»
رسول قهرمانی در یک جلسه دیگر هم خطاب به هادی رضوی که میلیارد‌ها تومان وام بدون سپردن وثیقه دریافت کرده، می‌گوید: «قد و اندازه آقای رضوی دریافت وام ازدواج بود نه تسهیلات میلیاردی.»


او در یکی دیگر از جلسات دادگاه سهام داران بانک سرمایه درباره «بیرانوند» از مدیران سابق بانک سرمایه گفت: «پولکی نیست، اما میزکی است.»


قهرمانی در یکی از جلسات دادگاه حسین هدایتی به حامیان این متهم اقتصادی و کسانی که از او پولی گرفته اند هشدار داد. قهرمانی گفت: "اگر هدایتی ردمال نکند از هر کسی که از او پول گرفته که صرفاً هم ورزشی نیستند و غیرورزشی‌ها هم در بین آن‌ها وجود دارند، وجوه را پس می‌گیریم. برخی گفته‌اند این اموال کادو بوده که به آن‌ها می‌گویم کادو باشد یا کابین همسرانشان شده باشد همه باید برگردد. "


او تاکید کرد: «ما تا آخر خواهیم رفت و کارمندان شما را می‌آوریم و تا آخر ردیابی می‌کنیم و هر کسی که وجه یا ملکی به صورت نامشروع منتقل شده باشد مبالغ را بازمی‌گردانیم. البته املاکی راهم شناسایی و توقیف کردیم، اما این املاک کافی نیست.»


البته خط و نشان کشیدن‌های قهرمانی برای کسانی که از هدایتی پول گرفتن در همین حد باقی ماند و حداقل تاکنون در رسانه‌ها خبری از پس گرفتن پول‌های هدایتی از ورزشکاران، هنرمندان و مداحان و... نیست.

 

رسول قهرمانی نماینده دادستان برای این عده نیز خط و نشان کشید. او ۱۱ شهریور ماه در جلسه دادگاه یکی از مدیران بانک سرمایه با اشاره به افراد امنیتی و نظامی دخیل در این پرونده، گفت: "پرونده این اشخاص در مسیر رسیدگی است و انشاالله دادگاه آن‌ها هم تشکیل می‌شود تا مردم بدانند هر کسی که بخواهد سو استفاده کند با برخورد عدالت مواجه می‌شود. "


واکنش کاربران فضای مجازی 

در ادامه تعدادی از واکنش‌های کاربران را مشاهده خواهید کرد:


سید محمود رضوی تهیه کننده فیلم هایی، چون ماجرای نیمروز، رد خون، لاتاری و ... در توئیترش نوشت: «رسول قهرمانی شخصیت جذابی است، برای ساخت یک فیلم عدالت خواهانه، با محوریت یک نماینده دادستان قهرمان، کاراکتری عدالت خواه و حق طلب همچون موسی در لاتاری است، اما این بار برخاسته از درون سیستم قضایی».


یک کاربر دیگر: «یه جَوون ۳۵ ساله پاک دست و متخصص، دَمار از پیر و پاتال‌های فاسد و رانت خوار درآورده.»
یک کاربر توئیتر: «باید به قوه قضاییه تبریک گفت که با تحولات انجام داده باعث رشد و پرورش امثال رسول قهرمانی (نماینده دادستان) شده تا حالا با اقتدار جلوی مفسدین اقتصادی قرار بگیره.

 

تجلیل رئیس دیوان عالی کشور از رسول قهرمانی

چند روز پیش رئیس دیوان عالی کشور با دعوت از رسول قهرمانی، نماینده دادستان تهران در جلسات دادگاه بانک سرمایه و دادگاه اکبر طبری از او به سبب استقلال، شجاعت و حق طلبی اش قدردانی کرد.


حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد مرتضوی مقدم در این دیدار خطاب به رسول قهرمانی گفت: خواستم شما را از نزدیک ببینم و خدا قوتی بگویم و ان شاءالله خداوند شما را در طریقی که انتخاب کرده اید، موفق بدارد.


وی افزود: سه امتیاز را من در جلسات دادگاه در شما احساس کردم که باید آن را حفظ کنید؛ شما را فردی مستقل، شجاع و با جسارت در مقابل افراد خلافکار و مفسد یافتم و این‌ها امتیازات مهمی است که هر قاضی در کشور داشته باشد موفق است. ما در عین این که باید استقلال داشته و شجاع باشیم باید حق طلب هم باشیم یعنی با همه جسارت‌ها و شجاعت‌ها اگر جایی احساس کردیم، کسی مظلوم واقع شده است، جانب حق را بگیریم و تحت تأثیر جو و احساسات قرار نگیریم و آنچه حق است بیان کنیم.


رئیس دیوان عالی کشور خطاب به رسول قهرمانی گفت: شما در این پنج سال خدمتتان موفق بودید و خوب هم پیش رفتید از خداوند می‌خواهم در آینده هم این راه را با موفقیت ادامه دهید.


حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم افزود: کلام، قلم و رفتار ما می‌تواند با آبروی مردم بازی کند و گاهی حرفی از دهان انسان درمی آید که آبروی افراد را به خطر می‌اندازد و من از همه قضاتی که در کشور کار می‌کنند درخواست می‌کنم مراقب باشند که اگر یک ساعت به ناحق فردی را در بازداشت نگه دارند و قرار نامناسبی صادر کنند و فرد در زندان بماند باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند.


وی خطاب به رسول قهرمانی گفت: امیدوارم خداوند به شما توفیق دهد و من زمینه را در شما فراهم می‌بینم و آینده درخشانی خواهید داشت و وظیفه ما این است که خوبی‌ها را برجسته کنیم تا تشویقی برای دیگران باشد.


رسول قهرمانی هم پس از تشکر از رییس دیوان عالی کشور گفت: پنج سال سابقه قضایی دارم و سمتم بازپرس است، اما با اجازه دادستان مأمور شدم در مجتمع ویژه جرایم اقتصادی فعالیت کنم.


وی افزود: واقعاً در لغزشگاه سنگینی قرار داریم و از خدا می‌خواهیم اخلاص، ثبات قدم و پیشرفت عنایت کند و امیدوارم مشکلات و خلاء‌ها به کمک شما بزرگان حل شود و خروجی مناسبی داشته باشد.


قهرمانی گفت: از حمایت‌های شما ممنونم و اگر لغزشی داشتیم حتماً اطلاع دهید چرا که بیش از تعریف و تمجید‌ها نیازمندیم که ایرادهایمان را بگیرید.


رئیس دیوان عالی کشور وقتی هم که مطلع شد رسول قهرمانی از شاگردان حوزه حاج آقا مجتهدی است، ابراز خوشحالی کرد.»

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
م ص
Germany
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
0
6
سلام خدمت شما
آقای قهرمانی دست مریزاد به حق شما سر جای خودت هستی شیر مادرت حلالت. کاش همه کارمندان و مدیران سر جای خودشون بودند پارتی بازی حرف اوله کاش همه دولتمردان ارزشیابی میشدند کارنامه کاریشون زیر سوال بود مشکل فساد اقتصادی یه طرف مشکل پارتی بازی در شغلهای حساس طرف دیگر
مردم خسته اند امثال شما قاسم سلیمانی ها امید مردم هستید امیدوارم همیشه با صلابت باشید امثال طبری زیاده و امثال شیرمردانی چون شما کم انشاءالله موفق و مؤید باشید
بانو
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
2
اقای قهرمانی خدا حفظتون کنه ان شاالله که همیشه سالم وسلامت باشید ،من از خدای بزرگ میخوام که ان شاالله شما وامثال شما رو برای این کشور ومردمش حفظ کنه
ناشناس
Netherlands
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
0
2
درپناه خدا یاحق آقای قهرمانی گرامی
احسان
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
0
3
کاش به همه ما ده شصتیها توی مملکت اعتماد میکردن تابدانن چه کارهایی می توانیم انجام دهیم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
1
0
این حرفهای آقای قهرمانی بیشتر می توان گفت خارج شدن از جاده عدالت است نه شجاعت
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}