خرازی: بایدن به برجام باز می‌گردد کدام مسئولان تاکنون با مردم درگیر شده و کتک کاری کرده‌اند؟ هشدار سفیر ترامپ در تل‌آویو به لغو تحریم‌های ایران واکنش قالیباف به ماجرای سیلی نماینده مجلس به سرباز راهور واکنش پلیس به خبر سیلی نماینده مجلس به سرباز راهور رئیس سازمان بازرسی: دریافت هزینه «خدمات دارویی» توسط داروخانه‌ها وجاهت قانونی ندارد سیلی نماینده مجلس به سرباز راهور + فیلم قالیباف: مشکل کشور هزینه است | مابه‌التفاوت ارز مال مردم است از هیولا، خودرو جو بایدن، چه می‌دانیم + فیلم پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین علوی سبزواری سخنگوی کمیسیون تلفیق: پیشنهاد حذف غربالگری زنان باردار را به حساب مجلس نگذارید عراقچی: هیچ قصدی برای تماس با آمریکا نداریم | برجام قالب صحیحی برای انجام گفت‌وگوست عراق پروازهایش به ایران را از سرگرفت روحانی: تا ۶ ماه آینده باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم | واکسیناسیون از این ماه آغاز خواهد شد بازخوانی واکنش‌ها به تخریب رئیس جمهور در رسانه ملی رئیس جمهوری جدید آمریکا در عمل آیا سیاستی متفاوت با ترامپ در پیش می‌گیرد؟ شلیک به گفت‌وگو از «زاویه» دیگر
خبر ویژه

وزیر کشور: بنایی بر تعطیلی ادارات نداریم

  • کد خبر: ۵۱۰۴۸
  • ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
وزیر کشور: بنایی بر تعطیلی ادارات نداریم
رحمانی فضلی گفت: تعطیلی ادارات تهران مطرح نشده است. به روسای ادارات این اختیار داده شده است که حتی کمتر از یک سوم نیروها را به کار بگیرند. امروز در ستاد تصویب شد تا همه کسانی که به ادارات مراجعه می‌کنند باید کارت ملی داشته باشند تا بر اساس کدملی وضعیت بیمار بودن یا نبودن آن‌ها بررسی شود.
به گزارش شهرآرانیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در برنامه تیتر امشب با اشاره به اقدامات انجام شد در حوزه جریمه محدودیت‌های شبانه اظهار کرد: روزی ۲۲ هزار و در برخی مناطق هم ۲۶ هزار خودرو جریمه شدند.

وی افزود: یک نکته را باید بگویم که در شرایط غیرکرونایی و شرایطی که مردم آمادگی نداشته باشند و اصناف میل همکاری نداشته باشند اگر همه نیرو‌های قهریه را هم پای کار بیاوریم باید بگویم که ده درصد مغازه‌ها هم تعطیل نخواهد شد، اما امروز‌ می‌گویم که در بسیاری از مناطق بالای ۹۰ درصد اصناف تعطیل شده اند.

وزیر کشور گفت: البته این تعطیلی‌ها هزینه‌های بسیار زیادی هم دارد، اما دولت تلاش می‌کند تا بخشی از خسارت را جبران کند. ما با موضوع جان مردم و سلامتشان مواجه هستیم.

وی ادامه داد: امروز ۸۰۰ هزار نفر مبتلا شده اند و حتی اگر بگوییم ۱.۶ میلیون مبتلا هستند می‌شود دو درصد از جمعیت ایران و همه این کار‌ها و محدودیت‌ها برای ۲ درصد کل جمعیت است.

رحمانی فضلی بیان کرد: ۹۸ درصد مردم کشور سالم هستند، اما اگر همین ۲ درصد را کنترل نکنیم همه آن ۹۸ درصد مابقی هم مبتلا خواهد شد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا گفت: ما از مردم می‌خواهیم تا با کوچک‌ترین علامتی به سراغ تست دادن بروند امروز وضعیت تست گیری‌های ما در دو هفته اخیر بسیار خوب شده است و قول داده شده است که تا روزی صد هزار کیت تست سریع تولید شود.

به گفته وی مرحله اول اقدامات همکاری مبتلایان است و مرحله دوم همکاری سایر مردم برای انجام دستورالعمل‌ها است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: امروز در قرارگاه مرتب جلساتی برگزار می‌شود. برای حذف افراد زیاد در جلسات این روز‌ها با کمیته‌های تخصصی جلسه برگزار می‌کنیم و با همه فرمانداران که جمعیتشان ۴۵۰ نفر بود و با بیش از ۱۲۰۰ نفر از بخشداران هم به صورت مجازی جلسه داشتیم.

رحمانی فضلی گفت: روزانه ارتباطمان با فرمانداران و بخشداران برقرار است و بر ضرورت اجرای درست طرح‌ها تاکید شده است و امیدواریم در پایان این هفته بتوانیم جمع بندی عملکردمان را ارائه کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: با استانداران به صورت روزانه ارتباط داریم و همه می‌گویند که روند بیماری نزولی است البته باید همچنان تلاش‌ها را به شدت اجرا کنیم.

وی در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه محدودیت‌ها از ساعت ۲۱ اجرا می‌شود، اما قبل از آن ترافیک زیادی در خیابان‌ها وجود دارد آیا این خودش ابتلاء را افزایش نمی‌دهد گفت: موضوع تردد شبانه یک حلقه از یک زنجیره بود، وقتی مغازه‌ها در روز تعطیل باشد وقتی ادارات تعطیل باشد طبیعتاً مردم شب‌ها به شب نشینی می‌روند و شاید به برخی محل‌هایی بروند برای تفریح و این ابتلاء را بیشتر می‌کند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در خصوص ترافیک جمعیت در اتوبوسرانی و مترو هم گفت: قرار شده است از ظرفیت اتوبوس‌های ارتش و سپاه و سایر ارگان‌ها استفاده کنیم تا تجمع در ناوگان اتوبوسرانی کاهش یابد. همچنین مقرر شد تا یک سری از واگن‌های موجود در گمرک هم هرچه سریع‌تر ترخیص شده و به مترو اختصاص پیدا کند.

رحمانی فضلی گفت: امروز در حوزه سوار شدن به اتوبوس و هواپیما و قطار افرادی را داشتیم که کرونایی بودند، اما از طریق رهگیری این افراد از سفر آن‌ها جلوگیری شد.

وی ادامه داد: امروز در ستاد تصویب شد تا همه کسانی که به ادارات مراجعه می‌کنند باید کارت ملی داشته باشند تا بر اساس کدملی وضعیت بیمار بودن یا نبودن آن‌ها بررسی شود.

وزیر کشور بیان کرد: رسانه‌ها به خوبی و هوشمندانه وارد این عرصه برای اطلاع رسانی به مردم شده اند و انگیزه عمومی در مردم ایجاد شده است که باید یک سری از ضوابط و دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا افزود: موضوعی که درباره تعطیلی گفته شد به معنای تعطیلی کامل نبود بلکه منظور این بود که حداکثر یک سوم کارمندان به کار گیری شوند یعنی با کمتر از یک سوم کار خودش را ادامه دهد.

وی ادامه داد: قرار نیست خدمات رسانی به مردم متوقف شود، مردم می‌توانند به ادارات مراجعه کنند، اما تعداد کارمند کمتری در آنجا خدمت رسانی خواهند کرد.

رحمانی فضلی در خصوص پلمب اصناف هم گفت: در اجرای هر قانونی بالاخره یک سری قانون‌شکن و متخلف وجود دارد، اما در این حوزه تخلفات حداقلی بوده است. به صورت روزانه و بر اساس بازدید‌ها حدود ۵۰۰ هزار فقره بازدید میدانی شده است که حدود ۱۲ هزار واحد پلمب شده است.

وی در خصوص اینکه برای برخی این سوال است که چرا صحن علنی مجلس برقرار است یا در ادارات چرا کارکنان فاصله شأن کم است گفت: ما هر کجا که ببینیم دستورالعمل‌ها رعایت نمی‌شود تذکر می‌دهیم.  درخصوص مجلس دکتر نمکی به هیأت رئیسه نامه نوشتند، اما دوستان استدلالشان این بود که مجلس فضایش بزرگ است و گفتند هوا در تهویه است.

وی تاکید کرد: اگر شاهد هر تجمعی خارج از شاخص‌های معین شده مواجه شویم حتماً به مسؤولان و دست اندرکاران تذکر خواهیم داد.

وزیر کشور گفت: البته نظر ستاد و قرارگاه و وزارت بهداشت این است که بهتر بود جلسات مجلس هم تشکیل نمی‌شد، اما خب دوستان هم استدلال خودشان را داشتند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در خصوص اجرای طرح شهید سلیمانی هم گفت: در خیلی از جا‌ها به مردم اطلاع رسانی شده و بسیج به عنوان یاور نیرو‌های بهداشتی وارد عمل شده است و در عین حال ۲۰ هزار نفر از جمعیت هلال احمر هم پای کار آمدند.

رحمانی فضلی وی در خصوص هفت محور کلان اجرایی طرح‌های مصوب هم گفت: بحث محلات تنها ۵۰ درصد پیشرفت داشته است در این حوزه‌ها هماهنگی زیادی میان دستگاه‌های متولی نیاز است.

وی گفت: حوزه دیگر بحث قرنطینه بوده است که باز هم نیازمند فضا برای قرنطینه سازی بودیم، به همین منظور در قرارگاه یک سری هتل و مسافرخانه‌ها را در اختیار گرفته اند که برای قرنطینه بشود از آن‌ها استفاده کرد.

وزیر کشور گفت: حوزه دیگر موضوع کمک معیشت بود که مقرر شد به هر نفر از افراد نیازمند نفری صد هزار تومان داده شود که البته ما خودمان هم می‌دانیم این عدد خیلی رقم زیادی نیست، اما توان دولت بوده است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در خصوص اینکه مسؤولین وزارت بهداشت افقشان این است که بیماران در خانه بمانند و سایر مردم بتوانند به زندگی عادی ادامه بدهند نظر شما چیست گفت: یکی از حلقه‌های اینگونه کار‌های الکترونیک محور رهگیری بیماران است.

وی افزود: هدف باید کنترل ویروس و مدیریت کردن آن باشد و باقی کار‌ها ابزار رسیدن به این هدف است. ما باید میزبان این ویروس را سریع شناسایی کرده و سپس قرنطینه کرده و دست آخر او را درمان کنیم.

رحمانی فضلی بیان کرد: ما فردی را داریم که مبتلا به کرونا بوده است و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته فهمیده ایم به شانزده استان تردد کرده است! نکته دیگر این است که رهگیری بیماران کرونایی به ما نشان داد که هفتاد و پنج درصد مبتلایان قرنطینه را نقض کرده اند.

وزیر کشور افزود: هر چقدر در کنترل و شناسایی آن ۲ تا ۳ درصد مبتلا نسبت به کل جمعیت کشور موفق شویم می‌توانیم برای آن ۹۷ تا ۹۸ درصد افراد سالم محدودیت‌ها را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: اگر به درستی شناسایی مبتلایان انجام شود و سپس اگر قرنطینه سازی‌های خانگی و در گام سوم درمان درست اجرا شود محدودیت‌ها را می‌توان کاهش داد.

فرمانده قرارگاه مقابله با کرونا در خصوص شناور شدن ساعت کار ادارات برای کاهش ازدحام و طرح‌های اینچنینی هم گفت: طرح‌های متعددی به ما رسیده است و دوستان ما در حال مطالعه بر روی این طرح‌ها هستند.

رحمانی فضلی گفت: اگر پیشنهادی اقتصادی باشد به کمیته اقتصادی می‌رود و به طور کلی هر پیشنهادی به کمیته تخصصی خودش ارائه می‌شود و مجموعه این پیشنهاد‌ها در قرارگاه مطرح می‌شود.

وزیر کشور در پایان گفت: فرایند بزرگی برای هر کدام از پیشنهاد‌ها طی می‌شود، اما باید برای طرح هر پیشنهادی یک نگاه کلی و جامع نگر داشته باشیم و فراموش نکنیم که جامعه هم تاب آوری خاصی دارد.
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}