تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در شورای عالی شهرسازی و معماری حمایت از حقوق مصرف‌کننده با بازنگری فرآیند‌های تولید و تمرکز بر زنجیره ارزش نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: کرونا زمینه‌ای برای شناخت فرصت‌ها شد انتخابات شورای شهر مشهد به صورت تمام الکترونیکی انجام می شود پروژه‌های عمرانی مشهد از ۱۵ اسفند تعطیل می شوند بازگشایی درهای باغ خونی مشهد در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ حیدری: مشهد، سزاوارترین مکان برای ترویج فرهنگ گفتگو است دسترسی دوم ایستگاه شهید کاوه خط دو قطارشهری آماده بهره برداری شد تقاطع ابوطالب مشهد با پیشرفت ۹۴ درصدی تا چند روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد تخصیص اعتبار برای پایان پروژه‌های ناتمام، اولویت اول بودجه سال آینده شهرداری مشهد مسافران نوروزی مشهد با چمدان‌های بلاتکلیف ساخت راه‌آهن گرگان - ‌مشهد با تأمین منابع مالی از بازار بورس ساخت راه‌آهن گرگان - مشهد با کمک بازار سرمایه طی ۵ سال شهروند خبرنگار| گلایه شهروند از اتوبوس های فرسوده + پاسخ روابط عمومی سازمان اتوبوس رانی مشهد شهروندخبرنگار | ناهمواری سطح زمین با دریچه فاضلاب در بلوارشهید مفتح مشهد شهروند خبرنگار |نمای زیبایی از کوه های حصار ۳۱۴ دستگاه خودرو در ورودی‌های مشهد جریمه شدند طرح درخواست نهال رایگان در مشهد تمدید شد ۸۰۰۰ دوز واکسن برای شرق کشور
خبر ویژه
ستاد کرونای خراسان رضوی با سقف ۵۰ نفر برای بازگشایی مجموعه‌های آبی و تالار‌ها مخالفت کرد
سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونای خراسان رضوی: معتقدیم باید با توجه به ظرفیت تالار‌ها و مجموعه های آبی و وسعت فضای این واحد‌ها درصد تعیین شود تا این شیوه نامه به نحوه صحیح اجرا شود.
امیررضا وثوقی | شهرآرانیوز؛ جانشین فرمانده انتظامی خراسان رضوی با اشاره به تأثیر محدودیت‌های ترددی در کنترل شیوع کرونا گفت: با ابلاغ طرح ممنوعیت در رفت و آمد خودرو‌ها در مبادی بین شهری و معابر شهری، تاکنون ۳۴۹ هزار مورد اعمال قانون در استان، برای خودرو‌های متخلف از طریق جریمه نقدی یا انتقال خودرو به پارکینگ انجام گرفته است.

سردار ابراهیم قربان زاده در نشست خبری ستاد مقابله و پیشگیری از کرونای استان با تأکید بر اینکه تردد‌ها و سفر‌های بین شهری عاملی برای انتقال و شیوع ویروس کروناست، افزود: طبق آمار، با آغاز طرح اعمال ممنوعیت تردد در مناطق قرمز و نارنجی، میزان ورود خودرو به خراسان رضوی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۴۳ درصد و همچنین خروج خودرو از استان نیز ۴۰ درصد با کاهش مواجه بوده است.

وی ادامه داد: با رفع این محدودیت‌ها میزان سفر‌ها به شکل چشمگیری افزایش یافته که براین اساس میزان خودرو‌های ورودی به استان ۲۳ درصد افزایش و میزان خودرو‌های خروجی نیز ۲۱ درصد نسبت به زمان اعمال محدودیت‌ها افزایش داشته است.
وی گفت: در روز‌های گذشته با توجه به ایام شهادت حضرت زهرا (ع) ورود خودرو به مشهد ۱۴ درصد افزایش یافته است و طبق این آمار خروجی خودرو نیز با افزایش پنج درصدی مواجه بوده است که نشان از افزایش تراکم جمعیت در این شهر دارد.


ابتلای بیش از ۲۷۰۰ پلیس استان به کرونا

جانشین فرمانده انتظامی استان اظهار کرد: از ابتدای کرونا ۲۷۵۲ نیروی پلیس استان به کرونا مبتلا شده اند و ۶ نفر از آن‌ها نیز جان خود را از دست داده اند.
قربان زاده گفت: پلیس در ابعاد مختلف، به ویژه در زمینه نظارت، اقدامات ویژه‌ای انجام داده است. حدود ۱۴۳ هزار بازدید از واحد‌های صنفی صورت گرفته است که ۷۱‌هزار مورد تذکر و اخطار داده شده است. برای ۱۲ هزار نفر از این اصناف متخلف صورت جلسه تنظیم شده است و ۴۰۰۰ واحد صنفی در این مدت پملب شده اند.
وی تصریح کرد: در شرایطی که برخی ارگان‌ها با یک سوم ظرفیت خود فعالیت می‌کردند، نیروی انتظامی به شکل تمام وقت در کنار مدافعان سلامت برای پیشگیری از کرونا گام برداشته است.


ثبات در وضعیت کرونای استان

سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونای استان نیز در این نشست با تأکید بر ایجاد و تقویت کمیته‌های نظارت گفت: کارکنان ادارات باید در محل کار حاضر شوند و دورکاری فقط برای افرادی اجرا می‌شود که دارای شرایط یا بیماری خاص باشند. آموزشگاه‌های فنی وحرفه‌ای و موسیقی با یک سوم ظرفیت و در شرایطی با تهویه هوای مناسب اجازه فعالیت دارند. محمدحسین بحرینی با اشاره به شیوه نامه ابلاغی ستاد کرونا برای بازگشایی تالار‌ها و مجموعه‌های آبی افزود: سقف ۵۰ نفر برای بازگشایی این مجموعه‌ها در نظر گرفته شده است که ستاد استانی مقابله با کرونا با تعیین این ظرفیت مخالف است و آن را اشتباه می‌داند. وی ادامه داد: معتقدیم باید با توجه به ظرفیت تالار‌ها و وسعت فضای این واحد‌ها درصد تعیین شود تا این شیوه نامه به نحوه صحیح اجرا شود.

وی بیان کرد: اجرای شیوه نامه‌ها نسبت به اواخر پیک سوم ضعیف شده است و این موضوع احتمال وقوع پیک چهارم را می‌دهد. در هفته اخیر با اینکه آمار فوتی‌ها و ابتلا به کرونا در کشور صعودی بوده، اما وضعیت در استان ثابت مانده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه میزان نمونه‌های مثبت در استان افت شایان توجهی داشته است، افزود: در گذشته نمونه‌های مثبت ۶۲ درصد کل نمونه‌ها بوده است، اما در شرایط فعلی این آمار به ۸ درصد کاهش پیدا کرده است که نشان از افزایش نمونه گیری‌ها و کاهش بروز ابتلا به کرونا در استان دارد.
وی روند تأیید و تشخیص شهدای سلامت را پیچیده‌تر از دوران دفاع مقدس دانست و اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که افراد خارج از بیمارستان و فضای درمانی به کرونا مبتلا شده باشند که وظیفه بررسی این موارد با کمیته استانی است. بحرینی با اشاره به اینکه از ۳۰ فوتی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی پرونده ۲۱ نفر به تهران فرستاده شده است، ادامه داد: هنوز پاسخی از تهران در زمینه تأیید یا رد شهادت این همکاران به علوم پزشکی مشهد فرستاده نشده است و خانواده این افراد باید تا مشخص شدن وضعیت این پرونده‌ها و تکمیل آن صبر کنند.

سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونای استان نقش سفر‌ها در ایجاد و شیوع مشکلات ناشی از کرونا را مهم ارزیابی کرد و افزود: تعداد شایان توجهی از ۶ هزار خودرویی که در روز‌های تعطیل گذشته وارد قشم شده اند، شهروندان مشهدی بوده اند. طبق شیوه نامه‌های فعلی خودرو‌ها می‌توانند به مشهد ورود یا خروج داشته باشند، اما شهروندان مشهدی باید با رعایت شیوه نامه‌ها و خودداری از سفر‌های غیرضروری هوای شهر خود را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی در زمینه نرخ بروز و درگیری با کرونا در رتبه پنجمین استان خوب کشور قرار دارد افزود: کل بستری‌های کرونایی استان اکنون ۴۹۶ نفر است که این آمار نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است و تعداد بیماران در بخش‌های ویژه با اینکه در هفته دوم دی ماه ۲۱۵ نفر بوده، اکنون به ۱۸۸ نفر رسیده است. همچنین میانگین فوتی‌ها در استان نسبت به پیک سوم با ۹۰ درصد کاهش مواجه بوده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در یک ماه گذشته افزایش معناداری در ابتلای جوانان و کودکان به کرونا در استان گزارش نشده است، گفت: این موضوع در استان‌های تهران و اصفهان بیش از دیگر استان‌های کشور شاخص بوده است.


قدردانی از شهرداری برای رعایت شیوه نامه‌ها در مراسم عزاداری

همچنین معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این نشست با قدردانی از شهرداری مشهد و استانداری در زمینه اجرای مراسم عزاداری حضرت فاطمه (س) در عرصه میدان شهدا با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی گفت: با توجه به مصوبه ستاد کرونا، دسته روی در روز شهادت بسیار محدود بود و نمره شهر مشهد در مراسم فاطمیه از ۱۰۰ نمره بالای ۷۰ است. مهدی قلیان با بیان اینکه ۵۰ درصد رعایت شیوه نامه‌ها در نانوایی‌ها به مراجعان بستگی دارد، افزود: در روز‌های کرونایی از حدود ۴ هزار نانوایی استان حدود ۴۸ هزار بازدید صورت گرفته است و در این زمینه ۵ هزار اخطار، حدود ۲ هزار ارجاع به دادگاه و ۴۸۸ مورد پلمب صورت گرفته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}