خبر فوری
گفت‌وگو با مژگان خوش‌اندام که به‌تازگی نخستین آلبومش را بر پایه نوا‌های موسیقی مقامی منتشر کرده است
مژگان خوش‌اندام، بانوی آهنگ‌ساز خراسانی به‌تازگی (بهمن ۱۳۹۹) نخستین آلبومش با نام «موژان» را منتشر کرده است. او می‌گوید: این آلبوم، منتخبی از آثارم است که با همراهی خواهرم، مرجان تهیه و ضبط شده است و دست‌آورد همه عمر کاری‌مان تا امروز است که در اختیار مخاطبان خود قرار داده‌ایم.
سمیرا شاهیان | شهرآرانیوز - اصالت خراسانی دارد؛ پدرش متولد قوچان و مادرش زاده تربت‌حیدریه است. علاقه‌مندی به رشته هنر باعث شد ابتدا مدرک لیسانس خود را در رشته نقاشی ایرانی از دانشگاه فرهنگ و هنر مشهد و لیسانس دومش را در رشته آهنگ‌سازی از دانشگاه فرهنگ و هنر تهران بگیرد. سپس فعالیت حرفه‌ای‌اش در موسیقی ایرانی آغاز کرد و طولی نکشید که آهنگ‌سازی و تنظیم، گرایش موردعلاقه‌اش در موسیقی شد.

مژگان خوش‌اندام، متولد هفدهم خرداد ۱۳۶۰ در مشهد است. این بانوی آهنگ‌ساز خراسانی که از نوزده‌سالگی مربی موسیقی و مدرس صداسازی و داور مسابقات فرهنگی و هنری آموزش‌وپرورش بوده است، در دوران فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان آهنگ‌ساز به کسب عناوین متعدد جشنواره‌ای از جمله مقام نخست بخش آهنگ‌سازی جشنواره مقاومت؛ تهران ۱۳۹۲ و مقام نخست بخش آهنگ‌سازی جشنواره خنیاگران؛ لرستان۱۳۹۱ و ۱۷ عنوان مقام نخست برای گروه نوازی در جشنواره‌های داخلی رسیده‌است.

آهنگ‌سازی برای بیش از سی قطعه موسیقی با کلام و آهنگ‌سازی و تنظیم دو تئاتر موزیکال به کارگردانی منصور جهانبخش و ساخت موسیقی متن برای تئاتر و فیلم «سنجاق» به کارگردانی منصور‌جهانبخش و سریال پویانمایی به کارگردانی حامد حافظیه و محسن چوبدار از دیگر فعالیت‌های حرفه‌ای مژگان‌خوش‌اندام است، اما آهنگ‌سازی و تنظیم قطعات موسیقی سنتی و محلی بیشترین حجم کاری ده سال گذشته او را به خود اختصاص داده است.


آلبوم موژان

«موسیقی خراسانی، این گنجینه تمام‌نشدنی سرشار از عشق و نوا‌های به‌یادماندنی را بسیار دوست می‌دارم» این جمله آغازین مژگان خوش‌اندام، بانوی آهنگ‌ساز خراسانی است که به‌تازگی (بهمن ۱۳۹۹) نخستین آلبومش با نام «موژان» را منتشر کرده است. او می‌گوید: این آلبوم، منتخبی از آثارم است که با همراهی خواهرم، مرجان تهیه و ضبط شده است و دست‌آورد همه عمر کاری‌مان تا امروز است که در اختیار مخاطبان خود قرار داده‌ایم. «موژان» با تلفیق نوا‌های شمال خراسان و نوا‌های آهنگ‌سازی شده در درآمد‌ها و تنظیم‌های چندصدایی، موسیقی محلی شمال خراسان را برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان موسیقی ایرانی ارائه می‌کند؛ و به لطف نوازندگی هنرمندان حرفه‌ای و خوب به‌ویژه استاد اردشیر کامکار که همکاری‌شان در نوازندگی کمانچه آلبوم موژان برایمان بسیار ارزشمند بود، نتیجه زحمتمان جلوه‌ای ویژه پیداکرده است.


انتشار مجازی «موژان»

بحران شیوع کرونا هر فعالیتی را تحت‌تأثیر قرار داده است تا آنجا که این آهنگ‌ساز می‌گوید: به دلیل همه‌گیری کرونا، امکان انتشار فیزیکی آلبوم وجود نداشت، اما با انتشار آلبوم در بستر فروش اینترنتی، موژان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. البته با توجه به اینکه این آلبوم تازه منتشر شده است هنوز در جریان تعداد فروش آن در بستر‌های مجازی نیستم.

به باور خوش‌اندام انتشار آلبوم در شرایطی که قانون حق نشر یا کپی‌رایت رعایت نمی‌شود، صرفه اقتصادی ندارد، اما قصد هنرمندان، افزایش گرایش قشر جوان به موسیقی بومی است که می‌خواهند نوع جذابی از موسیقی را به گوش آن‌ها برسانند. او می‌گوید: آثار بومی که سرشار از عشق هستند سینه‌به‌سینه از نسلی به نسل بعد انتقال داده شده‌اند تا همچنان آواز‌های محلی زنده بمانند.
 
با توجه به هزینه‌های بالای ضبط حرفه‌ای موسیقی، شاید انتشار آلبوم موسیقی به‌تن‌هایی به‌عنوان یک فعالیت اقتصادی، مقرون به‌صرفه نباشد؛ به‌ویژه که دانلود غیرمجاز آثار و بی‌توجهی به حقوق مؤلف معضلی است که معمولا به فعالیت هنرمندان آسیب می‌رساند و این معضل در کشور ما بسیار شدید است. امیدوارم با اطلاع‌رسانی هوشمندانه اصحاب رسانه هر روز در ارتقای سطح فرهنگ و احترام به حقوق مؤلفان و مصنفان شاهد پیشرفت‌های روزافزون هنرمندان استان و کشورمان باشیم.


مانعی برای فعالیت بانوان نیست

این آهنگ‌ساز که به‌تشویق پدر و مادرش، نوا‌های فوکلور منطقه خراسان را از کودکی زمزمه کرده و در محضر استادانی همچون استاد مسعود ابراهیمی و استاد شاکری سود برده؛ بر این باور است تفاوتی برای فعالیت در این رشته هنری بین خانم یا آقا بودن وجود ندارد: هرچند که تعداد آهنگ‌ساز‌های خانم در دنیا کم هستند، اما مانعی برای فعالیت خانم‌ها در این حوزه وجود ندارد.


بیشتر کارم آهنگ‌سازی است

خوش‌اندام در آهنگ‌سازی، چند سال شاگرد محمد امیدوار تهرانی بوده که بعد از آن در دانشگاه و رشته آهنگ‌سازی این اقبال را پیداکرده است که از محضر استادان متعدد بهره ببرد. او با اینکه مدرس صداسازی در آموزش‌وپرورش است، بخش کمی از زمان کاری‌اش را به تدریس موسیقی اختصاص داده و آهنگ‌سازی و تنظیم موسیقی، بخش اصلی کار او محسوب می‌شود.

این بانوی هنرمند خراسانی می‌گوید: ازاین‌رو چندان احاطه‌ای به وضعیت آموزش موسیقی در کلان‌شهر مشهد ندارم؛ اما در مورد زمانی که خودم آموزش موسیقی می‌دیدم برای کلاس‌های تخصصی موسیقی و شرکت در رشته آهنگ‌سازی در دانشگاه به رفت‌وآمد هفتگی به تهران به مدت چند سال ناچار شدم. البته اکنون آموزشگاه‌ها و استادان خوبی در مشهد هستند و این موضوع باعث خوشحالی است.


آلبوم دوم؛ «کهن دیار، خراسان بزرگ»

خوش‌اندام که در میانه راه تهیه آلبوم دوم نیز هست، بخشی از کارش در زمان نوشتن موسیقی، فعالیتی انفرادی و بخشی از آن که مربوط به اجرا و هدایت نوازندگان محسوب می‌شود، فعالیت گروهی است و می‌گوید: من از هر دو بخش به یک اندازه لذت می‌برم، اما اکنون فعالیت من با گروه موسیقی موژان است. گروه موژان به سرپرستی خودم و خواهرم دو سال است که فعالیتش را شروع کرده است.

«کهن دیار، خراسان بزرگ» عنوان آلبوم دوم این آهنگ‌ساز خراسانی است که می‌خواهد به نغمه‌ها و نوا‌های خراسان کهن از شمال و جنوب خراسان تا افغانستان و تاجیکستان و پاکستان بپردازد.

برای خوش‌انـدام علاقه به موسیقی‌های محلی خراسان بزرگ انگیزه تولید آلبوم دوم گروه موژان شده است: برخلاف اینکه تولید آلبوم موسیقی، فرآیندی بلند مدت است، توقف تولید آلبوم در گروه موژان باب میلم نیست، زیرا به دلیل غنی و زیبا بودن نغمه‌های خراسانی به موسیقی مقامی علاقه‌مند شده‌ام و آلبوم موژان نیز بر پایه موسیقی شمال خراسان شکل‌گرفته است.
 
 
بانوی آهنگ‌ساز خراسانی به‌تازگی نخستین آلبومش را بر پایه نوا‌های موسیقی مقامی منتشر کرده است
 
 
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}