وزیر بهداشت در مشهد: خراسان‌رضوی در معرض خطر ورود ویروس کرونای هندی؛ مرز‌ها را محکم کنید رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: ما برحضور افراد کارآمد این شورا همچنان تأکید داریم دکتر نمکی، وزیر بهداشت وارد مشهد شد قربانیان کرونا در خراسان رضوی؛ همچنان ۲ رقمی | روند بستری رو به کاهش ساخت سومین بیمارستان دولتی مشهد؛ منتظر ابلاغ تهران فاز اول پروژه تقاطع غیر همسطح زندگی (مصلی) به بهره برداری رسید  تاجر آرژانتینی در بارگاه منور رضوی به دین مبین اسلام مشرف شد انتقاد رئیس شورای شهر مشهد از بسته بودن درب آرامگاه فردوسی درباره احیای آثار کهن در موزه‌های آستان قدس رضوی که به دوران صفویه برمی‌گردد زمین‌خواری ۶ هزار هکتاری در حریم مشهد وضعیت شکننده کرونا در مشهد | وضعیت قرمز شهر به نارنجی تغییر رنگ داد مسیر پیاده راه جلوخان فردوسی تا هارونیه هم زمان با بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی افتتاح شد شهروند خبرنگار| نمایی از ورودی شاندیز در خراسان رضوی عملیات حفاری تونل خط چهار ۳۰ اردیبهشت از دو جبهه آغاز می‌شود فردا، یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، آب شرب برخی از مناطق مشهد قطع می‌شود شهردار مشهد: عمران در توس ادامه دارد، هر چند اقداماتی خارج از وظیفه شهرداری است جای خالی محله‌ای با معماری ایرانی اسلامی در مشهد به سوی نظم در معماری شهر مشهد پیش می‌رویم واکسیناسیون سالمندان مثبت ۷۶ سال در مشهد آغاز شد جریان‌سازی فرهنگی ۴ ساله به‌یاد حکیم توس | اقدامات مدیریت شهری مشهد برای توسعه و بهسازی توس
خبر فوری

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی

  • کد خبر: ۶۴۰۲۲
  • ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی
شمار بستری‌های روزانه کرونا در خراسان رضوی به ۳۴۹ نفر و سر جمع بستری‌ها به ۱۲۲۸ افزایش یافته است.
امیررضا وثوقی | شهرآرانیوز؛ با توجه به هشدار‌های اخیر در زمینه تغییر شرایط پایتخت کشور از رنگ قرمز به سیاه و احتمال حاکم شدن شرایط فوق حاد کرونایی در تهران، در تشریح وضعیت مبتلایان به کرونا در کلان شهر مشهد، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هنوز وضعیت کرونا در مشهد به مرحله سیاهی نرسیده است، اما در صورتی که دستورالعمل‌ها جدی داده نشود و محدودیت‌ها برای تعطیلی اماکن عمومی و واحد‌های صنفی مطابق با به شیوه‌های ستاد ملی کرونا اجرا نشود، تعداد مبتلایان به کرونا با سرعت فعلی افزایش می‌یابد و وضعیت خوبی نخواهیم داشت.
 
مهدی قلیان در گفتگو با شهرآرا درباره وضعیت بحرانی کنونی مشهد این گونه گفت: روند مبتلایان به کرونا در استان همچنان رو به افزایش است و براساس این آمار تعداد بستریان روزانه استان به ۳۴۹ نفر و مجموع بستری  شدگان نیز به ۱۲۲۸ افزایش یافته است.

وضعیت سیاه در کمین استان

پیشنهاد‌هایی برای شب‌های احیا

وی با بیان اینکه تعداد فوتی‌های استان همچنان دو رقمی است، گفت: طبق دستورالعمل‌ها نمی‌توانیم اطلاعات دقیق تعداد فوت شدگان کرونایی استان را اعلام کنیم، اما خراسان رضوی نزدیک ۷ میلیون جمعیت دارد و ۹ درصد جمعیت کل کشور را پوشش می‌دهد؛ به این ترتیب آمار فوتی‌های کرونا نسبت به تعداد کل جان باختگان کشور به همان میزان تغییر می‌کند؛ با این حال تعداد فوتی‌های استان مقداری کمتر از این نسبت است. وی درباره برگزاری مراسم شب قدر در ماه رمضان نیز گفت: برنامه‌های شب‌های احیا در ماه مبارک رمضان به صورت پیشنهادی ارائه شده است، اما هرگونه برنامه‌ای باید در فضای باز و با فاصله ۴ متر مربع برای هر نفر برگزار شود. با این حال پیشنهاد‌های مطرح شده برای این شب‌ها قطعی نیست.


فاجعه انسانی در حال وقوع است

رئیس سازمان نظام‌پزشکی مشهد نیز از قرار گرفتن ایران در جایگاه هفتم مرگ‌و‌میر بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد و گفت: راهی جز قرنطینه شهر‌ها و واکسیناسیون گسترده در مقابل این‌فاجعه انسانی که در حال رخ دادن است نداریم.
علی بیرجندی‌نژاد وضعیت بیمارستان‌ها را باورناپذیر خواند و گفت: به اذعان بسیاری از همکارانمان در بسیاری از اورژانس‌ها نزدیک به تکمیل ظرفیت هستیم و ادامه این‌روند باعث خواهد شد تختی برای بستری بیمار جدید نداشته باشیم.


اولویت شیوه نامه‌ها در حرم رضوی

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی نیز اعلام کرد که در روز‌های اخیر تعداد خادمان سلامت حرم مطهر رضوی حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است؛ همچنین همه فضا‌های مورد استفاده زائران روزانه در ۳ مرحله توسط نیرو‌های واحد بهداشت اداره خدمات عمومی این معاونت ضدعفونی می‌شود. به گفته امین بهنام در صحن‌های مرکزی حرم مطهر رضوی نماز جماعت برگزار نخواهد شد، اما در صحن‌های پیرامونی فرش‌ها با رعایت فاصله ۴۰ سانتی متر از هر طرف پهن می‌شود و روی هر فرش شش متری نیز فقط ۴ نفر امکان استقرار برای اقامه نماز را دارند.
 
به گفته مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ساعات کار ۷ مرکز منتخب کرونا در مشهد افزایش یافت. به گفته محمدحسن درخشان ساعات کاری ۷ مرکز از ۲۰ مرکز منتخب کرونا در مشهد هم زمان با ماه رمضان از ۷ عصر به ۱۰ شب افزایش یافته است و سایر مراکز نیز کماکان از ۸ صبح تا قبل از اذان ادامه کار خواهند داد.
 
وی همچنین اعلام کرد که فعالیت چایخانه‌های حضرت در حرم مطهر نیز متوقف شده است و مهمان سرای حضرت رضا (ع) نیز فقط به صورت بیرون بر به زائران خدمت رسانی می‌کند. همچنین به گفته حجت الاسلام محمد اسماعیلی، مدیر فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان، نماز جماعت مساجد شهر‌های با وضعیت قرمز در استان‌های خراسان تعطیل است. به گفته حسن جعفری، مدیر روابط عمومی فرودگاه مشهد، افزایش شیوع کرونا، شمار پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد را به ۴ مورد کاهش داده است. غلامحسین طالعی، دادستان کاشمر، نیز برای متولیان یک مراسم عروسی که با جمعیت زیاد و بدون رعایت شیوه نامه‌ها برگزار شد، دستور تشکیل پرونده قضایی داد.
 
با اعلام علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، امروز ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی به کشور وارد می‌شود. قرار است مرحله اول واکسیناسیون تا هفته اول اردیبهشت به پایان برسد و در مرحله دوم در اردیبهشت ۳.۸ میلیون نفر واکسینه شوند. طبق اعلام وزارت بهداشت، روند رو به رشد فوتی‌های کرونا همچنان ادامه دارد، به گونه‌ای که ۲۹۱ نفر دیگر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و ۲۴ هزار و ۷۴۰ نفر نیز به جمع بیماران کرونایی اضافه شدند.


رئیس ستاد کرونای شهرداری مشهد اعلام کرد

تشدید دستورالعمل‌های بهداشتی درمدیریت شهری

رئیس ستاد کرونای شهرداری مشهد با اشاره به قرمز شدن وضعیت کرونایی شهر مشهد گفت: طی هفته گذشته دستورالعمل تشدید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ضدعفونی کردن اماکن مرتبط با شهرداری به‌ویژه حمل‌ونقل عمومی به همه مجموعه‌های مدیریت شهری ابلاغ شده است و برنحوه اجرایی شدن آن نظارت خواهد شد. رضا خواجه‌نائینی در جلسه ستاد کرونای شهرداری که با حضور معاون خدمات شهری و جمعی از مدیران شهری برگزار شد، اظهار کرد: پس از آنکه از سوی ستاد کرونا اعلام شد که شهر مشهد از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته است، اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در شهرداری مشهد تشدید شده است.
 
وی بیان کرد: برهمین‌اساس ضدعفونی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شامل اتوبوس‌رانی، قطار‌شهری و تاکسی‌رانی که پیش از این انجام می‌شد، تشدید شده است و ناوگان به‌صورت مستمر ضدعفونی می‌شود. رئیس ستاد کرونا و معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد تصریح کرد: همچنین اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا در پایانه‌های مسافربری شهرداری مشهد تشدید شده است و مسافران هنگام خروج یا ورود به مشهد، مورد کنترل و تب‌سنجی قرار می‌گیرند. خواجه‌نائینی با بیان اینکه براساس مصوبه ستاد کرونای استان دورکاری کارکنان در مجموعه شهرداری اجرایی شده است، تصریح کرد: اکنون با تصویب ستاد کرونای شهرداری دورکاری برای ۵۰ درصد از کارکنان به‌ویژه افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، زنان باردار و... اعمال خواهد شد. وی ادامه داد: درباره نحوه فعالیت حمل‌ونقل عمومی و همچنین بوستان‌ها و فضا‌های سبز شهر مشهد نیز پیشنهاد‌های شهرداری به ستاد کرونای استان ارائه می‌شود تا تصمیم لازم دراین‌باره اتخاذ شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}