مسیح بلوچستان ایران به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات مصمم است حریم خصوصی مردم و اطلاعات باید محفوظ بماند دکتر ظریف با وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی دیدار کرد حسین فریدون به زندان اوین منتقل شد دانشگاه باید به دانشگاه مهارت محور تبدیل شود/فرزند حوزه و دانشگاه هستم و افتخار می‌کنم مخالفت دولتی‌ها با تعطیلی پنجشنبه‌ها رصد فعالیت نامزدهای احتمالی انتخابات استقرار شعبه‌ای از ثبت اموال مسئولان در مجلس بعد از اربعین تعطیلی پنجشنبه‌ ها مورد موافقت دولت قرار نگرفت دوستان ما، ما را فراموش نکرده‌اند، آن‌ها به زبان به آمریکا احترام می‌کنند و در عمل با ما کار می‌کنند جزئیات و حواشی دستگیری روح‌ الله زم، گرداننده کانال معاند آمد‌نیوز رئیس ‌جمهور در نشست خبری: نمی‌خواهیم قیمت سوخت را بالا ببریم اولین فیلم از دستگیری روح الله زم و اعترافات او فیلم/ جزئيات عمليات ويژه اطلاعات سپاه در دستگيری روح الله زم خنثی کردن ۲ عملیات بمب‌گذاری در مسیر زائران اربعین در خوزستان عیادت رهبر معظم انقلاب از آیت الله مکارم شیرازی فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر اطلاعات از مرز شلمچه بازدید کردند به پیشرفت‌های خوبی در شکست دشمن دست یافته‌ایم مجلس با اصلاح قانون مبارزه با پولشویی موافقت کرد
خبر ویژه
رهبر معظم انقلاب:

جوانان نخبه پاره تن کشور هستند

  • کد خبر: ۶۶۷۵
  • ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۸
رهبر معظم انقلاب از جریان بددل برای دلسرد کردن و فریفتن نخبگان مستعد انتقاد کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار 2000 نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، با تأکید به مسئولان مربوط برای دنبال کردن مطالبات و پیشنهادهای نخبگان گفتند: حرکت علمیِ آغازشده در کشور نیازمند استمرار است. البته رتبه های بالای علمی ایران در برخی رشته های نوپا مانند نانو و زیست فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.
ایشان با اشاره به بازدید روز سه شنبه خود از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان، وجود انگیزه، اعتمادبه نفس و خودباوری در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه ای شوق انگیز از استمرار جریان علمی در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: این جوانان فقط نخبگان ۳۰ شرکت از ۴۰۰۰ شرکت دانش بنیان کشور بودند که این عدد باید در طول یک مدت محدود و مشخص، چندین برابر شود.
آیت ا... خامنه ای لازمه تحقق این هدف را ایجاد زیرساخت های قانونی درخصوص شرکت های دانش بنیان و رفع موانع پیش روی آن ها برشمردند و گفتند: مکررا تأکید کرده ایم که محیط کسب وکار باید اصلاح شود. مثلا مجوزی که باید ظرف یک هفته صادر شود، 6 ماه زمان نبرد. موازی کاری های غلط حذف و انحصار برداشته شود.
رهبر معظم انقلاب سپس به بیان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند. «اجرا و تحقق جدی سند راهبردی امور نخبگان» اولین نکته مورد تأکید حضرت آیت ا... خامنه ای بود. ایشان اجرای کامل این سند را موجب رفع بسیاری از مشکلات در زمینه پیشرفت علمی، تجاری سازی محصولات علمی و فناوری و حل سایر مشکلات بخش علمی خواندند و گفتند: بنیاد نخبگان موظف است به این سند بپردازد و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با به روزرسانی این سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.
«مأیوس نشدن از القائات منفی جریانی بددل که جنبش علمی کشور را انکار می کند» توصیه بعدی حضرت آیت ا... خامنه ای به جوانان نخبه بود.
ایشان افزودند: یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاه ها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است انکار، و تلاش می کند با القای اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید، و نخبگان را ناامید کند اما شما در مقابل این جریان هرگز مأیوس نشوید.
رهبر معظم انقلاب یکی دیگر از کارهای زشت این جریان بددل را دلالی و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ایران تعلق دارد و پاره تن کشور است، اما آن ها به دنبال دلسرد کردن و یا فریفتن او با وعده های پولی یا غیرپولی و موهوم هستند که مسئولان وزارتخانه های بهداشت و علوم موظف اند از دانشگاه ها در مقابل این جریان مراقبت کنند.
آیت ا... خامنه ای افزودند: برخلاف القائات این جریان، مقامات عالی کشور از مشکلات و اخبار منفی هم باخبر هستند اما یقینا جنبه های مثبت جریان علمی کشور بر جنبه های منفی آن غلبه دارد.
آیت ا... خامنه ای خاطرنشان کردند: با وجود دستاوردهای واضح، برخی افراد حرکت علمی کشور را تخریب و انکار و اگر بتوانند بر سر راه آن مانع تراشی می کنند.ایشان افزودند: البته این موانع باید برداشته شود و مسئولیت به عهده مسئولان مراکز مربوط است، اما شما جوانان عزیز به حرکت پرشوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل این جریان انحرافی ادامه دهید. ایشان برخی مشکلات اقتصادی موجود را ناشی از کمبود تحقیق علمی دانستند و افزودند: با دانش نخبگانی می توان راه حل های خوبی برای مسائل یافت.
رهبر معظم انقلاب پایبندی جدی به مبانی دینی و شرف ملی را 2 الزام مجموعه های نخبگانی برشمردند و افزودند: دانشمند ایرانی وقتی با فرهنگ اسلامی و ایرانی آمیخته می شود، عنصر راهبردیِ حیات ملت می شود و به کشور روح و توان می بخشد.
ایشان در زمینه ضرورت همراهی علم با فرهنگ صحیح افزودند: ما از شاگردی و یادگیری هیچ ابایی و ننگی نداریم اما نمی خواهیم دانشگاه های ما بازتولید «دانشگاه های آمریکایی با همان فرهنگ غلط غربی» باشند.
آیت ا... خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: شرایط ما با شرایط دیگران متفاوت است. ما باید ایرانی بیندیشیم، ایرانی فکر کنیم و ایرانی زندگی کنیم که رعایت و اجرای الگوی پیشرفت اسلامی-ایرانی می تواند به این هدف کمک شایانی کند.
ایشان تقلید از فرهنگ دانشگاه های غربی را باعث از بین رفتن نوآوری و ابتکارات علمی خواندند و گفتند: تقلید از دیگران، نوزایی و نشاط حقیقی علمی را هم از بین می برد.
رهبر معظم انقلاب در ششمین نکته سخنان خود، جامعه نخبگانی را به ایفای نقش در زمینه دیپلماسی عمومی فراخواندند.
ایشان گردآوردن «نخبگان ایرانِ فرهنگیِ بزرگ»، یعنی نخبگان قلمرو وسیع فرهنگ ایرانی در قرن های گذشته، را نمونه ای از ظرفیت بالقوه جامعه نخبگانی خواندند و افزودند: ارتباط گیری و گردآوری نخبگان منطقه غرب آسیا، جهان اسلام، محور مقاومت و حتی گردآوری نخبگان حق جوی عالم در همه کشورها از جمله آمریکا و اروپا می تواند با نوعی نهادسازی به ارائه و ترویج «دانش پاک و با شرافت» و «اندیشه درست» منجر شود.
رهبر معظم انقلاب در آخرین فراز سخنانشان بر ایجاد و گسترش امید تأکید کردند و گفتند: نخبگان، اساتید و پیشروان حرکت علمی نگذارند امید به وجود آمده برای پیشرفت علمی کشور دچار اختلال شود.ایشان در همین زمینه افزودند: در کشور البته مشکلات مختلفی وجود دارد اما نباید این مشکلات را یک طرفه و بدون توجه به موفقیت ها مدام مطرح و بر سر آن مرثیه خوانی کرد، چرا که در این صورت، امید در دل جوانان کم فروغ می شود.
ایشان نتایج «مقایسه پیشرفت های علمی دانشگاه ها در 40 سال اخیر را با قبل از انقلاب» حیرت آور خواندند و افزودند: این حرکت عظیم البته در اول راه است، اما به فضل الهی و همت نخبگان و جوانان، به اوج خواهد
رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
جامعه 13980725160549
شهرآرامترو 13980725123325
شهرآرامحله 13980725093834
شهرآرامحله 13980725093652
شهرآرامحله 13980725093337

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}