پیش‌بینی قیمت طلا فردا پنجشنبه ۲۷ خرداد مهلت ثبت‌نام مسکن ملی امروز به پایان می‌رسد تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن از ١٠٠ میلیون به ٢۵٠ میلیون تومان رسید هشدار به مشترکان تهرانی؛ آب پرمصرف‌ها از شنبه قطع می‌شود میزان اقساط وام ودیعه مسکن چقدر است؟ تسهیلات سهام عدالت چقدر است و به چه کسانی تعلق می گیرد؟ ارزش سهام عدالت امروز ۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۰ مصرف برق بازهم رکورد زد شاخص کل بورس امروز ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | ریزش ۲ هزار واحدی شاخص بورس خودرو بعد از انتخابات گران می‌شود؟ | معاملات بازار خودرو به بعد انتخابات ریاست جمهوری موکول شد راه‌های تشخیص عسل طبیعی + قیمت بهبود اقتصادی در گرو بهبود اجتماعی پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کارگران نمونه + جزئیات تغییرات جدید در فیش حقوقی بازنشستگان | فیش حقوقی بازنشستگان کشوری دو برگی می‌شود قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۰ قیمت ارز‌های دیجیتالی در ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | برگشت قیمت بیت کوین به بالای ۴۰ هزار دلار جزئیات تازه از پرداخت وام ودیعه مسکن و افزایش اجاره + جدول (۲۶ خرداد ۱۴۰۰) شرایط جدید ثبت‌نام در طرح‌های پیش‌فروش ایران خودرو و سایپا اعلام شد + جزئیات بورس پس از انتخابات به کدام سمت می‌رود؟ | آیا ریزش بورس متوقف می‌شود؟ بازار سرمایه تا پایان امسال به چه سمت و سویی می‌رود؟
خبر فوری
خبر جدید؛ ۳۰ درصد از سود نیمه دوم سهام عدالت واریز می‌شود (۱۱ خرداد ۱۴۰۰)
یک مقام آگاه گفت: تنها ۳۰ درصد از نصفه باقیمانده سود سهام عدالت واریز می‌شود.

به گزارش شهرآرانیوز، سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۹۸ شرکت‌های سرمایه‌پذیر در اواخر سال ۹۹ به میزان ۵۰ درصد واریز شد و قرار شد ۵۰ درصد دوم از این سود عملکرد بعد از عید ۱۴۰۰ به حساب سهامداران عدالت که ۴۹ میلیون نفر هستند واریز شود. حتی صحبت‌هایی بر این بود که در ماه مبارک رمضان و یا حداکثر عید فطر ۵۰ درصد دوم سود سهام عدالت به حساب سهامداران عدالت واریز شود.

خبرنگار فارس در این زمینه از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پیگیری کرد و این گونه کسب اطلاع کرد که تاکنون حدود ۳۰ درصد از سود سهام عدالت مربوط به ۵۰ درصد باقیمانده واصل شده و هنوز ۲۰ درصد از سود باقیمانده شرکت‌ها به حساب این شرکت واریز نشده تا بین سهامداران عدالت تقسیم شود.

همچنین پیش از این حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفته بود از ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت ۲۹ شرکت برای عملکرد سال ۹۸ خود سود شناسایی کرده که باید بین سهامداران عدالت چه در روش مستقیم یا غیرمستقیم بین سهامداران توزیع شود که بر این اساس با توجه به تلاش فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی ۵۰ درصد از این سود که واصل شده بود قبل از عید به حساب سهامداران واریز شد.

البته قانون تجارت در این زمینه ایراداتی دارد از جمله اینکه قانون تجارت می‌گوید برای عملکرد شرکت‌های بورسی در یک سال مالی می‌توان تا تیرماه سال بعد مجمع برگزار کرد و در صورت شناسایی سود و تصویب در مجمع می‌توان تا ۸ ماه بعد از آن این سود را به حساب سهامداران واریز کرد؛ بنابراین یک شرکت سهامی عام عملا طبق قانون می‌تواند تا یک سال سود کسب شده عملکرد شرکت خود را نزد خود نگه داشته و بعد از آن همان مبلغ سود را با وجود کاهش ارزش پول که بر اثر تورم اتفاق می‌افتد، به حساب سهامداران چه سهامدار حقیقی و یا حقوقی و چه سهامدار عدالت باشد، واریز کند، بر این اساس سود عملکرد سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ باید حداکثر تا پایان اسفند ۹۹ واریز شود.

شرکت‌های سرمایه پذیر در سایه نبودن متولی مشخصی برای سهام عدالت این سود‌ها را نزد خود نگه داشته و حتی جواب نامه نگاری‌های فراوان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مبنی بر وصول این سود و واریز به حساب سهامداران عدالت به صورت متمرکز را نمی‌دهند.

در این زمینه یک مقام آگاه به خبرگزاری فارس، گفت: با توجه به پراکنده بودن و زیاد بودن مشمولان سهام عدالت، باید همه سود‌ها واصل شود و به صورت همزمان به حساب دارندگان سهام واریز شود، اما، چون تا کنون از ۵۰ درصد دوم سود سهام عدالت فقط ۳۰ درصد واصل شده، احتمالا این ۳۰ درصد واریز می‌شود و ۲۰ درصد سود سهامداران عدالت در شرکت‌ها می‌ماند.

به گفته وی، لازم است از مقامات بالاتر مانند وزیر اقتصاد و یا رئیس جمهور در این زمینه وارد شود تا سود اندک و پراکنده سهامداران عدالت که نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر مانده است را هرچه زودتر وصول کنند و به حساب سهامداران عدالت که از دهک‌های کم‌درآمد جامعه هستند، واریز شود.

در حال حاضر ۴۹ میلیون سهامدار عدالت در ۲۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی سهامدار هستند، که از این تعداد حدود ۱۹ میلیون نفر روش مدیریت مستقیم یعنی توسط خودشان را انتخاب کردند و حدود ۳۰ میلیون نفر روش مدیریت غیرمستقیم یعنی مدیریت از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را برگزیدند.

هدف از توزیع سهام عدالت بین مردم تحقق شعار عدالت اجتماعی که از شعار‌های اساسی انقلاب اسلامی بود، بین دهک‌های کم‌درآمد و پایین جامعه به شمار می‌رود، اما متاسفانه در دولت بعدی با سهام عدالت به خوبی رفتار نشد و برگه‌های یک میلیون تومانی سهام عدالت که از سال ۱۳۸۴ بین مردم توزیع شد، بعد از ۱۰ سال به آن‌ها گفته شد از این مبلغ تنها ۵۳۲ هزار تومان از محل سود شرکت‌ها واصل شده و بقیه سهام عدالت به نام دولت مصادره شد.

اکنون که نوبت واریز سود سهام عدالت رسیده است، شرکت‌های سرمایه‌پذیر با وجود نامه‌نگاری‌های فراوان از واریز سود مردم کم‌درآمد و پراکنده خودداری می‌کنند.

همچنین با توجه به زیان پیاپی بورس که از اواسط مرداد سال گذشته شروع شد، مردم از سرمایه‌گذاری در بورس ترسیده‌اند و خودداری می‌کنند. در حالی که ماندن مردم در بورس به نفع اقتصاد ملی از بابت تقویت پس‌انداز ملی و کمک به تولید در شرکت‌های بورسی اثر دارد، اما رفتار مدیران با مردم و سهامداران هر روز آن‌ها را فراری می‌دهد که این به هیچ وجه به نفع کشور و اقتصاد نیست.

همچنین ۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت نیز از قرار وعده‌های داده شده دولتی قرار است در قالب یک هلدینگ سرمایه‌گذاری ایرانیان در بورس وارد شده و همه ۴۹ میلیون سهامدار عدالت چه در روش مستقیم یا غیرمستقیم سهامدار این هلدینگ شوند که البته این هم هنوز محقق نشده است. در حال حاضر از ۳۱ شرکت سرمایه‌گذاری استانی برای مدیریت سهام مشمولان در روش غیرمستقیم مجمع نوبت اول برای ۱۸ شرکت برگزار شده که با توجه به الکترونیکی بودن و عدم اطلاع رسانی کافی و عدم برخورداری سهامداران عدالت از فناوری‌های الکترونیکی میزان مشارکت در این مجامع زیر یک درصد بوده و عملا هیچ کدام از این مجامع به حدنصاب قانونی ۵۰ درصد بعلاوه یک سهامدار نرسیده است؛ بنابراین مجامع همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به نوبت دوم کشیده می‌شوند. از طرفی سهام عدالت بعد از ۱۵ سال در ابلاغیه ۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری آزاد شد و قرار بر این بود که تا یک سال کل این سهام کاملا آزاد شود و در اختیار سهامداران قرار گیرد، یعنی برای مدیریت مستقیم در پرتفوی آن‌ها قرار گیرد، اما تاکنون فقط ۶۰ درصد از سهام عدالت آزاد شده و ۴۰ درصد هنوز در گرو دولت قرار دارد که البته ریزش پیاپی شاخص بورس مانع از آزادسازی ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت شده است.

آخرین اخبار درباره سهام عدالت را در شهرآرانیوز بخوانید

منبع: فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
به چه کسی رای می دهید؟
سعید جلیلی
محسن رضایی
سید ابراهیم رئیسی
علیرضا زاکانی
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی
محسن مهرعلیزاده
عبدالناصر همتی
تصمیم دیگر
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}