مرغ هنوز هم ارزان‌ترین پروتئین در دست مردم است | نظارت‌ها در شبکه توزیع بیشتر شود  آخرین صورتحساب «سهام عدالت» امروز ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز پنجشنبه ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ قیمت ارز‌های دیجیتالی امروز ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ | خیز بیت‌کوین برای فتح کانال ۴۰ هزار دلار نرخنامه تعمیرکاران «خودرو» در سال ۱۴۰۰ مشخص شد + جدول قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز پنجشنبه ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ + جدول شرایط فروش از ۳ خودرو سایپا برداشته شد گزارشی از معضلات کمبود نهاده های دامی و تغذیه دام با سیب زمینی هشدار ايران‌خودرو درباره کلاهبرداری با دعوت‌نامه‌های جعلی پیش‌بینی قیمت طلا فردا پنجشنبه ۱۴ مرداد پیش بینی روند بورس در سال نخست ریاست جمهوری رئیسی فروش فوق العاده مرحله بیستم «ایران خودرو» ویژه مرداد ماه ۱۴۰۰ اعلام شد+ جزئیات (۱۳ مرداد ۱۴۰۰) وام «سهام عدالت» به چه تعداد از مشمولان در خراسان رضوی پرداخت شده است؟ تعطیلی  ادارات، بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی در تهران؛ فردا ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ پراید ۱۴۲ میلیونی، بازار خودرو‌های وارداتی کارکرده را داغ کرد | شوک عجیب پراید به بازار خودرو کارکنان بانک‌ها برای واکسن کرونا ثبت نام کنند (امروز ۱۳ مردادماه ۱۴۰۰) «نان» و «مرغ» در صدر تخلفات و نظارت‌ها در مشهد قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز چهارشنبه ۱۳ مردادماه ۱۴۰۰ خرید خودرو با کارت ملی؛ شرایط فروش سه خودروی کوئیک، وانت پراید و ساینا S «سایپا» برداشته شد + جزئیات (۱۳ مردادماه ۱۴۰۰) افزایش ۲۵ میلیونی قیمت پژو ۲۰۰۸ در بازار! | گرانی عجیب در بازار خودرو (۱۳ مردادماه ۱۴۰۰ + جدول)
خبر فوری
کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی راه به جایی ندارند! افزایش ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی هزینه‌های زندگی
با همه‌ی تقلیل‌گرایی‌ها، سبد معیشت حداقلی، حدود ۹ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان شده است یعنی در دوماه و چند روز، یک رشد ۳۲.۱۵ درصدی در هزینه‌های زندگی!

به گزارش شهرآرانیوز، هزینه‌های زندگی روز به روز و ماه به ماه افزایش می‌یابد و کارگران و بازنشستگان حداقل‌بگیر راه به جایی ندارند! در حالی که حداقل دستمزد با احتساب تمام مزایای مزدی حدود ۴ میلیون تومان است، هزینه‌های زندگی سر به فلک کشیده و شاید بتوانیم ادعا کنیم این ۴ میلیون تومان هزینه‌ی اجاره‌خانه و حمل و نقل ماهانه‌ی خانوار نمی‌شود.

سبد معیشت حداقلی خانوارهای کارگری –موضوع بند دوم ماده ۴۱ قانون کار- در زمستان سال قبل و پیش از آغاز جدی مذاکرات مزدی ۱۴۰۰ توسط سه گروه از شرکای اجتماعی محاسبه و ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان نرخ‌گذاری شد.

سبدی که بازهم نادیده گرفته شد!

در همان زمان، تشکل‌های کارگری مستقل و فعالان بسیاری نسبت به این اعداد و ارقام اعتراض داشتند؛ محاسبات مستقل نشان می‌داد که در همان زمستان ۹۹، کمینه‌ی هزینه‌های زندگی برای یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره، نزدیک به ده میلیون تومان است منتها سبد معیشت کمیته دستمزدِ ذیل شورایعالی کار، سبدی تقلیل یافته و بسیار حداقلی است که قرار است هم دولت و هم نمایندگان کارفرما پای آن را امضا بگذارند. البته فقط امضا بگذارند و بعد به طرفه‌العینی همان امضای خود را نادیده بگیرند و بروند سر وقتِ «تورم»!

نکته اینجاست که همان سبد تقلیل یافته نیز در تعیین دستمزد ۱۴۰۰، مبنا و اصل قرار نگرفت و بازهم حداقل دستمزد با اتکا به نرخ تورم رسمی با چند درصد اعوجاج و بالا و پایین، تعیین شد اما مساله اصلی، گرانی شدید هزینه‌های زندگی در همین دو ماه و چند روز سپری شده در سال جدید است؛ سبد معاش ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی امروز چه  نرخی دارد؟ درحالیکه کارگران و بازنشستگان گرانی‌ها را هر روزه با پوست و گوشت و استخوان لمس می‌کنند، اعداد رسمی چه می‌گویند؟ چند میلیون تومان به هزینه‌های حداقلی زندگی بازنشستگان افزوده شده است؟

محاسبه‌ی سبد خوراکی‌ها:

۳ میلیون و ۳۳۷ هزار تومان سهم خوراکی‌های یک خانوار متوسط است

فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورهای اسلامی کار کشور) که محاسبات سبد معاش را به صورت مستقل انجام می‌دهد؛ در این رابطه می‌گوید: معیار تعیین سبد خوراکی‌ها را براساس واقعیات عینی زندگی مردم تغییر دادیم؛ مواد خوراکی برای اینکه در سفره‌ها عینیت پیدا کنند و واقعی شوند باید تبدیل به غذا شوند، غذای واقعی و به همین دلیل است که متوسط هزینه‌ی صبحانه، ناهار و شام را برای یک نفر و سپس برای خانوار ۳.۳ نفره محاسبه کردیم؛ صبحانه و شام را غذای غیرگرم و ساده حساب کردیم (یعنی خانواده‌های کارگری فقط یک وعده غذای گرم در روز بخورند و نه بیشتر) و برای ناهار نیز یک برنامه غذایی گرم و تکرارشونده در یک بازه پانزده روزه در نظر گرفتیم.

در جداول زیر، محاسبات قیمت تعدادی از غذاهای وعده ناهار آمده است؛ برای پانزده مدل غذا، این محاسبات به طور مشابه  انجام شده و سپس میانگین گیری شده است؛ در واقع، پانزده جدول مشابه جداول زیر داریم که از طریق آن‌ها میانگین هزینه ناهار یک فرد   ۱۷۱۶۶۹ ریال به دست می‌آید.

14

15

16

17

18

19

20

 

توفیقی تاکید می‌کند: قیمت‌ها، قیمت‌های اعلامی مرکز آمار برای اردیبهشت ماه و قیمت عمده فروشی برای خردادماه است. علاوه بر سه وعده غذای روزانه، میوه و سایر خوردنی‌ها را نیز حساب می‌کنیم؛ در نهایت سبد خوراکی‌های خانوار ۳.۳ نفره به دست می‌آید. نرخ این سبد، ۳ میلیون و ۳۳۷ هزار تومان است (کمی کمتر از حداقل دستمزد و مزایای دریافتی حداقل‌بگیران). در اردیبهشت ماه، سهم خوراکی‌ها برای دهک چهارم (دهک مبنای محاسبات کارگری) هنوز ۳۶.۶۳ است و می‌توانیم از سبد خوراکی‌ها به سبد معیشت کلی برسیم.

جدول زیر محاسبات سبد خوراکی‌ها را نشان می‌دهد:

12

 

درنتیجه با فرمول زیر می‌توانیم به عدد سبد معیشت برسیم:

۳۳۳۷۶۵۱۹* ۱۰۰/ ۳۶.۶۳= ۹۱۱۱۷۹۸۱

لازم به ذکر است که برای غذاها، اقلام با کیفیت بالا انتخاب نشده‌اند، از برنج درجه دو و گوشت قلوه‌گاه گوساله که ارزان‌تر است و همچنین ماهی قزل آلای تره‌بار، استفاده شده است؛ در محاسبات اقلام گران و باکیفیت مثل گوشت گوسفند یا گوساله منظور نشده‌اند.

سبد معاش به حدود ۹ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید|رئیس جمهور آینده پاسخ دهد

با همه‌ی تقلیل‌گرایی‌ها، سبد معیشت حداقلی، حدود  ۹ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان شده است یعنی در دو ماه و چند روز، یک رشد ۳۲.۱۵ درصدی در هزینه‌های زندگی! اگر دستمزد کارگران در فروردین ماه، قادر به پوشش بخشی از هزینه های زندگی بود با رشد بیش از ۳۲ درصدی هزینه‌های زندگی، سطح پوشش دستمزد به همین میزان عقب افتاده است. همین الان در میانه خردادماه، حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه‌های زندگی کارگران افزایش یافته است.

توفیقی در ادامه با اشاره به افزایش عجیب و غریب هزینه‌های زندگی خانوار در یک بازه دو ماه و چند روزه می‌گوید: رئیس جمهور آینده بیاید بگوید چطور می‌خواهد این بحران معیشت کارگران را حل کند؛ چطور می‌خواهند این افزایش ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی در هزینه‌های زندگی را پوشش دهند؛ آیا هیچ برنامه‌ای برای رساندن دستمزد و دریافتی کارگران به این سبد بسیار حداقلی دارند؟!

سبد چندان واقعی نیست| سهم نامشخص مسکن در کلانشهرها

نکته اینجاست که در محاسبات این سبد به داده‌ها و ارقام و شاخص‌های رسمی اکتفا شده و میزان تطابق آن با واقعیت‌های عینی زندگی چندان زیاد نیست؛ برای مثال، هزینه‌های واقعی مسکن مستاجران، به طور دقیق در این سبد لحاظ نشده است و به همین دلیل است که «قطعاً» هزینه‌های واقعی زندگی از این عددِ حدود ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی، حداقل در کلانشهرهایی مانند تهران بسیار بیشتر است. و دقیقاً در چنین شرایطی که حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار در مسابقه با قطار تندروی افزایش قیمت‌ها، همیشه بازنده است، گروه‌هایی در مجلس و در اتاق‌های اقتصادی مانند اتاق ایران و اتاق بازرگانی تهران هستند که ادعا می‌کنند همین حداقل دستمزد ناچیز، بازدارنده و مانع اشتغال است و بایستی از میان برداشته شود! آن‌ها قصد دارند به نام اصلاح قانون کار و به روز کردن آن، الزامِ سراسری به پرداخت حداقل مزد مصوب شورایعالی کار را از متن قانون حذف کنند! که البته کارگران امروز آگاه‌تر از این حرف‌ها هستند که گول وعده‌های اشتغال‌زایی را بخورند و اجازه دهند استثمار، قانونی و نهادینه شود.

فقط یک سوال ساده از این گروه‌های دست راستی که همیشه به خاطر حاشیه سود سودجویان و صاحبان سرمایه تب می‌کنند: آیا توقع دارید کارگران نان بخور و نمیر هم نداشته باشند یا فاقد سرپناه حداقلی ۴۰ یا ۵۰ متری باشند و بازهم برای شما سرمایه‌داران از جان و دل مایه بگذارند و کار کنند؟!

منبع: ایلنا


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۸
بهرام کاحیدی
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
1
باسلام شما زمانی میتوانید خداوکیلی تصمیم بگیرید که خودتون بااین دریافتی بجای بازنشستگان بگذارید ببینید میتونید شرمنده خانواده بشید.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
4
کدوم چهار میلیون تومان ده درصد بازنشسته ها هم چهار میلیون نمیگیرن ازکارافتاده کلی سی روز کامل حقوق تعلق میگیره سه میلیون و صد هستش
ناشناس
Turkey
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
3
ما ها که زیر حداقل بگیر هستیم چه روزگار سختی داریم من یک زن بازنشسته با حقوق یک میلیون هشتصد با مستاجری وتن مریض چه خاکی تو سرم بریزم دولت اصلان به فکر ماها نیست گرونی هم درد بزرگیه برای ما کاش بمیریم خیلی بهتره
کارمنددولت بازنشسته غیر همکار تامین اجتماعی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
4
سلام لطفااطلاع رسانی شود حقوق یک بازنشسته صندوق کشوری ولشکری و همکار تامین اجتماعی درسال۱۴۰۰حداقل ۸ میلیون تومان است ولی یک بازنشسته غیرهمکارتامین اجتماعی با۳۰سال خدمت ۴٫۱۰۰هزارتومان است بازهم اجحاف وحق کشی وبی عدالتی حکم فرماست لطفا پیگیری فرمایید باتشکر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
2
بااضافه کردن اندکی درمقابله این همه گرانی این حقوق پول نان وپنیرهم نمیشود
اصغرزمانی
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
2
بہ خدااین مبلغ۔۔۔۔خرج۱۰روز زندگی من باخانوادہ ام ھم نمیشود،فقط بہ خداواگذارشان میکنم اخہ من چہ کارکنم؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
2
فقط از مستمری بگیران تامین اجتماعی حرف میزنن مرتب نرخ گرونی کالا میدن انگار ما نمیدونیم واقعا اینا فک میکنن ما تو ایران زندگی نمی‌کنیم فقط بازنشستگان کشور ولشگری رو خب سیایورت میکنن یعنی اینا حتی تمیتونن برا بازنشستگان تامین اجتماعی غیر حداقل بگیر فکری کنن اقعا با ماهی شش. یا هفت تومان میشه اجاره داد خرج بچه جوان بیکار رو داد خرج داماد ونوه و.... داده نف نیس فکری بکنه بعد توقع دارن درصحنه هم باشی سوت زدن بدویی بری رای هم بدی حالا یکسری جدیدی بیان جیبشون رو یر کنن بدبخت بازنشسته تامین اجتماعی غیر حداقل یگیر
زهرا
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
1
2
واقعا حرفاتون درست ومنتقیه ولی می خاین من تاشب ازاین حرفها بزنم اصل اجراکردنه که کسی نمی خاداجراکنه چه ریس جمهور باشه یاکس دیگر همه به فکرخودشه الان شوهرمن با۳۵سال سابقه تازه امسال ۶۲۰۰می گیره نمی دانیم چه کار کنیم برادرشوهرمن معلمه ۳۰سال پیش حقوق شوهر من دوبرابر اون بود الان اون سه برابر شوهرمن حقوق می گیره این کجاش ادالته اون زیادنمی گیره ماکم می گیریم آخرشم می گن معلمان کم می گیرند می دانم کسی به حرف ماگوش نمی کنه فقط دلمان را خالی می کنیم ممنون اگه به گوش مسولان برسه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۷
0
0
ایاک نعبدو وایاک نستعین باید خدا بخدا تمام برسد،مسئولین خودشونو به جای کار گران وباز نشستگان بزارند ببینند میتونند بااین حقوق زندگیشان اداره کنند
صبحان
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
0
0
کجا ای خوراکی ها را با این قیمت می دهند حتمآ خیلی وقته پاهاتون رو تو بازار و سوپر مارکت و رستوران ها نگذاشته آید ای جداول قیمت خوراکی ها مال طرفای سال ۱۳۹۷ هست الان سال ۱۴۰۰ هستیم هجی کنید ه ز ا ر و چ ه ا ر ص د ،
M
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
0
0
دریافتی کارگر بازنشسه با مقدار بازنشستگی که از دستمزدش کم شده خوب میگیره نسبت به یه فرهنگی ونظامی بازنشسته
حسن
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
0
0
واقعا ،گرانی بسیار زیاد و کمر شکن . حقوق ۴م بازنشستگان تامین اجتماعی بسیار ناچیز است مخصوصا کسانی که ۵ نفر غائله مند میباشند . امیدواریم دولت آینده اولین دغدغه اش حل مشکل افرادی که درآمد پایین دادند باشد .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
0
0
شوهرم کارگر حقوقش تازه شد سه ملیون با این مقدارپول اصلا رنگ گوشت ومرغ نمیبینیم ده روز نمیشه که تمام میشه باید دستمونو جلو خانوادمون دراز کنیم که مارو کمک کنید شما مسیولینی که حقوقتون انقدر بالاس هیچوق نمیتونید اقشار صعیف جامعه رو درک کنید
تامین اجتماعی
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
0
1
هنوز انتخابات تمام نشده و هنوز رییس جمهور معلوم نیست کیست ....دوباره زدید زیر حرفتان وکارگر و بازنشسته را ندید گرفتید لااقل بخاطر رایی که گرفتید وعدهاتونو عملی کنید
مدینه البوغبیش ریحانه
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
0
0
شما ها قضاوت فرماید که یک خانم مریض بایه دخترسیزده ساله وبدون خانه بااین تورم وکُفت وزهرمار وحتی پول پیش برای رهن هم نداشته باشد واجاره دوو سیصدمیده چکارکند = مستمری بگیرتأمین اجتماعی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
0
0
آقایان مسولین من ۳۰سال پول بیمه دادم ۳۰ میلیون وهفصد هزار بابت ۴درصد سختی و زیان آور دادم الان با ۳۵ سال سابقه ۴۵۰۰ باتمام مزایا حقوق در واقع ۳۶۰۰ هست این چه عدالته این قانون را چه کسی اجرا کرده سابقه ۱۰ سال ۳۹۰۰ ۲۰ سال ۴۱۰۰ سابقه ۳۰ سال ۴۳۰۰ من۳۵ سالباسختی کار جوانی فدا شد بدنم ناقص ۳ تا بچه دوتا جوان ۲۶ و ۲۰ ساله نه ازدواج ونه مسکن ونه شغل درست وحسابی واقعا خسته نباشید جوابگوی من وخانواده من هستش حق وحقوق من کارگرا چه مسولین ضایع کرده ققط واگذار میکنم به خدا
مسعود
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
0
0
نه خوراک نه به میوه نه به سفر نه به میهمانی و صله ارحام نه به هزینه‌ای داماد یا عروس نمودن فرزندان و کلا نه به همه چیز بله به کار کردن حداکثری این است وضع کارگران و بازنشستگان دیگر حال اعتراض هم نداریم الان تازه مانده حقوق فرودین غیر حداقل بگیرها را هم نداده اند یعنی اگر بتوانند از دادن آن هم طفره می روند چه برسد به حقوق حداقلی
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}