هویت شهری، مردم و پیشرفت، سه محور اتحاد مدیریت شهری و رسانه ها است شهروند خبرنگار | هوای مه آلود کوه پارک مشهد رئیس شورای اسلامی مشهد: روحیه مطالبه‌گری در همه حوزه‌ها باید وجود داشته باشد جهان شهر مهربانی روایتی از بازار امام رضا (ع) که از نامدارترین‌های ایران است اجرای رزمایش واکسیناسیون کرونا در حاشیه شهر مشهد سهم شهرداری‌ها از بودجه ملی ۱۴۰۱؛ شاید هیچ! دستگاه‌های اجرایی پای امضایشان برای حمایت از کارگران «ایست‌کار» مشهد نماندند عزم شورای شهر مشهد برای تعیین تکلیف طرح حمایت از معلولان معرفی زنان موفق ایرانی و افغانستانی در فرهنگ‌سرا‌های مشهد رویداد بین‌المللی مشهدالرضا (ع) گامی در مسیر تحقق جهان‌شهر برکت و کرامت بستری‌های کرونایی خراسان رضوی کمتر از ۴۵۰ نفر کیفیت هوای مشهد دوباره در آستانه هشدار (۱۴ آذر) وضعیت جوی پروازهای فرودگاه مشهد را متوقف کرد بهره‌برداری از «بهسازی کال اسماعیل‌آباد» مشهد تا پایان سال ۱۴۰۰ پیمانکاران شهرداری، اعضای شورای شهر را نماینده خود بدانند
خبر فوری

کرونای دلتا هندی به مشهد رسید

  • کد خبر: ۷۲۵۲۸
  • ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
کرونای دلتا هندی به مشهد رسید
با اعلام معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، دوشنبه‌شب برای اولین‌بار ۱۰ مورد ابتلا به کرونای دلتا در مشهد شناسایی شد.

علیرضا ظهیری | شهرآرانیوز؛ با اعلام معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، دوشنبه‌شب برای اولین‌بار ۱۰ مورد ابتلا به کرونای دلتا در مشهد شناسایی شد. هر چندبه گزارش ایسنا مهدی قلیان اعلام کرد که تست‌های این‌افراد برای تأیید نهایی به تهران ارسال شده است، اما به این نکته هم اشاره کرد که «یقین داریم آن‌ها به کرونای دلتا مبتلا هستنند.» نکته‌ای که حمیدرضا رحیمی، مدیر روابط‌عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، هم به نوع دیگری آن را تأیید و اعلام کرده که ۳۸ درصد نمونه‌های کرونا در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد دلتای هندی است و برای قطعی شدن این‌شناسایی، تست‌ها به انستیتو پاستور تهران ارسال می‌شود.

 

به گزارش تسنیم وی اینگونه گفته که خراسان‌رضوی برنامه‌ریزی مناسبی را به منظور مقابله با موج پنجم کرونا انجام داده و از آمادگی لازم برای استفاده از تمام ظرفیت‌های درمانی و بهداشتی این دانشگاه برای خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی و غیرکرونایی برخوردار است.


اظهارات این دو مقام مسئول در حالی بود که دیروز در خبری اعلام کردیم به احتما ل زیاد ظرف چند روز آینده کرونای دلتا با رشد سریع و قدرت شیوع گسترده خود، خیلی زود به مشهد خواهد رسید، اما وضعیت فعلی نشان می‌دهد که کرونای دلتا به مشهد رسیده است.


واکسیناسیون وسیع گروه‌های هدف، از یک ماه دیگر

دیروز و در ادامه تسهیل شرایط برای واکسیناسیون گروه‌های مختلف، معاون استاندار و فرماندار شهرستان مشهد به همراه جمعی از مدیران استانی و شهری از بزرگ‌ترین مرکز واکسیناسیون تجمیعی شرق کشور در مجتمع مهر کوهسنگی بازدید کردند.


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این مراسم گفت: با توجه به تولید واکسن داخلی و تأمین واکسن به صورت مداوم از ماه آینده، فراخوان گروه‌های هدف انجام می‌شود و شاهد واکسیناسیون وسیع در مشهد خواهیم بود.


مهدی قلیان افزود: در راستای واکسیناسیون عمومی و براساس سند واکسیناسیون کشور، تزریق واکسن به افراد بالای ۷۰ سال، بیماران خاص و کارکنان بهداشت و درمان در اولویت واکسیناسیون قرار دارند و در راستای تسهیل واکسینه کردن افراد، ۷ مرکز تجمیعی و یک مرکز خودرویی در شهر مشهد ایجاد شده است. وی افزود: با همکاری بخش خصوصی هم بزرگ‌ترین مرکز واکسیناسیون تجمیعی شرق مشهد در منطقه کوهسنگی مشهد ایجاد شده است. وی با بیان اینکه این مرکز در مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ مترمربع ایجاد شده است، افزود: این مرکز روزانه ظرفیت تزریق ۷۰۰۰ تا ۱۰‌هزار دوز واکسن را دارد.


واکسیناسیون بخش شایان توجهی از‌ کادر‌ درمان

وی با بیان اینکه اکنون ۶۷ درصد افراد بالای ۷۰ سال واکسن خود را دریافت کرده اند، ادامه داد: همچنین ۹۷ درصد کارکنان درمانی بخش دولتی و ۶۰ درصد کادر درمانی در بخش خصوصی واکسینه شده اند و امیدواریم با تحویل واکسن‌های دیگر این عدد به ۱۰۰ درصد برسد.


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر اینکه دوز دوم واکسن نیز تأمین شده است و افراد نگران تزریق دوز دوم نباشند، افزود: همچنین افراد بالای ۷۰ سالی که هنوز موفق به دریافت واکسن خود نشده اند می‌توانند به مراکز منتخب برای تزریق واکسن مراجعه کنند.


خطر عادی انگاری کرونا

معاون استاندار و فرماندار شهرستان مشهد پس از بازدید از بزرگ‌ترین مرکز واکسیناسیون تجمیعی کرونای شرق کشور ضمن قدردانی از دانشگاه علوم پزشکی و بخش خصوصی برای ایجاد این مرکز گفت: خوشبختانه مردم برای دریافت واکسن استقبال خوبی داشته اند و براساس آمار ارائه شده در ستاد کرونای شهر مشهد ۹۲ درصد افراد واجد شرایط بالای ۷۰ سال روستایی در این شهرستان واکسن خود را دریافت کرده اند.


سیدمحمدرضا هاشمی تصریح کرد: با آغاز به کار بزرگ‌ترین مرکز واکسیناسیون تجمیعی شرق کشور در مشهد و با توجه به اقدام ارزشمند مقام معظم رهبری در تزریق واکسن ایرانی، امیدواریم به زودی واکسینه کردن عموم مردم هم در دستور کار قرار گیرد.


هاشمی افزود: البته اخیرا شاهد ساده انگاری و عادی انگاری موضوع کرونا هستیم. موضوع کرونا نباید عادی انگاری شود و اگر این اتفاق رخ دهد، به طور قطع شاهد موج پنجم کرونا هم خواهیم بود.
فرماندار شهرستان مشهد گفت: البته عملکرد شهرستان مشهد -با توجه به اینکه ۵۲ درصد جمعیت استان را در خود جای داده است- نسبت به شهر‌هایی با جمعیت بسیار کمتر خوب بوده است.


اختصاص ۷ مکان عمومی برای واکسیناسیون

معاون مالی و پشتیبانی شهردار مشهد نیز با بیان اینکه مدیریت شهری مشهد به عنوان اولین دستگاه از اسفند ۹۸ در چند محور به مقابله با کرونا پرداخت، بیان کرد: اقدامات ما ابتدا با ضدعفونی کردن مراکز عمومی، پارک ها، ناوگان حمل ونقل عمومی از جمله مترو، اتوبوس و تاکسی و همکاری با دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تولید ماسک آغاز شد.
رضا خواجه نائینی گفت: در راستای مبارزه با ویروس کرونا تا به امروز ۱۵ میلیارد تومان از سوی شهرداری مشهد و با مصوبه شورای شهر به دانشگاه علوم پزشکی مشهد کمک شده است؛ ضمن اینکه واکسیناسیون پاکبانان و کارکنان شهرداری نیز از دیگر اقدامات در این راستا بوده است.


وی افزود: شهرداری مشهد برای تسهیل در واکسیناسیون عمومی اماکنی را اختصاص داده است و آماده ایم تا سوله‌های بحران و اماکن دیگر را به این کار اختصاص دهیم. وی در حاشیه این مراسم نیز به خبرنگار ما گفت: اکنون ۷ مکان عمومی برای انجام واکسیناسیون در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفته است. همچنین حمیدرضا حسین زاده، رئیس مرکز بهداشت ثامن مشهد، هم در این مراسم با بیان اینکه ایجاد بزرگ‌ترین مرکز تجمیعی واکسن شرق کشور در مشهد یک کار جهادی بود، گفت: این مرکز با همکاری بخش خصوصی و مرکز بهداشت ثامن ایجاد شده و اکنون ۳۵ سایت تزریق واکسن در مشهد فعال است؛ ضمن اینکه این مرکز بزرگ در ۴۸ ساعت تجهیز شده است.


زهرا نهبندانی، رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، نیز گفت: دوز اول واکسن کوو‌ایران‌برکت به ۳۵۰۰ داوطلب در این‌شهر تزریق شد و مشکل خاصی برای هیچ‌یک از آنان ایجاد نشده است.
طبق اعلام وزارت بهداشت، ۱۴۲ نفر دیگر به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند و ۱۲ هزار و ۷۱۷ نفر نیز به این‌بیماری مبتلا شدند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}