هنرستان هنرهای زیبای دخترانه در مشهد راه‌اندازی می‌شود پیگیری ماجرای خودسوزی فرزند شهید در کهگیلویه و بویراحمد توسط استاندار تسهیلات جدید «سازمان تامین اجتماعی» برای صاحبان بیمه‌شدگان خاص، حرف و مشاغل آزاد سازمان استخدامی: واکسن کرونا اجباری است! | وزارت بهداشت: واکسن اختیاری است! آخرین آمار کرونا تا ۲۷ مهر؛ ۱۳۳۰۸ ابتلای جدید کرونا در کشور | ۱۶۷ تن دیگر جان باختند شرط بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و ماشین تا ۶ آبان ۱۴۰۰ آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در مشهد + جدول (۲۷ مهرماه ۱۴۰۰) موافقت قاطع نمایندگان با اجرای رتبه‌بندی معلمان (۲۷ مهرماه ۱۴۰۰) فرار از افسردگی پس از کرونا + راه‌های درمان سرپرست وزارت آموزش و پرورش: حرکت به سمت بازگشایی مدارس الزام است نه اختیار خیز نرم موج ششم کرونا در مشهد + آمار جدید (۲۷ مهرماه ۱۴۰۰) این ۷ روش خطرناک برای یخ زدایی گوشت را هیچ‌گاه انجام ندهید نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد + جزئیات و لینک چه کنیم که در پاییز سرما نخوریم؟ شرط صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان چیست؟ + جزئیات
خبر فوری
ماجرای علی لندی، نوجوان فداکار ۱۵ ساله اهل ایذه که برای نجات همسایه وارد آتش شد
عصر ۱۸ شهریور ۱۴۰۰، علی لندی نوجوان ۱۵ ساله اهل ایذه، متوجه آتش‌سوزی در خانه همسایه می‌شود و به‌سرعت خودش را برای نجات به آن‌جا می‌رساند.

به گزارش شهرآرانیوز، همه چیز از توئیت خبرنگار خوزستانی شروع شد که این سوال را در ذهن ایجاد می‌کرد: «آیا کسی هست قصه علی لندی، نوجوان ایذه‌ای را که فداکارانه برای نجات ساکنان خانه همسایه به دل آتش زد، در کتاب‌های درسی چاپ کند؟»

با این توئیت بود که ما از یک قصه فداکارانه واقعی باخبر شدیم که همین چند روز پیش و دقیق‌تر بگوییم عصر ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ در ایذه اتفاق افتاده است. علی لندی نوجوان ۱۵ ساله، متوجه آتش‌سوزی در خانه همسایه می‌شود و به‌سرعت خودش را برای نجات به آن‌جا می‌رساند و با آتش درگیر می‌شود.

حالا او به علت شدت سوختگی‌ها در بیمارستان سوانح و سوختگی بستری است. به منظور اطلاع بیشتر از ماجرا، با محمود لندی، عموی علی گفت‌وگویی انجام دادیم که می‌خوانید.

علی الان در بیمارستان سوانح و سوختگی امام موسی کاظم اصفهان در بخش آی سی یو بستری است. البته ابتدا او را به بیمارستان طالقانی اهواز برده بودند، ولی به خاطر شدت جراحات، به این بیمارستان تخصصی آورده شد.

علی ۹۱ درصد سوختگی در نواحی مختلف از سر و صورت تا کمر و دست و پا‌ها دارد. فقط مادرش امکان رفتن پیش او را پیدا کرده تا بیقراری‌اش کم شود. پزشک‌ها منتظر هستند به شرایط پایدار برسد تا بتوانند عمل‌های جراحی را شروع کنند. امید ما به هرحال به خداست.

از جزئیات حادثه‌ای که برای علی اتفاق افتاده بگویید.

علی آن‌روز عصر، خانه خاله‌اش پیش پسرخاله و دخترخاله‌اش که همسن و سالش هستند، مهمان بوده است.

خاله علی به بازار رفته بود. حوالی ساعت ۱۸ از خانه همسایه مجاور که در یک مجتمع آپارتمانی بوده‌اند صدای جیغ و فریاد شنیده می‌شود.

علی به سرعت خودش را به خانه همسایه می‌رساند. آن‌جا می‌بیند زن میان سال و مادرش که زن مسن حدود ۸۰ ساله‌ای بوده، دچار آتش‌سوزی شده‌اند.

مشخص شده علت آتش‌سوزی پیک‌نیکی بوده که خواسته‌اند آن را روشن کنند. آن ساختمان نوساز بوده و هنوز گازش وصل نشده است. به هر صورت پیک‌نیک شعله‌ور شده و ابتدا صورت خانم میان سال سوخته و بعد با افتادن پیک‌نیک جلوی زن مسن او هم دچار آتش‌سوزی می‌شود و شروع به جیغ و داد می‌کنند. علی که همان‌طور پابرهنه خودش را به آن‌جا رسانده، متوجه پیک‌نیک می‌شود که یکی دو متر ارتفاع شعله داشته و جان آن دو نفر را به خطر انداخته است.

علی پیک‌نیک را برمی‌دارد که از آن دو نفر دور کند. آن را به سمت تراسی که باز بوده می‌اندازد. حین این کار گاز مایع روی خودش هم می‌ریزد و علی هم دچار حریق می‌شود.

 

ماجرای علی لندی، نوجوان فداکار ۱۵ ساله اهل ایذه که برای نجات همسایه وارد آتش شد

همسایه‌های دیگر یا آتش‌نشانی چه موقع رسیده‌اند؟

علی اولین کسی بوده که خودش را به آن‌جا رسانده است. بعد از علی، همسایه بالا به محل حادثه رسیده و به کمک پتو توانسته آتش خانم مسن را خاموش کند. خانم میانسال هم که صورتش سوخته از آتش نجات پیدا می‌کند، اما کسی نبوده به داد علی برسد. پسرخاله و دخترخاله‌اش هم که همسن علی هستند نتوانستند کار زیادی بکنند.

در نهایت توانستند آتش لباس‌ها و بدن علی را با تشت آب حمام و باز کردن دوش خاموش کنند، اما دیگر خیلی از قسمت‌های بدنش سوخته بود. آتش‌نشانی هم که بعد‌ها می‌رسد و آتش‌سوزی قسمت تراس را خاموش می‌کند.

نظر خودتان و خانواده علی درباره کاری که او انجام داده چیست؟ بعضی می‌گویند او به عنوان یک نوجوان می‌توانست این کار خطرناک را انجام ندهد و منتظر کمک بزرگ تر‌ها و آتش‌نشانی بماند.

به هرحال این تصمیمی است که علی در لحظه گرفته، زمان نداشته و به نظرش باید جان آن دو نفر را نجات می‌داده است. حتی پسرخاله‌اش دست او را گرفته که مانع رفتن اش شود. ما اتفاقا از خودش توانستیم بپرسیم چرا این کار را کرده است؟

به ما گفت: «وقتی دیدم آن دو خانم دارند جیغ می‌زنند و کسی نیست کمک‌شان کند نتوانستم خودم را کنترل کنم. پیک‌نیک را که خیلی داغ بود هر طور بود برداشتم تا از آن دو نفر دور کنم تا بیشتر از این نسوزند».

این جا واحد مددکاری بیمارستان به ما گفتند اگر شکایتی از کسی داریم بگوییم. اما پدر علی گفت که به تصمیم پسرش احترام می‌گذارد و نمی‌خواهد با شکایت کردن اجر فداکاری را که علی کرده، ضایع کند. علی پسر خیلی مودب و آرامی است و اهل کمک به دیگران. به هرحال این تصمیم او بوده است و من فکر می‌کنم باید به این ایثار او احترام بگذاریم.

منبع: خراسان

 

آخرین وضعیت نوجوان فداکار ایذه‌ای (۲۵ شهریور ۱۴۰۰)


نوجوان فداکار ایذه‌ای که برای نجات جان همسایه‌های خود به دل آتش زده بود به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان منتقل و تحت درمان قرار گرفت.

جمشید نمازی پزشک بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان، در خصوص وضعیت عمومی پسر ۱۵ ساله اهل ایذه که به جهت سوختگی به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) منتقل شد گفت: علی لندی نوجوان فداکار اهل ایذه که برای نجات جان همسایه‌های خود به دل آتش زده بود زمانی که از طریق اورژانس به بیمارستان انتقال یافت دارای ۸۵ درصد سوختگی درجه ۳ و خیلی عمیق بود.

 

ماجرای علی لندی، نوجوان فداکار ۱۵ ساله اهل ایذه که برای نجات همسایه وارد آتش شد

 

او افزود: علی رغم اینکه از طرف بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان آزمایش‌های لازم و مایع درمانی انجام شد، اما با توجه به اینکه پس از سوختگی افراد دچار عفونت می‌شوند، بیمار وضعیت مساعدی ندارد.

این پزشک بیمارستان امام موسی کاظم (ع) تأکید کرد: اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم کمک شایانی به جلوگیری از سوانح سوختگی می‌کند که امیدوار هستیم اطلاع رسانی کافی برای پیشگیری از اینگونه حوادث صورت گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
خ بازدار
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
0
0
از خداوند میخواهم بحق حضرت علی اکبر ع شفا پیدا کند و به سلامتی به اغوش خانواده اش برگردد ان شاء اله
دریا
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
0
1
ایول همشهری وه ایل خومونی یه ایذه ای فداکار ان شالله به حق امام حسین شفا پیدا کنی و به زندگیت برگردی اینجا به ادم هایی مثل تو نیاز داره پس خوب شو ما ایذه ایا بهت افتخار میکنیم برای شفاعت این همشهری گرامی یه صلوات لطفا اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
0
0
گریستن من فایده ندارد حداقل در جای شماره حساب به مردم بدید بخدا همین مردم که زیر فقر هستن کمک میکنن حتی اگر اندک پولی داشته باشن. مردمان ایران دلی دریا وار دارند.شماره حساب را از طریق صدا و سیما اعلام کنید. خداوند متعال کمکت کنه اشکم مجال نوشتن نمیدهد اقا علی، ای شیر مرد ایران.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
0
0
خدایا خودت کمکش کن
مریم
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
0
0
سلام به خانواده محترم علی آقارحمت به اون شیری که خوردمعلوم میشه سرسفرپدرمادربزرگ شدی دمت گرم پسرانشالله اماحسین شفات میده
یک دوست
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
خدا رحمتش کنه
شادی روحش صلوات
یلدا
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
خدایا خودت کمکش کن...
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
روحت شاد علی فداکار
ستاره
United States of America
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
بزرگ مرد کوچک تو مثل دهقان فداکار درذهنمان تا ابد خواهی ماند مرحبا به مادری که اینچنین درس انسانیت به کودکی داد که از جانش بخاطر همنوع خود گذشت حتما درجهانی دیگر به شکل فرشته خواهی بود کودک عزیزم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
واقعا باید آفرین گفت بابت همچنین کاری
Mohammadjavad
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
خدا تو آخرت با شهدا مهشورت کنه مرد بزرگ
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
علی جان خود را فدا کرد و امروز پرواز کرد روحش شاد..
شالین
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
علی جان ،پسر عزیزم ،قهرمان،بزرگ مرد سفرت مبارک.زمانه هیچگاه فداکاری و از خود گذشتگی تو را فراموش نخواهد کرد.خداوند به پدر و مادرت صبر عطا کند .منکه شخصا در جایگاه یک مادر خیلی حال بدی دارم.مسافر کوچولو .فرشته نجات به خدا میسپارمت
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
0
0
اخی اول مهر بود میخواست بره مدرسه کتاب هاش رو خرید ولی نتونسته اون ها رو بخونه اخی خدا رحمتش کنه جاش بهشته
هادیه غلامشاهی
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
فداکاری این جوان اشک مردم رو در اورده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
روحت شاد دلاور درود به اون غیرتت ما همچین پسرای داریم .مریم از تهران
منصور
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
دیگه دیره
حمید
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
مگر این شهراتشنشانی نداشته؟؟
این آتش‌نشانی کجابودددددده؟؟؟؟
چراااااا؟؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
علی جان چقدر بهت افتخارمیکنم علی جانم داغونم کردی پسرم قربون غیرتت برم با عمل خودتو فدا کردی رحمت خدا بر تو و دورد خدا برمادری که شیر پاک بهت داد و لقمه حلال پدر عزیزت تورو اسمانی کرد که اشک میلیون ها ادما رو در اوردی
محمدنیا
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
به خانواده عزیز علی جان جوان فداکا ر تسلیت عرض می کنم انشالله خداوند او را با علی اکبر امام حسین محشور
کند انشاالله
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
علی جان تو بزرگ مرد کوچک، به ما درس ایثار و فداکاری و شهادت آموختی روحت شاد، یادت گرامی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
ان شاءالله اقا علی هم نشین آقا امام حسین باشی روحت شاد و یادت گرامی ...اگر در دنیا امثال این علی اقا زیاد بود دنیا گلستان می شد ...خداوند به پدر ومادرش صبر بده
حسن
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
خیلی از ماهایی که ادعا داریم وخیلی از کسانی که فکر می کنیم اهل شهادتند اهل رشادتند این طور جان فدا کردن واز دنیا رفتن محاله سراغشون بیاد، حالا یک نوجوان ناشناس بنام علی لندی با پانزده سال سن در یک لحظه کاری می کنه که ما وخیلی از بزرگان حسرت چنین مردن یا به عبارتی شهادتی رو داریم.
روحت شاد یادت گرامی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
0
0
اخر معرفت ومردونگی راثابت کردی خدارحمتت کنه باشرف.
بابایی سارا
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
0
0
خوش ب سعادتت و احسنت ب شجاعتت هرگز فراموش نمیشوی پسر فداکار و مهربون
هانیه
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
0
0
جوانمرد تو نشان دادی مردی و مردانگی هنوز وجودداره وقتی فهمیدم چطور از جونت گذشتی حالم بدشد من که داغونم خدا به پدرو مادرت صبر بده روحت شاد
عزیز لگزایی
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
0
0
به نظر من باید تمام دانش اموزان تو مدرسه امداد و نجات را اموزش ببینن تا در وقوع اتفاق بتوانند جون خود و دیگران را نجات بدهد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
0
0
مردانگی به قد و سن نیست آسمانی شدنت مبارک .
معتمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
0
0
چه طور اون زن حاضر شد جان یک پسر بچه رو به خطر بندازه
خواهر شهید چه طور بی رحم میکنه
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}