امیکرون را ساده نگیرید! | قله بستری امیکرون چند برابر دلتا است + نمودار تشییع پیکر آیت الله حسین گرایلی فردا پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ از مهدیه مشهد یک میلیون دُز واکسن آسترازنکا وارد کشور شد معجزه چای سبز برای مقابله با پیری زودرس امیکرون در مسیر پیک ششم کرونا | تعداد موارد ابتلا به کرونا روزانه تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند واکسن‌های مورد تائید کودکان مشخص شد | آغاز واکسیناسیون از شنبه ۹ بهمن آتش‌سوزی پارکینگ یک مجتمع مسکونی در خیابان پاسدار گمنام تهران + فیلم و عکس آخرین آمار کرونا تا ۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۱۸۵۱ ابتلای جدید کرونا در کشور و فوت ۲۹ نفر در شبانه‌روز گذشته بازنشستگان فرهنگی: رتبه‌بندی به ما تعلق نمی‌گیرد | خواستار دائمی شدن همسان‌سازی هستیم آخرین رنگ‌بندی کرونا در کشور؛ بازگشت رنگ قرمز به نقشه شهر‌ها (۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۰) بازگشت محدودیت تردد و جریمه‌های کرونایی به جاده‌های کشور (۶ بهمن ۱۴۰۰) نحوه ترمیم حقوق سالانه بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ عادلانه نیست حمله وحشیانه به یک برج مسکونی در شمال تهران + فیلم
خبر فوری
ماجرای جایزه یک میلیون دلاری برای «ثریا مطهرنیا» معلم فداکار ایرانی
جایزه بین المللی بنیاد وارکی هر ساله به دنبال انتخاب بهترین معلم‌های دنیا، اهدا می‌شود؛ ثریا مطهرنیا امسال نماینده‌ی منتخب ایران به عنوان معلم نمونه توسط بنیاد وارکی با همکاری یونیسف شده است.

به گزارش شهرآرانیوز، او یک مادر است، مادر بیش از هزار کودکی که این روز‌ها یا با بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و یا فقر و تنگدستی گریبان آن‌ها و خانواد هایشان را گرفته است.

این معلم فداکار بیجاری خودش را به آب و آتش می‌زند تا مشکلات فرزنداش را برطرف کند تا در کشورش دیگر کودکی بیمار وجود نداشته باشد و لبخند همیشگی روی لبان دانش آموزانش نقش ببندد.

او را به عنوان معلم فداکار می‌شناسند، آن هم نه فقط در شهر و دیارش خودش شهر بیجار بلکه در سراسر ایران. ثریا مطهرنیا از آن دست معلم‌هایی است که مهر و محبتش زبانزد همه شده است.

چند سال پیش با پیگیری روند درمانی یک دخترک خردسال پایش به دنیا کار خیر و خیرخواهی باز شد و حالا به گفته خودش هزار و صد کودک زیرنظرش هستند و پیگیر کار‌های درمانی و معیشتی آن‌ها.

تلاش معلم فداکار بیجاری برای سلامتی دانش آموزان بیمارش

ماجرای ورود این معلم فداکار به کار‌های خیر برمی گردد به چند سال پیش، او در این باره می‌گوید: محل کارم روستای همایون در شهرستان بیجار بود. روستایی که مشکلات زیادی در آنجا وجود داشت. در زمان تدریسم در آن روستا با دختر دانش آموزی آشنا شدم که در دوران کودکی در حادثه‌ای دچار سوختگی شدیدی شده بود.

در آن زمان دانشجوی دوره ارشد بودم و در تهران درس می‌خواندم. نمی‌توانستم زجر کشیدن این دختر بچه را ببینم و کاری نکنم، بار‌ها به خانه پدرش رفتم و با آن‌ها صحبت کردم تا اجازه بدهند دخترشان را برای درمان به تهران بیاورم. کار خیلی سختی بود و بار‌ها اصرار کردم تا اینکه موفق شدم رضایتشان را بگیرم. روند درمانی این دختر خیلی طولانی بود و شاید باورنکنید هنوز پس از گذشت چند سال درمانش ادامه دارد.

معلمی شغل انبیاست، این جمله را بار‌ها شنیده ایم، شغلی که در آن عشق موج می‌زند و دستگیری نیازمندان سرلوحه کارشان قرار دارد. درست مثل ماجرای مطهرنیا این معلم فداکار، معلی که شاید روز اول فقط برای درمان و بازگشت سلامتی دخترکی که دچار سوختگی شده بود تلاش کرد، اما وقتی در جریان مشکلات دیگر دانش آموزان و کودکان قرار گرفت وکارش را ادامه داد تا اینکه امروز ۱۱۰۰ کودک را زیرنظر دارد و مشغول حل مشکلات آنهاست.

او در این باره می‌گوید:بعد از پیگیری روند درمانی دختربچه که واقعا مثل فرزندانم دوستش داشتم، هر روز به تعداد فرزندانم اضافه شد. اوایل فقط به دانش آموزانی که مشکل داشتند کمک می‌کردم، اما پس از مدتی کودکان خردسال هم به فرزندانم اضافه شدند. در حال حاضر از تعداد هزار و صد فرزندی که دارم سیصد نفر آن‌ها دچار بیماری هستند و مابقی مشکلات دیگر دارند.

کار آفرینی کردیم

مطهرنیا معتقد است منشاء مشکلی اصلی بسیاری از کودکانی که تحت نظر او قرار دارند بیکاری والدین آنهاست. او در این باره میگوید: یک سری از بچه‌هایی که در روستا‌ها زندگی می‌کنند در هزینه تحصیل مشکل دارند، وقتی با آن‌ها آشنا شدم با کمک خیرین برخی از مشکلاتشان را حل کردیم مثلا سال گذشته حدود ۸۰۰ بسته که شامل لوازم التحریر، کیف و کفش بود بین آن‌ها پخش کردیم، اما وقتی بیشتر در زندگی آن‌ها وارد شدم فهمدیم مشکل اصلی بیکاری خانواده هست. از همان جا بود که این فکر به ذهنم خطور کرد تا برای اشتغال پدر و مادر‌ها هم کاری کنیم.

این معلم فداکار ادامه می‌دهد: خیلی از آدم‌ها را داریم که عزت نفس دارند و مشکل خودشان را بروز نمی‌دهند و این مشکل در خانواده و به خصوص بچه‌های آن‌ها که دچار بیماری هستند تاثیرات منفی می‌گذارند. به همین خاطر درمان آن‌ها به تعویق می‌افتد و کار درمانی آن‌ها با مشکل روبه رو می‌شود.

او می‌گوید: بیجار در تولید فرش و گلیم معروف است، اصلا بیجار به فرش آهنی معروف است و فرش هایش جز استثناهاست. یکی از کار‌هایی که برای انجام آن احتیاج به کمک خیرین دارم راه اندازی کارگاه قالیبافی و گلیم بافی است. در این حوزه بیجار فضای مناسبی برای کار دارد، اما خب برای راه اندازی احتیاج به سرمایه داریم. البته بیکار هم ننشسته ایم و با کمک خیرین یک کارگاه خیاطی راه اندازی کرده ایم. خوشبختانه در حال حاضر حدود سی خانم در این کارگاه مشغول به کار هستند.

مطهرنیا می‌گوید: بیشتر خانم‌هایی که در این کارگاه مشغول به کار هستند جزو خانم‌های سرپرست خانوار و یا بدسرپرست هستند و خرج زندگی اشان را از این همینجا در می‌آورند، اما برای ادامه کار به کمک مسئولان احتیاج داریم. اگر بتوانیم سفارش‌های بزرگ مثلا لباس‌های کار یک کارخانه را بگیریم در وضع زندگی این زنان تاثیرمثبت زیادی می‌گذارد.

به فکر فرزندانم باشید

دغدغه این روز‌های معلم بیجاری چند کودکی است که اوضاعشان از کودکان دیگر تحت حمایتش وخیم‌تر است. او می‌گوید:یکی از فرزندام دچار بیماری دوشن است و درحال حاضر ماهی حدود یک میلیون تومان هزینه دارو‌های اوست، پدرش یک کارگر فصلی است و در خانه‌ای کوچک و اجاره‌ای زندگی می‌کنند. پیدا کردن خیر در شهری مثل بیجار کار سختی است، به همین خاطر هرماه برای فراهم کردن پول دارو‌های دخترم با مشکل روبه رو هستیم.

یکی دیگر از فرزندانم بیمار پروانه‌ای است، همه انگشتانش به هم چسیبده و اگر هرچه سریعتر عمل نشود و تحت درمان قرار نگیرد جانش به خطر می‌افتد ویا دختر دیگرم که احتیاج به پروتز دارد و وقتی امیدش به آینده را می‌بینم بیشتر تلاش می‌کنم تا از خیرین برای او کمک بگیرم.

این معلم خیر ادامه می‌دهد: همه سیصد فرزندی که دارم و دچار بیماری هستند زندگی سختی را پشت سرمی گذارند و برای ادامه زندگی به کمک خیرین احتیاج داریم. من یک معلم هستم تا آخرین لحظه عمرم به کار‌های این فرزندانم رسیدگی می‌کنم، اما در این میان به کمک همه مردم کشورم احتیاج دارم تا شرمنده فرزندانم نباشم.

ثریا مطهرنیا جزو ۱۰ معلم برتر جهان شد

ثریا مطهرنیا تحصیل کرده ی آموزش ابتدایی، مدیریت دولتی، مدیریت برنامه‌ریزی، علوم سیاسی و روابط بین الملل، حقوق بین الملل و دکترا برنامه ریزی درسی است.

ثریا مطهرنیا امسال نماینده ی منتخب ایران به عنوان معلم نمونه توسط بنیاد وارکی با همکاری یونیسف شده است. جایزه ی بین المللی بنیاد وارکی هر ساله به دنبال انتخاب بهترین معلم های دنیا، اهدا می شود.

او می گوید: فقط برای جایزه در این دوره شرکت کردم، حتی یک ریال هم نمی خواهم از این پول بردارم. همه پولی که به عنوان هدیه به من برسد همه آن را هزینه درمان بچه هایم خواهم کرد.

منبع: رکنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
عاطفه
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۲
1
3
آفرین به شما خانم مهرنیا کاش آقای رئیسی به شما یه سمتی بده که بتونید دلسوزانه مشکل رو حل کنید جای آدمهایی مثل شما توی کابینه خالیست
امیری
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۲
0
1
ثریای روی زمین
درخشش زنان سرزمینم مردانگی روزگار را پر رنگتر می کندآرزومندیم به بلندای همت تان موفقیت های روز افزون نصیبتان گردد وهر روز شاهد آبادانی کشور و سربلندی تک تک عزیزانمون باشیم
پروین محمودی
Turkey
۱۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۲
0
0
لطفاً بگویید چگونه می توانم با ایشان تماس بگیرم و همکاری کنم.
وظیفه
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۲
0
0
درود بر انسان های شرافتمند و با وجدان و نوعدوست مثل شما،تو نیکی کن و در دجله انداز / که ایزد در بیابانت دهد باز کمک های هرچند ناچیز و اندک را یا چه شماره حسابی می توان واریز کرد؟
کیانی.بشرویه
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۲
0
0
با سلام خدمت خانم مطهرنیا
سالم باشید و تندرست
آیا کانالی دارین در رابطه با این موضوع ؟
ناشناس
United States of America
۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۲
0
2
چطور میشه به ایشون کمک مالی کرد
وظیفه
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
دروغ نگویید،شمانظر پخش کن نیستید و معلوم نیست دنبال چه می گردید.چون من چندساعت پیش نظر دادم پخش نکردید، چون به گفته خودتان فقط 2نفر در انتظار پخش داشتید.ویک نفر هم ثبت نظر داشتید.
لیلا
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
سلام میکنم به شما که انقدر مهربون و زلال هستید مثل دریا. تبریک میگم به شما که لایق این جایزه هستید. ما هم اگر راهش را بدونیم به بچه های شما که بچه های همه ما هستند کمک میکنیم انشاالله.
ناشناس
Germany
۰۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
کاش میشد یه همچین فردی رئیس جمهور مملکت بشه
خیرخواه
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
چطور میشود در این کار خیر ما هم شریک باشیم لطفا
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
شماره کارت بده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
این خانم معلم خانم خوب و خداشناس و وظیفه شناسی هست ولی یک سؤال چرا معلم که وظیفه اش پرس دادن هست میگن معلمی عشقه و مث سمع میسوزه و از این حرفا کار خیر همه انجام میدن من کارمند شما و خیلیا تو مشاغل مختلف، معلی هم کارشون تدریسه درس ندن میخان چکارکنن،من کارمند هم وظایفی دارم آیا وظیفه ام رو انجام بدم درقبالش حقوق بگیرم باید سر دیگران منت بذارم؟منظورم این خانم نیست صحبت من با اوناییه که فک میکنن و مینویسن معلم مث شمع میسوزه و فداکاره که مارو خوندن و نوشتن یاد میده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
درود بر تو خواهر عزیز
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
حال آدم وخوب میکنید دمت گرم
احمد
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
میگویندویاشنیده اید،کارهای بی ادعا در دستانی که به دست خداوندوصل هست ویا وصل میشود، به سرانجام دنیوی و اخروی که عاقبت بخیری است می رسد.خداوندا،توان وقدرت این خواهرعزیزمان را در راه رسیدن به اهداف الهی اش مضاعف وهموار بگردان.
فاطمه
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
0
سلام و عرض تبریک به شما و امیدوارم همیشه سالم باشید شمارو به خدا اگه پیام منو خوندید وتونستید با من تماس بگیر از شما خیلی ممنون میشم خانم معلم مهربون من منتظر شما هستم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۸
0
0
سلام
خسته نباشيد
راهنمايي كنيد چطور ميتونم لايق كمك مالي به اين خانوم معلم مهربون باسم كه بدست بچه ها برسونن
ممنونم
فرانک آرام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
0
0
با سلام و روز بخیر ، پسر من در یک مدرسه دولتی در شهرستان نسیم شهر استان تهران کلاس اول را می گذراند در حالیکه ساختمان مدرسه به قدری فرسوده است که من مادر بعد از دیدنش روحیه ام از بین رفت چه برسد به دانش آموزان آن مدرسه ابتدایی(موزاییک های کف سیاه و فرسوده، کلاس های بسیار کوچک با 40دانش آموز در کلاس،پنجره های بدون پرده نیمکت های وارفته،سیستم گرمایشی و سرمایشی نامناسب، فضای ناکافی و بسیاری مشکلات عدیده) و واقعا اگر اعلام بازگشایی کنند چگونه بچه های ما در این مدرسه به تحصیل خواهند پرداخت، خواهشمندیم اگر توان دارید به این مدرسه که در منطقه محروم واقع شده هم رسیدگی کنیدتا مدرسه ای جدید احداث شود ویا حداقل کمی سروسامان یابد ،واقعا بچه های ما به این کمک نیازمندند، تشکر بیکران از شما و همه خیرین، مادران مدرسه شهید مصطفی خمینی واقع در جنب کلانتری نسیم شهر شهرستان بهارستان
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}